Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak dostat VHS do PC v AVI?

fanynek (33)|30.9.2009 12:54
Dobrý den!
Vím, že podobná témata se zde opakují poměrně často a hodně jsem si přečetl, ale asi jsem natvrdlejší, nebo nic nevystihovalo moji situaci.
Známý mě požádal, jestli bych mu nepomohl "přetáhnout" domácí videa z kazet VHS (nahrané v Super LP) do PC, se kterými by se potom dalo dál pracovat. Nejsme v tomhle až tak zběhlý a chtěl jsem mít ten výstup v PC v AVI, abych mohl v Pinnaclu to videochu sestříhat.

Mám k dispozici:
-Panasonic NV-FJ622 http://audio-video-foto.hyperinzerce.cz/dvd-vhs-prehravace/inzerat/2349321-panasonic-nv-fj-622-hifi-stereo-video-nabidka-jizni-cechy/, ke kterému připojím
-adaptér scart/3x cinch http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=906 a dál kabel s 3x cinch http://shop.atoselektro.cz/kabel_3x_cinch_3x_cinch_1_5m/Z64 do
-Dazzle Video Creator DVC130 http://www.opalmultimedia.sk/devel/os/product_info.php?manufacturers_id=66&products_id=3300&osCsid=a0db1ef05a80f04c84f72d451d301fce a tento jeho USB kabelem do PC.
Pomocí těchto udělátek nahrávám video programem Pinnacle Instant DVD Recorder (vstup kompozitní video), který mi to hodí rovnou buď do DVD Video, ale to nejde přehrát na všech DVD přehrávačích (doma mám dva a na jednom to jde, na druhém ne, u rodičů taky ne), nebo do MPE-1/2 pomocí Pinnacle Studia Ultimate 12, ale tam mě zase zaráží, že je cca cca 50 minutový film velký ve výsledku jen několik desítek MB.

Prosím vás tedy o radu, jak dostupnými prostředky dostanu to video z kazet VHS do PC, které bych mohl následně upravovat a vypálit na DVD (VIDEO_TS).

[SIZE="1"]Ještě moje železo pro informaci:C2Q 9550 @3,4GHz+Noctua NH-U12P|GA-EP35-DS4 rev.2.1 F6|Corsair Dominator 4GB DDR2 @1200MHz CL6|Gigabyte GTX275 896MB OC|Samsung F1 320GB+ Seagate Barr. 7200.10 320GB+Samsung F1 1TB|LITE-ON SH-16A7S|Fortron Blue StormII 500W|Thermaltake Swing|Dell 22" 2209WA E-IPS|Logitech MX5500 Revolution[/SIZE]

Díky všem za pomoc.
2349321-panasonic-nv-fj-622-hifi-stereo-video-1.jpg scart-cinch.jpeg 3xcinch.jpeg dazzle 130.jpg
StD (8612)|30.9.2009 13:07
Nějak nechápu, proč to AVI v nadpisu? Pokud to chceš nabrat do avi, tak to Studio má ve výbavě Picvideo Mjpeg codec - naber to do něj. Ale u LP VHSek to budou stejně výsledky spíše k pláči... a marná práce. Z toho už nic moc nevykouzlíš.

BTW: Kolik hodin materiálu toho máš?
fanynek (33)|30.9.2009 14:00
[quote=StD;242424]Nějak nechápu, proč to AVI v nadpisu?[/quote]

Dyk říkám, že su lama.... :D

[quote=StD;242424]Ale u LP VHSek to budou stejně výsledky spíše k pláči... a marná práce. Z toho už nic moc nevykouzlíš.

BTW: Kolik hodin materiálu toho máš?[/quote]

S tou kvalitou je mi to víceméně jasný a je toho několik hodin, troufnu si říct, že víc než deset. :(

Mrknu do toho PS na ten kodek a zkusím to přes něj. Zatím ď. ;)
StD (8612)|30.9.2009 14:17
...no tak si napřed pořádně ukliď disky - to budou gigabajty jen lítat... :-D
peco (772)|30.9.2009 14:18
Ak Pinnacle Instant DVD Recorder vyraba rovno DVD-Video, nevidim dovod, preco by to nemalo ist prehrat na stolnych DVD prehravacoch. Ak ale taky problem je, struktura takto vyrobeneho DVD-Video bude nejak porusena, ani sa nedivim kedze ide o Pinnacle.

Ak teda ide naozaj o DVD-Video strukturu a nie o DVD VR, tak pomoze nacitat to do PGCEdit, ktory strukturu zmapuje a najde pripadne chyby a ponukne opravu. Obycajne staci odklikat OK na vsetky jeho ponuky, potom ulozit DVD, po skontrolovani funkcnosti v PC odmazat bakup subory, ktore si PGCEdit vytvori v adresari VIDEO_TS a nakoniec napalit DVD. Na vypalenie je mozne vyvolat ImgBurn priamo z PGCEdit a v tom pripade tie backup subory ani nie je potreba mazat.

Ak nepomoze ani PGCEdit, tak prichadza do uvahy demux v PGCDemux, ci inom demux nastroji a autorizacia nanovo napr. v IfoEdit, DVDLab, ci DVDArchitect. Posledny spominany ale (potvora od SONY :-k) nevie autorizovat mp2 audio, len AC3, alebo LPCM.

Cize resume: nie je potreba to zachytavat nanovo do nejakeho avi ak to uz mam v DVD-Video, staci to DVD-Video len opravit
Pytkin (7947)|30.9.2009 14:24
stacilo by nabrat mpeg a authorovat v niecom inom ..
Antonín (732)|30.9.2009 14:54
Jedna věc je nabrat do z analogu do digitální formy.
Druhá, jak z toho vytvořit DVD,
Třetí věc, proč to něco nepřehraje.
Souvisí to jenom nepřímo.

1. Přes ten Dazzle to dostaneš do digitální podoby. To umíš...
2. Pak je otázka jak to nabrat...na začátku to je vlastně nekompresované video (co leze z toho Dazzle), a na konci potřebuješ mpeg2 pro DVD...
Toho se dá dosáhnout na jeden šup, třeba tím pinnaclem, nebo lépe uleadem, al epozor používáš realtime kompresi pro mpeg2 - a ta rychlost limituje kvalitu.
Je proto lépe to nabrat do nekompresopvaného AVI nebo AVI s bezztrátovou kompresí (mjpeg) a to asi nejlépe rovnou v 720x576 bodech. Je to sice v řádu deset GB na hodinu pásku, ale oplatí se to. Pak to prostříhat a dobrým enkodérem teprve nakonec dostat do mpeg2 (nastavit 100% kvalitu a dvouprůchodové kódování, pokud to jde).
3. Na DVD-video je mpeg2. Ale ve specifické struktuře (jak názvy adresářů, tak souborů). To je to, čemu se říká authoring. Většinou ho dovedou přímo editační programy, ale dá se to dělat různě.
4. Proč to něco nepřehraje může být v několika stupních:
a. nepřehraje to vůbec vypalovaná DVD.
b. nepřehraje to DVD vypalovaná při vyšších rychlostech, nebo jen na některých mechanikách, nebo i jen některá média.
a teprve c. má něco společného s obsahem
c. nepřehraje to nějaký nestandardní formát - třeba to umí jenom 720x576 a zvuk v mpeg2 a nikoliv v LPCM - v PC je šíře přehrávacích možností větší, playery se vyrovnají i nestandardními parametry (jak v rozlišení, tak v jiných věcech). Nastav 720x576, variable bitrate, max 6000 kb/s. a mělo by to hrát ve všem.
Pytkin (7947)|30.9.2009 15:03
motion jpeg je stratova kompresia .. bezstratova je trebars JPEG2000
fanynek (33)|30.9.2009 15:07
[quote=Antonín;242448]Jedna věc je nabrat do z analogu do digitální formy.
Druhá, jak z toho vytvořit DVD,
Třetí věc, proč to něco nepřehraje.
Souvisí to jenom nepřímo.

1. Přes ten Dazzle to dostaneš do digitální podoby. To umíš...
2. Pak je otázka jak to nabrat...na začátku to je vlastně nekompresované video (co leze z toho Dazzle), a na konci potřebuješ mpeg2 pro DVD...
Toho se dá dosáhnout na jeden šup, třeba tím pinnaclem, nebo lépe uleadem, al epozor používáš realtime kompresi pro mpeg2 - a ta rychlost limituje kvalitu.
Je proto lépe to nabrat do nekompresopvaného AVI nebo AVI s bezztrátovou kompresí (mjpeg) a to asi nejlépe rovnou v 720x576 bodech. Je to sice v řádu deset GB na hodinu pásku, ale oplatí se to. Pak to prostříhat a dobrým enkodérem teprve nakonec dostat do mpeg2 (nastavit 100% kvalitu a dvouprůchodové kódování, pokud to jde).
3. Na DVD-video je mpeg2. Ale ve specifické struktuře (jak názvy adresářů, tak souborů). To je to, čemu se říká authoring. Většinou ho dovedou přímo editační programy, ale dá se to dělat různě.
4. Proč to něco nepřehraje může být v několika stupních:
a. nepřehraje to vůbec vypalovaná DVD.
b. nepřehraje to DVD vypalovaná při vyšších rychlostech, nebo jen na některých mechanikách, nebo i jen některá média.
a teprve c. má něco společného s obsahem
c. nepřehraje to nějaký nestandardní formát - třeba to umí jenom 720x576 a zvuk v mpeg2 a nikoliv v LPCM - v PC je šíře přehrávacích možností větší, playery se vyrovnají i nestandardními parametry (jak v rozlišení, tak v jiných věcech). Nastav 720x576, variable bitrate, max 6000 kb/s. a mělo by to hrát ve všem.[/quote]

Ahoj!
Díky vám všem za nezištnou pomoc.
Začnu od konce:
S tím DVD přehrávačem to je v pohodě. Umí přečíst celkem cokoli jenom tohle bude nějakej renonc toho Instant DVD Recorderu a vytvořeného DVD Video. Ted zkouším přetáhnout v tomhle programu cca 4 hodiny videa, tak uvidím.
at.2: Píšeš nabrat to Pinnacle Studiem do AVI, ale tam ta možnost pro tohle zařízení není. :( Když nabírám z kamery miniDV, tak to je v pohodě, tam mi to nabídne, ale u toho Dazzlu jenom MPEG1, nebo 2. :(
Až to budu mít v PC v nějakým rozumným formátu, tak to můžu řešit dál. JSem zvědavý, v jaké kvalitě to ten Pin Inst. DVD Recorder dostane rovnou do toho formátu DVD video.
Antonín (732)|30.9.2009 15:52
Každopádně bych se hleděl vyhnout enkódování do mpeg2 v reálném čase. Nebude moc kvalitní.
Mpeg1 vynechej úplně a kompletně. Dnes už k ničemu.
Pytkin (7947)|30.9.2009 16:06
O to nie .. MPEG1 denne pouzivame .. bez MPEG1 sa neda existovat ..
Pitomec (10211)|30.9.2009 17:54
Jo, MPEG-1 Layer II nebo Layer III - Toník dneska zase není ve formě a nějak špatně si ze script našprtal dané téma které probíráme :-)
Pytkin (7947)|30.9.2009 18:25
Ale aj obraz MPEG1 .. denne vyrobim 5-20 mpeg1 suborov , ktore posielame na schvalenie .. nic lepsie a kompatibilnejsie ako MPEG1 NEEXISTUJE! .. bez MPEG1 sa NEDA EXISTOVAT !!!
Antonín (732)|30.9.2009 18:42
No to jste teda technologická špička...
Pytkin (7947)|30.9.2009 20:08
Antonin : tak hovor .. Co je kompatibilnejsie ?
Antonín (732)|30.9.2009 20:49
[quote=Pytkin;242508]Antonin : tak hovor .. Co je kompatibilnejsie ?[/quote]

Kompatibilnější s čím?
Se současným světem?
fanynek (33)|30.9.2009 20:58
Tak chlapáci, než se mi tu pobijete.....zjistil jsem, že přes ten Pinnacle Instant DVD Recorder se mi to občas sekne (rozuměj video jede, zvuk v PC slyším taky, ale náhled zobrazované scény se zastaví), takže převod rovnou na DVD video balím a zkouším teď (zatím to jede) nabrat to video přes Pinnacle Studio 12, kde je v záložce "1.Nahrávání" po vybrání vstupního zařízení Dazzle 130 možnost pouze formátu mpg.
1 hodina záznamu na VHS-ce v tom režimu extra long play = cca 900MB soubor .mpg na disku .
Teď otázka pro vás:
1. Je ten mpg formát gut?
2. V čem to půjde editovat (myslím rozdělit na rozumný vypálitelný úseky cca po 2 hodinách), popř. upravovat, jako např. AVI?

/EDIT/ [quote=StD;242440]...no tak si napřed pořádně ukliď disky - to budou gigabajty jen lítat... :-D[/quote]
Majitel je s tím obeznámen a je ochotný koupit nový HDD jen pro toto domácí video, páč jsem ho předem už pořádně vyplašil. :p
Pytkin (7947)|1.10.2009 01:42
[quote=Antonín;242523]Kompatibilnější s čím?
Se současným světem?[/quote]

no ide o to , aby si ho kazdy vedel prehrat .. na lubovolnom pocitaci , na lubovolnom operacnom systeme .. nic lepsie ako MPEG1 neexistuje ..
Pytkin (7947)|1.10.2009 01:44
fanynek : majitel si mal kupit prevodnik analog to DV .. to je 13G/hodinu .. a bud to moze potom strihat alebo rovno kodovat do mpegu a autorovoat dvd ..
StD (8612)|1.10.2009 07:58
[quote=fanynek;242527]...cca 900MB soubor .mpg na disku .
Teď otázka pro vás:
1. Je ten mpg formát gut?
...[/quote]

Ne, NENÍ! Nenechá ti nastavit parametry toho programstreamu. Při nastavení 720x576 VBR (AVG 6000, MAX 6500, MIN 1500, Quantisation Nonlinear) musíš mít na 2 hodiny záznamu velikost souboru cca 4 GB +-500 MB podle stupně quantizace...

BTW pánové, proč u každého threadu na téma VHS/DVD musíte dělat takovou estrádu??? :confused:
fanynek (33)|1.10.2009 08:25
[quote=StD;242572]Ne, NENÍ! Nenechá ti nastavit parametry toho programstreamu. Při nastavení 720x576 VBR (AVG 6000, MAX 6500, MIN 1500, Quantisation Nonlinear) musíš mít na 2 hodiny záznamu velikost souboru cca 4 GB +-500 MB podle stupně quantizace...

BTW pánové, proč u každého threadu na téma VHS/DVD dělat takovou estrádu??? :confused:[/quote]

Ahoj!
Díky, že máš se mnou takovou trpělivost.
Špatně jsem to trouba napsal. Těch 900MB bylo za půl hodiny, tzn. že 1hod.=1,8GB přes to Pinnacle Studio do mpg.
Co je ale horší a co nechápu, že cca po té hodině jsem se díval na velikost souboru a byly to necelé 2GB. Gut, říkám si a hraju si dál s blbostma.
Po třech hodinách tam mrknu znova a vidím, že je velký jen 500MB a že ten soubor začíná jiným snímkem. Prostě jako by jsi začal někde v půlce té VHS-ky nahrávat znova a ten původní soubor mpg přepsal.
Hlava mi to nebere. (Myslíš teda, že do toho .mpg to nemám dělat?)

[quote=Pytkin;242563]fanynek : majitel si mal kupit prevodnik analog to DV .. to je 13G/hodinu .. a bud to moze potom strihat alebo rovno kodovat do mpegu a autorovoat dvd ..[/quote]
Majitel nemá ani páru o tom, co to obnáší a já se snažím vystačit s dostupnými prostředky.
StD (8612)|1.10.2009 08:40
[quote=fanynek;242575]...Po třech hodinách tam mrknu znova a vidím, že je velký jen 500MB a že ten soubor začíná jiným snímkem. Prostě jako by jsi začal někde v půlce té VHS-ky nahrávat znova a ten původní soubor mpg přepsal.
Hlava mi to nebere. (Myslíš teda, že do toho .mpg to nemám dělat?)
...[/quote]
Pokud to chceš mít rychle, tak jedině do Mpeg2 rovnou. Pokud kvalitněji (ale časově mnohem náročněji), tak nejprve do Avi (Mjpeg) a následně teprve rendering do Mpeg2 (pokud možno ne v tom Studiu).

Jinak nechápu, co ti s tím ten Dazzle provádí? Nemáš tam nastavený nějaký limit pro maximální velikost souboru? Máme ho tady sice vedle v kanclu (asi jinou verzi - je to taková plochá krychle postavená na špici), ale já s tím nikdy nic nedělal. Doma nabírám VHS přes S-Video TVkarty.

BTW Už se to tu řešilo Xkrát - naposledy tady:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=19479
fanynek (33)|1.10.2009 09:50
[quote=StD;242578] Doma nabírám VHS přes S-Video TVkarty.[/quote]
No tohle jsem měl jako záložní variantu, ale myslel jsem, že s tím Dazzle to bude jednodušší. Myslíš, že přes tu TV kartu by to bylo lepší?
Kámoš mi může půjčit jak analog, tak digital. Tu propojím s videorekordérem najlépe přes co prosím tě?
A jak to potom pls nabereš?
Díky.
StD (8612)|1.10.2009 10:11
[quote=fanynek;242585]No tohle jsem měl jako záložní variantu, ale myslel jsem, že s tím Dazzle to bude jednodušší. Myslíš, že přes tu TV kartu by to bylo lepší?
Kámoš mi může půjčit jak analog, tak digital. Tu propojím s videorekordérem najlépe přes co prosím tě?
A jak to potom pls nabereš?
Díky.[/quote]

No já mám S-VHS, takže ten má možnost S-video, což jen propojím s S-video vstupem TVkarty. Spustím kazetu a nahrávací program TVkarty a nahrávám (s Custom nastavením Mpeg2 streamu, jak už jsem ti vyjmenoval o pár postů dříve). Jestli tvůj VHS VCR má Composite out, tak použij ten. Předposlední možnost je redukce ze Scartu a úplně nejhorší propojení je koaxiálem přes antenní vstup.
fanynek (33)|1.10.2009 10:16
[quote=StD;242587]No já mám S-VHS, takže ten má možnost S-video, což jen propojím s S-video vstupem TVkarty. Spustím kazetu a nahrávací program TVkarty a nahrávám (s Custom nastavením Mpeg2 streamu, jak už jsem ti vyjmenoval o pár postů dříve). Jestli tvůj VHS VCR má Composite out, tak použij ten. Předposlední možnost je redukce ze Scartu a úplně nejhorší propojení je koaxiálem přes antenní vstup.[/quote]
Jo díky, tomu rozumí.
Takto vypadá na ten scart a redukci na svideo na TV kartě. Že?
Jinak tady je pár fotek toho videa.
2349321-panasonic-nv-fj-622-hifi-stereo-video-1.jpg 2349321-panasonic-nv-fj-622-hifi-stereo-video-3.jpg 2349321-panasonic-nv-fj-622-hifi-stereo-video-4.jpg
StD (8612)|1.10.2009 10:19
[quote=fanynek;242588]Jo díky, tomu rozumí.
Takto vypadá na ten scart a redukci na svideo na TV kartě. Že?
Jinak tady je pár fotek toho videa.[/quote]

Ta tvá TVkarta nemá Composite-In? Na tom videu je Composite-Out plus stereo Audio-Out.
fanynek (33)|1.10.2009 11:09
[quote=StD;242589]Ta tvá TVkarta nemá Composite-In? Na tom videu je Composite-Out plus stereo Audio-Out.[/quote]

To nevím. Zítra mi ji teprve hodí, tak uvidím, co to bude zač a on sám z hlavy přesný model taky nezná.

Dneska ještě znovu zkusím nabrat to video v Pinnaclu do toho mpg. Co jsem se díval, tak je to (pro běžného uživatele) v obstojné kvalitě a i já s kritickým okem neřekl, že by to bylo špatný.

[quote=StD;242578]Jinak nechápu, co ti s tím ten Dazzle provádí? Nemáš tam nastavený nějaký limit pro maximální velikost souboru?][/quote]

Teď ti tak sedím na záchodě :p a přemýšlím a víš že ty máš asi pravdu? Mám za to, že tam byl limit 136 minut. Dneska to čeknu a myslím, že to bude gut. I editace toho mpg tam je jako s AVI, tak bych potom mohl udělat export do AVI a následně do DVD video. Co myslíš?
fanynek (33)|2.10.2009 09:38
Tak můžu upřesnit: záznam na kazetě VHS je dlouhý 12 hodin 15 minut nahraný v režimu ELP. :(
V Pinnaclu mi to blbne proto, protože se tam (nevím proč a změnit to nejde) nastaví max. doba nahrávání na 113 minut a po překročení této doby se původní soubor přehraje dalším tak, jak se točí videokazeta a nahrává to znova atd.

Kamoš mi dosmýkal tu TV kartu a jsem z těch I/O konektorů trochu janek. Fakt nevím, jak to nejlépe propojit s tím videem.
Pls, poradíte? Děkuju...

Leadtek WinFast2000 H (przní to odkazy stejně, jako to dělalo na nSHW :() [code]http://www.leadtek.com/eng/tv_tuner/overview.asp?lineid=6&pronameid=252[/code]
winfast_dtv2000h_4.jpg 2.jpg 3.jpg
Antonín (732)|2.10.2009 09:46
Přes S-video a audion in - spodní dva konektory.

Nahrát jeden soubor s 12 hodina je stejně blbost.
Rozděl to na kusy tak maximálně po hodině - a i to je moc. Stejně to pak musíš střihnout, upravit tomu zvuk apod. Aspoň trochu. Nikdo se nikdy nebude dívat na 12hodin. A něco v tom najít musí být úplně neřešitelné. prost ěpokud to nemá nějaký zásadní důvod, nedává msysl mít 12 hodin v jednom jediném souboru.
StD (8612)|2.10.2009 09:53
[quote=fanynek;242691]Tak můžu upřesnit: záznam na kazetě VHS je dlouhý 12 hodin 15 minut nahraný v režimu ELP. :(
V Pinnaclu mi to blbne proto, protože se tam (nevím proč a změnit to nejde) nastaví max. doba nahrávání na 113 minut a po překročení této doby se původní soubor přehraje dalším tak, jak se točí videokazeta a nahrává to znova atd.

Kamoš mi dosmýkal tu TV kartu a jsem z těch I/O konektorů trochu janek. Fakt nevím, jak to nejlépe propojit s tím videem.
Pls, poradíte? Děkuju...

Leadtek WinFast2000 H (przní to odkazy stejně, jako to dělalo na nSHW :() [code]http://www.leadtek.com/eng/tv_tuner/overview.asp?lineid=6&pronameid=252[/code][/quote]

Budeš potřebovat ty originální kablíky z příslušenství, hlavně ten Y pro připojení CVBS. Dále CDkablík pro interní propojení karty s Aux/CD-In zvukovky. A [COLOR="Red"]HLAVNĚ[/COLOR] se ujisti, zda tvoje základní deska podporuje PCI v. 2.3 (napájení!!!), ať něco neodpálíš!

Jinak další podrobnosti máš tu:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=20419
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=1963
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=10389
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=13988

a další.
fanynek (33)|2.10.2009 10:10
Super kluci. Díky za pomoc.
Pomohli jste mi zase trochu rozšířit obzory.
Teď budu mít už víc volnýho času, tak si trochu počtu tady na fóru související témata a nějak to zbastlím.
Napíšu kdyžtak jak jsem to vyřešil. Vím, že pro vás to je brnkačka, ale pro mě je vyznat se v téhle branži zatím docela boj. 9-)
artam (1147)|2.10.2009 10:25
fanynek:
Pises v uvodnom prispevku, ze mas Dazzle Video Creator DVC130. Je tu predpoklad, ze po nainstalovani ovladacov by to v systeme mohlo figurovat ako standardny video capturing device.

Potom nevidim dovod zachytavat to v Pinnaclovom softveri (ktory ma zrejme obmedzenia), ale pouzit lubovolny iny vhodnejsi softver, hoci aj VirtualDub a podobne a zavisi uz len od kodekov, do coho to budes kodovat. Doporucujem DV alebo MJPEG v najvyssej kvalite - aby si dalsim spracovanim prilis nestratil kvalitu (ktora z VHS zaznamu ELP bude aj tak priserna).

Pouzitie toho Dazzlu ma pred TV kartou urcitu vyhodu - budes mat zvuk synchronny s videom. Toho u TV karty velmi tazko dosiahnes, pretoze zvuk bude kodovat zvukova karta (alebo chip na zakladnej doske), ktora ma hodiny nezavisle od hodin videa (krystalom riadene oscilatory u audio a video prevodnikov) a odchylka aj len niekolko Hz urobi za par hodin rozsynchronizovanie obrazu a zvuku o par sekund - hlavne u zaznamu z VHS, kde je rychlost snimok nepresna a kolise v dosledku nerovnomernemu posuvu pasky. Potom ten zvuk budes musiet pracne v editore natahovat/skracovat.
fanynek (33)|2.10.2009 11:44
[quote=artam;242703]fanynek:
Pises v uvodnom prispevku, ze mas Dazzle Video Creator DVC130. Je tu predpoklad, ze po nainstalovani ovladacov by to v systeme mohlo figurovat ako standardny video capturing device.

Potom nevidim dovod zachytavat to v Pinnaclovom softveri (ktory ma zrejme obmedzenia), ale pouzit lubovolny iny vhodnejsi softver, hoci aj VirtualDub a podobne a zavisi uz len od kodekov, do coho to budes kodovat. Doporucujem DV alebo MJPEG v najvyssej kvalite - aby si dalsim spracovanim prilis nestratil kvalitu (ktora z VHS zaznamu ELP bude aj tak priserna).[/quote]
Ano, toto byl můj původní zámysl a Pinnacle jsem zvolil proto, protože pomocí něj stahuji DV z kamery do PC a následně je upravuji a AVI se mi z toho všeho líbí nejvíc.:p
Ale co hlavně...... Pinnacle je "pro blbce" jako já přímo stvořený. Žádný složitý nastavování, AVI si snadno upravím a sestříhám a pak to proženu přes ConvertX To DVD a je to. (nekamenovat prosím, dá se na to dívat a originály v AVI schovávám na HDD a kazetách).
To "omezení" spočívá pouze v tom, že po liknutí na "Spustit záznam" v kartě "1.Nahrávání" to chce určit platnou dobu záznamu a mě tam nejde nastavit víc, než 113 minut. Po překročení této doby nahrávání mi to původní nahraný záznam přepíše novým.
Ale nebudu se s tím párat, prostě si to pohlídám a vždycky po 110-ti minutách zastavím video a nahrávání v Pinnaclu a pak znovu spustím a tím vytvořím další film v .mpg. Potom toto vše spojím a rozdělím cca po dvou hodinách, abych to mohl převést do DVD video.

==Nebo bys mi mohl doporučit nějaký jiný soft pro tento účel, se kterým bych nemusel týden bojovat, než se doberu k nějakému výsledku? VirtualDub už v PC mám, ale jaksi nevím, co s ním. :(==

[quote=artam;242703]fanynek:
Pouzitie toho Dazzlu ma pred TV kartou urcitu vyhodu - budes mat zvuk synchronny s videom. Toho u TV karty velmi tazko dosiahnes, pretoze zvuk bude kodovat zvukova karta (alebo chip na zakladnej doske), ktora ma hodiny nezavisle od hodin videa (krystalom riadene oscilatory u audio a video prevodnikov) a odchylka aj len niekolko Hz urobi za par hodin rozsynchronizovanie obrazu a zvuku o par sekund - hlavne u zaznamu z VHS, kde je rychlost snimok nepresna a kolise v dosledku nerovnomernemu posuvu pasky. Potom ten zvuk budes musiet pracne v editore natahovat/skracovat.[/quote]
Díky za informaci. Další věc, kterou jsem nevěděl.
Tu kartu mám pro sichr a když to nebude nutné, nebudu mít snahu ji k tomu mojemu veledílu použít.
1hroch (865)|2.10.2009 13:11
A ta tvoje kamera neumi digitalizovat? Tzn. AV/DV-out, ci jak to kdo znaci. Mel bys po problemu a vystup DV.avi.
fanynek (33)|2.10.2009 13:48
[quote=1hroch;242731]A ta tvoje kamera neumi digitalizovat? Tzn. AV/DV-out, ci jak to kdo znaci. Mel bys po problemu a vystup DV.avi.[/quote]

To já vím. :) Zkoušel jsem to jako úplně první, ale neumí (čtu tam...vstupy: DV). (Nebo dělám něco blbě). Mám SONY DCR HC62E http://www.aaron.cz/produkty/sony-dcrhc62e/technicka-specifikace#tab
Umí nahrávat z jiného zařízení jen přes Fire Wire (IEEE 1394).
1hroch (865)|2.10.2009 14:22
Hm, tak neumi. V tomto pripade mas smulu.........
Pitomec (10211)|3.10.2009 07:59
[quote=fanynek;242418]Dobrý den!
Vím, že podobná témata se zde opakují poměrně často a hodně jsem si přečetl, ale asi jsem natvrdlejší, nebo nic nevystihovalo moji situaci.
Známý mě požádal, jestli bych mu nepomohl "přetáhnout" domácí videa z kazet VHS (nahrané v Super LP) do PC, se kterými by se potom dalo dál pracovat. Nejsme v tomhle až tak zběhlý a chtěl jsem mít ten výstup v PC v AVI, abych mohl v Pinnaclu to videochu sestříhat.

Mám k dispozici:
-Panasonic NV-FJ622 http://audio-video-foto.hyperinzerce.cz/dvd-vhs-prehravace/inzerat/2349321-panasonic-nv-fj-622-hifi-stereo-video-nabidka-jizni-cechy/, ke kterému připojím
-adaptér scart/3x cinch http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=906 a dál kabel s 3x cinch http://shop.atoselektro.cz/kabel_3x_cinch_3x_cinch_1_5m/Z64 do
-Dazzle Video Creator DVC130 http://www.opalmultimedia.sk/devel/os/product_info.php?manufacturers_id=66&products_id=3300&osCsid=a0db1ef05a80f04c84f72d451d301fce a tento jeho USB kabelem do PC.
Pomocí těchto udělátek nahrávám video programem Pinnacle Instant DVD Recorder (vstup kompozitní video), který mi to hodí rovnou buď do DVD Video, ale to nejde přehrát na všech DVD přehrávačích (doma mám dva a na jednom to jde, na druhém ne, u rodičů taky ne), nebo do MPE-1/2 pomocí Pinnacle Studia Ultimate 12, ale tam mě zase zaráží, že je cca cca 50 minutový film velký ve výsledku jen několik desítek MB.

Prosím vás tedy o radu, jak dostupnými prostředky dostanu to video z kazet VHS do PC, které bych mohl následně upravovat a vypálit na DVD (VIDEO_TS).

Ještě moje železo pro informaci:C2Q 9550 @3,4GHz+Noctua NH-U12P|GA-EP35-DS4 rev.2.1 F6|Corsair Dominator 4GB DDR2 @1200MHz CL6|Gigabyte GTX275 896MB OC|Samsung F1 320GB+ Seagate Barr. 7200.10 320GB+Samsung F1 1TB|LITE-ON SH-16A7S|Fortron Blue StormII 500W|Thermaltake Swing|Dell 22" 2209WA E-IPS|Logitech MX5500 Revolution

Díky všem za pomoc.[/quote]
Analog digitalizuj buď do DV přes HW převodník (Canopus apod., anebo lze i pomocí DV kamery s analog IN) nebo to rovnou nahraj na DVD rekordér. Jakékoliv TV karty z toho rovnou vynech.
fanynek (33)|5.11.2009 01:12
Tak bych se rád vrátil k mému lamerskému problémku s digitalizací pásek VHS.
Nevím, co ty problémy způsobovalo (počínání více uživatelů na svých účtech na prvním PC, spuštěné procesy a aplikace, nebo jen obyčejné přepínání už. účtů), ale připojil jsem to video pomocí již uvedených udělátek k mému druhému PC, odinstaloval ten všeobecný visťácký ovladač video creatoru a nainstalil driver přímo k tomuto zařízení stažený z webu Pinnacle a najednou šlo všechno, jak po másle.
V Pinnacle studiu jsem v záložce nehrávání jen vybral zařízení, nejvyšší kvalitu a bez problémů jsem nahrál čtyři videokazety v celkové délce cca 12 hodin. Nahrával jsem to v úsecích cca 2-3 hodiny, aby si to mohl majitel (BFU jako já) snadno převrtět v ConvertX To DVD do DVD Video a vypálit na placku. Když jsem to zkusmo takto udělal, "kvalita" videa bych řekl odpovídala tomu, co jsem pouštěl z videa z VHS-ky, tzn. žádná degradace kvality se na první pohled nekonala.

Nastavené jsem to měl takto, tak snad jsem to moc nepoondil:
Video:
MPEG-2, 720x576, 6000kb/sec, 25 snímků/sec.
Zvuk:
MPEG vrstva 2, 224kb/sec., 16 bitů Stereo, 48kHz
/1 hodina záznamu na VHS odpovídala cca 2,5GB na disku/

Děkuju vám všem za přínosné komentáře a rady a jsem rád, že jste mi pomohli malinko objasnit tuto problematiku.
StD (8612)|5.11.2009 07:26
[quote=fanynek;247062]...Video:
MPEG-2, 720x576, 6000kb/sec, 25 snímků/sec.
Zvuk:
MPEG vrstva 2, 224kb/sec., 16 bitů Stereo, 48kHz
/1 hodina záznamu na VHS odpovídala cca 2,5GB na disku/
...[/quote]
Jestli to šlo do CBR, tak si u videa klidně mohl jít pro jistotu až na 6500 kbps (tak to mám nastavený já), ale rozdíl okem nepoznáš. :BB:
Antonín (732)|5.11.2009 09:37
Jestli 6500 nebo 6000 je šumafuk.
VBR je vždycky lepší než CBR. Když už.

Podstata kvality je ale real time kodek.
Když to grabujete rovnou do mpeg,2 tak ten kodek to prostě musí stihnout real time, proto řeší věci jednoduše a někde ne úplně ideálně.
Je mnohem lepší grabnout to do nekompresovaného tvaru (beztrátová komprese mjpeg AVI např.) a kompresi do mpeg2 provést až následně nikoliv v reálném čase, ale víceprůchodově...v tomto je pak rozdíl poznat okem.
StD (8612)|5.11.2009 09:41
[quote=Antonín;247080]Jestli 6500 nebo 6000 je šumafuk.
VBR je vždycky lepší než CBR. Když už...[/quote]
Vážený, CO TO MELETE ZA KRAVINY??!! Proměnlivý datový tok (VBR) se špičkou nebo průměrem na 6000 je podle Vás lepší než konstantní (CBR). TAK TAKOVOU BLBOST UŽ JSEM DLOUHO NEČETL. To si nechte někam do mraveniště, až budete zase radit Ferdovi Mravencovi.
Antonín (732)|5.11.2009 10:00
Ani jsem nic takového nenapsal...:-)
Zbytečný flame, o který vážený soudruhu já nestojím, protože diskuse s nevzdělaným poloamatérem mne neobohacuje.
Na to si najdi nějaké vhodnější děťátko z toho pískoviště, kde používáte CBR.
StD (8612)|5.11.2009 10:18
A co je toto?

[quote=antonín;247080]...VBR je vždycky lepší než CBR...[/quote]

Rozšiřte si "obzory": Pořadí Q enkodování: CQ (Constant Quality), CBR (Constant Bitrate) a nejhorší VBR (Variable Bitrate). Tak tu laskavě nemaťte veřejnost a nemachrujte něčím, co už tu bylo na začátku threadu uvedeno a z určitých důvodů zavrhnuto.
Pytkin (7947)|5.11.2009 11:29
Std : preco potom profesionali pouzivaju VBR ?
StD (8612)|5.11.2009 11:32
[quote=Pytkin;247113]Std : preco potom profesionali pouzivaju VBR ?[/quote]

VBR se používá jako kompromis s ohledem na velikost/prostor (navíc nejdůležitější je nastavení vhodného minima) - já ho používám taky, tam kde se to hodí (DVD). Ale pro nabírání VHS se mi CBR osvědčil lépe. A hlavně - nehrozí tam "černé díry", kdy encoder nasadí minimální datový tok a maximální quantizaci a zkolabuje ti na tom authoring...
artam (1147)|5.11.2009 11:47
[quote=StD;247090] Rozšiřte si "obzory": Pořadí Q enkodování: CQ (Constant Quality), CBR (Constant Bitrate) a nejhorší VBR (Variable Bitrate)....[/quote]

StD: Trochu si protirecis, CQ (Constant Quality) je totiz tiez jednym zo specifickych nastaveni VBR. Teda nerad by som ta urazil, ale co tak nastudovat si aspon zaklady problematiky? ;)
StD (8612)|5.11.2009 11:50
[quote=artam;247119]StD: Trochu si protirecis, CQ (Constant Quality) je totiz tiez jednym zo specifickych nastaveni VBR. Teda nerad by som ta urazil, ale co tak nastudovat si aspon zaklady problematiky? ;)[/quote]
Ale jo, máš pravdu, avšak podívej se, jak se pak chová křivka quantizace při CQ a při normálním VBR (s defaultními nastaveními min/avg/max 0/6000/8000). Tady v práci vzorek nemám, ale doma není problem 2 minutky vyrobit a porovnat v BitrateVieweru.
Pytkin (7947)|5.11.2009 13:33
[quote=StD;247115]VBR se používá jako kompromis s ohledem na velikost/prostor (navíc nejdůležitější je nastavení vhodného minima) - já ho používám taky, tam kde se to hodí (DVD). Ale pro nabírání VHS se mi CBR osvědčil lépe. A hlavně - nehrozí tam "černé díry", kdy encoder nasadí minimální datový tok a maximální quantizaci a zkolabuje ti na tom authoring...[/quote]

Jaj tak :) ja uz som myslel ze si globalne proti VBR .. pri naberani , kde nejde o velkost mas samozrejme pravdu ..
StD (8612)|5.11.2009 13:40
[quote=Pytkin;247134]Jaj tak :) ja uz som myslel ze si globalne proti VBR .. pri naberani , kde nejde o velkost mas samozrejme pravdu ..[/quote]
...no a při enkodování je to zase o času - když by to mělo být "hyper-duper" (což u zdroje z VHS nehrozí), pak to chce 2Pass a kdo na to má čas... To už je lepší CQ (nastavit Q-Level vysoký) a provést 1Pass (VBR pro Artama... :))

BTW jinde tomu nadávají FQ (Fixed Quality, odvozeno od fixed quantization)
Antonín (732)|6.11.2009 08:40
Kdo nemá čas a znalosti nic dobrého neudělá :-)
...leda píše kamsi cosi...

Pro VHS je natažení v nekompresovaném formátu a teprve následná komprese nikoliv realtime, a to víceprůchodová, velmi podstatná. Kromě jiného umožní využít VBR, což real time prostě skoro nutně a zákonitě nezvládá a počítá nesmysly. Ale co hlavně: lépe se vyrovná se šumem. Šum je pro dobrou kompresi smrtelný problém - z hlediska kompu je šum prostě změna obrazu, která kompresovat nejde, proto algoritmy se snahou dosáhnout nastavených hodnot bitrate ničí jiná podstatná místa. Šum je součástí grabu z VHS. Skoro bych si dovolil říct typickou součástí.
Víceprůchodovost značně zlepší výsledky.