Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

UV filtr

festr (163)|15.7.2009 23:00
Ahoj,

snazil jsem se prohledavat Forum na toto tema a nic moc jsem nenasel, tak jsem zalozil nove tema. Poridil jsem si UV HAMA filtr 37mm DIGI HR (high resolution) 70537 za smesnych 200kc pro zacatek a nasadil na SONY HDR-XR500. Testoval jsem ho pri stmivani a nataceni protijedoucich aut a vysledek je takovy, ze me to tam hazi zeleny odlesky (prosim jsem laik, tak prihmourte oci :). Cili dotazy.

1) Delaji toto i drazsi filtry? Pouzivate nejaky permanentni filtr jako ochranu cocky? Coz je muj zamer, ale asi ty vysledky nebudou vzdy 100% (nebo alespon 98%.. Nekde jsem ve specifikaci tohoto filtru nasel, ze je multi-coated.

2) Pouzivate nekdo originalni Sony filtry? Ma cenu je kupovat?
jibarr (792)|15.7.2009 23:31
UV filtr je pouze na ochranu před UV zářením. V praxi spíš na ochranu objektivu. Testovat ho světlama aut je k ničemu.
festr (163)|15.7.2009 23:42
dneska jsem nemel jinou moznost, nez vylezt na ulici pred dum :) Byla uz skoro tma. A taky me napadlo, ze svetla z protijedoucich aut budou na tento filtr extremni situace.

Co bych mel zkusit natocit s/bez filtru pro porovnani, jestli ten filtr za neco stoji? Chci ho mit primarne jako ochranu objektivu, ale nechci, aby vyrazne zhorsoval kvalitu obrazu. Pokud ano, zkusil bych lepsi filtr, ale pokud tento levny bude stacit, muzu je po zniceni proste vyhodit, nebo vycistit, aniz bych se bal, ze si poskrabu objektiv.
jibarr (792)|15.7.2009 23:50
To nijak neotestuješ. UV záření není vidět. Objektivy mají už z výroby svojí UV ochranu. Proto se další UV sklo používá jako ochrana objektivu a na hory, moře a proti prachu, dešti...
Maximálně ti při maximálním odjetí trafa může dělat ,,kolečko v obraze´´ . To se občas stává u filtrů se silným rámečkem. Jinak je to jedno. Hamu 80mm mam jako náhradní a standard používám Hoyu.
jibarr (792)|16.7.2009 00:05
Pro úplnost se udává u UV filtrů ještě síla propustnosti uv záření ( kvůli použití třeba na horách ), nebo označení haze pro částečnou eliminaci mlhy, vodního oparu.
festr (163)|16.7.2009 00:31
No me neslo ani tak o kvalitu toho UV filtru (normalni sklo nemeli). Spis mi jde o to, co ten filtr jako takovy muze zpusobit za defekty na obraze a jak to vyzkouset.
jibarr (792)|16.7.2009 00:40
Je to naprosto neutrální sklo. Krom zeslabení uv záření nedělá s obrazem nic.
festr (163)|16.7.2009 00:54
Neco to delat musi, jinak by nebyl rozdil mezi filtrem za 200 a za 2000.
jibarr (792)|16.7.2009 01:07
Rozdíl v ceně je za použití kvalitnějšího skla, antireflexní vrstvu na protisvětlo, atp.
Tenhle třeba používám já. Tak koukni na jeho vlastnosti, proč je tak drahý.
http://www.fotoskoda.cz/eObchod/p2122674-cz-hoya-filtr-uv-hd-82mm
festr (163)|16.7.2009 01:45
Me slo o to, jak se to projevi pri nataceni. Tzn. jak mam porovnat typicky problemy filtru a bez filtru, abych se mohl rozhodnout, jestli se vyplati investovat do drazsiho filtru.
jibarr (792)|16.7.2009 08:05
Pro běžné natáčení se to nevyplatí. V podstatě se můžeš setkat se třema problémama. ( pokud mě paměť neklame )
1. Jak jsem už zmiňoval. Může ti při nejširším záběru lést do obrazu rámeček filtru. To by bylo znát v rohách obrazu.
2. Pokud je nekvalitní sklo, tak se to může projevit ztrátou jemných detajlů. Třeba na stromech se listí jeví jednolitě.
3. Při točení protisvětla nekvalitním filtrem a hlavně bez antireflexní vrstvy ( např. západu slunce ) se můžou objevit různý artefakty, nebo jakoby zamlžení v obraze.

Záleží co převážně točíš. Na běžné rodinné natáčení a v interiérech ten levný stačí. Pokud točíš hodně venku v přírodě, tak se vyplatí připlatit.

UV filtr je neutrální. Takže kromě filtrování UV záření by neměl s obrazem dělat nic. Pokud je to levný šit, tak se můžou vyskytnout vady v bodech 1-3. Snad to takhle bude stačit.
festr (163)|16.7.2009 13:29
Ok diky. Zkusim udelat nejaky srovnani.
Valtres (11)|28.7.2009 01:05
Na Canon XH-A1 používám UV filtr Hoya jako ochranu objektivu a můžu jenom potvrdit, že je naprosto neutrální. Źádné barevné artefakty nedělá. Trochu bych se už dneska obával točit bez filtru jako ochrany před objektivem, protože se stát může cokoliv.