Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Přechod z miniDV SD kamery s hledáčkem na lepší "spotřební full HD" - jakou?

karl2 (96)|4.9.2009 09:19
Ahoj,

postihlo mě tradiční nákupní zoufalství a uvítám zkušenosti těch, kteří si tím již prošli nebo se vyznají v současné nabídce.

Nyní mám kameru Sony DCR-TRV22E. Je to pásková kamera (miniDV), s barevným výsuvným hledáčkem (používám cca 70% času), solidní stabilizací, možností natáčení ve tmě (infra), dobře se drží, ovládá, automatika pokryje běžné rodinné natáčení, nastavení je dost. Samozřejmě jí též řada věcí chybí jako např. kroužek pro manuální ostření, záznam při horším osvětlení je poměrně dost zašuměný atd.

Nyní bych chtěl pořídit novou, technologicky aktuální a lepší (když už za to vydám ty peníze), doufal jsem, že pořídím alespoň 12-15x zoom... Měl jsem představu, že bych chtěl záznam na kartu, ale tak nějak se už nebráním ani pásce. Nefandím harddisku.

Účel kamery je rodinné natáčení + dovolené atd., ne žádná profi úroveň.

Momentálně je mým favoritem Canon HDV40, ale nesplňuje zcela má očekávání (pásková, hledáček není tak šikovně vyřešen jako u mé staré Sony, zoom je jen 10x)... Je ještě nějaká, kterou zvážit? Podrobně jsem zkoumal ještě Sony HC9, ale bohužel mi vychází jako horší z těchto dvou byť více tíhnu k Sony).

Díky...
arkij (540)|4.9.2009 11:43
Řešil jsem před nedávnem obdobný problém, přechod ze staré SONY DCR PC 110E na novou a rozhodl jsem se pro tu Sony HC9. Mám ji cca měsíc a půl a pomalu si zvykám.
Potřebuji hledáček s korekcí (90% využití) protože na lcd při natáčení nevidím. Měl jsem trochu strach z daktylu (Ty už jsi ho měl), na tom ale provádím jen celkové nastavení a na ovladač s tlačítkem vedle objektivu jde nastavit manuální funkce kterou zrovna potřebuji, takže při natáčení můžu provádět korekce (clonu, čas apod.) bez lcd.
Taky jsem chtěl pro zachování zpětné kompatibility kazety (archiv tak 150 kazet).

Zatím jsem natáčel jen na dovolené a něco málo pracovně a nevypadá to zle. Obrázek má pěknej, při horším světle a ručním nastavení je taky docela použitelnej. Trochu mi vadí, že je to plast protože moje stará kamera byla celokovová a já s ní lítám dost po stavbách.

Myslím ale, že si zvyknu, zatím se trochu peru se zpracováním na PC, to HDV je daleko těžkopádnější než SD a ještě nemám vychytané nastavení nového PC.

Na tu Canon HDV40 jsou dobré reference, myslím ale že ani s tou SONY neprohloupíš. U mne taky rozhodla "hodně" dobrá cena od prodejce - kamaráda.

Něco jsem už psal tady:

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=20545
dejv (85)|4.9.2009 13:41
Řeším podobné dilema. Přecházím z kamery Canon MVX10i a uvažoval jsem o HV40. Našel jsem ale zajímavý model u Panasonicu - HDC-TM300EPK. Zdá se mi zajímavá, ale zatím jsem na ni nenašel u nás žádné info nebo recenzi (zkušenosti, doporučení)
karl2 (96)|4.9.2009 16:14
Daktyl mi nevadí, tenkrát jsem ho považoval dokonce za jednoznačnou přednost - intuitivní ovládání. Stejně jsem toho drtivou většinu natočil s automatem.

Se zpracováním na PC věřím, že problémy jsou. Měl jsem i předtím díky nestabilitě software. Ale to je jiná story.

Kompatibilitu kazet (mám jich asi jen 30) bych řešil tím, že si starou kameru nechám. Lákalo mě zbavit se mechanické části, která je přec jen náchylnější k zašpinění a poruchám.

Mám ale dojem, že hledáček je zkrátka nenahraditelný. Viděl jsem tedy nějaké kryty, kterým se dá zastínit LCD display, takže je použitelný i na slunci, ale to mi přijde vrcholně nepraktické.

Co se týče značek Panasonic, JVC, Samsung, dočetl jsem se v recenzích, že pokulhávají za Canon a Sony kvalitou obrazu, stabilizací či jinými zásadními parametry (ačkoliv papírově vypadají luxusně). Tato zmíněná (http://www.panashop.cz/panasonic-full-hd-videokamera-hdc-tm300epk/detail-61-744.html) ale vypadá opravdu zajímavě, zkusím najít nějakou recenzi.
karl2 (96)|4.9.2009 17:06
[quote=karl2;239460]Co se týče značek Panasonic, JVC, Samsung, dočetl jsem se v recenzích, že pokulhávají za Canon a Sony kvalitou obrazu, stabilizací či jinými zásadními parametry (ačkoliv papírově vypadají luxusně). Tato zmíněná (http://www.panashop.cz/panasonic-full-hd-videokamera-hdc-tm300epk/detail-61-744.html) ale vypadá opravdu zajímavě, zkusím najít nějakou recenzi.[/quote]

Asi bude těžké najít "nezaujaté" informace. Recenze k nenalezení. Tady jde alespoň srovnat základní parametry http://camcorder-test.slashcam.com/compare.html. Je to zajímavá kamera - karta, hledáček, 12x zoom...

Všiml jsem si, že Panasonic má menší čip, což je považováno za negativum z hlediska výkonu za horšího osvětlení. Tady je k té kameře poměrně odrazující názor http://www.fotoexpert.cz/kartove-kamery/panasonic-hdc-tm300ep-k .

Já si tedy ještě musím vyjasnit rozdíl formátů HDV a AVCHD. Zatím jsem nabyl dojmu, že AVCHD je pro další zpracování méně praktický. Jestli to pak "kartovce" zase nesebere body proti pásce.
karl2 (96)|4.9.2009 20:57
[quote=dejv;239436]Řeším podobné dilema. Přecházím z kamery Canon MVX10i a uvažoval jsem o HV40. Našel jsem ale zajímavý model u Panasonicu - HDC-TM300EPK. Zdá se mi zajímavá, ale zatím jsem na ni nenašel u nás žádné info nebo recenzi (zkušenosti, doporučení)[/quote]

Tak jsem našel tuhle recenzi, kde jí dost chválí: http://www.camcorderinfo.com/content/Panasonic-HDC-TM300-Camcorder-Review-37105.htm
j430 (44)|5.9.2009 09:56
když budeš mít čas, koukni na zkušenosti s kamerou HDC-SD300, je totožná s TM300, ale je bez vnitřní paměti 32GB
motorex (37)|5.9.2009 11:11
Tak včera mi přišla TM300 za ca27000 . dříve jsem měl chvilku SD100 a můžu říci ,že je to jako srovnávat fábii ze superbem (výbava,ovládání ,obraz - Super) samozřejmě je v obraze při špatném osvětlení (doma při žárovce) trochu šumu,ale proti SD100 výrazně lepší. Neviděl jsem Canony a Sonky,třeba budou lepší- nevím, já chtěl Panasonica a jsem s TM300 zatím opravdu spokojený
dejv (85)|7.9.2009 18:48
27000 je dobrá cena. Někde v našich zeměpisných šířkách? A co zpracování obrazu. Nemám zatím s AVCHD zkušenosti a protože používám Premiere, jsem trošku pesimista. Četl jsem že je to dost bída i na silných strojích.
motorex (37)|7.9.2009 19:15
[quote=dejv;239806]27000 je dobrá cena. Někde v našich zeměpisných šířkách? A co zpracování obrazu. Nemám zatím s AVCHD zkušenosti a protože používám Premiere, jsem trošku pesimista. Četl jsem že je to dost bída i na silných strojích.[/quote]

Panasonic od 1.9.09 šel z cenama dolů, tak to najdeš na webu skoro všude, já nejsem co se týká nějakého stříhání videa tak náročný (nemám na to čas), tak mi stačí to co dává Panasonic z kamerou (HD Writer AE ver 1.0), v PC mám Intel Core2 Duo E8500 a absolutně žádný problém, všechno jednoduché,rychlé - v BD přehrávačích a v PC krásný plynulý obraz
BEPE (539)|8.9.2009 13:02
Mám s Panasoniky zkušenost pouze s jejich analogovými modely a ty byly ve své době považovány za velmi dobré, ale poslední digitální modely zřejmě poněkud pokulhávají za značkami Canon a Sony. V posledním čísle Pixelu (Pixel 153 - 9/09) je recenze na Panasonic HDC-TM300 a bohužel tato citace je v závěru recenze: "Panasonic HDC-TM300 je kamerou, která slibuje mnohé a ne vše dokáže bezezbytku naplnit. Pokud bych ji měl posuzovat pouze podle kriterií kamery na dovolenou, jedná se o poměrně kvalitní přístroj - prokreslenost obrazu v exteriéru, mobilita, relativní snadnost ovládání a pomocná automatika. Při posouzení u hlediska tvůrčí použitelnosti, ale TM300 zcela selhává, při vysoké ceně trpí příliš nepraktickými neduhy, které, jak se obávám, neřeší ani přechod ke konkurenčním modelům...." atd., dále recenzent odkazuje na poloprofi model Panasonic AG-HMC40.
karl2 (96)|8.9.2009 19:08
No jo, ale jakou tedy kartovou kameru s hledáčkem, když Panasonic HDC-TM300 pokulhává? :-(

Každopádně díky za tip na recenzi, zajímaly by mě ty neduhy - co konkrétně ze slíbeného nedokáže naplnit. Třeba to zrovna pro mě nebude problém...

Odkaz na poloprofi model je fajn, jenže u těchto kamer je prostě problém jejich velikost...
Antonín (732)|8.9.2009 20:02
Dobrá kartová kamera s hledáčkem myslím není.
Prostě hledáček je protipolem dosažitelné kvality..asi blbé, nevím, proč to tak je, ale asi to tak je.

Nicméně, pokdu je hledáček nad všemi ostatními hledisky, tak ti nic jiného nezbývá.

Dobrá definice hledisek je základ správného výběru. Místy chtějí lidi nesmysly.
ai (2993)|8.9.2009 22:17
[quote=Antonín;239952]Prostě hledáček je protipolem dosažitelné kvality..asi blbé, nevím, proč to tak je, ale asi to tak je.[/quote]
tomu se ani neodvazuju porozumet :-), ver mi, ze to ja tak, ze co se davu predhodi to bude pro ne "cool"

resili jsme tu zoom, ty rikas ze to neudrzis pri zoomu, kamerka se zapichne do cela a pri 5x zoomu se solidnim OIS je obraz OK,
Obcasny manualni zasah do ostreni je nutny, musi se to resit rychle, live, na LCD NENI nic bez krytky videt, kryt na LCD je neprakticky, a ani z krytkou to nemuze byt stejne jako v hledacku, je to dobre pokud mas more casu, ne v "live" situaci
karl2 (96)|8.9.2009 22:41
Přemýšlel jsem o požadavku na hledáček, jestli z něj mohu slevit... A došel jsem ke zcela jednoznačnému závěru: NE. Sony mě opravdu nepotěšilo s nápady typu nedat do vyššího modelu hledáček, ale dát tam raději cool feature jako GPS modul...
Pave1 (4279)|8.9.2009 23:36
No, ono to s tím manuálním ostřením u malých kamer žádná sláva není. Spíš jde o možnost jednoduše zablokovat ostření, aby to "nedýchalo". Hledáček se ale pro poučenější natáčení opravdu hodí, spíš ale kvůli expozici videa.

Pokud má kamera navíc malou opěrku, pak opření kamery "hledáčkem o hlavinku" výrazně pomůže (spolu s dobrým stabilizátorem obrazu) k velmi slušným výsledkům. Jenže jak jsou ty kamery menší a menší, tak už pomalu nevím, jestli se dají ještě za něco držet, když chceš použít hledáček .-) .

Tam se ukáže výhoda "o vous větších kousků", s kterými se pracuje v realitě rychlého (nepřipraveného) natáčení o dost pohodlněji.
ai (2993)|9.9.2009 00:35
automaty ostri velice dobre, a ostrit porad manualne s nimi se neda, aby to nekdo nezkousel furt manualne ostrit :-), ale jsou situace kdy tam musim NECO videt a ostrit, nebo jak rika pavel zablokovat focus a pak jej povolit ,treba dokola, ten hledacek je dal nutny treba pri nastavovani WB, i kdyz jsou LCD lepsi a lepsi , rozdil nadechu mezi barvama musi byt jasny, nekdy se tim WB da nastavit schvalne teply nadech aj.
Antonín (732)|9.9.2009 10:03
Já kamery nevyrábím, asi jste to pochopili blbě.
Mně se hledáček líbí, já jsem na hledáček byl zvyklý desítky let.
Nedovedete si asi vůbec představit, jaké trauma je točit bez hledáčku. Jsem jako slepý. Hlavně pro kompozici záběru, prakticky všechno točím až napodruhé.

Nicméně prostě současné kapesní (jiné velikosti do toho nepletu) kamery s hledáčkem jsou podmírové ryby. A požadavek hledáčku znamená se vzdát plochy čipu, rozlišení, fps, světelnosti objektivu, což pro mne jsuo důležitější hodnoty. Furt je to jenom kamera, a jde o to, jak vypadá film. A na velké obrazovce vypadá dobře jenom 1920x1080/50/60p, kdybych měl na výběr s hledáčkem a bez hledáčku se stejnými parametry, šáhnu vždy po hledáčku. Ale když budu muset za hledáček obětovat třeba možnost točit v ne moc dobrých světelných podmínkách, tak půjde hledáček do hajan.
BEPE (539)|9.9.2009 10:43
Ono ještě docela záleží na tom na co se člověk umane :-), Někdo čím menší tím lepší (samozřejmě bez hledáčku), jiný aby to bylo co nejmenší (nejraději aby se to ztratilo v dlani a nebo dalo do kapsy), další jenom na karty atd. Doby, kdy i komerční kamery, cca kolem 30 tis., jednu takovou taky ještě mám, měly všechny důležité ovládací prvky i manuální, včetně hledáčku, ty už se asi nevrátí. Kdo má vyšší tvůrčí ambice bude muset jít do vyšších cenových kategorií. Jinak mi se docela pozdává Sony HDR-XR520.

Jo, a hlavně aby byla zahubičku :-)
karl2 (96)|9.9.2009 13:31
Tak jsem si koupil Pixel a přečetl v rychlosti zmíněnou recenzi HDC-TM300 a je tedy docela odrazující. A to i když bych řadu věcí za velký problém nepovažoval...

Antonín: "A na velké obrazovce vypadá dobře jenom 1920x1080/50/60p, kdybych měl na výběr s hledáčkem a bez hledáčku se stejnými parametry, šáhnu vždy po hledáčku. Ale když budu muset za hledáček obětovat třeba možnost točit v ne moc dobrých světelných podmínkách, tak půjde hledáček do hajan." Jaká konzumní kamera byť bez hledáčku tohle umí? O žádné, která by točila full HD v 60p nevím. Uznávám, že to by byl už přesvědčivý důvod.

BEPE: je to tak, záleží co si člověk umane. Ale v těch prioritách umanutí bych možná raději obětoval záznam na kartu než hledáček aj. zásadní věci ovlivňující výsledek, na který se pak budu dívat. Co se týče Sony, spíš se mi zdá zajímavý model HDR-XR500VE - ta 520 má navíc jen větší disk a ten GPS modul, ne? Co jsem viděl, tak některé kamery jsou teď opravdu titěrné. To se pak nemůže dát jen tak v ruce udržet...
Antonín (732)|9.9.2009 13:56
[quote=karl2;240011]Tak jsem si koupil Pixel a přečetl v rychlosti zmíněnou recenzi HDC-TM300 a je tedy docela odrazující. A to i když bych řadu věcí za velký problém nepovažoval...

Antonín: "A na velké obrazovce vypadá dobře jenom 1920x1080/50/60p, kdybych měl na výběr s hledáčkem a bez hledáčku se stejnými parametry, šáhnu vždy po hledáčku. Ale když budu muset za hledáček obětovat třeba možnost točit v ne moc dobrých světelných podmínkách, tak půjde hledáček do hajan." Jaká konzumní kamera byť bez hledáčku tohle umí? O žádné, která by točila full HD v 60p nevím. Uznávám, že to by byl už přesvědčivý důvod.

BEPE: je to tak, záleží co si člověk umane. Ale v těch prioritách umanutí bych možná raději obětoval záznam na kartu než hledáček aj. zásadní věci ovlivňující výsledek, na který se pak budu dívat. Co se týče Sony, spíš se mi zdá zajímavý model HDR-XR500VE - ta 520 má navíc jen větší disk a ten GPS modul, ne? Co jsem viděl, tak některé kamery jsou teď opravdu titěrné. To se pak nemůže dát jen tak v ruce udržet...[/quote]

Sanyo HD2000 nebo FH1 točí ve FullHD s 60p.
Je o tom tady hromada napsaného na jiných dvou nebo třech místech, je zbytečné se opakovat (všechna pro a proti). Pro FHD 60p jsem hledáček (do té doby na všech kamerách, které jsem používal) opustil. Nelituju. I když hledáček mi chybí, tak zážitek s FHD 60p na 55" stojí za to. Detaily, rychlost, plynulost. I když bez hledáčku snadněji dělám kompoziční chyby, třepe se mi stařecká ruka, blbě tak jde udělat i manuální přeostření...je to něco za něco. Ne každému musí to něco za něco vyjít stejně. Zavisí fakt na zadání. (U mne třeba je nezbytná absolutní nutnost kapesní velikosti kamery.) Dále třeba podmiňuje existence promítání filmečků na zobrazovačích 50" a více, které jsou FHD a jejichž firmware umí zobrazit dobře i pohyb. Kdo takovou možnost nemá, možná vůbec neužije této vlastnosti a vzdával by se hledáčku zbytečně...
karl2 (96)|9.9.2009 14:13
OK, díky za upřesnění. Já mám jen 42" LCD, takže na tom pomalu nepoznám 720p od 1080p. Co se týče velikosti kamery, není to pro mě tak zásadní parametr (ve velikosti +/- mé stávající miniDV). Je to boj ten výběr, ale nemohu se ubránit dojmu, že chyba není ani tak na straně rozmařilých zákazníků, kteří nevědí co chtějí, jako spíš výrobců...
Antonín (732)|9.9.2009 14:47
Právě proto, že ne každému záleží stejně moc na stejných věcech, je nemožné říct, že tohle je jediná správná volba, jak se tady často mnozí snaží.
ai (2993)|9.9.2009 15:56
no hledacek je primo v nazvu tohoto threadu , ja bych byl ten posledni kdo autorovi rekne, ze ho vlastne nemusi mit, kdyby chtel 60p, bez OIS a solidni manualni kontroly a zavitu na filtr
Antonín (732)|10.9.2009 09:02
Každý si musí koupit nejlépe to, co jemu vyhovuje.

Já to například vidím tak (a narozdíl od mnoha "rádců" mám věcně všechny přístroje k dispozici a osobně vyzkoušené), že se klidně vzdám hledáčku, OIS, které stejně funguje na kapesních kamerách blbě, abych dostal 1920x1080@60p v kapesním provedení. Bezpochyby kdyby existovala kamera 1920x1080@50/60p s OIS a pohodlným manuálním přeostřením v kapesním provedení, tak budu užívat tuto. Ale taková není. Prostě si člověk vybírá podle svých priorit. A každý je má nějaké.

Toto je vše, co jsem tím chtěl říct:
Po padesáti letech točení filmečku s hledáčkem, jsem se vzdal hledáčku ve prospěch FHD s 60fps. A moje praktická dvouletá zkušenost říká, že to byl dobrý kompromis. Mám filmečky, kde je vidět každý lísteček ve větru, každá vlna na příboji moře, kde se dá udělat švenk po krajině s detaily, aniž by to "poskakovalo". A kameru v kapse, žádný další brašnovitý krám.

Nic jiného tím říct nechci. Docela mne ten hledáček totiž při výběru trápil a dost dlouho jsem hledal kameru s hledáčkem. Před tím naposledy jsem měl Sony IP5, která hledáček přes svůj kapesní rozměr měla. Hledal a jsem a hledal - asi jako karl2. Mimochodem prodal bych tu IP5 :-) s hledáčkem, ale je to jenom 720x576 mpeg2.

Hlavně vůbec tím neříkám, že mne má nebo nemá někdo následovat. To je mi úplně jedno.
karl2 (96)|10.9.2009 15:22
Já jsem to i přesně tak pochopil - jde o výběr dle preferencí a hlavně z dostupných, nikoliv vysněných variant. Mně tyto nákupy dají vždycky hodně zabrat, jsem hrozně nerozhodný a nechci vyhodit peníze za něco, co pak nebude sloužit ke spokojenosti.

Zatím se nerozhodně pohybuji mezi třemi variantami, které jsou zároveň odlišné způsobem uložení (páska, karta, HDD). Fyzicky jsem si zatím mohl osahat jen Sony HDR-XR500VE. Obávám se, že nemám reálnou možnost tyto kamery porovnat, takže se budu muset spolehnout na recenze a rady jiných.

Canon HV40 (cca 23.000,-)
+ celkově kladné recenze, vyladěný model
+ natočená videa vypadají velmi dobře (z mého pohledu referenční model)
+ foto ve velmi dobré kvalitě
+ formát HDV méně hardwarově náročný na střih
+ aktuální model (Sony HC9 se zdá i z tohoto pohledu horší volbou)
- páska, tu jsem již znovu nechtěl
- jen 10x zoom

Panasonic HDC-TM300 (cca 29.000,-)
+ papírově splňuje klíčové vlastnosti, které jsem chtěl (full HD, karta, hledáček, větší zoom, opt. stabilizace)
- rozporuplné recenze
- kritika se dotýká důležitých vlastností (kvalita videa z interiéru, (ne)šikovnost ovládacích prvků, použitelnost foto, stabilizace při pohybu...)

Sony HDR-XR500VE (cca 27.000,-)
+ 12x zoom
+ dobrá kvalita videa natočeného v horších světelných podmínkách, velmi dobrá otpická stabilizace, celkově velmi dobré parametry (avšak subjektivně přece jen na body horší než referenční model)
+ mnou preferovaná značka na základě dobré zkušenosti
- HDD, ten jsem nechtěl (vygooglováno, že jej lze vyměnit teoreticky i za SSD v případě nehody)
BEPE (539)|10.9.2009 18:58
To je fakt, že ten HDD je možno zaměnit za SSD? To by byla tedy bomba.
karl2 (96)|10.9.2009 19:24
[quote=BEPE;240159]To je fakt, že ten HDD je možno zaměnit za SSD? To by byla tedy bomba.[/quote]

Že to jde jsem vygooglil tady. Ona by to ale byla docela drahá legrace tam dát 64 GB SSD. Každopádně kdyby to bylo po záruce a disk kleknul, mohl by to být velmi zajímavý upgrade kamery.

http://forums.cnet.com/5208-7594_102-0.html?threadID=299202

post #9:

Got the package today after buying a drive direct from the seller and having it overnighted. TEN MINUTES LATER, I was recording onto the SSD! It is very simple to do the swap. Four screws are all that stands between you and the SR11/SR12 HDD. Remove the cover, gently pull the ZIF cable out of its socket, and then gently slide it into the new SSD as far as it will go. Once it is slid all the way, it is in. You would think that you need to do more to get it to stay in, but you don't. Boot up the camera and see a c:13:02 error flashing. Format the drive and then power down the camera (because the error will still be flashing). Upon reboot, NO ERRORS!

This is a go guys! If you want an SSD camcorder, it can be done! BTW, the seller set up a special auction for me at $835, his rock bottom price. Give him a try, he might do the same for you, which is even more savings after using the cashback deal.
karl2 (96)|10.9.2009 19:27
Mimochodem, dnes jsem zahlédl v obchodě Sony SR12 (předchůdce XR500) za 16000. Jestli mě tedy nešálil zrak... Není to při této ceně velmi konkurenceschopná varianta?
Antonín (732)|10.9.2009 20:46
[quote=karl2;240163]Mimochodem, dnes jsem zahlédl v obchodě Sony SR12 (předchůdce XR500) za 16000. Jestli mě tedy nešálil zrak... Není to při této ceně velmi konkurenceschopná varianta?[/quote]

Ještě si dej bacha na to, když se napíše 1920x1080, ale nenapíše se nic dále. Ono není jedno jestli to je 50i. nebo tedy 1080i. Protože pak je třeba pro přehrávání na kompech určitě hezčí 1280x720 neprokládané, tedy 720p.
Skoro možná nejdůležitější věc by mohla být schopnost editovat s funkcí smart render.
karl2 (96)|10.9.2009 23:43
[quote=Antonín;240174]Ještě si dej bacha na to, když se napíše 1920x1080, ale nenapíše se nic dále. Ono není jedno jestli to je 50i. nebo tedy 1080i. Protože pak je třeba pro přehrávání na kompech určitě hezčí 1280x720 neprokládané, tedy 720p.
Skoro možná nejdůležitější věc by mohla být schopnost editovat s funkcí smart render.[/quote]

Kamery od Sony, pokud vím, nahrávají jen v 50i (ani XR500 na tom není lépe). Pro přehrávání na kompu je potřeba provést deinterlacing. Moc se v tom nevyznám, ale i moje stávající kamera nahrává prokládaně a po zpracování se na to dá koukat jak na TV, tak na kompu. Schopnost editovat s funkcí smart render nevím co je. Počítám, že to záleží asi spíš na software, ne?

25p údajně podává horší trhaný obraz, v tomto je asi opravdu nejlepší volbou Sanyo se skutečným 1080p... Holt solidně vypadající švenk asi nenatočím.
Pave1 (4279)|11.9.2009 08:16
Prokládané 1080/50i má lepší rozlišení u záběrů bez pohybu, neplatí tak obecně, že 720/50p je "vždy lepší". LCD TV je obecně problematická technologie, která jistě behem pár let dozná větší změny. Takže jejich mizérii bych se nepřizpůsoboval .-) .

Co se týče selektivního přepočtu (jen změněných částí), tak HDV je v tomhle bez problémů (samozřejmě podle použitého sw, záleží zda toto podporuje).

Prokládání obecně není problém, všechny sw i tv si s ním poradí. A můj osobní dojem z HD je, že obraz "ostrý jako břitva" často ztrácí atmosféru, náladu. Rozhodně bych tak "superostrost" nepovažoval za hlavní záležitost pěkného snímku, v současnosti jde spíš o módu. Daleko lepší je, pokud má výsledný obraz velký rozměr, tam se mění vnímání obsahu (to i při menším prokreslení).

Prostě pěkný film nemá vypadat jako série ostrých fotografií, tohle je spíš "spotřebitelský přístup" k HD (pokud se tedy nebavíme o sportovním přenosu napod).

Kamera svému uživateli musí vyhovět velikostí (někdo rád malou, jiný naopak větší, lépe se drží, i když se nevejde do kapsy), základní kvalitou v automatických režimech (barvy, ostření, expozice) a pak jednoduchostí zpracování i způsobem archivace. Za samozřejmost se u znalých lidí pokládá kompatibilita standardů (především evropská fps), což je důležitá věc při kombinování nahrávek se záznamy z jiných kamer (předchozí kamera, jiné kamery kamarádů apod). Pozdější vytváření "kompilací" je tak bez problémů.
Antonín (732)|11.9.2009 09:02
[quote=Pave1;240201]Prokládané 1080/50i má lepší rozlišení u záběrů bez pohybu, neplatí tak obecně, že 720/50p je "vždy lepší". LCD TV je obecně problematická technologie, která jistě behem pár let dozná větší změny. Takže jejich mizérii bych se nepřizpůsoboval .-) .

Co se týče selektivního přepočtu (jen změněných částí), tak HDV je v tomhle bez problémů (samozřejmě podle použitého sw, záleží zda toto podporuje).

Prokládání obecně není problém, všechny sw i tv si s ním poradí. A můj osobní dojem z HD je, že obraz "ostrý jako břitva" často ztrácí atmosféru, náladu. Rozhodně bych tak "superostrost" nepovažoval za hlavní záležitost pěkného snímku, v současnosti jde spíš o módu. Daleko lepší je, pokud má výsledný obraz velký rozměr, tam se mění vnímání obsahu (to i při menším prokreslení).

Prostě pěkný film nemá vypadat jako série ostrých fotografií, tohle je spíš "spotřebitelský přístup" k HD (pokud se tedy nebavíme o sportovním přenosu napod).

Kamera svému uživateli musí vyhovět velikostí (někdo rád malou, jiný naopak větší, lépe se drží, i když se nevejde do kapsy), základní kvalitou v automatických režimech (barvy, ostření, expozice) a pak jednoduchostí zpracování i způsobem archivace. Za samozřejmost se u znalých lidí pokládá kompatibilita standardů (především evropská fps), což je důležitá věc při kombinování nahrávek se záznamy z jiných kamer (předchozí kamera, jiné kamery kamarádů apod). Pozdější vytváření "kompilací" je tak bez problémů.[/quote]

Asi deset lidí už ti napsalo, že to kombinování jde udělat poměrně snadno a že v tom není sebemenší problém. Jeden ti to dokonce prakticky ukazoval. Tak budu jedenáctý. Onehdy jsem tu kombinaci provedl na obyčejném Corel Video Studio X2. Bez obtíží. Překvapivě. Obrázky byly z golfu, kde je to poměrně rychlý a přitom plynulý pohyb, kde jsem čekal, že bude vidět škubání. Kombinace záběrů se 60 fps a 50 fps (oboje 1080p) do výstupu 60p proběhla absolutně bez obtíží. Možná je problém pro broadcast, ale kombinace pro domácí použití problém není. Tolik zelený strom praxe, který možná souvisí s tím, že do televize stejně leze z přehrávajícího PC 60 Hz. Nevím. Prostě to funguje.
Nicméně myslím, že svůj evropský blud budeš šířit dále, aniž bys kdy prakticky věc viděl. A aniž by vadilo, že každý monitor má 60fps. To se nedá nic dělat. Je vás tady podobných usilovných teoretiků více.
Vsadím se, žes nikdy nenatočil ani jediný záběr 1080@60p. Žes nikdy takový záběr needitoval. Akorát nevím, kdo mi vyplatí výhru. Poměr počet vyjádření k věci/praktická zkušenost je na Guinessovu knihu rekordů...
Antonín (732)|11.9.2009 09:11
[quote=karl2;240189]Kamery od Sony, pokud vím, nahrávají jen v 50i (ani XR500 na tom není lépe). Pro přehrávání na kompu je potřeba provést deinterlacing. Moc se v tom nevyznám, ale i moje stávající kamera nahrává prokládaně a po zpracování se na to dá koukat jak na TV, tak na kompu. Schopnost editovat s funkcí smart render nevím co je. Počítám, že to záleží asi spíš na software, ne?

25p údajně podává horší trhaný obraz, v tomto je asi opravdu nejlepší volbou Sanyo se skutečným 1080p... Holt solidně vypadající švenk asi nenatočím.[/quote]

Ano smart render je otázka softu. Považuji za VELMI důležitý parametr mít k HD kameře editační soft, který umožňuje smart render. Je to velká kvalitativní výhoda. Jakobys měl o dvě třídy lepší objektiv...
Problémy prokládání jsem u SD taky skoro nevnímal - točil jsem prokládaně. Vylezlo to na mne u HD, kde jsem první kameru taky měl jenom 1080i (a vůbec men nenapadlo, že to může být otazník). Při přehrávání kamerou prima. Při přehrávání kompem (já HD jinak nepřehrávám, než kompem, většinou se i všude okolo přehrává buď nějakým HTPC nebo notebookem), to najednou je dost viditelný rozdíl, když se to střihne a přehrává potom jako výsledek.
Samozřejmě pokud je koncem nějak player (BD, PS3 apod.), který umí nativně hw výstup v prokládaném režimu, pak to zjevně žádná obtíž být nemůže. Zejména, když to bude smart render edit.
Moje řešení však bylo točit na 720p. Což je jenom asi o 10% pixelů méně.
karl2 (96)|11.9.2009 09:42
[quote=Antonín;240210]Ano smart render je otázka softu. Považuji za VELMI důležitý parametr mít k HD kameře editační soft, který umožňuje smart render. Je to velká kvalitativní výhoda. Jakobys měl o dvě třídy lepší objektiv...
[/quote]

Co se týče softu uvažuji zatím o 2-3 variantách. Mám stažené nějaké trial verze. V tomto je alespoň reálná možnost si něco vyzkoušet před nákupem. Tou první je, nesmějte se, Pinnacle Studio 12. Přestože jsem s Pinnacle 9 zažil všechno možné a méně spolehlivý soft jsem snad ještě neviděl, interface pro základní střih mi maximálně vyhovuje. Zkoušel jsem teď Corel VideoStudio a Edius Neo, ale vždy mi něco vadí. Další variantou je Sony Vegas či Sony Vegas Pro (9). V minulosti jsem zjistil, že jej lze nakonfigurovat tak, aby se v něm dalo dělat téměř stejně (z mého pohledu stejně šikovně) jako v Pinnacle při daleko svižnějším projevu a zřejmě i spolehlivosti / stabilitě.

Nicméně, to je trochu off-topic, takže jen dotaz - umí tyto programy "smart render"?
Pave1 (4279)|11.9.2009 13:24
Antoníne, už jsem toho viděl hodně. Ale ještě žádný bezproblémový převod z 60Hz na běžné 50Hz módy. Kupodivu za pravdu mi dávají všichni solidní výrobci videokamer (od spotřebních až po ty nejdražší profi), kteří všichni DOJEDNOHO vyrábí 50Hz a 60Hz varianty - nevěříš? Proč by to dělali, kdyby to šlo jednoduše a kvalitně obejít .-))))) .

Jediný, kdo to nerespektuje, je tvé oblíbené Sanyo.

Postni ukázky, jak jsi skvěle zkombinoval záběry 50Hz a 60Hz, velmi se těším. Za posledních 10let jsem žádný použitelný sw převod neviděl (pouze z profi HW převodníku).

Rád se mrknu :-) .
Antonín (732)|11.9.2009 14:36
[quote=Pave1;240237]Antoníne, už jsem toho viděl hodně. Ale ještě žádný bezproblémový převod z 60Hz na běžné 50Hz módy. Kupodivu za pravdu mi dávají všichni solidní výrobci videokamer (od spotřebních až po ty nejdražší profi), kteří všichni DOJEDNOHO vyrábí 50Hz a 60Hz varianty - nevěříš? Proč by to dělali, kdyby to šlo jednoduše a kvalitně obejít .-))))) .

Jediný, kdo to nerespektuje, je tvé oblíbené Sanyo.

Postni ukázky, jak jsi skvěle zkombinoval záběry 50Hz a 60Hz, velmi se těším. Za posledních 10let jsem žádný použitelný sw převod neviděl (pouze z profi HW převodníku).

Rád se mrknu :-) .[/quote]

Stačí, když si najdeš, co ti tady už uplodovat Ondráš. Asi před rokem.
karl2 (96)|17.9.2009 21:52
Jen abych uzavřel téma: vybral jsem nakonec Sony HDR-XR500VE. Sice je to HDD kamera, což jsem původně nechtěl, ale střet s realitou nabídky a nastudované informace i obdržené rady mě dovedly k upřednostnění jiných kritérií výběru (kvalita záznamu jak v dobrých tak i horších světelných podmínkách, hledáček...). Diskuze k tomuto modelu se odehrává případně zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=21014

Všem ještě jednou děkuji za poskytnuté rady a náměty k přemýšlení.

PS: Na pomyslném druhém místě se v mém výběru umístila pásková kamera Canon HV40.
dalizije (641)|18.9.2009 06:32
[quote=karl2;241027]Jen abych uzavřel téma: vybral jsem nakonec Sony HDR-XR500VE. Sice je to HDD kamera, což jsem původně nechtěl, ale střet s realitou nabídky a nastudované informace i obdržené rady mě dovedly k upřednostnění jiných kritérií výběru (kvalita záznamu jak v dobrých tak i horších světelných podmínkách, hledáček...). Diskuze k tomuto modelu se odehrává případně zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=21014

Všem ještě jednou děkuji za poskytnuté rady a náměty k přemýšlení.

PS: Na pomyslném druhém místě se v mém výběru umístila pásková kamera Canon HV40.[/quote]

HV40 bych volil radši, už jen kvůli formátu záznamu. Se "slavným" AVCHD je to pořád ještě - na prd ... To poznáš při zpracování.
milav (51)|18.9.2009 07:34
Já s AVCHD nemám nejmenší problém, jak při přehrávání tak při editaci, tak nevím proč by měl být na prd, a na HDD nebo kartě je určitě rychlejší hledání než na pásce...
karl2 (96)|18.9.2009 08:52
[quote=dalizije;241061]HV40 bych volil radši, už jen kvůli formátu záznamu. Se "slavným" AVCHD je to pořád ještě - na prd ... To poznáš při zpracování.[/quote]

To jsem zvažoval. Mám quad-core 2,66 GHz a natočím méně jak 30h za rok, tak to snad zvládnu. Po dlouhém a těžkém rozhodování jsem došel k závěru, že kdybych měl kameru spíš na domácí tvůrčí využití než rodinné video, zůstal bych jednoznačně za současného stavu u pásky a pak by byla HV40 pro mě jasnou volbou.
karl2 (96)|18.9.2009 08:57
[quote=milav;241064]Já s AVCHD nemám nejmenší problém, jak při přehrávání tak při editaci, tak nevím proč by měl být na prd, a na HDD nebo kartě je určitě rychlejší hledání než na pásce...[/quote]

Páska má zase řadu jiných výhod (vyřešené zálohování, levné médium, zmíněná výrazně nižší náračnost na hardware při zpracování...). Hledání není tak častá potřeba. Párkrát než se páska zaplní, pak se to hodí do PC a do kamery jde nová páska. Zatímco na té původní je bezpečně uložen záznam...
dalizije (641)|18.9.2009 11:41
[quote=karl2;241071]To jsem zvažoval. Mám quad-core 2,66 GHz a natočím méně jak 30h za rok, tak to snad zvládnu. Po dlouhém a těžkém rozhodování jsem došel k závěru, že kdybych měl kameru spíš na domácí tvůrčí využití než rodinné video, zůstal bych jednoznačně za současného stavu u pásky a pak by byla HV40 pro mě jasnou volbou.[/quote]

Záleží taky v jakém softu. Dobře to šlape v Premiere s nainstalovaným Mainconcept, ale asi nejlíp to papá Edius 5 (to už tady někde zmiňoval i Pave1). Zkoušel jsem i Vegas ale ten se moc nechytá, takže edius je jasná volba .-)