Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Desktop alebo notebook?

amigo_ke (3)|15.4.2004 11:40
Zdravim vsetkych. Rad by som Vas poprosil o Vas nazor. Mam digitalnu kameru a rad by som spracoval svoje domace video. Islo by len o dovolenky, akcie a tak. Rad by som to stiahol do PC, upravil a napiekol na DVD. Nic viac, nic menej, ziadne profesionalne akcie.
Aku zostavu PC by som potreboval (nie zbytocne prehnanu) a aky mate nazor na spracovanie videa na notebookoch (lepsie by mi vyhovoval). Popripade ake by mal mat parametre.
Vdaka Vam vsetkym a pekny den!
Hawkey_tvf (434)|15.4.2004 14:38
Moj nazor ohladom desktop/nb je jednoduchy, desktop ma vzdy lepsi pomer vykon/cena, navyse notebook ma skalovatelnost a upgradovatelnost blizku nule a vyber mechanik (DVD+/-R/RW) je zatial velmi obmedzeny - a zatial co u desktopu je si komponenty z coho vyberat u nb si moc nenavyberas.
PC staci skoro akekolvek, podmienkou je viacmenej iba firewire radic, ale vzdy je lepsie mat obrovske ryche a maybe aj zRAIDovane disky (ja mam 2x200 GB stripovaneho RAIDa na ATA133, oba disky 8 MB cache, a 80 GB S-ATA boot disk so systemami). Jo a swapak mam 512 MB a na tom RAIDe na particii kde je IBA swapak.
Samozrejme najlepsi je co najdrvivejsi vypoctovy vykon. V tom momentalne vedie Intel, ale z toho stareho flamewaru Intel/AMD ma hlava neboli, vyber si podla ceny - strihal som na oboch. Ale pouzi co najnovsi chipset. VIA KT 400 a vyssie alebo nForce 2 pre AMD, Intel i875 Canterwood alebo SiS s dual channel architekturou - zasadne DOSKA a nie nejaky cankajsek smejd, teda Asus, Abit, Gigabyte, MSI, Epox, koniec (v uvedenom poradi). Naflashovat najnovsi resp. najvychytanejsi BIOS, pouzit najvychytanejsie ovladace chipsetu. Na grafarni nezalezi az tak.

Zhrnutie:
- grafaren akakolvek moderna, v zasade stacia aj tie konzumnejsie verzie, len nech ma dobry RAMDAC
- procak najsilnejsi aky si mozes dovolit
- mainboard len renomovana znacka, pokial mozno dual channel a mohol by mat uz rovno vstavany firewire port, inak musis kupit extra radic
- RAM 256+, na 512 je uz vsetko dost svizne
- VELKY a RYCHLY disk, zatial asi radsej ATA 133 ako S-ATA, 8 MB cache, 7200 rpm (na notebooku big prob) - 1 h DV zaznamu ma 13 GB
- DVD writer - napr. Pioneer 107
- zdroj velky tichy stabilny a cim silnejsi (350+ W)
- monitor 19" schopny pracovat v sRGB profile, napr. ja mam Iiyama VisionMaster Pro - potrebujes velky monitor aby si mohol s prehladom strihat, mal zaroven dost velke nahladove okno, atd. a lepsie je CRT ako TFT kvoli vymakanejsej kalibracii farieb a par dalsim veciam
Rado_tvf (9)|15.4.2004 14:51
Riesil som podobny problem a nakoniec som si vybral notebook. Pretoze video striham len obcas, tak 1 - 2x za mesiac a inak mam notebook, ktory si mozem zobrat so sebou kam chcem. V NB mam 30GB HDD(4200), zistil som, ze je to skoro uplne nepouzitelne, aj kvoli kapacite, aj kvoli rychlosti. Tak som si kupil externy HDD, ktory je pripojeny rovnako ako kamera -> firewire a ten rozdiel, ked editujem na internom a externom HDD je teda poznat! 15'' LCD nic moc, ale da sa. A ked mam urobene DVD, supnem ext. HDD do tasky a v robote si ho napalim. Rozmyslal som aj o externej DVD napalovacke, ale ceny ma pribrzdili a tych zopar DVD si za mesiac takto v pohode napalim v robote. Procesor je 1.7GHz celeron, 512RAM -> zacinal som s 256, ale to bola smrt.
dejv_tvf (85)|15.4.2004 16:50
Já stříhám střídavě na notebooku a na PC a musím říct, že na notebooku to není ono. Přesto že mám notebook P4, 2.4 GHz, 512 MB Ram tak na PC které ma poloviční RAM a 2 roky starý AMD Athlon 1.8 Ghz to je daleko rychlejší a stabilnější (používám v obojím případě XP, Pinnacle a Canopus Procoder).
Notebook ma 15" display, ale je tam prd vidět, občas to vytuhne, rychlost disku je trystní no a když porovnám cenu, tak PC je někde jinde. Resumé je že notebook rozhodně nedoporučím.
hathaway_tvf (18)|16.4.2004 00:09
Rozhodne desktop, na spracovanie videa sú noteboky obrovskou hromadou kompromisov. Mám sem tam "príležitosť" rozbehávať kamarátom strih videa na skutočne drahých strojoch (okolo 120 000) ale pravdu povediac po tých skúsenostiach by som za to nedal deravý groš!
clee (6592)|16.4.2004 01:04
nout se hodi na zpracovani videa (preview, stazeni dat, hruby sestrihy) na place, jinak takovy ty celovikendovy strihaci session si u nouta nedokazu predstavit, pokud teda bych z nej neudelal s pomoci 19" monitoru, klavesnice, mysi a shuttle/jogu normalni comp...
Osvícený (78)|16.4.2004 09:36
No já pracuji na noťákovi HP7000 (PM 1,5G,512RAM,hadr 60G/7200ot,chipset Centrino,grafika ATI 9200/64M) a jsem v celku spokojený.Je fakt,že stolní PC je asi o něčem jiném,ale potřebuji mobilitu a tak jsem naprosto spokojený.
stayman (12393)|16.4.2004 10:12
V tom by som videl najmensi problem, pretoze NB monitory zvladaju skoro vsetky (stredna trieda a viac) vyssie rozlisenie (aj 1600x1200) pri velkosti 15"-16" co nezvlada ani stolny LCD 17"-18" (to az 21") a LCD vs. CRT je zase ina pesnicka, tam potrebujes vzdy vacsi, teda min. ten 19" (co sa tyka aj velkosti)...

Notebooky navyse su postavene aj na desktopovych chipsetoch a CPU, takze jedine, co je este problem, su tie disky, ale 5400ot. ATA100 su uz v pohode, su myslim aj 7200 a navyse, da sa to riesit aj tymi externymi FW alebo USB2.0 (co je castokrat tak riesene aj u desktopov)...
Hawkey_tvf (434)|16.4.2004 10:26
Stay ja vidim prob. c. 1 tie disky (vacsina ludi navyse nema 150tisicove dela a nema ani na ne), c. 2 color matching na TFT a c. 3 ergonomiu - ta by sa dala ozeliet pri prilezitostnom strihu, ale inak...
Fakt, ten shuttle od Herculesu by som kde zohnal?