Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

pomer strán 4:3 na širokouhlom LCD. Je možné poškodenie ?

marekbb (2)|20.7.2009 09:18
Zdravím, čítam návod k novému TV (samsung LE46B650) a píše sa tam hneď na začiatku: Sledovanie televízoru LCD pri formáte zobrazenia 4:3 po dlhú dobu (viac ako 2 hodiny) môže na pravom a ľavom okraji a v strede obrazovky zanechať stopy po okrajoch spôsobené rozdielmi vo vyžarovaní svetla. Podobný efekt môže zanechať aj prehrávanie DVD...

A tak sa chcem opýtať, môže naozaj statický (čierny) obraz trvale poškodiť obrazovku ???
Myslel som že sa to týka/lo len plaziem.
Mám naň zapojený satelit a nastavené automatické prepínanie formátu podľa vysielaného signálu. Veľa našichTV stále ide v 4:3 a rozťahovať obraz umelo na 16:9 alebo zoom bez vrchu a spodku vysielaného obrazu sa mi nepáči :(
vivid.sk (11472)|20.7.2009 13:58
To by si potom nemohol sledovat ani filmy vo formate 2,35:1.

Myslim, ze pri beznom sledovani televizie a roznych kanalov tieto veci nehrozia. Vyrobca sa len chce poistit, aby tam naozaj niekto nesledoval 24/7 jeden kanal 4:3 a potom nenabehol s tymto typom reklamacie.



off topic. Pri mojej praxi som sa naozaj stretol s LCD monitorom, kde bol klasicky windows screen po starte OS "Enter password" takto zapnuty po dlhu dobu (niekolko mnoho mesiacov) a na noc nebol vypinany (ziadny screensaver, ofc).

ked som presunul toho okno niekde mimo beznu poziciu, bolo pekne vidno jeho "obrysy" priamo vypalene. Monitoru uz nebolo pomoci, ale ako pisem - islo o dlhodobe zobrazenie rovnakej obrazovky.
Zoidik (5)|20.7.2009 14:32
jak píše vivid.sk muselo by to být skutečně dlouhodobě zapnuté aby se toto projevilo. nemusíš mít obavy
Pytkin (7947)|20.7.2009 18:17
ja si pamatam CRT monitor, kde bol vypaleny norton commander :)

pripadne ATARI ST a na nom NOTATOR ..
|Mio| (350)|20.7.2009 19:26
U LCD to "vypaleni" nikdy dlouhodove nevydrzi a vzdy po relativne kratkem case zmizi.
Heartwork (2358)|20.7.2009 22:33
[QUOTE=marekbb;233385]Sledovanie televízoru LCD pri formáte zobrazenia 4:3 po dlhú dobu (viac ako 2 hodiny) môže na pravom a ľavom okraji a v strede obrazovky zanechať stopy po okrajoch spôsobené rozdielmi vo vyžarovaní svetla. Podobný efekt môže zanechať aj prehrávanie DVD...[/QUOTE]

nevěnoval bych tomu příliš pozornosti - to asi už i ťamťung v rámci krize a úspor, tiskne stejný kydy na manuály lcd i plazmatronů. B-)