Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic TX-P50X10Y, signal SATRO digital - postrehy

retry (5)|28.9.2009 15:05
Zdravim
Nasledujuce riadky su hlavne pre tych ktori riesia podobny „problem“ ako som donedavna riesil ja a pokusaju sa na tychto strankach najst postrehy alebo skusenosti – teda skusenosti majitelov „placiek“. Uvodom by som rad pripomenul, ze za ziadnych okolnosti nehodlam vyvolavat ziadne flame ani robit reklamu a uz vobec nie vnucovat svoj nazor. Berte to prosim len ako moj postreh resp. pomocku pre kazdeho, kto o to bude stat a stoji pred rozhodnutim, aky TV kupit.

Cize konkretne. Lokalita Bratislava, signál SATRO Digital, kablovy prijimac KAON K220SCO (cize len SD), prenos signalu cez SCART Profi Gold (Kaon nema inu moznost, teda este okrem compozit vystupu). Vzdialenost od TV cca z 3 metre.

Kedze svoju 50Hz CRT Sony 72 cm som uz chcel vymenit za nieco vacsie, zacal som hladat vhodneho kandidáta. Vzhladom k tomu, ze zdroj TV signalu mam v SD rozliseni a obcas nejake *.mkv pripadne DVD - z PC, po hodinach stravenych v predajni, kde som vdaka znamemu predavacovi mal moznost porovnania a „laborovania“, kriteria vyberu boli viac menej dane, plazma Panasonic a rozlisenie HD Ready. Dospel som k zaveru, ze v mojom pripade investovat do Full HD by bolo uplne zbytocne.

Dalej som riesil velkost uhlopriecky. 42“ sa mi zdalo malo, 50“ - kou som si nebol isty a 46“ Panasonic v HD Ready nerobi. Dilemu vyriesila za mna nahoda, ked som sa v extremne priaznivej cene dostal k Panasonic TX-P50X10Y. Povedal som si, ze aj keby som nebol spokojny, za tu cenu sa za tym TV len zaprasi.

Po prvom zapojeni a miernom doladeni prednastavenych rezimov som bol prijemne prekvapeny. SD signal prenasany kvalitnejsim Scart kablom je velmi dobry, obraz s detailami, ziadne farebne mazanice, ziadne kocky. Kedze TV ma aj DVB-T,C tuner, nastavil som krajinu Svedsko, v Satre som pozical CAM modul (Conax) s kartou a naladil Satro cez DVB-C tuner v TV. Teoria bola taka, ze kablovy dekoder providera sice dekoduje digitalny signal ale kedze je to stale len SD rozlisenie a vystup scart, tak v podstate sa bavime stale len o analogu, co by vsak mohol zmenit integrovany kablovy tuner v TV pretoze by odpadol prevod na analog. Prekvapenim vsak bolo to, ze integrovany tuner si so signalom poradil horsie ako KAON, doslo k totalnej strate detailov obrazu, napr. tváre boli „vyzehlene“. Kedze som nechal zapojeny aj KAON, mohol som priamo porovnat. Rovnako dopadol aj DVB-T tuner. Takze volba jasna, TV funguje len ako zobrazovac a o jedno dialkove bude na stoliku viacej. Samozrejme, hodne zalezi na samotnej kvalite vysielaného materiálu ale TV si celkom uspesne dokaze poradit aj so serialom typu "Colombo".

DVD player prepojeny scartom - tiez pozeratelne ale pripojenie PC cez HDMI je uz o niecom inom. TV detekuje signal z PC ako 1080p. Mam dojem, ze SD video (aj vyslovene "pochybnej" kvality, je na TV lepsie zobrazene ako na na PC monitore (HP 2475W - rozlisenie 1980x1200). Subory *.mkv a iny HD obsah z PC je vyborny. Samozrejme si uvedomujem, ze Full HD by takyto obsah nepochybne zobrazila este lepsie ale vzajomnym porovnanim HD TV signalu zobrazovanom na Full HD zobrazovaci (myslim G10) a Ready (X10) zobrazovaci som dosiel k zaveru, ze obraz na Full HD je samozrejme lepsi ale vobec nijako dramaticky (a pri sledovani z 3 metrov je to len minimalny rozdiel) a rozhodne cenovy rozdiel medzi Full a Ready ani zdaleka nezodpoveda narastu kvality zobrazenia pri Full HD.

Spotrebu este nijako neviem posudit, TV je pripojena cez merac spotreby a o nejaky cas vyhodnotim spotrebu pri normalnom – beznom pouzivani. V zasade ale co sa spotreby tyka, aj tak niet co riesit, pretoze TV uz mam a budem ju uzivat uplne normalne.

Teraz k niektorym temam, ktore tu na fore uz v suvislosti s plazmami odzneli ale konkretne k mojmu modelu P50X10Y:
- TV jemne bzuci ale je to pocut len ked natrcim usi medzi TV a stenu, normalne to pocut nie je.
- Pri vypnutom TV ma panel nadych do zelena, pri zapnutom TV je vsetko normalne.
- TV jemne poblikava, vsimol som si to uz pri prvom zapnuti ked nabehlo uvodne menu na jednofarebnom svetlom podklade (myslim, ze to bola svetlomodra). Pri sledovani „beznych programov“ nevnimam ziadne preblikavanie, resp. nie je to vobec poznat. Mozno nejaki citlivejsi jedinci to vnimaju.
- Nevidel som v obraze – a ani nehladam ziadnych „zelenych duchov“.
- Sledovacia vzdialenost – pri len trosku kvalitnejsom SD signale je mozne 50“ TV sledovat kludne aj z 3 metrov – a to bez problemu.


To je asi vsetko, co som chcel napisat. Uvedomujem si, ze TV by mohla byt iste aj lepsia..... lenze, za momentalneho stavu distribucie signalu uplne postacuje a hlavne za cenu, ktoru ma stal je pre mna viac ako perfektny. Naviac dnes, ked sa elektronika a aj TV uz nekupuje na desatrocia ako v relativne nedavnej minulosti, je toto pre mna idealny „prechodny“ model TV. Je docela mozne, ze o par rokov, ked sa budem znova rozhodovat aky TV kupit, uz mozno bude jednoznacnejsie rozhodovanie, mozno uz bude Laser TV, OLED TV alebo nejaky iny system v beznom predaji za "normalne" ceny a distribucia a kvalita signalu bude tiez niekde inde....

Takze, pokial niekto v BA ma Satro digital, prijimac KAON a vaha, ci kupit napr. 50 palcovy X10, HD Ready Panasonic , odporucam, som zatial spokojny. Rozhodnut sa musi aj tak kazdy sam podla svojich kriterii, poziadaviek a moznosti. Snad to niekomu pomoze v rozhodovani.

Dolozil som fotky, fotene s ISO 1600, tak je tam sum a farebne pruhy z fotaku, skor som chcel ukazat, ze sa skutocne nekonaju ziadne kocky a ze aj detaily tam skutocne su, ziadny vyzehleny obraz.
IMG_6793.jpg IMG_6798.jpg
lkfreak (46)|29.9.2009 13:04
překládám si to, že u 42" plazmy to bude už úplně v pohodě, taky mám jen SD signál, a taky přemýšlím o plazmě.
Asi nemá cenu chtít teď všechno super hyper, však za dva(tři) roky taky budou vánoce !
dunaj (1030)|29.9.2009 13:24
Ja mam satelit, ale mota sa mi doma pod nohami ete stary kabel UPC, kde okrem analogu a DVB-T multiplexu ide aj cely DVB-C balik. Je to sice kodovane a Conax viazany na ich STB, ale tych par stanic ako v DVB-T ide Free aj v DVB-C. Pri dekodovani signalu kablovym tunerom priamo v TV bol obraz presne na urovni DVB-S. Perfektny! DVB-T bolo o triedu horsie.
Takze nechapem, ako si mohol mat obraz horsi ako po prevode cez SCART, ale mozno Satro ma na to nejake vysvetlenie...
retry (5)|29.9.2009 15:18
Ikfreak: vsetko zalezi od kvality signalu a vysielaneho materialu. Preto som uviedol konkretnu lokalitu, konkretneho providera a konkretne zariadenie...

dunaj: sam som bol prekvapeny, ocakaval som vysledok lepsi, opak bol pravdou. Inak Interny tuner DVB-C bol co sa kvality vystupu tyka o nieco lepsi ako DVB-T.

Vysvetlenie je asi take, ze ten Kaon aj ked je SD, ma slusnu elektroniku a tomu zodpovedajuci vystup, predpokladam tiez ze Satro distribuuje relativne kvalitny signal (to by asi bolo vysvetlenie Satra) :-).... inak neviem a pravdu povediac, moc som to ani neskumal... CAM modul s kartou som vratil Satru a ficim cez Kaon. Skutocne som milo prekvapeny ako to kresli na 127cm obrazovke.... Teraz ale pozeram, ty si majitelom V10, ja som to skusal na X10 a to je podstatny rozdiel.... :-)

bohuzial, pred casom som na fore hladal info ako je na tom konkretne Satro s kvalitou na velkych obrazovkach a nedozvedel som sa nic, resp. ze mam hladat... :-) preto som aj napisal aky dojem mam zo Satra ja. Ono pozerat signal na "milosrdnom" CRT a tesit sa ze to bude rovnako dobre aj na velkej uhlopriecke (plazma, LCD) je dost zavadzajuce, na to ale asi uz mnohi prisli aj sami... :-)) Mozno keby sa ozval niekto, kto ma tiez Satro, "velku placku)" k tomu...
dunaj (1030)|29.9.2009 23:04
No rozdiel je hlavne v tom, ze ty mas HD ready a ja full. To znamena, ze ty mas 4x (2x2) vacsie "zrno" a na 50" sa to dost vynima. Cize aby si ho nevidel, musis vsetko hodnotit z dialky, kym ja mozem prist k panelu na 30 cm a obraz je stale jemny. Totizto ludske oko je velmi citlive na farby, ale uplne mizerne citlive na rozlisenie. Preto to z dialky moze byt ine.

BTW: cize ak som to dobre pochopil, ty mas Satro "kablove" (DVB-C) nie MMDS?
retry (5)|30.9.2009 07:32
dunaj:
:-) samozrejme, zrno mam vdaka rozliseniu vacsie ale z 2,5 - 3 metrov to vidiet nie je (a prave o tom to je) ale skor som myslel na elektroniku a iste aj panel...nuz a v zavislosti na tom aj cenu :-).

Ked si vezmem, ze vo velkoobchode som za monitor HP 2475 dal o par desiatok € viacej ako za tento TV, iste uznas, ze niet co riesit :-) Fakt som si nie isty, ci za momentalneho stavu by malo pre mna cenu investovat niekolkonásobne viacej do TV a samozrejme nasledne aj do napr. komplet sat vybavenia... Pomer cena vykon bol tak "vyhodny", ze inak to neslo :-)

Satro mam MMDS, ten Kaon je aj pre FHC aj MMDS