Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

rodinná kamera

Vokys (10)|2.9.2009 06:45
Zdravím přátelé. S manželkou jsme se dohodli na koupi videokamery, takže teď začínám řešit, jakou. V tomhle oboru vůbec nemám přehled, tak věřím, že mi trochu poradíte. Po pravdě, ani nevím, co znamenají všechny ty zkratky. Bude to moje vůbec první kamera:-)

Používat jí budeme tak nějak na běžné rodinné natáčení. Na podzim se nám narodí drobek, tak na to, na dovolenou, na zahradu k babičce, na domácí oslavy a tak.
Potřeboval bych, aby byl záznam snadno přenositelný do PC, kde bych si ho chtěl trochu poupravit, sestříhat, hudebně podbarvit, doplnit komentář, titulky atd. Ale nevím, na co je nejvhodnější nahrávat - paměťové karty, HDD, miniDV?
Videokamera nemusí mít žádný spešl funkce ani 70x optický zoom, stabilizátor je už asi standard u každé. Co by mě potěšilo, by bylo nahrávání v širokém formátu (páč máme doma všechny TV a monitory 16:9 a je škoda toho nevyužít) a nejlépe ve FullHD.
Cenově by kamera měla být co možná nejlevnější, ale protože o tom nemám moc přehled, zatím si žádné pevné limity nedávám. Uvidím až podle konkrétního modelu. Ale samozřejmě, cenu s rozumem. Nechci nic profi za 30 nebo 50 tisíc:-)
milav (51)|2.9.2009 07:22
Srovnávací podrobný test HD kamer Canon Legria HF20E,HFS10E,Panasonic HDC-TM20,HDC-TM300,Sony HDR-105SE,HDR-TG7VE vyšel v aktuálním čísle Stereo&Video - číslo 8/2009
BEPE (539)|2.9.2009 09:54
Při vzniku nápadu něco natáčet, filmovat je zapotřebí si položit tyto základní otázky týkající se natáčení, filmování, videování (atd. - lze si dosadit i další). Co natáčet, jak natáčet, pro koho natáčet, čím natáčet a za kolik?. Až se v odpovědích na tyto otázky zorientuješ pak již nebude problém si vybrat, koupit videokameru. Ale mám obavu, že i potom ta kamera bude jistým kompromisem mezi tím co by jsi chtěl a co můžeš..-).
Pokud ti jde jen o pohyblivé DIAky je celkem jedno co si koupíš. Od 10 tis. jsou již v prodeji AVCHD kamery, jejichž záznam by měl být prezentovatelný již na Full HD TV. Problém budeš mít pravděpodobně se střihem, protože tento formát vyžaduje poměrně velmi vysoký výkon počítače. V případě rozhodnutí učinit menší úkrok zpět, v rámci technického vývoje, koupit klasickou kameru pro SD DV formát (klasický PAL). Zde jsou už v současnosti náklady za hubičku. Kamera hluboko pod 10 tis. a nevysoké nároky na počitač pro střih.Či-li platí to co jsem už uvedl ve druhé věte.

P.S. pokud nemáš ještě žádné sebemenší zkušenosti s natáčením videa, tak bych si na tvém místě koupil nejdříve nějakou knížku o digitálním videu. :-) - není zas tak drahá
Vokys (10)|2.9.2009 10:36
[quote=BEPE;239066]Co natáčet, jak natáčet, pro koho natáčet, čím natáčet a za kolik?. Až se v odpovědích na tyto otázky zorientuješ pak již nebude problém si vybrat, koupit videokameru. Ale mám obavu, že i potom ta kamera bude jistým kompromisem mezi tím co by jsi chtěl a co můžeš..-).
Pokud ti jde jen o pohyblivé DIAky je celkem jedno co si koupíš. Od 10 tis. jsou již v prodeji AVCHD kamery, jejichž záznam by měl být prezentovatelný již na Full HD TV. [/quote]

Už jsem to psal výše. Jde o rodinné oslavy, dovolené, dětičky a tak podobně. Rozhodně nepočítám s žádným hodnotným uměním, spíš to opravdu budou pohyblivé diaky:-)
Spíš mi jde o to, aby kamera měla dobrý obraz a natočené video šlo upravit v počítači. Takže, jestli je lepší kamera na paměťové karty nebo s pevným diskem, jak složité je přetažení videa, jakým způsobem je to možné udělat, jestli na to budu potřebovat nějaký další příslušenství, který by nebylo v balení atd.
A taky mě zajímají možnosti archivace. Nechtěl bych mít v počítači zaplácnuté stovky giga videem, na které se podíváme třikrát za život, mělo by jít v nějakém solidním formátu vypálit na DVD nebo nechávat na flashkách...
Na tom Full HD netrvám, jen by bylo velkou výhodou.
No a cena taky bude samozřejmě důležitá. Ale zatím ani nemám moc představu, v jakém rozmezí se pohybuje. Jen velice hrubě a orientačně bych maximum odhadl do 15 tisíc. Ale je klidně možné, že nakonec budu muset jít i výš, to teď fakt nevim.

Obešel jsem u nás (Havlíčkův Brod) čtyři trafiky a Stereo & Video už neměli :-(
Pave1 (4279)|2.9.2009 12:18
poruším pravidlo a řeknu, že kdybych si kamerku kupoval já, kouknu se třeba na:

Canon HF200, Sony XR500 nebo páskovku Canon HV20. Solidně vypadá i Panasonik "300" (či jak se to).

Ta HV20 se dobře archivuje i zpracovává, ostatní jsou AVCHD (mrkni do vláken kolem, pořád se o problémech zpracování mluví). Jistě najdeš i podobné kamery, s podobnými parametry.
BEPE (539)|2.9.2009 16:14
To co uvedl Pave1 podepisuju. Jak jsem už uvedl, půjdeš-li do AVCHD a budeš-li chtít stříhat počítej taky s výkonným počitačem (čtyřjádro,4GB RAM, RAID +střihový SW) což, pokud jej už nemáš, je další investice ke kameře i když ta sama o sobě bude relativně levná.
milav (51)|2.9.2009 19:28
Souhlasím s některým výše uvedeným ale: Vokys chce něco levnějšího - uvedené kamery od Pave1 jsou řádově o 10 až 15k dražší, já bych mu doporučil Sony HDR-105SE. Je to AVCHD, kvalitní kamera i optika, cena okolo 14k a na stříhaní AVCHD i BD stačí bohatě dvoujádro - já mám 2.5 GHz core2duo, 4Gb ram a jde to se soňáckým softwarem dodaným s kamerou v pohodě...
appalacio (201)|3.9.2009 17:25
[quote=Pave1;239088]poruším pravidlo a řeknu, že kdybych si kamerku kupoval já, kouknu se třeba na:

Canon HF200, Sony XR500 nebo páskovku Canon HV20. Solidně vypadá i Panasonik "300" (či jak se to).

Ta HV20 se dobře archivuje i zpracovává, ostatní jsou AVCHD (mrkni do vláken kolem, pořád se o problémech zpracování mluví). Jistě najdeš i podobné kamery, s podobnými parametry.[/quote]

Jen doplním, že nejvhodnější se mi jeví HV20, respk. ta se už neprodává, současný model je HV40.Jedná se o páskovou kameru, vhodné pro archivaci, točí do HDV a práce se záznamem jde na na postarším PC neb záznam je komprimován do mpeg-2. Ke kameře je třeba dokupovat kazetky, koupit FireWire kabel. Dále není špatné stativ, náhradní baterka, batůžek (pouzdro). Kamera stojí 25tis., plus příslušenství, vše do 30tis není problém. Spolehlivost je ověřena 3letým vývoje tohoto modelu (není totedy žádná rychlokvaška, kterých ja na trhu hodně)a min. pozměňováním od modelu HV20 přes HV30 k dnešnímu HV40. Značka je Canon .-))
westikkrystof (32)|6.9.2009 10:23
Co to tu pořád píšete o vysokém výkonu na AVCHD? Máte s tím zkušenost, když o tom píšete?
Dnešní notebooky vám střih tohoto formátu zvládnou bez problému, stačí mít alespoň nadprůměr a u stolního počítače se nemáme o čem bavit, pokud vám doma neleží 5 let neupgradovaný veterán.
Mám Canon HF10 a na notebooku s core2duo 2,26Ghz starém víc jak rok + Corel Video Studio 12 nemám problém.
milav (51)|6.9.2009 11:17
Už jsem psal výše - se zpracováním AVCHD na dnešních počítačích (cca 2-3 roky nazpátek) není absolutně žádný problém. Do páskové kamery už bych nešel - kameru dneska volit buď HDD (mám Sony XR500) nebo karty. Měl jsem Sony TRV255, páskovou a 3x jsem jí měl v servisu na opravu a vyčištění mechaniky, navíc video do PC jde z páskové jen přes SW kodeky, z HDD nebo karty přímo bez úprav v plné kvalitě.
Pave1 (4279)|6.9.2009 11:30
[quote=westikkrystof;239649]Co to tu pořád píšete o vysokém výkonu na AVCHD? Máte s tím zkušenost, když o tom píšete?
Dnešní notebooky vám střih tohoto formátu zvládnou bez problému, stačí mít alespoň nadprůměr a u stolního počítače se nemáme o čem bavit, pokud vám doma neleží 5 let neupgradovaný veterán.
Mám Canon HF10 a na notebooku s core2duo 2,26Ghz starém víc jak rok + Corel Video Studio 12 nemám problém.[/quote]

Jestli to nebude tím, že Corel studio je poměrně nová a neznámá aplikace, zatímco běžné a hodně rozšířené editory jako Premiere CS4, Elements7 a další měly s avchd v nedávné době problémy celkem značné.

Pokud má někdo s nějakými programy dobré zkušenosti, bývá fajn připojit typ kamery a hrubý popis systému, aby se z věty "není problém" dalo něco pro ostatní vyvodit.

Jinak nikdo nepochybuje, že se střihové sw odladí pro zprac. avchd, jde jen o to jaké a kdy (všichni mají nějaké ty své oblíbence ).
milav (51)|6.9.2009 12:05
Plus PC konfiguraci - takže já mám kameru Sony XR500VE, ke střihu AVCHD používám dodaný Picture media browser nebo TMPGEnc Authoring works 4 a mám otestovaný i NERO 9 - Nero vision , PC 2.5GHz core2duo,4Gb RAM,karta ATI3850HD
Vokys (10)|7.9.2009 07:41
Díky moc za vaše dosavadní tipy a rady. Něco jsem si k tomu přidal, pročetl a poptal. Bohužel, vzhledem k ceně to budu muset trochu překopat, přes 20k už bude nejspíš moc:-( A tak se znovu ptám...

Určitě bych zvolil nějakou kameru, která nahrává na HDD nebo na karty. Nejlevnější modely s FullHD stojí okolo 15 tisíc. Vyplatí se? Nebo je FullHD zbytečné a na natáčení rodinky by stačilo nižší rozlišení? Doma mám 40" LED Samsung...
Obchody většinou udávají jako nižší rozlišení 800 000 pixelů. Jaké rozlišení vertikální a horizontální si pod tím mám představit?
V každém případě bych chtěl něco, co bude nahrávat ve formátu 16:9. Předpokládám, že to by měly umět všechny digitální kamery. Nebo se pletu?
losos (2977)|7.9.2009 10:15
No, já mám zálusk na Sony HDR-CX11E - trochu se divím, že zde o ní nepadla žádná zmínka...(nebo jsem ji přehlédl?) cena do dvaceti tisíc Kč, ale viděl jsem ji v kterémsi bazaru i za 14.000.
Recenze o ní je zde :
https://www.tvfreak.cz/recenze-test-kamer-nad-20-000-sony-hdr-cx11e/2661
Pave1 (4279)|7.9.2009 10:42
Canon HF200 stojí 16-17k, takové podobné kamery asi hledej.
Heartwork (2358)|7.9.2009 12:06
[quote=Pave1;239767]Canon HF200 stojí 16-17k, takové podobné kamery asi hledej.[/quote]

jj ..., šikovná kamerka - již od cca. 15t. vč. DPH, stačí pohledat na zbozi.cz nebo pak o chlup dražší kit s brašnou, kartou a HDMI kabelem.
losos (2977)|7.9.2009 13:11
Prošel jsem tuhle recenzi: https://www.tvfreak.cz/recenze-canon-legria-hf200-opticky-kanon/3020
Ale nějak mne to nepřesvědčilo, beru tu Sony HDR-CX11E. (asi hlavně kvůli opt. stabilizátoru - tomu od Sony víc věřím - mám s ním dobrou zkušenost z minulých let...).
Marian86 (7)|11.3.2019 08:00
Ahoj, chtel jsem se zeptat jakou kameru by jste mi doporucili. Jde o toceni rodinnych dovolenych, deti, jen pro osobni ucely, toceni z ruky bez stativu.

Cena by mela byt do 15 tisíc. Muj favorit je SONY FDR-AX33. Mimo jinych parametru se mi libi, ze umi tocit ve 4K (ano, vim, ze jen 25p), ma i hledacek. Nelibi se mi, ze je tezsi nez ostatni v teto kategorii.

Moje otazky tedy jsou, v prvni rade, jestli je to velky problem tech 25p? Hodne jsem o tom cetl, nekteri pisou, ze je to OK, pokud kameraman nebude mavat s kamerou atd. a nekteri zas pisou, ze urcite ne, radeji FULL HD (ze radeji kvalitnejsi FULL HD) nez "rozmazane" 4K, protoze chipy jsou u techto levnych kamer male, a kvalitneji zaznamenaji FULL HD. Mate nekdo zkusenosti konkretne s tocenim 4K s FDR-AX33? Cetl jsem, ze nekteri mate zkusenosti s FDR-AX53 a ze u 4K se moc nelisi od FDR-AX33?

Pokud by byla moznost tocit ve 4K, tak vystup by byl ve 4K. Pokud to 4K by bylo nepouzitelne, tak jakou FULL HD kameru? Vzit tu FDR-AX33 a tocit ve FULL HD? Nebo nejakou jinou, ktera je levnejsi, nema 4K a FULL HD bude tocit stejne dobre jako tato?

A co takhle Panasonic HC-VX1? U ni se mi libi, ze je lehoucka, je z roku 2018 (FDR-AX33 je tady uz z roku 2015) ale zase uvadeji nizsi vydrz a bez hledacku.

Diky za kazdy postreh!
filmar (30)|12.3.2019 18:10
Marian86, mal som Sony FDR-AX33 a teraz mám Sony FDR-AX 53. Určite je 53 lepšia ako 33, ver mi, minimálne lowlighte!!!. Rozhodne doporučujem tú 53. 4K neriešim, pretože momentálne si vystačím s 50p a na 4k veľkej TV je to všetko OK :-)
Pozri si napríklad toto videjko točené z ruky so SONY FDR AX53:



Prajem ekný deň,
ai (2993)|13.3.2019 20:08
pozor i AX53 nastavi jen jednu z techto hodnot: clona, expozice, cas a vyvazeni bile, dokonce pry i nejde zamknout zaostreni pokud uz je nastaveno vyvazeni bile , coz je celkem dost nanic (filmar by mohl potvrdit nebo vyvratit) i v cene $1000 to porad skoro full auto, nebavim se o kvalite, ta je zrejme excelentni , super stabilizator
filmar (30)|14.3.2019 14:51
to Ai, na AX53 je tlačítko, kde je si môžeš navoliť WB, manuálne ostrenie atď. vždy len jednu funkciu. Čo sa týka "zamknutia" ostrenia, na mysli je asi manuálne ostrenie, to je v pohode. Napríklad ja mám na tomto tlačítku predvolené manuálne ostrenie pre prípad, že chcem spraviť zábery s malou hĺbkou ostrosti pri manuálnom zaostrení alebo chcem preostrovať z predmetu na predmet. Čo sa týka vyváženia bielej WB, tak kamera pri dostatočnom svetle vyváži farby neutrálne na pleťovku veľmi rýchlo a prirodzene. Pri prechodoch napr. z interiéru do exteriéru v plnom svetle, môže na chvíľu zaváhať, ale veľmi rýchlo vyváži bielu. Pri slabom osvetlení alebo umelom je treba ako pri každej inej kamere vyrovnať WB manuálne (dvomi kliknutiami na tlačítko výberu funkcií). Ja osobne som nemal problém s WB.