Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Etika při filmování

husky14 (34)|14.8.2009 10:30
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Etika při filmování.

V průběhu natáčení například na dovolené se můžeme v zápalu filmování dostat do situace, kdy už by bylo nejlepší kameru vypnout a dělat, jako bychom tam nikdy nebyli. Zažili jste někdy podobnou situaci? Jak jste se zachovali? Co už je z hlediska etiky nebo zákona nevhodné zaznamenávat? Ať už jsou Vaše zážitky jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
BOBA (590)|14.8.2009 12:52
Jednou se mi stalo, že kameraman nechtěl už točit, že ho bolí ruka a jestli to nechci na chvíli vzít za něj. Smůla byla, že to bylo na rockovém festivalu a zrovna tam někdo zkolaboval. Fakt jsem váhal jestli natočit zásah saniťáků, protože to vypadalo na oživovačku. Řekl jsem si, no co, je to záznam pro hlavního pořadatele a pak si to nějak sestříhá, vždyť je to ta smutnější část festivalu a bohužel i takové věci k tomu patří. No... nedotočil jsem to. Je to hodně o tom, jaké má kdo morální hodnoty - zábrany.
LOPOLO_2 (488)|26.8.2009 11:27
za me rozhoduje muj naturel a protoze jsem lehkej priposranek mnohdy nedokazu tocit .. obecne myslim ze bobrej dokumentarista by mel tocit kdykoliv a cokoliv s jedinou vyjimkou, kdy je treba jeho osobni pomoci.
jibarr (792)|26.8.2009 13:54
Naprostý souhlas s LOPOLO 2. Když je nezbytná pomoc, tak tam končí hranice. Pak už je to neoddůvoditelný hyenismus. Osobně se mi zatím vyplatila slušnost. Mockrát jsem mohl natočit a nebo vyfotit hooodně velké VIP v různých situacích, které by byly zajímavé. Ale raději je vždycky slušně požádám. Zatím se mi nestalo, že by někdo odmítl. Poděkuji a mam co jsem chtěl. Pak jen koukám a směji se bulváru jak v hloučku loví otáčející se VIPky zády.
I na recitálech a koncertech raději vystřihnu selhání v hlase u našich předních interpretů. To se může stát každému a raději jednu skladbu nedát na záznam, než s toho dělat komedii.
Něco jiného jsou sporty. Tam je naopak krev žádoucí. :):-k
marek62 (168)|28.8.2009 08:01
Me se jednou stalo na plazi, ze jsem tak dlouho s fotakem hledal optimalni pohled na krajinku, az jsem se mimodek ocitl za velikym sutrakem, pricapnul, abych dostal do zaberu vsechno, co jsem chtel. A najednou koukam, ze na me hrozi nejaky baby, co se opalovaly nahore bez - myslely, ze jsem smirak a schovavam se za kamen :-) Radsi bych se nevidel.
jibarr (792)|30.8.2009 21:11
Tak trochu s tím sovisí tento víkend. V pátek jsme točili Muže roku 2009 a vítěz si následující den poranil páteř. To spodní video je naše. Bylo použito v televizních novinách.
http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/missak-je-po-operaci-nohy-a-ruce-po-nepovedenem-skoku-stale-neciti.html
MIHI (940)|30.8.2009 21:33
No právě, a to už se dotýkáme tenké hranice etiky. V seriózním a veřejnoprávním zpravodajství, nemá taková zpráva co dělat. To je už typický bulvár, kdyby nebyl zvolen, tak to nikoho nezajímá, takhle mají novináři pořádný HLP, ze kterého můžou bezohledně vytáhnout senzaci. Obzvláště ten záznam skoku a zachraňování bych rozhodně do médií nedával - a naopak novináři by jej neměli takto zveřejňovat - to je typické účelové zobrazování utrpení. Snad ten HLP budou moci za nějaký čas zakončit happyendem:(
Ivo Mašek (10205)|31.8.2009 09:01
[quote]
No právě, a to už se dotýkáme tenké hranice etiky. V seriózním a veřejnoprávním zpravodajství, nemá taková zpráva co dělat. To je už typický bulvár, kdyby nebyl zvolen, tak to nikoho nezajímá,
[/quote]
Ano, toto je pravda. Ovšem, je zde i jiný problém tzv. etiky. Já jsem pro, aby při natáčení např. autohavárií se ukazovalo doslova vše. I ta rozmetaná těla na silnici. Je to nechutný pohled, uznávám, ale všichni by to měli pravidelně vidět. Motorkáři by měli vidět skutečné filmové záběry rozmetaných svých kolegů po haváriích z frajeřiny. pěkně s podrobnostmi. (a vidět roztrhané tělo na tři - čtyři kusy se vším všudy., tak to se opravdu na dlouho zaryje do paměti) Že by se jim z toho udělalo špatně? to bude jedině dobře. V těchto případech bych se na nějakou etiku neohlížel.
Protože filmový záběr dokáže nahradit tisíce slov, nad kterými stejně každý pouze mávne rukou.