Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak uložit klip se zvukem 5.1

vilik (127)|16.1.2005 03:57
Vyrobil jsem si v Adobe After Effect a Premieře Pro klip se zvukem 5.1, který bych chtěl přidávat k videu. Něco jako navštívenka. Ve stereu to není problém. Stačí vyexportovat v Premieře jako film a ten poto podle potřeby přidat na časovou osu. Ale já bych to chtěl v 5.1. Premiera to přes DVD encoder převede do formátu mpeg, nebo m2v + ac3. Ale když mpeg přidám do časové osy, chová se jako audio. M2v + ac3 nebere vůbec. Jediné, na co jsem přišel je, exportovat jako audio 5.1 a uložit si zvlášť video a exportované audio a ptom oba soubory přidávat na osu. To je ale nešikovné. Jak to udělat tak, aby to byl jeden soubor, který obsahuje video + audio 5.1 a jde přidat na časovou osu Premiery? Díky.
Jano (592)|16.1.2005 17:17
mpg2 + zvuk v ac3 je vob nie ?
vilik (127)|16.1.2005 19:24
Když nechá v AP Pro vytvořit DVD, tak vypálí nekolik souborů *.vob. Pokud to proženu přes DVD encoder v Premieře, tak jsou z toho 2 soubory. Video *.m2v + audio *.ac3. Možná že je to mpeg-2, mám v těch různých formátech trochu hokej, ale nejdou umístit v timeline v Premieře.
Jano (592)|16.1.2005 20:27
Ale keď to uloží ako dvd , môže to DVD shrinkom spojiť do jedného vobu
alebo v Totalcomanderi.
Ale on to má ako vizitku takže to bude mať asi cca5-10min.
Len ten vob samotný -neviem či nebude problem s prehrávaním?
vilik (127)|18.1.2005 20:14
Délka je cca 10 sekund. Ještě jsem to nezkoušel, ale VOB do timeline v Premieře natáhnout asi nepůjde.
Jano (592)|19.1.2005 23:38
Ale možeš to dať ako úvodné média na dvd .. alebo ako to chceš šíriť ?
vilik (127)|21.1.2005 19:36
Je to taková videovizitka. Chtěl bych ji dávat jak na DVD tak třeba na VHS, podle potřeby. Na VHS samozřejmě padá možnost 5.1. Zatím jsem to vyřešil takto. Pracuji v AP Pro. Z klipu vyexpeduji jen zvuk. Ten je 5.1 ve WAVu. Potom vyexportuji je obraz pomocí Media Encoderu v Premieře do Mpeg. Vzniknou dva soubory, které jdou umístit na timeline v AP Pro. Sesynchronizovat (video + audio)na ose není problém. Pokud by někdo měl jiný nápad, rád ho uvítám, tedy ten nápad. Díky.
Jano (592)|22.1.2005 00:57
Vob nie ale keď oddelíš video dostaneš m2v a ac3 audio
to ac3 vieš rozdeliť v prog. napr. hypercube transcoder na 6 mono wav-ov
a potom to vyhádzať na časovú os a vyexportovať do ac3 - teda
už zostrihané alebo inak upravené.
Teraz som robil jednu dovolenku a zvuky z kamery som nechal v predu
a podzvučil som to do zadných reprákov .
asi tak :-)
stayman (12393)|22.1.2005 07:18
Jano, to si tak nemal robit :-D
Jano (592)|23.1.2005 19:58
Myslíš tú dovolenku ? -proč?

do prvé sa dá zastrihnúť aj v shrinku , hlavne ak to chce vycucnúť
z DVD ale keď to chce nejako upravovať.
ai (2993)|23.1.2005 21:27
Vilik - DVD nevyrabej v premiere, a jinak zachovej tento postup (workflow):
sestrihas v Premiere video a zvuk, a preved pouze video na mpeg (jakkoliv i mimo premieru) a zvlast ten zvuk na AC3 z te Premiery , tak jak to delas,
porid si nejaky normalni DVD authoring (DVD Lab,...,cokoliv)
a tam nacitej to video a audio, timto budes vyrabet DVD a pokazde si muzes dat tu znelku do first play

tu uvodni znelku si ulozis z Premiery jako DV avi na HD v PC a nactes ji kdykoliv na timeline treba pri exportu na VHS z Premiery pres DV kameru,

zadne m2v nebo AC3 nedavej nikdy na timeline (m2v jen v pripade, ze mas Mpeg Pro plug-in)
vilik (127)|24.1.2005 23:39
ai - já to v podstatě takhle dělám. Mpeg + ac3 dám do DVD Lab Pro , udělá menu a vypálím. Jenže já bych chtěl tu svoji znělku, která má zvuk 5.1 (o ten mě hlavně jde) pokud možno co nejjednoduším způsobem přidat na konec hotového díla.

Otázka 1: proč nemám dělat DVD v Premieře? Je sice pomalá, ale výsledek je dobrý.

Otázka 2: ještě jsem to nezkoušel, napadlo mě to teď. Mohla by jít ta moje znělka umístit do DVD Lab jako movie 2 (movie 1 je moje veledílo) a pak to tím programem nechat pochroupnout?
ai (2993)|25.1.2005 18:19
Premiera vypali DVD pouze jako jeden film, cili vytvori zrejme jeden titul na DVD,
podle DVD specifikaci nemuzes mit rozdilne zvukove stopy v jednom Title, nejde vytvorit film, ktery ma zacatek zvuku v AC3 5.1 a pak prejde do AC3 2.0,

dokonce v jednom VTS musi byt stejne audio v kazde zvukove stope, takze ten movie1 dej do VTS1 a movie2 do VTS2 a propojit linkama (tusim, ze DVD Lab tam na to ma nejaky "bridge")
,aby to DVD Lab nahodou fyzicky neulozil az za hlavni film na disk, mel bys tu znelku mit prvni jako movie1 (kvuli casove prodleve pri prechodu)
ai (2993)|25.1.2005 18:49
ted me napada, pro nekter prehravace je snad AC3 jako AC3 asi je to jedno, zkus dat do toho jednoho VTS jak tu znelku a pak ten film, mozna, ze to zkompiluje a nebude DVD Lab Pro protestovat,
ja osobne bych se o to ani nepokousel z duvodu sichrovani prehratelnosti u ruznych prehravacu, nebo by mohl nekdo pripsat jestli to uz zkusil (smichat 5.1 a 2.0 do jednoho VTS) a neco k tomu rict,

kazdopadne ta Premiera urcite dela jen jeden Title, takze tam to dohromady dat nejde
starej_vul (250)|26.1.2005 11:52
1/ Je třeba se vykašlat na "bezjmenová" DVD
2/ no a potom už je to vše jednoduché:
a/ uchovat svůj "video-podpis" ve dvou variantách MPG a DV
b/ na VHS je to jasné ... DV "video-podpid" + ten film/video
c/ na DVD v menu to můžeš dát
aa/ nechat běžet na pozadí
bb/ nebo zvětšít ten obrázek "video-podpisu" na přijatelnou velikost

3/ BOHUŽEL TOMUTO POSTUPU ASI "padne za oběť" mnohý soft ....
ai (2993)|26.1.2005 14:33
starej_vul - jestli to menu bude v jinem VTS, tak uplne bez problemu, ale jestli to menu bude ve stejnem VTS jako ten film (VTS 01_0.VOB vedle VTS 01_1.VOB), je otazka jestli muze byt na stejne stope vedle sebe AC3 5.1 a AC3 2.0, mas to vyzkousene ? (nechce se mi to zkouset)
starej_vul (250)|27.1.2005 10:05
Tak tedy navazuji na to co jsem psal nahoře

11/A proČ ten "video-podpis" by nemohl být třeba jako VTS 08_01.
12/ *.VOB se dá přejmenovat na *.MPG
33/ každé nově vytvářený DVD si zasluhuje i nově vytvořit i nabídkové menu. A protože to dělám pomocí přejmenování VOB na MPEG (pokud je to třeba) a menu vytvořím v DVD Architektu, tak si nepřidělávám zbytečné problémy.
14/ Jednou usmažené DVD je produkt a tak dále už jen kopírovat.
ai (2993)|27.1.2005 17:57
starej_vul - ad 11/A

kvuli plynulemu prechodu z toho menu do filmu, ale to zrejme neni zde vubec dulezite a navic sam bych to dal pro jistotu manualne v tom DVD Lab Pro do jineho VTS protoze se mi nelibi ta 5.1 stopa (znelka) hned vedle 2.0 stereo (filmu), v jedne stope, ale to prave nejsem jisty jak a jestli by to prehravace zblblo.
Nebo bych to nevahal udelat takto: Jedno VTS pro znelku a film. Tu 5.1 bych dal do stopy 2, do stopy 1 nejaky "dummy" ,ale pomoci VM command bych prepinal zvukove stopy ,pro znelku by sla vzdy stopa 2, to by fungovalo na sichr, ale s tim by se musel Vilik celkem poprat, takze radsi nedoporucuju.
vilik (127)|27.1.2005 19:19
Dnes jsem zkusil udělat DVD ve DVD Lab tak, že znělku jsem umístil jako movie 1 a film jako movie 2, nechal DVD Lab pochroupat a funguje to. Můj původní dotaz byl na umístění do timeline v Premieře. Nakonec jsem se s Vaší pomocí dohrabal k tomu, co popisuji výše a myslím, že mě to bude zatím vyhovovat. Každé DVD proháním přes DVD Lab, tak to nebude problém. Znělku jsem si udělal v obou formátech 4:3, 16:9 v *.m2v +ac3 pro DVD a AVI + wav(5.1) pro VHS. Jinak díky.
starej_vul (250)|28.1.2005 15:23
Když jsem popomýšlel nad tím video-podpisem, tak -já nevím- na celém tom dvd-filmovém mě štvou ty "předsádky" než se dohrabu na začátek filmu. A tak se je snažím "přeskákat" a fak nevím co na nich je.
A tak jediným smysluplným se zdá textová upoutávka na pozadí menu (třeba všech menech) a nebo malé samostatné okénko s video-podpisem
stayman (12393)|28.1.2005 16:10
[quote=Jano]Myslíš tú dovolenku ? -proč?

do prvé sa dá zastrihnúť aj v shrinku , hlavne ak to chce vycucnúť
z DVD ale keď to chce nejako upravovať.[/quote]

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=1237

a citaj matessov postup.