Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Automatické přepínání HDMI vstupů ?

radon (142)|30.7.2009 09:32
u mé LCD Samsung 656 funguje bezproblémově automatické přepínání analogových vstupů, tedy když zapnu dálkáčem DVD přehrávač, telka se automaticky přepne z TV vysílání na příslušný SCART a zobrazí menu DVD. Při vypnutí přehrávače analogicky ihned naskočí zpátky TV vysílání.
Bohužel u HDMI vstupů se nechová stejně, musím je pořád přepínat ručně.
- je to jen můj problém, vaše TV to umí ?
- případně je to problém TV nebo připojených přístrojů ?
- pokud přístrojů, lze to u HTPC vyřešit dohráním nějakého driveru/utility ?
calgaryboy (294)|30.7.2009 10:01
Myslím si, že je to všude stejné...na mém předchozím i současném panálovi.....také ruční práce :-)
MONYS (460)|30.7.2009 12:39
[quote=calgaryboy;234845]Myslím si, že je to všude stejné...na mém předchozím i současném panálovi.....také ruční práce :-)[/quote]No mě na Samsung led aut. přepínání DVD HDMI a BR HDMI funguje, dá se to nastavit v položce ANYET.
calgaryboy (294)|30.7.2009 12:54
[quote=MONYS;234858]No mě na Samsung led aut. přepínání DVD HDMI a BR HDMI funguje, dá se to nastavit v položce ANYET.[/quote]

Je to možné, já to nikdy neřešil, mě je to šum a fuk, tak to přepnu ručně a je, moc takové pytlovinky neřeším.
radon (142)|1.8.2009 00:39
[quote=calgaryboy;234863]Je to možné, já to nikdy neřešil, mě je to šum a fuk, tak to přepnu ručně a je, moc takové pytlovinky neřeším.[/quote]

pro tebe možná pytlovinky, ale pro mne to jsou 4 zmáčknutí tlačítka přepínaní vstupů (a čtyři rychlé zmáčknutí jsou na nic, musím po každém zmáčknutí cca 1-2 sec počkat až se objeví název vstupu a teprve pak zmáčknout podruhé ...) takže po 6 sec konečně vidím obraz HTPC, což docela kontrastuje s 40 let strarým systémem SCART, na který stačí jedno zmáčknutí libovolného desítky let starého DO ... tomu říkám pokrok :-(
Jo a nemusíte mne hned přesvědčovat, že vaše Philipsy/Sony/LG atd. mají lépe vyřešené přepínání vstupů, já vám to neberu, ale nevyhodím kvůli toho rok starou TV.
Ten tip na Anynet je lepší rada, ale nevím jak Anynet rozběhnout s HTPC, to by ten PC musel přes HDMI vysílat info o přístroji, což by nemuselo být neřešitelné, ale zatím jsem to nikde neviděl popsané.
PaJaSoft (827)|1.8.2009 09:59
[quote=radon;235104]ten PC musel přes HDMI vysílat info o přístroji, což by nemuselo být neřešitelné, ale zatím jsem to nikde neviděl popsané.[/quote]

Pisu to kazdou chvili nekde... je treba mit na obou koncich podporu HDMI CEC... (viz Wikipedia). Ono ne ze to nejde, problem je mezi klavesnici a zidli a nebo kriplene podpore...:-) (coz muze byt i u rok stare TV)
radon (142)|2.8.2009 23:12
[quote=PaJaSoft;235121]Pisu to kazdou chvili nekde... je treba mit na obou koncich podporu HDMI CEC... (viz Wikipedia). Ono ne ze to nejde, problem je mezi klavesnici a zidli a nebo kriplene podpore...:-) (coz muze byt i u rok stare TV)[/quote]

no asi tomu rozumíš a hravě bys to vyřešil, ale já s tím bohužel asi nehnu:
- TV podporu HDMI-CEC má, třeba receiver přes ten Anynet rozpozná a komunikuje s ním
- HTPC ale nerozpozná a nevím jak to rozjet, na konferencích se to řeší ale jednoduché řešení jsem nikde nezahlídl. Doufal jsem, že na to bude nějaká jednoduchá utilita (od ATI protože VGA je ATI3200 nebo od MediaPortalu na kterém jede HTPC), bohužel kromě nějakých neurčitých doporučení jak skenovat HDMI komunikaci a pak přepsat info o zařízení ... ne to bych nerozjel.
Jestli to máte někdo vyřešené tak uvítám polopatistický návod, ale zatím to budu považovat za nemožné.
jenda-78 (64)|3.2.2010 22:52
[quote=radon;235327]no asi tomu rozumíš a hravě bys to vyřešil, ale já s tím bohužel asi nehnu:
- TV podporu HDMI-CEC má, třeba receiver přes ten Anynet rozpozná a komunikuje s ním
- HTPC ale nerozpozná a nevím jak to rozjet, na konferencích se to řeší ale jednoduché řešení jsem nikde nezahlídl. Doufal jsem, že na to bude nějaká jednoduchá utilita (od ATI protože VGA je ATI3200 nebo od MediaPortalu na kterém jede HTPC), bohužel kromě nějakých neurčitých doporučení jak skenovat HDMI komunikaci a pak přepsat info o zařízení ... ne to bych nerozjel.
Jestli to máte někdo vyřešené tak uvítám polopatistický návod, ale zatím to budu považovat za nemožné.[/quote]


Tak uplynul nějakej ten měsíc, a jak to vypadá???? pořád žádný výsledek???
Zrovna hledám nějakou pomoc a natrefil jsem tady tu diskuzi...
Má už někdo řešení HTPC a HDMI-CEC ?
PaJaSoft (827)|3.2.2010 23:07
[quote=jenda-78;264121]
Má už někdo řešení HTPC a HDMI-CEC ?[/quote]

On uz nejaky vyrobce gr. karet do driveru HDMI CEC implementoval? Mozna tak v dalsi petiletce...:D
jenda-78 (64)|4.2.2010 01:12
[quote=PaJaSoft;264128]On uz nejaky vyrobce gr. karet do driveru HDMI CEC implementoval? Mozna tak v dalsi petiletce...:D[/quote]

ok, tak já se optám za 5 let :-)

PS: mi sakra neříkej, že to je takový problém.....
stanoh (53)|4.2.2010 08:00
Bohužel jednoduché řešení asi neexistuje. Obě dvě zařízení připojené přes HDMI musí podporovat CEC a to ještě konkrétní implementaci dané firmy, takže často nespolupracuje korektně např. Sony TV s DVD přehrávačem Philips, i když by dle specifikací teoreticky bezproblémově fungovat měly. Dokonce se občas setkáš i s tím, že nekorektně spolupracují zařízení jedné firmy.
Pár měsíců zpátky byl zajímavý článek myslím v časopise Chip, kde testovali HDMI/CEC u několika různých přístrojů a výsledky nebyly moc povzbudivé.

Takže moc nepočítej, že ti bude spolupracovat "nepodporovaná" grafická karta.

Jo, kde jsou ty doby, kdy TV byly dovedené k dokonalosti, každá druhá měla PIP, přepínání programů trvalo zlomek sekundy, atd... (Ale i přesto jsou stávající LCD nebo plazmy velkým krokem vpřed, pouze si musíme pár let počkat, než výrobci budou mít čas zabývat se i "prkotinami")
1odbornik (115)|4.2.2010 08:27
[quote=stanoh;264151]Obě dvě zařízení připojené přes HDMI musí podporovat CEC a to ještě konkrétní implementaci dané firmy...[/quote]
Zrovna na to automatické přepnutí vstupu moc ne. Je to uplně základní funkce, která byla v CECu od pravěku (HDMI 1.2 nebo minimálně 1.2a) jako povinná funkce pokud se výrobce chlubit, že podporuje CEC. Zároveň je to funkce, která musí být nezávislá na výrobci. Prakticky mi většinou automatické přepínání u různých výrobců chodilo dobře, ale s těmi dalšími funkcemi to byla bída.

Jednim z momentů, který může CEC brzdit, je to, že při oficiálním testování se za CEC platí extra a ne uplně málo. Ale nechci tím HTPC, STB a SAT receivery obhajovat. Se*ou na to, to je jisté.
stanoh (53)|4.2.2010 09:17
[quote=1odbornik;264157]Zrovna na to automatické přepnutí vstupu moc ne. Je to uplně základní funkce, která byla v CECu od pravěku (HDMI 1.2 nebo minimálně 1.2a) jako povinná funkce pokud se výrobce chlubit, že podporuje CEC. Zároveň je to funkce, která musí být nezávislá na výrobci. Prakticky mi většinou automatické přepínání u různých výrobců chodilo dobře, ale s těmi dalšími funkcemi to byla bída.
[/quote]


No a já jsem nejspíše vyjímka z pravidla. Televize LG a DVD Philips (oba dva jsou loňské modely) spolu korektně nefungují. Sice DVD televizi probudí nebo uspí, ale vstup zustane takový, jaký byl před vypnutím a musím ho přepnout pomocí tlačítka IMPUT. A to oba dva přístroje by dle specifikací měly podporovat HDMI 1.3. (Kabel mezi nimi je samozřejmě HDMI 1.3).
Zkusím někde pohledat ten článek, bylo to fakt celkem zajímavé čtení ...
stanoh (53)|9.2.2010 10:54
Tak ten článek nebyl v Chipu, ale v HD speciál časopisu StereoVideo někdy z konce roku 2008. Napsal ho Bohumil Herwig a zabýval se funkčností HDMI.
Testoval tam funkčnost Samsung a Sony přístrojů (TV, Blue-Ray přehrávačů fotoaparátů, ... ) a něco fungovalo, nic stoprocentně. Automatické přepínání vstupů nefungovalo prakticky nikde dobře, televize se sice zapla, ale vstup se nepřepnul. U TV Samsung vadilo i to, že povypnutí zdroje se TV sice přepnula na TV vysílání, ale vždy primárně na analogové ...
Prostě mělo to spoustu much. Sice je to již více jak rok starý článek, ale v nějaké výrazné zlepšení bych nedoufal ...

Zlatý Scart