Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 66

Téma: něco ke čtení - videokurz

Je tu pořád
    Registrace
    Aug 2007

Pokud byste neměli co číst při podzimních plískanicích, tak jsem sesmolil stručný videokurz:

http://www.videoproduce.cz/videokurz.htm

(odkazy jsou dole pod úvodem).

Inspirace, kritika, návrhy na úpravy a doplnění (stejně jako korekce pravopisných chyb či větných kostrbatostí) jsou vítané .-) .

Kurz slouží pro inspiraci především začátečníkům, jednotlivé kapitoly na sebe navazují, snaží se o jistý pohled z praxe. Jednotlivé kapitoly jsou:
    Od filmu k analogu, TV základy, videokamery (technologie a nějaké postřehy k používání), natáčení, zpracování v PC (stručný popis technologie a praktické rady), střih jako umění (*doplňuje kapitolu natáčení), archiv a distribuce.
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček
    Registrace
    Jul 2009

Výborně napsané - jen jsem to prolétl, ale určitě si to pročtu podrobně. Díky moc za všechny amatéry a začátečníky (i pokročilé)...

Nováček
    Registrace
    Jan 2009

Též se připojuji k poděkování. Díval jsem se zatím hlavně na část "TV základy" - to je opravdu dobrý popis pro zorientování v užívaných standardech a pojmech.

Je tu pořád
    Registrace
    Aug 2007

Díky za postřehy, jsme rád, že kurz vidíte jako užitečný.

Je tu pravidelně Avatar uživatele dalizije
    Registrace
    Dec 2007

Supr Za to jsem musel dát bodík

Je tu pravidelně
    Registrace
    Mar 2004

Jak už jsem kdesi psal, mám spoustu kuchařek a i když zjišťuji, že ve většině jsou obdobé informace a recepty, přesto kupuji další, protože v každé další je něco co mě obohatí, poučí, informuje. Pave1, paráda, kéž by vás bylo víc

Je tu občas
    Registrace
    Jun 2009

Jak znám Pave1 (čistě z jeho příspěvků tady na fóru) tak věřím, že to bude velice poučné a zajímavé čtení.
    Jenom je škoda, že všechny ty zajímavé rady a postřehy vycházejí pouze v elektronické podobě na netu. Nevím jak vy, ale já mám docela problémy s tím, hledět několik hodin na monitor a sledovat řádky dlouhého textu a ještě při tom přemýšlet o tom, co je tam napsané a co tím autor chtěl říct. Mnohem radši si čtu něco v knížce či v časopisu, jenom abych se vyhnul tomu civění na monitor (a to i přesto, že mám kvalitní LCD). Z tohoto důvodu se chystám, že si nechám vytisknout celý článek, který vyšel na TV Freaku o střihání videa ve Vegasu a o authoringu v DVD Architectu, abych si to mohl v klidu přečíst na papíře.
    Kdyby se takových lidí našlo více, mohla by se z toho nechat vyrobit (samozřejmě se souhlasem autora) i malonákladová knížka. Zrovna nedávno mi přišla nabídka na vydání vlastní knihy a při bližším zkoumání jsem zjistil, že to vychází docela levně (např. při 100 stránkové knize v počtu vydání 50 ks by jeden kus vyšel cca na 180,- Kč). Více informací se dočtete zde. Pak už by stačilo se jen domluvit...

Je tu pořád
    Registrace
    Aug 2007

Díky všem za ohlasy, zatím jsou veskrze pozitivní, což mě samozřejmě těší. Jsem rád, že kurz je přínosný.

Co se týče návrhu na knižní podobu kurzu, nemám samozřejmě nic proti (malinko jen nevím, jak je to s možností použití obrázků z internetových zdrojů). Mám ještě v úmyslu lehce doplnit některé kapitoly a přidat ještě jednu novou, ale bojuju s tím, abych se přinutil si k tomu sednout (kurz jsem psal po částech něco přes týden o dovolené, je to docela dřina .-) ). Takže bych ještě chvilku počkal, až to bude doplněné (je tam taky potřeba udělat nějaké drobné jazykové korekce, pár formulací žádá také vylepšení).

Každopádně díky za ohlasy a pokud vás napadne, co byste tam třeba ještě rádi našli (nebo našli podrobněji), napište mi pls. na mail nebo sem.

Je tu pořád
    Registrace
    Aug 2007

Radek K. - pokud bys měl zájem, můžu udělat na stránky verzi "s bílým podkladem", vhodnou pro vytištění (přes print screen to není problém, nebo tam dám rovnou PDF ke stažení).
    Naposledy upraveno uživatelem Pave1: 17-09-2009 v 18:57

Je tu pravidelně
    Registrace
    Feb 2008

Velice užitečná práce...
    I když se vším ne úplně souhlasím a hlavně si myslím, že sem tam jsou malinko účelově pozohýbané údaje např. (na disk 1500 GB za 1900 Kč uložím 130 hodin záznamu v 1920x1080p a páska je už dávno pro HD mírně obtížná), je to rozhodně pro každého začátečníka výborný text.

S jedinou věcí nesouhlasím hrubě: že je třeba točit málo.
    Zkušenost mne učí jiné věci. I pro zkušeného kameramana natočit minimálně 10x tolik materiálu, než má být výsledek. Nezkušený by měl mít 20x tolik. Je lepší naděje, že z toho něco bude k užitku. Jediné, co je těžké, je krutě oddělit dobré záběry od průměrných a špatných.

Výborný je úsek o tom, že je třeba nejdříve promyslet, co se vlastně chce říct.
    On totiž celý problém nudnosti domácích filmečků je v tom, že neříkají nic, nemají obsah, jsuo zbytečné.
    Ale druhá věc, kterou by stálo za to rozebrat je časový dokument....a jeho pravidla.
    On totiž i film ze svatby a dovolené asi musí být dvakrát. Jeden dokumentární skoro spíše s pravidly jako soudní dokumentace pro účastníky, druhý pro nezúčastněné diváky.
    Prostě i ze svatby do práce nenesete dvě stě fotek, ale deset dvacet vybraných.

Je tu pořád
    Registrace
    Aug 2007

Antoníne díky za postřehy.

Ta "střídmost" v natočeném materiálu není samozřejmě žádné dogma. Má jen pomoct začátečníkům v tom, aby si záběry více předem promýšleli (a netočili o své dovolené vše co vidí, to pak není dovolená .-) ). Profesionální postup při natáčení nějakého děje, který "nepočká" (na kameru), může být samozřejmě jiný (také v dokumentu jsem zažil tvůrce, co točí vše, ale rozhodně bych nechtěl být ten chudák, který s nimi tráví nekonečné hodiny ve střižně při probírání stovek hodin materiálu, pro hodinový dokument - to je pak taky docela neštěstí, projíždět takové záznamy .-) ).

Všechno tak chce tu správnou míru .-) .

(samozřejmě zkušený tvůrce si najde časem nějaký svůj postup, který mu vyhovuje, možná už ale potom ani nevnímá, že i tak záběry pečlivě promýšlí a stále si vybírá, co natočí a proč).

Osobně tak spíš stojím na straně těch zkušených filmařů a dokumentaristů, kteří preferují postup s menším množstvím materiálu, ale účelněji natočeným (samozřejmě jsou situace, kdy se kamera prostě nevypíná, ale to jsou specifické situace, většinou netypické pro amatérský způsob práce).
    Pokud je čas si záběry promýšlet, je dle mých zkušeností lepší si už od začátku zvykat na účelněji natočený hrubý materiál (samozřejmě že prořez 1/5 až 1/10 je pro serioznější práci nutný, tak pečlivě to připravené nikdo nemá, ale je potřeba rozlišovat profi dílo a amatérský krátký cestopis, např, tam ta komplexnost pojetí tématu nebude nikdy prostě úplná, vždy tam budou mezery.
    To jsou dvě zcela odlišné skupiny úrovně pojetí snímků (tématu) a skutečně je nutné je rozlišovat, buď se točí na 100pct výsledku, nebo prostě ne. To 100pct pojetí tématu ale musí být pak i v úrovni pojetí záběrů, zvuku, atd., to prostě běžný amatér nezrealizuje, takže osobně se vždy předem rozhodnu - buď má výsledek být profi nebo jde jen o amatérské pojetí (především tématu).

V prvém případě nastává taková makačka, že to nepovažuju pro amatéra na dovolené (při vší úctě ke slovu amatér) za dobrý nápad .

V druhém případě je kratší stopáž snímku a promyšlenější pojetí (po jisté době praxe) jasně většinou efektivnější (pokud hovoříme o běžné úrovni amatérských snímků např. z dovolené). Běžně natočí člověk 2 - 3 kazety (3hod materiálu), udělat z toho pěkný 15min film z dovči chce prostě přemýšlet už při natáčení, o čem to bude.

Jasně tak souhlasím s tvým závěrem, že pro diváky snímku "na akci" osobně neangažovaných (ať už jde o svatbu nebo o reportáž z fotbalového turnaje) je nutné připravit krátkou verzi.

Tak jsem to konečně "doplnil do konce" .-) .
    Naposledy upraveno uživatelem Pave1: 17-09-2009 v 22:08 Důvod: dopl.

Nováček
    Registrace
    Jan 2009

Citace Původně odesláno od Antonín Zobrazit příspěvek
    S jedinou věcí nesouhlasím hrubě: že je třeba točit málo.
    Zkušenost mne učí jiné věci. I pro zkušeného kameramana natočit minimálně 10x tolik materiálu, než má být výsledek. Nezkušený by měl mít 20x tolik. Je lepší naděje, že z toho něco bude k užitku. Jediné, co je těžké, je krutě oddělit dobré záběry od průměrných a špatných.
    Já ze své krátké zkušenosti mohu říci, že nejčastější problém u rodinného videa je nevhodné zahájení a ukončení záběru. Často chybí pár sekund statického záběru, kde to lze vhodně ustřihnout. Jinak natočit 20x tolik materiálu je na jednu stranu dobrá myšlenka, na druhou je třeba si říci, že pak časová náročnost střihání bude výrazně vyšší. Osobně při rodinném videu vyhodím tak 50 - 75% záběrů. Natáčím tedy docela střídmě. I tak je pracnost sestříhání jedné hodiny původního záznamu značná. Řadu záběrů si musím prohlížet několikrát...

Je tu pořád
    Registrace
    Aug 2007

Ještě dotaz - co máš na mysli tím pojmem časový dokument? Myslíš časosběrný?

Uvažoval jsem o jedné kapitole, která by se krátce věnovala konkrétním útvarům - reportáži, dokumentu, medailonu, záznamu nějaké události, výtvarnému dokumentu s výraznou estetikou pojetí.
    Naposledy upraveno uživatelem Pave1: 17-09-2009 v 22:00

Je tu pravidelně Avatar uživatele dalizije
    Registrace
    Dec 2007

Citace Původně odesláno od Pave1 Zobrazit příspěvek
    Ještě dotaz - co máš na mysli tím pojmem časový dokument? Myslíš časosběrný?

Uvažoval jsem o jedné kapitole, která by se krátce věnovala konkrétním útvarům - reportáži, dokumentu, medailonu, záznamu nějaké události, výtvarnému dokumentu s výraznou estetikou pojetí.
    Nóó

Je tu pořád
    Registrace
    Aug 2007

Zázraky nečekej. Čím je to konkrétnější, tím hůř se o tom píše .-) .

Strana 1 z 5 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 12-04-2012, 19:33
  2. Chyba čtení disku :(
    Od Moskau3 v sekci Problémy s PC (HW/SW)
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 07-07-2009, 11:25
  3. Přliš pomalé čtení a vypalování
    Od Tomy v sekci Vypalovačky a média
    Reakcí: 23
    Poslední příspěvek: 17-08-2008, 17:00
  4. JVC GZ-MG50 - HDD jen pro čtení
    Od Cupka v sekci Videokamery
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 11-09-2006, 20:26