Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Velikost videa

Renton (6)|7.8.2009 21:50
Prosím o radu, lze nějak docílit toho, aby po vyexportování videa z Premiéry (CS4) bylo výsledné video vidět celé, tedy nejenom ta bezpečná zóna. Tzn. aby se video neořízlo a mohly být titulky třeba až u samotného okraje. Jde třeba při exportu to video nějak zmenšit na tu bezpečnou velikost aby tam bylo celé?
Pave1 (4279)|8.8.2009 12:48
Video je vždy "celé". Bezpečná zóna pro titulky ti jen ukazuje, kam je dát, aby byly "bezpečně vidět" na všech druzích televizorů. Pokud je dáš až do kraje, může se stát, že na některých druzích obrazovek budou titulky "uřízlé", částečně mimo obrazovku (nejvíc na CRT TV).
Renton (6)|8.8.2009 22:03
Já jsem takto normálně vytvořil video a převedl na DVD video. Na CRT Tv to bylo jak říkáš. Když jsem teď pořídil plazmu, tak jsem si myslel, že tam to bude celé, ale je to stejně ořízlé - viditelné jako na té CRT - tak jak je to možné, když plazma má větší rozlišení a ten obraz by se tam měl bezproblémů vejít?
Pave1 (4279)|8.8.2009 22:36
No, typnu si, že to nebude problém videa, ale nastavení té TV (případně špatně nastaveného projektu při tvorbě DVD 16:9 vs 4:3).

Nepíšeš jaké video a jak jsi to DVD udělal, jaký režim je na té TV. Přidej informace, i jak se to ořezává, atd. Pak třeba někdo odpoví víc.
MIHI (940)|9.8.2009 00:05
Nejde o to, že by se tam nevešel, ale prostě už tak nějak spíše "ze zvyku", bývá obraz i na moderních TV přijímačích "ořezaný".
Renton (6)|14.8.2009 14:19
Video je natočena na kameře Panasonic ve formátu 4:3, stejně tak byl projekt v premiéře PAL 4:3 a stejně tak bylo vytvořeno DVD. U CRT Tv jsem chápal, že obrazovka je větší než je viditelná část a proto je tam ta bezpečná zóna při zpracování, ale u plasmy ať jí přepnu do jakéhokoliv režimu zobrazení - 4:3, 16:10, 16:9 automatika atd. je to naprosto stejné - titulky jsou úplně u samého kraje - bezpečné zóny a ten kousek pod ní tam také vidět není. Někdy je přece třeba bay bylo video vidět celé - vždyť tak to také natáčím, a nakonec je viditelný obraz cca 90-95% - nevím.
Díky za radu
MIHI (940)|14.8.2009 14:37
To je ale fakt naprosto v pořádku a normální. V podstatě ty zóny jsou dvě, action safe a title safe (někdy taky graphic safe). To znamená, že při natáčení dbáš na to aby si měl vše v action safe (to je 3,5% z délky/výšky obrazu). Při titulkování abys byl v Title safe (to je 5%)
Hezky názorně nakreslené to najdeš na 6. stránce, tohoto doporučení Evropské vysílací unie: http://tech.ebu.ch/docs/r/r095.pdf
Renton (6)|15.8.2009 15:41
Děkuji za vyčerpávající odpověď. Nešlo by tedy nějak zmenšit všechna videa na těch cca 95%, tak abych nemusel zmenšovat každé zvlášť, ale všechna najednou až po vytvoření projektu? Aby ve výsledku byly vidět celá videa a ne ta oříznutá?

Díky
MIHI (940)|15.8.2009 22:29
To nedělej, potom ta videa budou mít při přehrávání na PC, nebo jiném monitoru černé okraje. ten ořez může být jiný u různých televizorů, takže bys měl třeba na některé straně čený proužek, navíc bys tak zbytečně degradoval tech. kvalitu videa.