Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kvalita ČT HD

pepawo (29)|15.9.2009 10:57
Vážení, protože jsem nechtěl čekat na holuba na střeše (DVB-T HD), ale nemám zvláštní nároky na sledování jiných programů než našich, pořídil jsem HD satelitní komplet (nepíšu jaký, abych neovlivnil diskuzi dopředu), vše pečlivě seřídil s ohledem na dostupné HD programy, ale:
- Nova HD je dobrá, i když možná o trochu méně kvalitní než ČT HD (pokud tato jede), a určitě o hodně méně kvalitní než Astra HD (to má být zřejmě meta, ke které se možno přiblížit). Ani na jednom z těchto programů se neděje to, co na ČT HD, příjem je stabilní bez jakýchkoliv výpadků (u Novy stačila kvalita lehce nad 50 %, nyní mám cca 85 %, Astra HD má kvalitu téměř 100 %, stejnou jako ČT).
- ČT HD, i když síla signálu je >90 % a kvalita téměř 100 % (jako Astra HD) podle ukazatele receiveru, vykazuje občasné, spíš však častější efekty ve smyslu chvilkového zamrznutí obrazu a vzápětí třeba i částečného rozkostičkování, vždy na chvíli, než se signál chytí (podobně jako chvilku po přepnutí na kanál, ale to beru jako normální jev). Nemá na to vliv vysílaný pořad (děje se to stejně při upscalingu jako např. při seriálu Vyprávěj), jen se možná zdá, že nějaký vliv mohou mít rychlé změny obsahu scény (ale to nevím přesně, někdy to udělá i při docela statickém obrázku).
Žádný jiný SD nebo HD signál podobné efekty nevykazuje.
Podotýkám, že mám kartu Gital 1R (byla v sadě), dekodér originál Cryptoworks.
Otázka zní: Čím to může být, má cenu reklamovat přijímač (o čemž dost pochybuji), nebo je to nějaká nedokonalost na vysílací straně? Má někdo podobné zkušenosti? Nebo přejít co nejrychleji na Skylink (ovšem ČT HD by měl být tentýž)?
Děkuji předem za informace.
P.S. Zatím jsem v rodině za blbce, protože DVB-T (SD) nám jela/jede perfektně.
MONYS (460)|15.9.2009 19:07
[quote=pepawo;240711]Vážení, protože jsem nechtěl čekat na holuba na střeše (DVB-T HD), ale nemám zvláštní nároky na sledování jiných programů než našich, pořídil jsem HD satelitní komplet (nepíšu jaký, abych neovlivnil diskuzi dopředu), vše pečlivě seřídil s ohledem na dostupné HD programy, ale:
- Nova HD je dobrá, i když možná o trochu méně kvalitní než ČT HD (pokud tato jede), a určitě o hodně méně kvalitní než Astra HD (to má být zřejmě meta, ke které se možno přiblížit). Ani na jednom z těchto programů se neděje to, co na ČT HD, příjem je stabilní bez jakýchkoliv výpadků (u Novy stačila kvalita lehce nad 50 %, nyní mám cca 85 %, Astra HD má kvalitu téměř 100 %, stejnou jako ČT).
- ČT HD, i když síla signálu je >90 % a kvalita téměř 100 % (jako Astra HD) podle ukazatele receiveru, vykazuje občasné, spíš však častější efekty ve smyslu chvilkového zamrznutí obrazu a vzápětí třeba i částečného rozkostičkování, vždy na chvíli, než se signál chytí (podobně jako chvilku po přepnutí na kanál, ale to beru jako normální jev). Nemá na to vliv vysílaný pořad (děje se to stejně při upscalingu jako např. při seriálu Vyprávěj), jen se možná zdá, že nějaký vliv mohou mít rychlé změny obsahu scény (ale to nevím přesně, někdy to udělá i při docela statickém obrázku).
Žádný jiný SD nebo HD signál podobné efekty nevykazuje.
Podotýkám, že mám kartu Gital 1R (byla v sadě), dekodér originál Cryptoworks.
Otázka zní: Čím to může být, má cenu reklamovat přijímač (o čemž dost pochybuji), nebo je to nějaká nedokonalost na vysílací straně? Má někdo podobné zkušenosti? Nebo přejít co nejrychleji na Skylink (ovšem ČT HD by měl být tentýž)?
Děkuji předem za informace.
P.S. Zatím jsem v rodině za blbce, protože DVB-T (SD) nám jela/jede perfektně.[/quote]Nevím jaký přijímač máte avšak vámi popisovaná (závada) může mít souvislost bud nedobře nasměrovanou parabolou ukazatele kvality a síly sig. jsou pouze orientační čily nepřesné , zkuste parabolu ještě donastavit přesněji na nejakém slabším transpondéru na co nejsilnější sig. jak horizontálně tak i elevačně.
losos (2977)|15.9.2009 19:12
Zkus si od někoho půjčit kartu Skylink a vyzkoušej. Je to divné, nemělo by to dělat. Něco podobného se dělo na NOVA HD v počátcích jejich vysílání, dodnes nevím, čím to bylo - měnil jsem CI moduly Cryptoworks, ale v poslední době to již na NOVA HD nedělá, ale nedělá mi to ani na ČT HD (mám Skylink).
A mimochodem : čemu říkáš "originál Cryptoworks" ?
Já používám dvojitý Mascom Twin Easy.TV - je na dvě karty a funguje O.K.
jarino1978 (8045)|15.9.2009 19:25
takto, Gital spravuje kanál NOVA HD samostatne, Skylink tiež. V Skylinku má NOVA HD 10 Mbit/s , u Gitalu má 6,5 Mbit/s. Takže potom sa Ti zdá CT HD právom kvalitnejšia. NOVA HD používa jeden z najkvalitnejších upscalerov na trhu, CT má upscaler priemerný.
Ešte k CT HD = stále je to testovacie vysielanie, ktoré oprávňuje vysielateľa meniť parametre príjmu a pod. Ostrý štart až od ZOH 2010 !
pepawo (29)|15.9.2009 21:57
Díky za rady. Skylink určitě vyzkouším. Receiver je Mascom MC2000HDCI. Pokud jde o ČT HD, vím, že jde o testování, ale zajímalo mě, jestli je ten problém obecný nebo můj místní. Zřejmě tedy to druhé. Dnes jsem schválně koukal na Nova HD Ordinaci, a podobný problém jako na ČT se projevil i zde, i když v menší míře. Zkusím samozřejmě ještě doladit nastavení paraboly, ale čím se řídit, když teploměr je +/- na max? No, zkusím co nejslabší transponder, uvidíme. LNB je monoblok 4.3" (2x Astra), nemá někdo zkušenosti se SKEW (v návodu o tom nic není) nebo s nestandardní (opačnou) montáží (23,5 na střed, 19,2 mimo)?
P.S. Ten originál CW modul myslím jako že dodaný s receiverem, čili měl by spolupracovat bez problémů...
Pitomec (10211)|16.9.2009 12:10
[quote=jarino1978;240769]NOVA HD používa jeden z najkvalitnejších upscalerov na trhu, CT má upscaler priemerný.[/quote]
Tak nám popiš jaké zařízení Nova a ČT používá, ať se taky něčemu přiučíme 8-)
jarino1978 (8045)|16.9.2009 13:27
[quote=Pitomec;240838]Tak nám popiš jaké zařízení Nova a ČT používá, ať se taky něčemu přiučíme 8-)[/quote]

Pokiaľ ma pamäť neklame, tak NOVA používa profi upscaler Snell @ Willcox. Veľkú časť IT majú od Thompson-Grassvalley, štúdiové kamery používa tiež od TGV... Skrátka špičkové vybavenie.

CT momentálne neviem určite, ale mali by používať upscaler tiež od Snell@Willcox, staršiu radu, ale v tomto som si vôbec neni istý. V prípade CT sa možno mýlim...Tam by si myslím vedel Ty viac....

Na obrázkoch je to veľmi dobre poznať, pokiaľ upscaluje CT a NOVA. Výsledok je v prospech NOVY, ale príčin môže byť samozrejme viacej.