Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Blu-ray – nástupce DVD?

husky14 (34)|28.8.2009 10:04
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Blu-ray – nástupce DVD?

Blu-ray je tu již dlouho, přesto k masovému rozšíření ještě nedošlo a v domácnostech je stále v plenkách. Jak vidíte budoucnost tvorby BD disků coby náhradu za dnešní DVD? Má Blu-ray při dnešních cenách BD zařízení v kontrastu s cenami pevných disků vůbec šanci? Jak budeme archivovat HD obsah? Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Pytkin (7947)|29.8.2009 00:11
BD je urcite fajn technologia .. Ale osobne si myslim ze jeho nabeh je pomaly a len tak rychlo DVD nevytlaci ..
Ivo Mašek (10205)|29.8.2009 07:55
Někde, ale už nevím kde, na tohle tema byla bouřlivá diskuze. Já za sebe bych Blu-ray viděl ve využití filmů (ono to snad k tomu i bylo určeno)., a různé utility, programy, software, apod. bych viděl pro DVD, CD.
StD (8612)|29.8.2009 09:22
Má reakce jako potenciálního zákazníka je jedna velká 0. Mohou se s tím nechat vyfotit. To ty peníze raději projezdím v benzinu (v kuřáckém autě). :BB:
Pytkin (7947)|29.8.2009 12:10
No .. o DVD technologii sa da povedat ze uz dobyla domacnosti .. ked sa da kupit v trafike DVD disk za 50 korun , tak to uz je fakt asi celkom rozsirena technologia .. A kym sa rozsiri BR do tohto levelu, tak to asi potrva .. odhadujem najskor 2-3 roky .. ono BR prinasa len vyssiu kvalitu obrazu .. Co vacsina ludi az tak nepotrebuje .. Hlavne ak este nemaju nove ploche televizory ..
MIHI (940)|29.8.2009 13:18
Třeba se BD ani do toho levelu nedostane, protože mezitím nastoupí jiná tehcnologie - třeba internetové půjčovny fílmů nebo opravdová (plně) interaktivní televize.
Pytkin (7947)|29.8.2009 14:50
mihi : jo jo .. trosku si to myslim aj ja .. ze kym BR pride do takeho levelu , tak uz ho vytlaci nejaky novy format .. nehovoriac o online distribucii .. ktora vlastne piratsky uz funguje dnes :)
qest (0)|30.8.2009 13:40
Myslim že rechnologie Blu-ray nebude až tak velkym nastupcem DVD.Řeknu tak nijake poškozeni nosiče a hned stratiš hromadu dat.Menši riziko když min dat na menšich nosičech.
qest (0)|30.8.2009 13:44
Ale myslim si že distribucie prostě vytlači jini formaty,takže budeme všichni mit Blu-ray.
StD (8612)|30.8.2009 20:30
[quote=qest;238701]Myslim že rechnologie Blu-ray nebude až tak velkym nastupcem DVD.Řeknu tak nijake poškozeni nosiče a hned stratiš hromadu dat.Menši riziko když min dat na menšich nosičech.[/quote]

Co tím chtěl "básník" říci a v jakém jazyce? Rád bych si to přeložil do spisovné češtiny a případně použil ve svém zaměstnání (=novinář). To je ale blábol. :-k
Pitomec (10211)|1.9.2009 21:01
Děrný štítek? :D
Doom (2331)|2.9.2009 22:32
spíš kamenná destička, ta se dá v případě rozbití rekonstruovat
MIHI (940)|2.9.2009 22:41
Akorát se na ní vejde tak maximálně 50bitů a nesmí ti do nich natéct voda, jinak by ti mohla v zimě popraskat.
dj.digiman (0)|13.9.2009 12:43
pevně doufam že bude ale ani ne tak kvuli navýšení kvality obrazu ikdyž netvrdim že by to nebylo potřeba na platně je to pak znat ale spíš kvuli modernějším kompresnim metodam hlavně pak nevadí snaha naprat vše do jedný vrstvy prostě se použije vykonější kodek a nebude tak znat kostičkovaní jako u mpeg2 při špatnym datovim toku
jarda50 (1424)|17.9.2009 18:41
Tak si trošičku rýpnu. BR není jen o zřetelně kvalitnějším obrazu - okem jasně viditelný nárust kvality, ale druhou stránkou je i to, že používá nové a lepší zvukové normy. Je jasné, že kdo chce využít výhody tohoto systému potřebuje celý řetězec "domácích přístrojů" tedy pořádný zobrazovač, kvalitní BD přehrávač a popřípadě odpovídající TV kino a patřičnou kabeláž na propojení. Jak jsem již řekl kvalita obrazu je někde jinde a osobně se domnívám, že stojí za to. Konec konců čísla prodejů ve světě stále rostou. A ještě něco na víc. Zpracování vlastního videa z HD kamery ať již v AVCHD nebo v BR systému se také bez těchto komponent neobejde. Osobně dnes už nic jiného nevyužívám. Pokud někdo tvrdí, že je to drahé zkuste porovnat ceny DVD produktůa přístrojů, když přišly na svět s cenymi nástupu BR.

Osobně si myslím, že BR má co nabídnout o proti DVD a bude to sice chvíli trvat u nás tak 2-3 roky, ale stane se tím, čím je dnes DVD. Ale osobně se domnívám, že pokud by se mělo stát BR tím co DVD a s těmi problém v kvalitě jak DVD mají, tak bude lepší se takového systému vzdát. Bohužel stále platí, že kvalita něco stojí.
Antonín (732)|17.9.2009 19:08
BD není nástupce DVD.
Bezpochyby je BD lepší než DVD.
Ale to je hodně věcí.
Prostě je to málo.
Z největší pravděpodobností se to další nebude točit.
Nějaká verze flashky.
A interface asi USB...nebo možná SDHC...nebo tak podobně. Možná něco úplně nového.
Placky už jsou asi pryč všechny.
jarda50 (1424)|17.9.2009 19:35
Antoníne proč myslíš, že BD není nástupcem. Myslíš, že je to něco jako vylepšené DVD nebo jak? prosím vysvětli.

Pokud jde o to USD, bez pohybu jo s tím souhlasím konec konců HDD nové generace SSD už tak nemají nic pohyblivého.
Antonín (732)|17.9.2009 20:37
Není nástupcem v tom smyslu, že není nutné srovnávat DVD a BD.
Srovnávat je potřeba BD s jinými současnými variantami.
jarda50 (1424)|17.9.2009 20:47
Antoníne jak nechceš srovnávat tyto dvě technologie, když obě tu jsou ke stejnému účelu na rozdílné kvalitativní úrovni. Ale chápu, že myslíš, na nástupce s jinou technologií, ale zatím o žádné nevím tedy já, pouz o dalších vylepšeních stávajícího systému. Když se podíváš tak laser disk skončil. Jediná novinka která nyní jde na trh tak je to 3D zobrazení, ale podstata je zase BR doplněné o nějaké fičury. Já nějak nevidím novou technologii. Víš sám jak změnitz technologii je nekonale finančně náročné a co je potřeba vše změnit. A počítám, že v současné době takové investice nejsou na programu dne. Vývoj se nám nějak zpomaluje.
Pytkin (7947)|18.9.2009 01:02
jarda : to co pises je diskutabilne .. osobne mi BR prehravac v obyvacke nechyba .. uplne pri postacuje harddiskovy HD prehravac .. Opticke media povazujem za mrtve ..
Neregistrovaný (0)|18.9.2009 03:40
[quote=jarda50;241003]A ještě něco na víc. Zpracování vlastního videa z HD kamery ať již v AVCHD nebo v BR systému se také bez těchto komponent neobejde. [/quote]
..... na AVCHD , HDV kamery neni treba BR, BR nerovna se HD video, HD zaznam z kamer nerovna se nutne poridit BR, proste HDD player prehraje ty videa
ai (2993)|18.9.2009 03:43
predchozi prispevek je ode me
jarda50 (1424)|18.9.2009 13:21
Pytkin a aI jo jenže bez těch BR disků by jste na to HDD neměli vůbec nic, protože všechny ripy a pod jsou právě z BR disků. A kdo chce kvalitzu tak ji má v BR. A o tom přehrávání bych to takhle neviděl. BR je system pro HD a nejen filmy, ale i to video foto apod. a věř, že rozdíl je zřetelný dokonce mezi AVCHD a mezi BR. tedy co se týká množství dat. a co takhle ukládání videa jen netvrďte, že HDD je to nejspolehlivější - spolehlivost je úplně někde jinde.
ai (2993)|18.9.2009 15:52
[quote=jarda50;241121]Pytkin a aI jo jenže bez těch BR disků by jste na to HDD neměli vůbec nic, protože všechny ripy a pod jsou právě z BR disků. A kdo chce kvalitzu tak ji má v BR. A o tom přehrávání bych to takhle neviděl. BR je system pro HD a nejen filmy, ale i to video foto apod. a věř, že rozdíl je zřetelný dokonce mezi AVCHD a mezi BR. tedy co se týká množství dat. a co takhle ukládání videa jen netvrďte, že HDD je to nejspolehlivější - spolehlivost je úplně někde jinde.[/quote]

.... ja nemluvim o filmech, ale o home videos, kde BR nepotrebujes, pises, ze jsou nutne jakesi BR komponenty, ja jen dycky reaguju, kdyz nekdo tvrdi, ze potrebuje BR protoze ma HD kameru

ja mam HDV kameru na pasky, ecce tape
jarda50 (1424)|18.9.2009 16:00
Samozřejmě, že nemusíš, ale pokud chceš dostat nej kvlitu ta pak BR je vhodné. Já mám kartovku a vše šoupu na BR disky v plném datovém toku co kamera dá
ai (2993)|18.9.2009 16:34
BR je norma a je to nutne co se tyce filmu, co se tyce titulku, podobne jako u DVD, proste to musi klapat v jakekoliv reci. Je to distribucni nosic pro filmy, a to je asi tak vsecko. Levne tu placku vyrobi, ale nam ji prodaji za $30 stejne. Kolik by je to stalo to rozdavat na nejake SDHC nebo nejakem ROM chipu , ztratili by kontrolu nad kopiemi, neni to pro ne i vyhoda, ze si musis koupit BR prehravac?
Pytkin (7947)|18.9.2009 16:41
[quote=jarda50;241121]Pytkin a aI jo jenže bez těch BR disků by jste na to HDD neměli vůbec nic, protože všechny ripy a pod jsou právě z BR disků. A kdo chce kvalitzu tak ji má v BR. A o tom přehrávání bych to takhle neviděl. BR je system pro HD a nejen filmy, ale i to video foto apod. a věř, že rozdíl je zřetelný dokonce mezi AVCHD a mezi BR. tedy co se týká množství dat. a co takhle ukládání videa jen netvrďte, že HDD je to nejspolehlivější - spolehlivost je úplně někde jinde.[/quote]

jarda : to je v poriadku .. Ale BR prehravac proste v obyvacke nepotrebujem .. staci mechanika v pocitaci .. nagrabuje sa disk a sup s nim na HDD ..
HDD je rozhodne spolahlivejsi , ako opticky disk , ktory si napalim .. HDD samozrejme v RAID5 ..
Pytkin (7947)|18.9.2009 16:42
[quote=jarda50;241148]Samozřejmě, že nemusíš, ale pokud chceš dostat nej kvlitu ta pak BR je vhodné. Já mám kartovku a vše šoupu na BR disky v plném datovém toku co kamera dá[/quote]

Ale ved rovno z tej karty do das na harddisk a prehravas z neho .. BR disky vobec nepotrebujes ..
jarda50 (1424)|18.9.2009 17:17
No to není tak úplně pravda. Mám vlastnoručně zjištěno, že pokud použiji dodávaný soft tak výsledek je perfektní, ale nelze to přehrýt ničím jiným než tím samým softem. Vyzkoušel jsem Premieru, Ulead a další a kvalita je nižší nehledě na to že video vykazuje různé problémy skákání a pod. Na druhé straně nelze z jiného zdroje konkretně HDD soubor do riginálního softu PMB nedostaneš. Funguje jen a pouze s připojenou kamerou, ale zase perfektně. Druhá věc je , že pokud nemáš BR player tak AVCHD a BR jasně nepřehraješ. A jáí používám právě kvůli zachování kvality jak filmů tak zvláště videa system BR. To je to, že pro mne už je v podstatě DVD nevyhovující a s nízkou kvalitou.
Pytkin (7947)|18.9.2009 18:15
jarda : HD prehravace dnes bez problemov prehravaju HDV aj AVCHD .. cize rovno fajly z kamery .. Ak mas daku podivnu kameru , tak to je mozne .. BR ide tiez prehravat , sice bez menu , ale to sa podda ..
Je to jedno .. Kto chce , kupi si BR prehravac .. Mne doma nechyba ..
ai (2993)|19.9.2009 00:46
[quote=jarda50;241154]Druhá věc je , že pokud nemáš BR player tak AVCHD a BR jasně nepřehraješ. A jáí používám právě kvůli zachování kvality jak filmů tak zvláště videa system BR. To je to, že pro mne už je v podstatě DVD nevyhovující a s nízkou kvalitou.[/quote]

Me prekvapujes timto. Ja mam HDV a jak to natoci tak to prehraje HDD player a s smart render ve vysledku na TV vidim to, co kamera zplodi.
Zkousel jsem asi pet vzorku AVCHD kamer, bez problemu. Tu jde jen a jen o jednu vec, nekdo chce klipy poskladat dat prolinacku, titulky a chce smart render, jenze na ten vyhlasen bojkot, v kazdem upgradu "jakoze" to jde nejak lip, ale ne uplne. Nevim jak funguje ten Corel z proxy. Kdyby smart render fungoval, pak by se delal authoring z multiAVCHD nebo TsMuxerem, video to prozene bez rekomprese a udela BR ztrukturu, to je zrejme sok pro mnohe, porad maji dojem, ze se na BR musi neco louskat. Nevim co chteji porad vyvojari od Adobe , Sony predelavat na BR, maji k tomu nejaky duvod,nedivim se, ze to berou jini jako fakt, porad slysim kolem sebe jako nejvyssi kvalita apod. Treba i to HDV normalne zautorizujes na BR prehravac to prehraje, jen se vymeni zvuk za AC3 a zmixuje TsMuxerem, pro mnohe zase zrejme sok.
Antonín (732)|22.9.2009 14:45
Trochu se to motá dohromady.

1. BluRay je jenom médium na uložení dat. Stejně jako DVD je médium pro uložení dat. Jaká data a v jakém formátu, to je prosím už úplně jiná písnička.
2. V tomto smyslu soudím, že BD není pokračovatelem DVD, protě už nejspíše otáčecí optické paměti nebudou, nebo možná budou jenom limitovaně.
3. HD obsah lze uložit i desítkami jiných způsobů a přehrávat taky mnoha různými přístroji které s BD nijak nesouvisí. A to včetně typických formátů pro video na BD, tedy třeba mpeg2 1440i.
4. Samostatná otázka (kromě typu samotného média) je otázka formátu HD video. Jestli se prosadí to ,co ej definované pro BD, nebo něco jiného. To by mne taky docela zajímalo. Možností je více. Kodek bude asi něco kolem H264, to je zřejmé, ale ten zbytek? To skutečně však se samotnou plackou moc nesouvisí (leda tím, že to co bude na nich typicky, se jako standard bude prosazovat možná snáze).
5. Myslím, že poslední důvod pro BD jsou autoská práva. Jak někdo někdy vymyslí metodu distribuce, kde nebude hlavním "klíčem" fyzické médium, bude celkem hotovo. A já myslím, že satelitní distribuce dává docela návod jak na to, a že karty jsou čím dále tím lépe propracované. Podobná model by se dal snadno zavést už teď...skoro.
Pytkin (7947)|22.9.2009 14:49
antonin : rozdiel je ale oproti satelitu , ze oni proste zmenia kodovanie a zlomene karty nebudu fungovat .. BR disk ale musis mat stale moznost prehravat .. nevedia ti uz na nom zmenit kodovanie , ked ho mas doma .. ale inak s tebou suhlasim ..

osobne sa mi ani nepacia vselijake online overovania a podobne ..
jarda50 (1424)|22.9.2009 17:41
Pytkine já netvrdím, že nelze přehrát záznam rovnou z kamery. Je tu ale jeden problém. Zatímco některé kamery potřebují ke zachycení "capture" FireWire, tak kartovky umí jen přesun po USB 2.0. Jenže soft PMB je udělán tak aby jsi do něj dostal pouze a jen to co je v kameře nebo co je na AVCHD DVD nebo BR. Z HDD nedostaneš žádný jiný soubor do zmíněného softu pokud není v uvdeném formátu.
Pytkin (7947)|22.9.2009 20:54
jarda: moc ma nezaujimaju AVCHD kamery , tak v tom nemam prehlad .. ale citam na forach nazory ludi , co si kupili trebars popcorn , aby mohli prehravat rovno natocene veci z kamery .. tak to asi funguje .. mozno nie s kazdou kamerou .. to uz si clovek musi zistit do predu , co kupuje ..
Antonín (732)|23.9.2009 07:58
[quote=jarda50;241557]Pytkine já netvrdím, že nelze přehrát záznam rovnou z kamery. Je tu ale jeden problém. Zatímco některé kamery potřebují ke zachycení "capture" FireWire, tak kartovky umí jen přesun po USB 2.0. Jenže soft PMB je udělán tak aby jsi do něj dostal pouze a jen to co je v kameře nebo co je na AVCHD DVD nebo BR. Z HDD nedostaneš žádný jiný soubor do zmíněného softu pokud není v uvdeném formátu.[/quote]

Tak použij jiný soft...
Není jasné, co vlastně chceš. Bezpochyby lze přehrávat AVCHD aniž bych měl BD player. USB je jenom datové digitální rozhraní, to máš jako bys řešil, jestli je disk SATA nebo ATA...
Antonín (732)|23.9.2009 08:06
[quote=Pytkin;241528]antonin : rozdiel je ale oproti satelitu , ze oni proste zmenia kodovanie a zlomene karty nebudu fungovat .. BR disk ale musis mat stale moznost prehravat .. nevedia ti uz na nom zmenit kodovanie , ked ho mas doma .. ale inak s tebou suhlasim ..

osobne sa mi ani nepacia vselijake online overovania a podobne ..[/quote]

No jednak ty karty už jsou hodně odolné poslední dobou. To není jako před pěti lety. Druhak si představ, že to bude jako kreditka, tu taky tak jednoduše nezlomíš, třeťak je skutečně možné on-line...
Není to pro mne otázka fandění, jenom si myslím, že tudy někudy vede cesta a že to technicky už celkem asi docela snadno jde - tedy stran téhle techniky

Problém, který nejde, je jednorázové přehrávání. A to možná nepůjde nikdy. Sice jakési pokusy s HDCP se dějí, ale podel mého tohle je díra, které je neřešitelná. Jak to zak=ódovat, abych to přehrál práv ějednuo a právě já a právě za konkrétní peníze, to by šlo řešit. Ale jak to uděla, abych to při koukání nezaznamenal a nepustil do světa neklíčoanou kopii, to myslím nejde a nepůjde.
OVŠEM: ten problém mají přece úpln ěstejný i placky. A vlastně větší, protože je větší pruda se k nim dobrat, více lidí volí snadnou cestu, byť nelegální.

Je možné, že změna nebude technického, ale právního charakteru. Stahovat se bude zadax, platit se to bude v rámci konektivity neadresně nějakmu OSA, a to bude prachy rozdělovat podle počtu stažení --- ne že by se mi to úplně líbilo, jenom pro příklad, že to všechno skutečně jde i úplně jinak. A ať to obracím tak nebo onak, BD v tom nemá žádnou jasnou pozici.