Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Náhodné restarty PC při hraní her

Hunta (3)|23.9.2009 20:01
Ahoj, mám takový problém - při hraní her, se mi docela často, sám od sebe restartuje PC. Zatim teda jen u her wow, a Warcraft 3 (není to modrá smrt, ale jako kdybych zmáčknul tvrdej rr). Už jsem tady o tom něco četl, ale moc mi to nepomohlo. Sestava:
400w zdroj, základ deska - MSI P35-neo combo-F / čtyř jádrové CPU. DDR3 paměti. , Procesor Intel core2Duo E4600 (2x 2.4 GHz/2Mb cache), Pevnej disk - 250 gb (8 m cache), ramky 2 GB, Grafárna - FG8500GT (256)mb, software windows XP.

Nedělá mi to dlouho... cca 3 dny... s hardware jsem nic neprováděl, všechno co sem v poslední době instaloval jsem odisntaloval (doufám), projel jsem to 3x antivirem. Ve winech mám vyplé náhodné restartování pc. Když nic nedělám, nebo tak tak je to ok. Dělá mi to fakt jen při hraní w3 a wow... z pc sem se pokusil vysát prach. No prostě sem se to snažil vykoumat celej den a pořád to samý. :(
Joseph21 (1)|26.9.2009 17:23
Mohl by se ti přehřívat, mě to taky čas od času dělal, obzvlášť, když ho máš vcelku výkoný. Zkontroluj ventilátory jestli v nich není prach, hlavně u grafiky se podívej. Můžeš taky zkusit zapnout rivatuner nebo nějaký obdobný program na sledování teplot, 10min hrát a pak se podívat kolik co má. Můžeš mít i uvolněný nějaký chladič nebo málo teplo-vodivé pasty.

V každém případě změř teploty a uvidíš, jestli je to ono, ale když to dělá jen při hraní, tak bych to vcelku typoval na chlazení.
|Mio| (350)|27.9.2009 13:29
Ten zdroj je dost na hrane, dlouhodobe ho nejspis pretezujes a ted ti odchazi nebo se prehriva.

Pri prehrivani pameti, procesoru nebo graficke karty by se projevili priznaky nebo by se to seklo, samovolny restart spis vypada na to napajeni.
Pitomec (10211)|27.9.2009 17:21
Vypadá to na zdroj, ale osobně už jsem toto zažil a nakonec jedna z DDR2 pamětí byla v háji.
Hunta (3)|28.9.2009 18:55
Nevim, taky jsem si myslel že je to přehříváním... tak jsem si stáhnul speedfan. Normální teplotu procesoru mám tak 60°C npř. při hraní CS tak 62°C ale při hraní wow mi to skáče tak na 70. Takže to možná bude tím. Díky za rady.
Pitomec (10211)|28.9.2009 21:17
Teplota CPU 60[SIZE=2]° C? No to je teda poměrně hodně, na to já se nedostanu ani při 100% vytížení po dobu několika hodin, a to ani s jedním Core CPU jenž mám (E6600, E8400, E4300, E6500). Samozřejmě ale nepoužívám BOX chladič, ale http://www.softcom.cz/produkt/arctic-cooling-freezer-7-pro-09-sone-ker-6x-heat-pipe-s775/
[/SIZE]
Hunta (3)|28.9.2009 21:41
No, tak jsem zjistil, že teplotou to asi nebude. Protože jsem si pustil měřič teploty a zapnul W3. Skočil jsem si do Winu a sledoval jsem teplotu. Měl jsem pořád stejnou (jako npř. při CS které mi nepadá cca. 60°C) a stejně se mi to restartovalo. Takže to asi projedu nějakým diagnostickým programem... nevíte o nějakém dobrém? ;)
Ivo Mašek (10205)|29.9.2009 05:57
[quote]
při hraní CS tak 62°C ale při hraní wow mi to skáče tak na 70.
[/quote]
To je moc, příliš moc. Já mám IntelCore2DuoE6420, v klidu (nebo při běžné práci) nepřekročí 30°C, při hře TrainzRailroadSimulator (což je dost náročná hra, která procesor dost vytíží) nepřekročí 37°C. Při převodu filmů (což je velmi značná zátěž) nepřekročí 39°C. Procesor při teplotě 70°C by již měl alarmovat BIOS a ten by měl PC vypnout.
[quote]
Měl jsem pořád stejnou (jako npř. při CS které mi nepadá cca. 60°C)
[/quote]
Chyba může být ještě v RAM. Pokud máš dvě, vždy jednu vyndej a zkoušej provoz.
[quote]Takže to asi projedu nějakým diagnostickým programem... nevíte o nějakém dobrém?[/quote]
Tak na to mám trochu jiný názor, než většina "hráčů". Takovéto prográmky pro jednorázové a občasné používání, které se rozlezou do všech zákoutí registru dat, zásadně nepoužívám. Jsou jak mor.
Ale pokud by jsi měl vážný zájem, zakup si poslední číslo Chip (10 / 2009), je tam DVD s plným programem EVEREST ULTIMATE 4.6 (normálně se za tuto verzi platí - v Chipu zdarma - pouze je nutná registrace) a dále je tam spousta zátěžových prográmků.
kasr (133)|29.9.2009 08:06
Este jednu drobnost by som skusil-znizit,alebo vypnut hardwarowu akceleraciu zvuku.Mne pady u niektorych hier spovosobovala hw akceleracia zvuku.Spust dxdiag a u zvuku to vypni,alebo radsej uber.
bastlir (3245)|7.1.2010 12:18
400W zdroj je málo, zejména např. s dvěma HDD, DVD atd.. Deklarovaná výkonnost zdroje nezahrnuje jeho účinnost a zvlnění napětí v max. zátěži. Doporučuji 500W od Enermax ap. Opravoval jsem již mnoho PC, které odkrágloval zdroj.
Dále kontrolujte teplotu zejména grafiky a procesoru.