Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Odstranění části titulků z DVD

racey (86)|25.8.2009 14:08
Prosím o radu:
Mám starý válečný film ve standartní DVD struktůře ve složce VIDEO_TS. Film obsahuje 1x CZ zvuk a 1x CZ titulky. Chtěl jsem titulky odstranit, ale film obsahuje některé pasáže kde zní pouze němčina bez cz dabingu, a tam bych chtěl titulky ponechat. Tak jsem si o tom něco přečetl, a pohledal nějaké editory titulků. Pomocí programu "Xilisoft DVD Subtitle Ripper" se mi podařilo vyextrahovat dvojici souborů .sub a .idx, ale dále si jaksi nevím rady. Pochopil jsem, že soubor .sub neobsahuje text, ale bitmapy (obrázky), na kterých jsou jednotlivé titulky na průhledném pozadí, a soubor .idx je vlastně textový dokument, který určuje kdy se mají obrázky ze sub souboru zobrazit. Nevíte někdo o nějakém nástroji, který by uměl editovat titulky ve formátu sub/idx? Myslím tím odstranit ze sub souboru nepotřebné bitmapy, a podle toho upravit idx soubor. Zkoušek jsem i konverzi do srt pomocí programu "SubRip" ale asi po 15ti minutách jsem zjistil, že opisuji celý film. Tudy cesta nevede.
A i kdyby se mi nějak podařilo titulky ve formátu srt vytvořit, nevím, jak je dostat do DVD jako defaultní interní titulky.
Poradí někdo?
StD (8612)|25.8.2009 14:23
Subtitle Creator by měl umět idx/sub načíst. V něm pak nechtěné vyházíš a výstupem bude soubor sup, který pak použiješ při skládání demuxovaného DVD třeba ve VobEditu (volba DVDAuthor).

Edit: Tím SubRipem by jsi docílil totéž, jen by ti vznikl soubor srt. Tady máš na obr., že to umí otvírat sub.
SubtitleCreator_otvírání_sub.jpg
racey (86)|25.8.2009 21:37
[quote=StD;238037]Subtitle Creator by měl umět idx/sub načíst.[/quote]

Tak bohužel. Idx/sub nejsou textové titulky ale bitmapy, proto dle mého názoru je editor titulků jako je SubtitleCreator bude těžko načítat. Ten pracuje s textem. Ale nerad bych se mýlil.
SubtitleCreator.jpg
StD (8612)|26.8.2009 07:25
...a proč myslíš, že jsem ti tam v tom obrázku zvýraznil šipkou tu příponu otevíraného souboru = SUB...
Já sice také raději pracuji se SRT, ale někdy se tomu člověk neubrání (source OpenSubtitles etc.)

Edit: Ovšem to jsem měl SUB (bez IDX) ve formátu Substation Alpha...
arkij (540)|26.8.2009 07:29
Na některých DVD bývají titulky celkové zvlášť a ty které doplňují CZ dabing tam kde je použit originál jazyk taky zvlášť. Pak stačí jenom odebrat nechtěné titulky ve Shrinku.
Možná to ale máš vše dohromady a pak to tak nejde.
racey (86)|26.8.2009 09:08
[quote=StD;238123]...a proč myslíš, že jsem ti tam v tom obrázku zvýraznil šipkou tu příponu otevíraného souboru = SUB...[/quote]

Samozřejmě, chyba s hláškou "Vstupní řetězec nemá správný formát" nastala právě při pokusu otevřít soubor .sub:

[ATTACH=CONFIG]19576[/ATTACH]

Jak jsem se dočetl, není sub jako sub. Soubory s příponou sub mohou obsahovat titulky ve vícero formátech. Sub soubor zkonvertovaný ze souboru srt SubtitleCreator normálně otevře. Oproti tomu soubory sub (+idx) nikoliv, zřejmě právě proto, že vlastně nejde o text ale o obrázky.

Chápu to asi takto:

Soubor .sub obsahuje obrázky, na kterých je text, vše ostatní je průhledné:

[ATTACH=CONFIG]19577[/ATTACH]

Po zapnutí titulků obrázek překryje film. Přesný čas, kdy se má obrázek zobrazit, a na jak dlouho, to je zakódováno v souboru .idx, Výsledek:

[ATTACH=CONFIG]19578[/ATTACH]

Zkusil jsem z náhodně vybraného filmu vyextrahovat titulky ve formátu sub/idx. Změnil jsem příponu souboru .idx na .txt a otevřel jako textový dokument. Původní srt soubor obsahoval 1645 titulků, nový idx soubor 1645 kódů. Usoudl jsem, že co kód, to bitmap v souboru sub.
Zkusmo jsem smazal první dva kódy, v domění, že jsem tím zamezil zobrazení prvních dvou titulků. Poté jsem přepsal příponu opět na .idx. To byl ovšem fatální omyl. Jakýkoliv video software takto upravený idx soubor odmítá.
SubCreat.jpg Tit=bitmap.jpg Tit=on.jpg
StD (8612)|26.8.2009 09:46
Už jsem ti to napsal jednou, ale pro jistotu opakuji - SUB musíš mít ve tvaru Substation Alpha. Ale je to jedno jestli sub nebo srt - nežádoucí titulky jednoduše "odfajfkuješ" v SC (případně úplně natvrdo delete, ale tam pozor, může dojít k posuvům časů) a přeuložíš do SUP.