Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Existuje monoblok na pozice 13° a 23,5°?

radek.kovacik (267)|16.7.2009 09:45
Mám dotaz, zda někdo z vás neví, jestli existuje monoblok na příjem družic na pozicích 13° (HotBird) a 23,5° (Astra 3). Co jsem doposud procházel různé nabídky, vždycky jsem narazil pouze na monobloky, které byly připravené pro příjem z družic Astra 1 a Astra 3 (popř. HotBird a Astra 1), což je rozsah cca od 4° do 6°. Já bych ale potřeboval monoblok s rozsahem cca 10,5° a nejlépe se čtyřmi vývody (quad).

Vyrábí někdo něco takového nebo se to musí řešit samostatnými konvertory?
losos (2977)|16.7.2009 12:26
Klidně si jej můžeš vyrobit sám... - stačí si koupit dva Quady a pro každý přijímač jeden DiSEqC přepínač a JE TO !
K realizaci potřebuješ ještě "brýle" - tzv. multifokus, zadej do Google, atd...
radek.kovacik (267)|18.7.2009 10:33
To je mi jasné, že si jej můžu "vyrobit" sám. Ale přece jenom, kdyby již existoval hotový, bylo by to jednodušší.
losos (2977)|19.7.2009 04:05
[QUOTE=radek.kovacik;233239]To je mi jasné, že si jej můžu "vyrobit" sám. Ale přece jenom, kdyby již existoval hotový, bylo by to jednodušší.[/QUOTE]
To těžko. Existuje milión druhů různých parabol a každá z nich může mít ohniska obou družic od sebe různě vzdálené... takže ?
radek.kovacik (267)|19.7.2009 18:30
Proč těžko? Když existují monobloky na Astru 1 a 3, proč by nemohli existovat i na jiné družice? Případný problém s ohniskem u různých typů parabol tam přece může být taky.

[QUOTE=losos;233135]stačí si koupit dva Quady a jeden DiSEqC přepínač a JE TO ![/QUOTE]
Jak jsi to myslel, to spojení s jedním přepínačem DiSEqC? Když potřebuju dostat čtyři výstupy ze dvou quad konvertorů, tak je přece musím spojit čtyřmi dvouvstupovými přepínači (když neberu do úvahy multipřepínač).
losos (2977)|20.7.2009 02:13
Pro každý sat. přijímač (nebo tuner), musí být samostatný DiSEqC přepínač !
Správně tam mělo být napsáno tohle : stačí si koupit dva Quady a pro každý přijímač jeden DiSEqC přepínač a JE TO ! (už jsem to tam opravil).
Ten přepínač potom přepíná buď na první družici, nebo na tu druhou. Pokud si namontuješ 4 LNB Quad (pro čtyři družice), tak použij přepínače čtyřnásobné, pro dvě družice ti stačí přepínače dvojnásobné.

Prostuduj tohle, tam se o tom píše :

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=15722&page=2
radek.kovacik (267)|20.7.2009 10:24
Souhlas, přesně tak jsem si to myslel. Díky za "rozhovor".
JSM1 (52)|20.7.2009 21:14
[QUOTE=radek.kovacik;233112]Mám dotaz, zda někdo z vás neví, jestli existuje monoblok na příjem družic na pozicích 13° (HotBird) a 23,5° (Astra 3). Co jsem doposud procházel různé nabídky, vždycky jsem narazil pouze na monobloky, které byly připravené pro příjem z družic Astra 1 a Astra 3 (popř. HotBird a Astra 1), což je rozsah cca od 4° do 6°. Já bych ale potřeboval monoblok s rozsahem cca 10,5° a nejlépe se čtyřmi vývody (quad).

Vyrábí někdo něco takového nebo se to musí řešit samostatnými konvertory?[/QUOTE]

Původní smysl monobloku je v náhradě dvou konvertorů, které jsou tak blízko u sebe, že se do ideální polohy fyzicky nevejdou, tj. při malém úhlu mezi satelity. Při zvětšování tohoto úhlu pak hrají stále větší roli faktory jako je poměr f/D u antény, výrazný rozdíl v elevaci satelitů apod, což má za následek narůstající ztráty.
Jinými slovy: monoblok s rozsahem např. 10,5° by se musel udělat na míru pro danou anténu a dané satelity, což by pro výrobce bylo značně nerentabilní.