Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sanyo HD2000 (HD1010), VPC-FH1 nebo neco jineho?

Dweep (14)|27.7.2009 22:48
Zdravim, uz tu na foru brouzdam nekolik dni, ziskal jsem spoustu uzitecnych informaci ale o samotnych modelech jsem se nic moc nedozvedel a stale jsem na vahach, prosim Vas tedy o pomoc :)

Chci si poridit FullHD kameru, asi tak do 15k max. Ze zdejsich rad jsem dospel k trem kameram, a to Sanyho HD2000 nebo HD1000 a pripadne VPC-FH1. Vim ze FH1 a HD2000 jsou temer identicke, presto mezi nimi jsou rozdily. Mezi HD2000 a HD1010 je rozdilu vic z vyssi model vychazi lepe, ale hraje zde roli i cena. Ostatni srovnatelne modely vychazeji bohuzel o dost draz..:(
Chci se mistnich znalcu zeptat, jaky je skutecny (tedy v praxi overeny) rozdil mezi HD2000 a FH1 - krome tedy konstrukce ..kterou z techto dvou by jste si VY vybrali.
Pokud by jste nekdo sahl radeji k jine kamere, odpovidajicich parametreu temto kameram a tedy do 15k CZK, velmi rad uvitam vase navrhy :)
diky moc za pomoc;)
Antonín (732)|28.7.2009 08:15
Ta diskuse se tady už vedla a vede jinde.
Názory všech stran (a tedy klady a zápory) tam jsou docela jasně uvedené. (Thready HD1000 a HD2000).

Kdybych si měl vybrat z těch tří (a dvě z nich mám) vybral bych si HD2000. Ale pokud nemáš velkou televizi 50+" s výborným FullHD, tak rozdíl mezi 1000 v módu 1280x720p oproti 2000 v 1920x1080p skoro nepoznáš. Není zase tak veliký (ale je). Zpracování 1080p je problém, není zatím soft který by to uměl se smart renderem...to je druhý fakt.

Proč revolver style? Lehká kamera se v ruce klepe. Strašně. Nutně musíš nosit aspoň nožičky, pokud chceš, aby to k čemu bylo. Nosím hamovský tripod, který jsem tvrdě zkrátil na půlku (na postavení to stačí). S revolverem mi to vejde do kapsy. Také revolver přece jenom lépe urdžíš, když musíš z ruky, dají s použít stejné triky jako u pistole...to není náhoda, že kolt vypadá jako kolt a že se nedává do dlaně.
westikkrystof (32)|28.7.2009 10:01
Já bych si nevybral ani jednu. Řešil jsem také výběr kamery a Sanyo jsem vyloučil jako jednu z prvních. Za ty peníze co píšeš si můžeš vybrat nějaký model určený pro evropu a to i hodně dobrý. např. Canon hf200, hf10, Sony hdr-cx11, nebo trochu horší Sony hdr-cx105, Panasonic hdc-sd20, JVC gz-hm200.
Všechny si porovnej tady:http://camcorder-test.slashcam.com/compare.html
Dweep (14)|28.7.2009 11:35
vyborne: )dekuji panove:)
ja vim ze HD1/2000 tu jsou diskutovany, ale me zjaima prave vase osobni naozry na porizeni techto kamer, respektie na dalsi podobne.
Zejema druhy prispevek je s dalsimi modely velice prinosny:) diky;) koukam na ne. Ten canon FH10 a FH200 je zajimavy, velice, zahrnu ho do vyberu;) ale trochu me desi to AVCHD... diky. sony ma velice drahe ty karty a ze 4GB je docela malo, takze bych musel dokoupit.

muzu se zeptat, proc jste vyloucil Sanyo jako prvni?
Antonín (732)|28.7.2009 13:50
Dvě doporučení ti dám, i když kup si, co chceš.

1. NIKDY si nekupuj kameru, která umí HD jenom prokládaně. Přivede tě to jenom do problémů, které jsou naprosto fatální. Narozdíl od problému se 60fps u Sanyo, což sice není nic pozitivního, ale v běžných podmínkách je to celkem nepodstatné. HD1000 mám už skoro dva roky a na problém se 60 fps jsem za tu dobu nikde nenarazil. (ale problém to je, to je nepopíratelné.) Naoprzdíl od problému s 1080i, které pořádně postříhat a přehrávat je prostě neřešitelný problém. Proto jsem točil jenom 720p a přešel k 1080p u SanyoHD2000. Samozřejmě s 50p nebo 60p. Ne 25p, tam už při švenku je vidět poskakování (aspoň u všech kamer, které jsem zkoumal.)

2. Než kameru koupíš, stáhni si z webu nějaké její ukázky a zkus si editaci. Abys vědě, co a jak postříháš, že to vůbec načteš a že to pak nějak rozumně vyexportuješ.

P.S. AVCHD se neboj, rozhodně to není větší komplikace než MP4/H264, co ukládá Sanyo.

A úplně na závěr: výběr Sanyo má v podstatě smysl jenom tehdy, když chceš HD 1080p kameru, kterou můžeš nosit v kapse, bez další kabely na kameru, která dělá i použitelné dokumentační fotky. Jinak jsou asi jiné volby a asi i lepší.
Dweep (14)|28.7.2009 13:59
diky Antonine, velice pomocne ;)
nakonec tedy zkoumam HD2000 (pripadne FH1) a nebo pak canon HF10 ... ctu dlouhe recenze, tak to trva..
Antonín (732)|28.7.2009 15:21
Ale nezapomeň na výhrady proti Sanyo...
Není to zařízení, ke kterému by nebylo výhrad a zajistých okolností může 60fps problém snad i představovat, že nepředstavuje pro mne to je jedna věc, ale jiná je, jestli pro nikoho.
Třeba taky manuální přeostření je prakticky nešikovné (moc rychlé a neumím to zpomalit), nebo stabilizace prakticky není.

Já jsem s HD2000 spokojený, protože potřebuji:
- kameru s 50/60p ve FullHD
- kameru, která točí slušně v automatických módech (bývám účastníkem natáčených jevů, takže nemívám moc času)
- kameru, která vede do kapsy
- kameru, která je mechanicky odolná proti mírně neuctivému zacházení, kde se žádná packa nemá snahu ulomit apod.
- kameru, která je schopná udělat slušnou fotku (cca aby z toho šlo hezké 9x13cm, takže 5Mpx min.).
- kameru, která na jedno nabití natočí min. hodinu záznamu
- kameru, která má standardní závit na stativ a objektivy
- kameru s externím vstupem pro mikrofon.

Pro takové zadání je Sanyo HD2000 dobrá, a možná až nenahraditelná, ale změníš-li něco v zadání, mohou vyjít jiné výsledky. A asi vyjdou.
Dweep (14)|28.7.2009 15:32
Ano ano, tomusim souhlasit. Mam ty pozadavky trochu jine, pravda.
Napr kapsa pro me neni tolik dulezita, stejne sebou budu tahat stativ tak to je na batoh,
mechanicky odolna..mno nevim, tohle se stejne moc neuvadi ne? ale chapu, takove anroky ma asi vetsina lidi
a foceni si myslim ze kamery nejsou, a nemely by, ale nikomu to nebudu ubirat, koneckoncu ono zalezi co ta kamera predvede, az bude vyzkousim, ale neni to prioritou, spis je mi to jedno a bude to pouze prijemne + :)
hodina zaznamu je podle me malo...jedu na dovolenou kde neocekavam prilis casto zasuvku, takze bych uvital co nejdelsi vydrz a samozrejme pocitam s nakupem dalsi baterie...pro jistotu
stativ - ano
mirkofon - tak tohle prislusensti dokupovat asi nebudu:)

ted se hodne zabyvam Canonem HF100/10 - vypada velmi slibne co se tyce vylsedku zaznamu - http://www.camcorderinfo.com/content/Canon-Vixia-HF10-Camcorder-Review-34711.htm
Antonín (732)|28.7.2009 15:58
Mechanickou odolnost potvrdila HD1000 mnohokrát, objel jsem s ní prakticky celý svět dokola a sem tam skákal po betonu jako žabka, občas jsem ji omylem do letadla zabalil do podpalubí, prskal na ni na lodích Atlantik i Tichý oceán ... A HD2000 postupuje v jejích stopách, když ji nešikovná vnučka prakticky vyhodila z auta na asfalt. Nic, ani škrábnutí.

Doba natáčení na jednu baterku je cca 90 minut záznamu. Pochybuji, že najdeš delší u jiných HD kamer kapesního rozměru. Přijemné překvápko, byl jsem zvyklý nabíjet už když se blížila hodina. Hodina záznamu, ne hodina provozu - ta efektivita je zjevně i tím, že se kamera automaticky pohodlně vypne a zapne odklopením LCD displeje...

Zbytek už je zadání...já sebou nemůžu mít dva přístroje. Jednak bych je neunesl a kromě jiného bych je asi ztratil. Už tak mi dělá problém peněženka, kamera, hodinky, mobil...Fotky ze Sanyo HD2000 jsou docela slušné. Určitě lepší, než z nějakého běžného kompaktu (asi jako z Canonu I5). Lepší je to jenom z velkých foťáků s pořádným objektivem a já nemůžu nosit/vozit co nevejde do kapes. Ale kdo sebou tak jako tak tahá brašnu s velkým tělem, tak to celé nutně vyjde jinak.

Stativ. Docela si vystačím s hamackými ohebnými nožičkami, které jsem navíc ustřihnul na půlku velikosti. Kdybych sebou tahal normální stativ, vybral bych si úplně jinou kameru s pořádnou optikou. Ty kapesní buzny jsou fakt o hodně horší ve všech parametrech...

Jo a ještě jedna věc na Sanyo protivná. Nemá to hledáček. To je houbec točení.

No a k tomu Canonu - v té rezenci v odkaze píšou
Full 1920 x 1080 output, a new 17 Mbps bitrate, and 60i/24P/30P frame rates make this the best AVCHD camcorder we’ve seen to date.
A to tedy za dobré nepovažuju. I kdyby u nás 60i bylo 50i, tak je to furt k ničemu. Závažně. Protože to nepřehraješ bez deinterlacovacích efektů na žádném kompu. A 30p, co přehrát půjde bez efektů, je zase málo pro švenky, budou poskakovat. Určitě bych trval na 50/60p a to aspoň v 1280x720, jako to umí HD1000. Ale zase - moje filmečky se dost často hrajou na kompech, což nemusí platit pro všechny, Když to budeš přehrávat jenom kamerou, nebo něčím, co umí "i" výstup bude 50/60i krásné.
festr (163)|28.7.2009 18:04
Mohl by se zde nekdo zasveceny vyjadrit, proc se dnes nedela 50p, ale porad 50i?
Dweep (14)|28.7.2009 18:57
wow:) objizdis svet pracovne nebo po dovolenych?:)

jo jo 90 minut is myslim ze uz je lepsi, vzhledem k tomu, ze jsem si vedom, ze delsi uz to nebude:) preci jen se dvema baterkami uz jsou 3 hodiny uplne krasne, nez pouhe dve.

na fotak budu mit kolegu tak to je opravdu jedno:)

add stativ, jasne, nehodlam delat mega profi zabery, jen proste se snazim aby to alespon trosku vypadalo, takze no big deal.

tak hledacek mi nikdy nechybel...jo, setri to baterku, to ano, ale o hodne? navic je obca slyset jak za tim clovek funi a obecne mi to moc nevyhovalo krome te vydrze...

jinak co se snimkovani tyce... ja v tom porad nemam uplne jasno. Porzumel jsem tomu problemu tak, ze dnesni LCD televizory s tim nebudou mit problem s prehranim, ale ani set-top-boxy ani DVD prehravce, pres ktere se k televizi u rodicu pripojim, ani pokud to pichnu primo do televize z kamery pres libovolny vystup. Jde jen o to, ze pokud budu dohromady sestrihavat 50 a 60 fps video, tak to bude delat paseku. Nebo se pletu ?:)
takze jestli si tady vezmu 50 nebo 60fps kameru je v podstate jedno.
westikkrystof (32)|28.7.2009 20:16
muzu se zeptat, proc jste vyloucil Sanyo jako prvni?[/QUOTE]


Protože to není model určený pro Evropský trh a já nechci řešit problémy s 60i a 30p vs 50i a 25p, nevím jak je to se zárukou apd. Také ty Sanya nemají optickou stabilizaci.

A jestli vás zaujala Canon HF100/10 tak pospíšit. Jsou to modely co se vyprodávájí. Já koupil HF10 za pěkných 16490 ve FotoŠkoda. Rozhodl jsem se pro ni hlavně pro lepší záznam při horším osvětlení díky většímu čipu a vůbec se mi celkově líbila nejvíc.
Dweep (14)|28.7.2009 20:22
Mno a to je opravdu problem mit ot v 60p ? jako chapu ze pak pro kombinaci 50 a 60 je to problem, ale kolikrat budete spojovat stare a nove video ?

mno ja jsem koukal ze to je uz tak trochu nedostatkove...a pospisime si,tak do 2 tydnu ji musime koupit uz:)
ted ale mam trohcu obavy z toho 50i, ze neumi 50p :/ nevim jestli hledat neco dalsiho...
jinak podle rozsahle recenze ,zminene vyse, ma chip naopak mensi proti predchozim modelum, ale hrde se jim temer vyrovnava zvysenym datovym tokem a zlepsnim zpracovani uvnitr kamery.... ale je fakt ze za lowlight je dobra..jak rikaji tedy...
westikkrystof (32)|28.7.2009 20:51
[quote=Dweep;234636]Mno a to je opravdu problem mit ot v 60p ? jako chapu ze pak pro kombinaci 50 a 60 je to problem, ale kolikrat budete spojovat stare a nove video ?

mno ja jsem koukal ze to je uz tak trochu nedostatkove...a pospisime si,tak do 2 tydnu ji musime koupit uz:)
ted ale mam trohcu obavy z toho 50i, ze neumi 50p :/ nevim jestli hledat neco dalsiho...
jinak podle rozsahle recenze ,zminene vyse, ma chip naopak mensi proti predchozim modelum, ale hrde se jim temer vyrovnava zvysenym datovym tokem a zlepsnim zpracovani uvnitr kamery.... ale je fakt ze za lowlight je dobra..jak rikaji tedy...[/quote]


Co jsem se tady dočetl a i na zahraničních forech, přínos 24Mbit/s je mizivý, jde spíše o kosmetickou záležitost. A nevím jestli píšete o HF10, ale ta má větší čip než HF200.

Kameru s progresivním záznamem 60p nebo 50p budete hledat těžce. Kamery určené pro USA a Japonsko používají 60i/30p a pro evropu a střední východ 50i/25p.
Dweep (14)|28.7.2009 21:10
jo jo mas pravdu, 200 ma mensi chip..v te recenzi to srovnavaji s HF20/30 a tak :)

mno ono halvne 60p fullHD kamer moc neni...zejmena ta Sanyo a pak to nikdo jiny v relaci do 20tis. nikdo nema...(nebo jsem nenasel) takze tohle asi tolik resit nebudu...

jen me porad prekvapuje to odsuzovani 60 vs 50fps.... porad tomu nerozumim proc to tolik hroti lide :)
Antonín (732)|29.7.2009 09:24
Protože neví, o čem mluví...jako obvykle v takových případech.
Orientuj se jenom na svědectví lidí, kteří reálnou 60p kameru mají v rukou. A jich se ptej, jaké problémy jim to přineslo.
Mně to nepřineslo žádné problémy. Bál jsem se na co narazím, ale na nic.

Jistě moje HD videa asi ČT nemůže odvysílat, protože broadcast je skutečně jenom a pouze 50Hz. (mimochodem přepočet 60-50 je poměrně úspěšný a efekty jsou velmi málo viditelné, mnohem méně, než efekty škubajícího 30p, nebo deinterlacovací chyby.)

Točím jenom 60p. Dělám z toho Video-DVD v normě NTSC (nenarazil jsem na přehrávač, který by to neuměl), a HD filmeček v originálmím rozlišení s origo fps v mpeg2 nebo WMV.
Na problém 50/60 jsem nenarazil.
Ale je fakt, že kdyby exitovala Sanyo s 50p, tak bych 100% preferoval tuto. Ale neexistuje a ptal jsem se i v Japonsku mailem, tak ani není plánovaná a nikdy existovat asi nebude. A jiná kamera s 1920x1080@50/60p, která by byla do kapsy a měla výše uvedené vlastnosti prostě není...

Výslovně varuji před prokládaným HD.
Dokud se HD přehráva většinou na počítačích, které nemají prokládaný výstup, dotud je to velmi vážný problém, který totálně zničí krásu HD deinterlacovacími efekty.
Varuji též před módy 25p a 30p, rychlejší pohyby nebo švenk poskakují.
(Obě věci jsou technicky řešitelné, a možná jednou budou kamery a obecný stav, kdy to vadit nebude, ale teď to tak není a je to teď docela vážný problém.)
festr (163)|29.7.2009 18:31
Podle me je obrovska nevyhoda, pokud kamera nema opticky stabilizator, zvlast, pokud je lehka jako HD2000. Co naplat, ze to ma 60p, ktere je spise raritou, nez uplnou vyhodou. 1/2.5" CMOS cip je super.

Prokladany rezim (50i/60i) na pocitaci lze prehravat v pohode, jen je potreba, aby to bylo spravne vyladene. Kdyz pouziju linearni deinterlacer nebo hw deinterlacer (coreAVC kodek + nvidia CUDA hw akcelerace), obraz netpri tak, jako kdyz se to prehraje v "beznem" prehravaci, ktery vezme oba snimky a rozmaze je tak, ze se na to neda divat. Pokud to tedy shrnu, na PC lze prokladane video uplne v pohode prehrat, jen se to musi trochu vyladit (neni to tak snadne).

Docela zajimave informace, proc je 1080p nekde problem: http://en.wikipedia.org/wiki/1080p a co od neho cekat.

A co se tyce 50hz vs 60hz - je potreba, aby zobrazovaci zarizeni dokazalo prehravat 60hz video bez nutnosti cokoliv prepocitavat, jedine tak se zaruci 100% kvalita. A to zajima i me, jak to dnesni LCD/plasma televize delaji. Umi 50 i 60 hz nativne? Nebo je jedna z frekvenci tou hlavni a ostatni vstupy se prepocitavaji na vychozi frekvenci?
Antonín (732)|30.7.2009 09:05
Ne. Nejde to přehrát nikdy pořádně.
Lze jenom minimalizovat deinterlacovací efekty. (Postupy, co uvádíš jsou asi nejlepší možné, při nich obraz netrpí moc).
Ale jsou a musí tam být vždycky viditelné.
U HD na pořádných velkých zobrazovačích jsou viditelné mnohem a mnohem více. Ladění způsobí jenom to, že se na to dá jakžtakž koukat, ale je to stejně hnus. Nemluvě o tom, že máš vyladěný jeden jediný komp, a pak to přehraješ někde jinde a máš zase extra hnus...nebo budeš ladit kadžý komp, na kterém se něco může přehrát...
Řešením by byla jedině grafická karta s prokládaným výstupem, ale ta by stejně měla problém s jinými kompy.
Proklad se totiž musí složit až v oku, aby fungoval dobře. Tak je vymyšlený.
Dokud se bude masově přehrávat na neprokládaných výstupech je prostě 50/60p v kameře obrovská výhoda kvality.
Mám ještě i starou HD1000 a ta má 1080i nebo 720p. Je stokrát lepší točit 720p...protože přehrávání 1080i je prostě závislé na tom, na čem se to přehrává. A většinou je to komp s neprokládnou grafikou. A je s kvalitou amen. Škube to, dělá to dvojité sloupy, zuby a další artefakty. Škoda HD - zážitek to zcela poničí. 720p je sice o 10% mkéně pixelů, ale pro diváky dojem stokrát lepší.

K frekvencím: současné televize se chovají spíše jako monitor, a umí spolknout poměrně dost velký rozsah frekvencí - technicky. Jiná a zajímavá otázka je, co to dělá s firmwarem, přece jenom má jinou dobu k dispozici. Podle mých pozorování nic viditelného.
Starší televize kdysi mívaly komputerový vstup VGA, který byl nativně jenom 60Hz. Možná to platí u levnějších typů dodnes. Takže na takové je 50Hz poněkud v nevýhodě.
vpa (23)|30.7.2009 15:50
Třeba pomůže moje zkušenost s HD1000. Mám ji rok a nevyměnil bych, zkoušel jsem krátce i jiné kamery, ale tohle mi plně pro moje využití vyhovuje.

Zaprvé - pouze režimy p, režimy i ani v nouzi, to už je lepší to netočit. 720p je lepší než 1080i na 90 cm úhlopříčce skoro vždycky.

Hádka evropský a americký formát nikam nevede; nejprve si zjistěte, jestli Vaše zařízení umí americké formáty a pokud ano, tak se neomezujte. Mimochodem, pokud chcete vážně dělat HD, tak by Vám 50 nebo 60 nemělo dělat problém, jinak máte špatně zvolený displej. Prostě 60 je primární, ať si říká kdo chce co chce, 50 je až ta druhá a vždycky bude, je to menší trh.

Stabilizátor je velké lákadlo a hodně mne mrzelo, že ji u Sanya nenajdu, ale jakmile jsem začal točit, tak jsem zjistil, že to většinou není potřeba a když ano, tak jsem si vypomohl nějakou berličkou, zábradlím, skalkou, větví, ramenem. Ale smiřte se předem, že určitě se objeví záběr, kdy Vás zamrzí, že stabilizátor nemáte. Na druhou stranu si zase uvědomte, že díky pistolce budete mít ještě víc zajímavějších záběrů, které byste s klasickou kamerou se stabilizací neměli. Antonín to píše přesně.

Důvody, o kterých píše westikkrystof jsem také před rokem zvažoval a dnes mi přijdou jako zcela mimo. Dnes mi je spíše příjemná odolnost, protože hodinu po prvním výlezu z letadla mi kamera omylem pohybem spadla ze dvou metrů na beton s ostrýma kamenama - kromě malinkaté oděrky funguje naprosto bez problému. Cena přítulnosti k ruce i k ostatním členům rodiny a výtečná použitelnost v nejrůznějších situacích stojí za všechny ty technické debaty. Tyhle kamery slouží hlavně k točení a ne ke srovnávání technických hodnot. Přesto, chcete-li srovnávat technické parametry, tak jen s modely o 100% dražšími.
Saxel (2279)|30.7.2009 17:09
[quote=Antonín;234575]
1. NIKDY si nekupuj kameru, která umí HD jenom prokládaně. Přivede tě to jenom do problémů, které jsou naprosto fatální...[/quote]
Demagogie bez konce?
Naprostá většina spotřebek zaznamenává video prokládaně a problém s tím má jen malé procento majitelů. Já bych tvé varování s dovolením pozměnil na "NIKDY si nekupuj kameru, která nemá funkční stabilizátor obrazu". Problém s absencí (nebo nefunkčností) stabilizátoru je totiž v amatérských podmínkách opravdu fatální.
westikkrystof (32)|30.7.2009 19:17
[quote=Antonín;234704]
Výslovně varuji před prokládaným HD.
Dokud se HD přehráva většinou na počítačích, které nemají prokládaný výstup, dotud je to velmi vážný problém, který totálně zničí krásu HD deinterlacovacími efekty.
Varuji též před módy 25p a 30p, rychlejší pohyby nebo švenk poskakují.
(Obě věci jsou technicky řešitelné, a možná jednou budou kamery a obecný stav, kdy to vadit nebude, ale teď to tak není a je to teď docela vážný problém.)[/quote]

Tady opravdu nevím o čem mluvíte. Kameru Canon HF10 mám zatím jen krátce a videa co jsem natočil si zatím jen přehrávám. Ale zkoušel jsem natáčet v režimu 50i, i 25p a při přehrávání jsem na váš velmi vážný problém narazil jen v přehrávači Windows media player, kde se obras nějak zubatil a vlnil.
Pokud použiji k přehrávání originální software ke kameře, nebo jiný přehrávač nespozoroval jsem v obraze žádný problém. Nic se nevlní, nic neskáče.
impaler_bxl (197)|31.7.2009 09:53
[quote=Saxel;234892]"NIKDY si nekupuj kameru, která nemá funkční stabilizátor obrazu". Problém s absencí (nebo nefunkčností) stabilizátoru je totiž v amatérských podmínkách opravdu fatální.[/quote]

To je možné, ale zas se mi zdá, že tyto případy ani O.I.S. apod. nezachrání. Zjistil jsem, že pro mě (to zdůrazňuji a nerad bych byl žádán o ukázky a pak nad nimi zesměšňován) je lepší děti doma, na zahradě atd. točit bez stabilizátoru, který jinak myslím platí za odpovídající kategorii kamery (HV20).

Spíš jde o sebereflexi nad natočeným třasem. Vyhnout se zoomu, jde-li to jen trochu (přijít blíž). Stříhat cukaturu nemilosrdně pryč. Položit kameru, chystám-li delší statický záběr (=přemýšlet trochu předem). Nebát se položit kameru i později během záběru, ten krátký cuk se vystřihne a nasadí nějaký rozumný přechod (když to pokračuje "stejně", dávám "fade through black"). Nemluvit, nehýbat ani prstem druhé ruky, neotáčet hlavu, radši ani očima nic. :)

Výsledek je pro mě a na mém typu točení lepší než se stabilizátorem, jehož negativní účinek pozoruju jinak snad při každém úmyslném pohybu kamerou (cuk zpět). Nějak už nevidím, na co bych ho použil. Na stativu zbytečnost nebo rovnou škůdce, zoom z ruky je neudržitelný tak jako tak a nemusíme se bavit o maximální hodnotě. Navíc mi pak stejně chybí zvuk a krajinky a údolí teda netočím. Což se stejně musí ze stativu, a tak furt dokola.

Klidně mě opravte...
Pave1 (4279)|31.7.2009 11:32
Souhlasím se Saxelem, že většina lidí - spotřebitelů - v reálu točí z ruky, takže funkční stabilizátor (i s malými negativy při pomalé panorámě např) vychází jako významné zlepšení výsledku. Druhá věc, která pomůže "zklidnit záběr", je v létě nasadit ND filtr (příliš krátká závěrka totiž činí poskakování pejska také víc neklidným .-) )

Kdo je schopen jít dál, ošetří problém ramenní opěrkou, stativem, šírem (ND filtrem, manuálním režimem času závěrky, atd.) - pak může stabilizaci vypnout a dořešit tak "drobnosti". Těchto lidí je ale v této kategorii minimum .-) .
Saxel (2279)|31.7.2009 14:42
impaler_bxl:
Mám taky HV20 a narozdíl od tebe zapínám stabilizátor při točení z ruky velmi často, protože její O.I.S. patří mezi ty lepší a pomáhá mi dosahovat klidnějšího záběru. Souhlasím s tebou v tom, že hodně záleží na typu točení a že základ je mít "pevnou ruku".

Pave1:
Přesně tak. K tomu není co dodat.
Dweep (14)|31.7.2009 16:11
Tak bohuzel Canon HF100 jiz bohuzel neni k sehnani, kde ho maji skladem skldem ve sktuecnosti neni nebo je "rezervovany", nebo uz se cena pohybuje kolem 20.tis a to fakt nedam:// tedy musim se vratit zpet na zacateka zacit vybirat znovu...
Stve me ze to Sanyo nema stabilizator - jako amatersky kamaraman ale narocny divak se bojim sve roztresene ruky a proto bych je jen nerad ozelel... proc ho aspon nema ta "normalni" verze Sanyo FH1 ? ://

myslite ze by bylo vhodne zahrnout kamery s miniDV? najde se mezi nimi neco, co se vyrovna canonu HF100? v cenove relaci do 16-17 tis. ?:)
ai (2993)|31.7.2009 16:57
Z HV30 jsou zabery vice jak 5-7x zoomem s vypnutym OIS skoro nepouzitelne, s vypnutym OIS proste redsi nezoomovat a naopak, jestli nazoomuju bez stativu tak OIS je nutny. HD1000 to zrejme i pri 10x zoomu nejak aspon lehce ustali (ne tak jako OIS u HV30), jak daleko nevim, ovsem je to vpodstate kompromis, ktery mnoho lidi nestravi.

Proc nekdo posila intarlace do pekel a na druhe strane mu nevadi tres na velkem screenu mi take neni jasne.
MrMarkus (6)|31.7.2009 20:09
Sanyo HD2000 vlastním. Je to výborná kamerka na cesty, lehoučká (lehčí než většina srovnatelné konkurence), pistolový grip mi umožňuje lépe s kamerou točit za pochodu a "koukat za roh", získávám tak neobvyklé záběry z různých staveb apd. K tomu pasuje i displej, hledáček mi u tohoto použití nechybí. Naprostá bomba je barevnost a kresba ve špatných světelných podmínkách, natáčel jsem s ní skanzen v Radhošti (zamračený den, stromy a ještě hodně interiérů bez umělého osvětlení) a dopadlo to výborně. Poté co jsem nastavil bodový fokus jsem začal pořizovat i solidní fotky (hodí se i vestavěný blesk). Teď nevýhodu, tou hlavní je chybějící optický stabilizátor (obsažený digitální jako by tam ani nebyl). Dále je to neevropské frekvence snímkování, kombinování záběrů s evropskými kamerami je problém a degradace kvality. U foťáku je na přesdržku tlačítko spouště, jde dost ztuha, za horších světelných podmínek jsem si proto zvykl nastavit časovou samospoušť. Celkově jsem spokojený, mám cestovní kamerku s HD v neprokládaném režimu za rozumné peníze. Kdybych to myslel s točením vážně, pořídím si něco poloprofi ve stylu AG-HMC150, od cestovní kamery jsem chtěl jiné přednosti a ty kamera plní.
vpa (23)|31.7.2009 20:15
impaler_bxl a Pavel1 - pánové děkuji, já bych to takhle vyjádřit ještě nedokázal, ale je to 100% pravda, ale upřímně, před pěti lety bych se Vám vysmál. Nejsem o nic lepší než tenkrát, jen tohle už teď vím taky a naučila mne to právě Sanyo HD1000, resp. nepřítomnost stabilizátoru v ní.

Ještě bych dodal, že dnes mne to už také občas nutí vypnout stabilizaci, i když ji přístroj, třeba foťák, má. Když je šance a zájem se tomu věnovat, tak pak i výsledek je lepší. A když to střílím, jen abych to nějak měl, a jinak mi na tom moc nezáleží, tak pak zapnutý stabilizátor nevnímám.
vpa (23)|31.7.2009 20:25
[quote=Dweep;235060]Stve me ze to Sanyo nema stabilizator - jako amatersky kamaraman ale narocny divak se bojim sve roztresene ruky a proto bych je jen nerad ozelel... proc ho aspon nema ta "normalni" verze Sanyo FH1 ? ://[/quote]

Jestli máš odvahu, tak zariskuj a snad nám v dobrém poděkuješ, ale té FH1 bych se bál, že se bude víc třást, ta pistole alespoň mě v ruce je fakt dost stabilnější, než klasický formát. když jsem to před rokem a půl zkoušel u Sonky za 40 a rozmýšlel se o ní proti Sanyu, tak se stabilizátorem jsem měl horší video než u Sanya, když jsem ho koupil. Ale fakt záleží na tom, co a jak to budeš fotit.

Hlavně už moc nemudruj a raději jdi točit... Zbytečně přícházíš o hezká videa.

Teda ještě mne napadá, jestli třeba nebydlíte někdo někde blízko sebe, vlastní zkušenost je k nezaplacení, já jsem z HK.
festr (163)|1.8.2009 13:06
Rucni toceni bez/s optickym stabilizatorem musi byt znat na ostrosti zaznamu. Navic, zabery, ve kterych se nesvenkuje, jsou mnohem koukatelnejsi, nez neustale loveni objektu kamerou => zde je OIS jednoznacnou vyhodou a cim vetsi obraz, tim unavnejsi je sledovat roztreseny obraz. Dalsim faktem je, ze zoom pouzivam dost casto, protoze nikdy nemuzu bejt tak blizko, jak by me situace dovolavala. Bez OIS by zabery byly totalne k nicemu (v mem pripade :). Proto je zoom na rucni kamere bez OIS uplne mimo me chapani, kdyz jsou dnes za ty penize kamery, ktere ho maji. A prokladany vs. neprokladany rezim - vubec se toho neprokladaneho rezimu neobavejte, budete-li na to koukat na full hd televizi, ta si s tim krasne poradi. Samozrejme, ze neprokladany rezim JE lepsi. Ale pro me to neni parametr, kterym bych podminoval koupi kamery. Pro me je mnohem dulezitejsi ostrost a stabilita obrazu i pri mensim zoomu.
Antonín (732)|1.8.2009 13:49
Zkusím ještě jednou:

1. Prokládaný/neprokládaný není vůbec otázka kamery.
HD video se přehrává většinou v PC a obvyklé PC má neprokladaný výstup z grafické karty, tedy provede se deinterlace, a to je prostě nutně s efekty (nejde je obejít). Čím lepší a větší televizi máte, tím více ty efekty vidíte. O nic jiného nejde. Pokud je k dispozici přehrávač s prokládaným výstupem není v tom víceméně žádný problém. Proto třeba přehrávání kamerou je vždy krásné...Proto u kamer, ze kterých tvoříte DVD není žádný problém...protože přehrávače mají prokládaný výstup.
Najděte si více na webu.
2. Optický stabilizátor.
Jediný stabilizátor, která je u kapesní kamery na něco, je aspoň malinký stativ. Všechno ostatní se stejně klepe - bohužel. Možná někdo s pevnou rukou natočí něco dobrého i s kapesní kamerou, která má nějakou jednoduchou optickou stabilizaci. Ale co jsem viděl ruce (včetně svých), tak se to prostě klepe. I pouhé ohebné nožičky za 60 Kč udělájí stonásobně leší výsledek. To je celé.
Digitální stablizace je pitomost úplná.
Z ruky se dá točit jenom švenk a i ten je potřeba cvičit - pevně do trojúhelníku, otáčení na nohou celým tělem, nebo - a to je nejlepší - kamera s hledáčkem stabilizovaná hlavou. Švekn se stabilizací dost často vytvoří efekty...ale není to stejné u všech kapesních kamer.
ai (2993)|1.8.2009 15:04
[quote=Antonín;235137]Zkusím ještě jednou:

1. Prokládaný/neprokládaný není vůbec otázka kamery.
HD video se přehrává většinou v PC a obvyklé PC má neprokladaný výstup z grafické karty, tedy provede se deinterlace, a to je prostě nutně s efekty (nejde je obejít). Čím lepší a větší televizi máte, tím více ty efekty vidíte. O nic jiného nejde. Pokud je k dispozici přehrávač s prokládaným výstupem není v tom víceméně žádný problém. Proto třeba přehrávání kamerou je vždy krásné...Proto u kamer, ze kterých tvoříte DVD není žádný problém...protože přehrávače mají prokládaný výstup.
Najděte si více na webu.
2. Optický stabilizátor.
Jediný stabilizátor, která je u kapesní kamery na něco, je aspoň malinký stativ. Všechno ostatní se stejně klepe - bohužel. Možná někdo s pevnou rukou natočí něco dobrého i s kapesní kamerou, která má nějakou jednoduchou optickou stabilizaci. Ale co jsem viděl ruce (včetně svých), tak se to prostě klepe. I pouhé ohebné nožičky za 60 Kč udělájí stonásobně leší výsledek. To je celé.
Digitální stablizace je pitomost úplná.
Z ruky se dá točit jenom švenk a i ten je potřeba cvičit - pevně do trojúhelníku, otáčení na nohou celým tělem, nebo - a to je nejlepší - kamera s hledáčkem stabilizovaná hlavou. Švekn se stabilizací dost často vytvoří efekty...ale není to stejné u všech kapesních kamer.[/quote]
prosimte, vem si Canon HV30 nazoomuj az 7x,8x a naprosto vpohode, a druhe obvinujes, ze mluvi o necem co nezkusili ...
Pave1 (4279)|1.8.2009 15:21
[quote=Antonín;235137]Zkusím ještě jednou:

1. Prokládaný/neprokládaný není vůbec otázka kamery.
HD video se přehrává většinou v PC ...
2. Optický stabilizátor.
Jediný stabilizátor, která je u kapesní kamery na něco, je aspoň malinký stativ. ....
Z ruky se dá točit jenom švenk[/quote]

1 - no, tak ono jde o plynulost SNÍMANÉHO pohybu, kamer s 1080/50p mnoho není a kamer 720/50p ve spotřební třídě také ne. Realita je taková, že stále se prodává víc kamer s prokládáním a TV si s tím v pohodě poradí, z pohledu běžných uživatelů.
(opravdu nechápu, kde jsi vzal podklady pro své tvrzení, že "HD se přehrává většinou na PC", dělal jsi nějaký výzkum? Že ne .-) ?)

2. Optický stabilizátor u spotřebních modelů zavedla firma Canon. Už u MV200i byl vynikající (16x přiblížení) a ve spolupráci s malou a jednoduchou ramenní opěrkou poskytují tyto kamery (s kvalitním stabilizátorem, sony má zase vynikající elektronický) VELMI použitelné výsledky v mnoha situacích, které běžný uživatel snímá (a často nemá jinou možnost, než točit za jízdy autobuse, autem, v krátké zastávce při prohlídce, kde není prostor pro mini stativ opravdu žádný) Takže VELMI Antoníne nesouhlasím, HV30 přesně jak říká ai, MV200i v pohodě točila za jízdy s autem, obraz byl velmi klidný.

Ramenní opěrka je pak pro běžné spotřebitele mnohem použitelnější vynález, než mini stativ, o tom není pochyb (funkční stabilizátor kamery, opěrka, ND filtr a náhradní akumulátor - to je NUTNÉ příslušenství spotřební kamery :D .

3. Z ruky s opěrkou natočíš krásné a klidné záběry - pokud má kamera funkční stabilizátor obrazu (což Canon optický má a Sony elektronický také).

Chápu Antoníne, že tvému pojetí ministativ vyhovuje, ale běžný uživatel často točí zcela jinak (mimochodem, nad "tisíc slov" je vždy nějaká propracovanější/komplexnější ukázka snímku, kamerou vytvořeným. Více situací "komplexního dílka" prověří universálnost použití).
Samozřejmě platí, že úzká skupina lidí bude i o dovolené používat stativ atd., pokud tvoří náročnější dílka, to ale není (!!) situace běžného spotřebitele.
Pave1 (4279)|1.8.2009 15:40
ad ramenní opěrka

Já dřív běhal "po lesích a horách" s tímhle (kuk do přílohy). Naprosto perfektní zvuk, dobrá stabilita obrazu a perfektní mobilita (i proti Rode NTG2 je mic Sennheiser ME64 velmi lehký + windčuc + ramenní opěrka, přitom velká mobilita celé sestavy). Zrovna jsem z toho tady šmikal "retro" a opět jsem si uvědomil, že s kamerami velikosti HMC151 či XH-A1 je o dost větší problém, protože tento druh opěrky je u nich už nefunkční. U menších kamer ale je 100pct (pro dnešní malé kamery je tu nově skvělý, lehký a velmi malý(!) mikrofon MKE400; něco stojí, ale ten zvuk je pak opravdu jinde).

příloha - ramenní opěrka (+ univerzální nástavec s pružným uložením mic, kámoš kdysi zapózoval .-) ; mic MKE400)
a rameni operka.jpg mikrofon 1 (81).jpg ramenni_operka_figurant.jpg MKE400.jpg
Dweep (14)|2.8.2009 00:22
tak nakonec opravdu beru stabilizator jako vetsi prednost nez prokladany FullHD rezim. 50p/60p kamer dnes ve spotrebitelske kategorii opravud moc neni tak ono ani neni moc z ceho vybirat:/ nakones jsme sehnali Canon HF10 za 16k5 tak se uz nemuzu dockat na nejaka ta videa. A hlavne jak si se srihem poradi Pinacle 12 a muj stroj, snad:) na konci tydne jedu do terenu kameru vyzkouset, tak kdyz se podari pozdeji sem muzu dat i nejake ukazky :)
ai (2993)|2.8.2009 02:15
JVC dava ven nejaky model na podzim s 60p (ovsem bez hledacku!), takze pristi rok jich bude vic ?
Dweep (14)|2.8.2009 05:11
je hledacek fakt tak dulezity ?
Antonín (732)|2.8.2009 08:02
Ptáš se v podstatě chybně.
Správně je: je hledáček důležitý pro tebe?
Ono to je všechno dost relativní, Pave1 taky myslí, že to co je pro něj řešení je řešení pro každého. Ale to není pravda. Je to řešení jen pro něj.
Podstata hledáčku je možnost kameru přitisknout k hlavě a přesněji vidět záběr. Je to pro tebe důležité?
Prokládaný záznam na kompu nepřehraješ bez chyb. Ale zase: je to důležité pro tebe? Možná jo, možná je. Třeba máš CRT, nebo malou televizi, kde to stejně nebude vidět, třeba vůbec nepřehráváš kompem.
A tak je to se vším.
Antonín (732)|2.8.2009 08:05
[quote=Pave1;235151]ad ramenní opěrka

Já dřív běhal "po lesích a horách" s tímhle (kuk do přílohy). Naprosto perfektní zvuk, dobrá stabilita obrazu a perfektní mobilita (i proti Rode NTG2 je mic Sennheiser ME64 velmi lehký + windčuc + ramenní opěrka, přitom velká mobilita celé sestavy). Zrovna jsem z toho tady šmikal "retro" a opět jsem si uvědomil, že s kamerami velikosti HMC151 či XH-A1 je o dost větší problém, protože tento druh opěrky je u nich už nefunkční. U menších kamer ale je 100pct (pro dnešní malé kamery je tu nově skvělý, lehký a velmi malý(!) mikrofon MKE400; něco stojí, ale ten zvuk je pak opravdu jinde).

příloha - ramenní opěrka (+ univerzální nástavec s pružným uložením mic, kámoš kdysi zapózoval .-) ; mic MKE400)[/quote]

Kdybych mohl mít tak velkou věc sebou, tak bych používal jinou třídu zařízení. To nemá smysl plantat páté přes deváté. To je jako bys motal dohromady náklaďaky a osobáky. K ničemu rozumnému se nedá dojít. Leda se marně hádat.
Pave1 (4279)|2.8.2009 10:43
Antoníne Antoníne .-) ...

Nikomu nic nepodsouvám (jako ty), navíc ještě co neřekl.

Má "retro" sestava je staršího data, kdy byly kamery větší (bylo to fajn) a malé mikrofony nebyly (koupil bych ho, ale jediný od hama byl k ničemu).

Kdybys četl můj příspěvek a nevymýšlel si, tak byses dočetl - dnes už jsou malé mikrofony pro dnešní malé (ne jak píšeš kapesní) kamery. Tedy ty kamery jsou malé, ale nejsou o velikosti mobilů. A na tyto kamery lze přidělat ramenní opěrku (podobné konstrukce, jako je na obrázku, proto jsem ho sem dal, byť je staršího data - pro inspiraci). Ta opěrka je velmi malá a odvede nejlepší práci, stejně jako ND filtr, u malých (nikoliv kapesních) kamer (většina běžných spotřebitelů točí dle mého s malými a nikoliv kapesními kamerami). A ta vrchní "konstrukce" dík MKE400 zcela zmizí, ten mic má pružné uložení.

Tolik můj názor, já jen doporučuju ze své zkušenosti to, co se mi nejlépe osvědčilo. Rozumný člověk chápe, že někdo tuto radu třeba využije, někdo třeba ne, hloupý začne přispěvatele a radu častovat hloupostmi, že používáním ramenní opěrky se nedá k ničemu rozumnému dojít.

No ty jsi skutečně dáreček :D ,

Dopl: ramenní opěrka je pro malé kamery ta nejlepší (přitom nejmenší a zcela mobilní) věc, jakou lze obraz (např. v horách či při cestách, kde vane silnější vítr, člověk je třeba zadýchaný a přitom není mnoho času) snadno stabilizovat.
Pave1 (4279)|2.8.2009 10:57
a ještě dodám - ramenní opěrky mohou být velmi subtilní, lehké, skládací, materiálů je dost.

Mohu ji všem s dnes běžnými kamerami typu HV40, HF200 či XR500 jen vřele doporučit, stejně jako ten ND filtr pro snímání za slunečného počasí (automat kamer pak nastaví delší čas závěrky což opticky zklidní např. poskakování pejska, pohyb bude totiž znatelně plynulejší, než se závěrkou např. kolem 1/250 - 500, kterou za letního slunka a cloně "nadoraz" automatika expozice třeba nastaví).
westikkrystof (32)|2.8.2009 11:31
[quote=Dweep;235195]tak nakonec opravdu beru stabilizator jako vetsi prednost nez prokladany FullHD rezim. 50p/60p kamer dnes ve spotrebitelske kategorii opravud moc neni tak ono ani neni moc z ceho vybirat:/ nakones jsme sehnali Canon HF10 za 16k5 tak se uz nemuzu dockat na nejaka ta videa. A hlavne jak si se srihem poradi Pinacle 12 a muj stroj, snad:) na konci tydne jedu do terenu kameru vyzkouset, tak kdyz se podari pozdeji sem muzu dat i nejake ukazky :)[/quote]


Jak jsem psal, vybírali jsme podobně a nakonec jste vybral stejně jako já Canon HF10. Myslím že jste udělal dobře.
Na stránkách http://camcorder-test.slashcam.com/compare.html, kde kamery testují, je tato kamera velmi dobře hodnocena a podle toho, co všechno se tam hodnotí a jakým způsobem to dělají to asi žádní amatéři co mají zkušenost s jednou kamerou nebudou.
Výsledný rozdíl mezi kamerou o které jste uvažoval Sanyo HD2000 a Canon HF10 téměř 100 bodů mluví asi za vše.
ai (2993)|2.8.2009 14:20
[quote=Dweep;235199]je hledacek fakt tak dulezity ?[/quote]
pro me ano, nastaveni expozice , na slunku nejde nic videt, nebo je to pak relativni podle osvetleni
westikkrystof (32)|2.8.2009 17:42
[quote=ai;235245]pro me ano, nastaveni expozice , na slunku nejde nic videt, nebo je to pak relativni podle osvetleni[/quote]

Na slunci je u displeje Canonu HF10 vidět vše, jako když slunce nesvítí. A to jsem ani nepoužil funkci zvýšení jasu lcd, která je možná.
Dweep (14)|2.8.2009 17:47
[quote=westikkrystof;235229]Jak jsem psal, vybírali jsme podobně a nakonec jste vybral stejně jako já Canon HF10. Myslím že jste udělal dobře.
Na stránkách http://camcorder-test.slashcam.com/compare.html, kde kamery testují, je tato kamera velmi dobře hodnocena a podle toho, co všechno se tam hodnotí a jakým způsobem to dělají to asi žádní amatéři co mají zkušenost s jednou kamerou nebudou.
Výsledný rozdíl mezi kamerou o které jste uvažoval Sanyo HD2000 a Canon HF10 téměř 100 bodů mluví asi za vše.[/quote]

Jo jo, musim rict ze tvuj (vas) prispevek mi hodne pomohl, hlavne ukazal velmi blizke kamery tem, mezi kterymi jsem se rozhodoval. Ac o par tisic drazsi tak nakonec se penize nasly a hlavne je bohate vyvazilo prace hodnoceni jak na strankach ktere uvadite, tak i na
http://www.camcorderinfo.com/content/Canon-Vixia-HF10-Camcorder-Review-34711.htm kde je velmi obsahla recenze.
Trochu me zarazi prave TAK vyrazny rozdil mezi zminenym sanyem a canonem. Prijde mi na camcoderinfo.com velmi dobre hodnocena prave i ta sanyo. Lec obrazky hovori za vse...

add hledacek - ok s tim slunkem na displeji chapu..ok:) nebudu se prit ze hledcek je cernobily (to uz je asi davno pryc tahle era):D

add prislusenstvi - zajimalo by me co vsechno se k te kamere da poridit..premysleli jsme nad tim mikrofonem ale nevim nevim..prijde mi to takove.. "moc profi" na coz si hrat nemusime:D a jinak videloght ?to asi taky nebudeme natacet za uplne tmy:) co se da jeste ke kamere poridit krome objhektivu (kterym nerozumim a rozumet asi nechci) a filtru (obdobne jako objektivy)?
a jeste kdyz uz se tak ptam jako zvidavy invalida Jirka Karasek, mame takovou situaci: mame stativ a budeme mit kameru, ale je jasen ze pokazde to tam sroubovat a odsroubovavat je takove..neprakticke a chodit s kamerou na stativu jakbysmet:) takze, kamos ma na svem stativu jaky si tentononc, ktery nasroubuje na tu kameru (takovej malej bazmek) a do stativu to jen zacvakne a nasledne vycvakne...:) neda se neco podobneho sehnat i na normlani stativy ?:)
Antonín (732)|2.8.2009 18:31
[quote=Pave1;235221]Antoníne Antoníne .-) ...

Nikomu nic nepodsouvám (jako ty), navíc ještě co neřekl.

Má "retro" sestava je staršího data, kdy byly kamery větší (bylo to fajn) a malé mikrofony nebyly (koupil bych ho, ale jediný od hama byl k ničemu).

Kdybys četl můj příspěvek a nevymýšlel si, tak byses dočetl - dnes už jsou malé mikrofony pro dnešní malé (ne jak píšeš kapesní) kamery. Tedy ty kamery jsou malé, ale nejsou o velikosti mobilů. A na tyto kamery lze přidělat ramenní opěrku (podobné konstrukce, jako je na obrázku, proto jsem ho sem dal, byť je staršího data - pro inspiraci). Ta opěrka je velmi malá a odvede nejlepší práci, stejně jako ND filtr, u malých (nikoliv kapesních) kamer (většina běžných spotřebitelů točí dle mého s malými a nikoliv kapesními kamerami). A ta vrchní "konstrukce" dík MKE400 zcela zmizí, ten mic má pružné uložení.

Tolik můj názor, já jen doporučuju ze své zkušenosti to, co se mi nejlépe osvědčilo. Rozumný člověk chápe, že někdo tuto radu třeba využije, někdo třeba ne, hloupý začne přispěvatele a radu častovat hloupostmi, že používáním ramenní opěrky se nedá k ničemu rozumnému dojít.

No ty jsi skutečně dáreček :D ,

Dopl: ramenní opěrka je pro malé kamery ta nejlepší (přitom nejmenší a zcela mobilní) věc, jakou lze obraz (např. v horách či při cestách, kde vane silnější vítr, člověk je třeba zadýchaný a přitom není mnoho času) snadno stabilizovat.[/quote]

Možná to nechápeš, ale kapesní znamená do kapsy. Nic jiného v tom není. Když to nevejde do kapsy, musí to mít brašnu, když to má brašnu, jsou úplně jiná řešení a jiné kamery. Je to moc složité? Opěrka je hezká, ale do kapsy nevejde, čímž to je prostě v jiné třídě a nedává smysl to srovnávat s těmi kamerami, co do kapsy vejdou. To je náklaďák a osobák. Co získáš srovnáním rozumného?
Oslovení "dáreček" si nechej od cesty, mne urazit nemůžeš a já tě urážet nechci. Doma tě asi moc nevychovali, ale já to dohánět nebudu.
westikkrystof (32)|2.8.2009 20:40
[quote=Dweep;235262]Jo jo, musim rict ze tvuj (vas) prispevek mi hodne pomohl, hlavne ukazal velmi blizke kamery tem, mezi kterymi jsem se rozhodoval. Ac o par tisic drazsi tak nakonec se penize nasly a hlavne je bohate vyvazilo prace hodnoceni jak na strankach ktere uvadite, tak i na
http://www.camcorderinfo.com/content/Canon-Vixia-HF10-Camcorder-Review-34711.htm kde je velmi obsahla recenze.
Trochu me zarazi prave TAK vyrazny rozdil mezi zminenym sanyem a canonem. Prijde mi na camcoderinfo.com velmi dobre hodnocena prave i ta sanyo. Lec obrazky hovori za vse...

add hledacek - ok s tim slunkem na displeji chapu..ok:) nebudu se prit ze hledcek je cernobily (to uz je asi davno pryc tahle era):D

add prislusenstvi - zajimalo by me co vsechno se k te kamere da poridit..premysleli jsme nad tim mikrofonem ale nevim nevim..prijde mi to takove.. "moc profi" na coz si hrat nemusime:D a jinak videloght ?to asi taky nebudeme natacet za uplne tmy:) co se da jeste ke kamere poridit krome objhektivu (kterym nerozumim a rozumet asi nechci) a filtru (obdobne jako objektivy)?
a jeste kdyz uz se tak ptam jako zvidavy invalida Jirka Karasek, mame takovou situaci: mame stativ a budeme mit kameru, ale je jasen ze pokazde to tam sroubovat a odsroubovavat je takove..neprakticke a chodit s kamerou na stativu jakbysmet:) takze, kamos ma na svem stativu jaky si tentononc, ktery nasroubuje na tu kameru (takovej malej bazmek) a do stativu to jen zacvakne a nasledne vycvakne...:) neda se neco podobneho sehnat i na normlani stativy ?:)[/quote]


Co se dá ke kameře dokoupit je vypsáno v manuálu. Já rozmýšlím dokoupit náhradní baterii, ale ty ceny za originál jsou hrozné. A také bych rád i ten stativ. našel jsem tento, který vypadá za dobrou cenu kvalitní a součástí by měla být i rychloupínací destička (bazmek) jak píšeš, že bys ji rád:
http://www.fotoexpert.cz/doplnky-stativy/velbon-cx-480?v=156716

Také stojí za zvážení nějaká brašnička.
Jinak nevím jestli jsi už narazil při pročítání fora na stránky Vimeo, ale můžeš se tam podívat, co se dá s touto kamerkou natočit. např.:[video=vimeo;4115852]http://www.vimeo.com/4115852[/video]
Samozřejmě vše je nějak upraveno a kompresováno, jak i někteří autoři píší v čem.
MrMarkus (6)|2.8.2009 21:00
K tomu prokládanému režimu. Jsem zvyklý fotit zrcadlovkou a to i na místech, kde potřebuju zachytit akci ... automobilové závody, zvířata, dítě :) Kameru asi používám trošku jinak než je obvyklé, rád záběry zpomaluji a procházím snímek po snímku. Při tomto použití se odvažuji nazvat rozdíl mezi prokládaným a neprokládaným režimem za drastický. Tohle byl hlavní důvod proč jsem si dlouho držel SD kameru a do HD šel až s možností neprokládaného módu. Kdybych video nezkoumal zpomalené či po snímku, na LCD panelu bych záznam v prokládaném módu od neprokládaného nejspíše vůbec nerozeznal. Připomínám tím to nejdůležitejší, promyslete si co chcete točit a jak chcete záznam následně používat.
Dweep (14)|2.8.2009 21:26
[quote=westikkrystof;235300]Co se dá ke kameře dokoupit je vypsáno v manuálu. Já rozmýšlím dokoupit náhradní baterii, ale ty ceny za originál jsou hrozné. A také bych rád i ten stativ. našel jsem tento, který vypadá za dobrou cenu kvalitní a součástí by měla být i rychloupínací destička (bazmek) jak píšeš, že bys ji rád:
http://www.fotoexpert.cz/doplnky-stativy/velbon-cx-480?v=156716

Také stojí za zvážení nějaká brašnička.
Jinak nevím jestli jsi už narazil při pročítání fora na stránky Vimeo, ale můžeš se tam podívat, co se dá s touto kamerkou natočit. např.:http://www.vimeo.com/4115852
Samozřejmě vše je nějak upraveno a kompresováno, jak i někteří autoři píší v čem.[/quote]


jo baterka je draha:/to je fakt..doufam ze na te dovoelne v tech kempech bude kde dobijet..;)
mno a ta rychloupinaci desticka se neda sehnat zvlast?:) namontovatlena na stavajici zavit stativu ?:)

jo brasna...to budeme resit az az pred odjezdem...asi spis obal ne brasnu, mno uvidime, podle ceny spis...driv jsem byl vysazeny na crumplera ale od dobyco mam baoth jsem zklaman popruhy..ale uvidime, co kde zrovna nabidnou, kam vlezu...:)

add ukazky, nn jeste jsem mistni vlakno o hf10,100 neprochazel, ale chystam se, jen co znovu a dukaldneji dolouskam tu recenzi, pri prvnim cteni jsem toho dost vynechal :)
Pave1 (4279)|2.8.2009 21:30
Antoníne, pokud někdo tvrdí, že kvalitní stabilizátor a ramenní opěrka pro běžné uživatele kamer "nikam nevedou", tak já nemám, co bych k tomu víc dodal, než už jsem výš pečlivě napsal.

Jsi dáreček :D (myšleno pohledem potenciálních kupců kamer, kteří hledají dobré rady).

Mít kameru neustále při sobě, to nepovažuju za dobrý nápad (člověk by měl mít z natáčení radost, ne být jeho permanentním otrokem .-) )
Běžná velikost tak bohatě stačí (už tak jsou to mrňousové a největší problém je právě klid obrazu), u Sanya já vidím prostě spíš docela velké zápory, pro běžné uživatele.