Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zkušenosti s používáním PC jako DVD recorderu

Tomáš X. (166)|3.1.2005 12:32
Přes Vánoce mě rodina donutila nahrát z TV poměrně hodně filmů a vyrobit z nich DVD-čka (různé Vinnetouy, Pyšné princezny, Návraty do budoucnosti, ....), takže mám nějaké nové zkušenosti.

User-friendly to opravdu není, když se nahrává na PC občas, tak pohoda, ale 2 filmy denně je zatěžující.

1. Capture - se Sony Capture se dělá celkem v pohodě, ale vadí mně, že v průběhu nahrávání nelze už nastavit, kdy se to má samo vypnout, to jen předtím. Také se mi 2x stalo, že se resetoval přehřátý Prescott a vše bylo v .... Po odstranění bočnice z PC se už neresetoval, aspoň při capture ne - jindy bohužel stále ano.

2. Střih ve Vegasu - tady je výhoda při vystřihnutí reklamy - oni totiž po skončení reklamy opakují poslední zhruba vteřinu a pokud vystřihnete jen reklamu, tak se vám to 2x zopakuje, což je šílený. Při střihu ve Vegasu v DV můžete střihnout vždy s přesností na kterýkoliv frame. Na černobílé Pyšné princezně jsem aspoň odbarvil barevné logo TV Nova, aby to nebilo do očí.

3. Enkódování a autorizace v DVD Architectu - sice to trvá dlouho - 2 - 3 hodiny, ale lze snížit prioritu procesu, takže PC má normální odezvu pro jinou práci, ale díky "Fit to disc" z toho vyždímete maximální možný bitrate, a tedy i kvalitu.

4. Vypálit v Neru

Nejvíce mě rozlobila kabelovka Karneval, jejíž Prima je tak proužkovaná, že "Návrat do budoucnosti" jsem krom 3-ky zase smazal, pak Prescot, co se resetoval při "6 dnů a 7 nocí" a "Kate a Leopold" je na konci nevímproč bez zvuku.
Nakonec jsem přešel k tomu, že nahrávání sichruju současným nahráváním na VHS, abych mohl nějaký případný kiks odzáplatovat - třeba ten výpadek zvuku.

Prostě resumé: když chci mít občas něco z TV kvalitně, tak doporučuji, ale rutinně asi ani náhodou nebo jen s maximálně spolehlivým PC, pokud by se dotáhla automatizace těch jednotlivých procesů.

Jenže: až zlevní HDD rekordér, tak mě zajímá:
a) jaké budou stříhací a masterizační možnosti - je tam i přesný výstřih reklamy bez rekomprese i bez té zdublované sekundy filmu?
b) jak lze z HDD rekordéru dostat film do PC? Jen přes DVD-RW?
c) jak vyrábět bitrate "Fit to disc"? Nahrávat na maximální bitrate MPEG-2 a pak ho nechat rekódovat nebo transkódovat na DVD médium? Nebo radši odhadnout jak se to vejde po vystřihnutí reklam aby pak se nemusela dělat rekomprese?
d) jak to bude s MPEG-2 digitálním vysíláním? Nebude naopak lepší zachytávat zase na PC rovnou ten MPEG-2, než dělat D/A převod přes Set Top Box a pak zase nechat HDD rekordér udělat A/D převod?
HDD rekordéry asi nemají digitální vstup TV signálu ne? Ale do PC něco takového existuje, ne?

Dík.
ViKinG (793)|3.1.2005 13:18
Tomáš X: ideální možnost bude DVB-T PC karta, kde využiješ výhody čistě digitálního řešení příjmu DVB-T... ale daleko důležitější bude kvalita/bitrate (někdy ani bitrate cca 8.000 kbps Czechlinku nestačí!)DVB-T vysílání a bude-li vůbec v dohledné době.
Řešení pro PC existuje i dnes a řada uživatelů využívá dlouhodobého "testovacího" vysílání v Praze a Brně.
Tomáš X. (166)|3.1.2005 13:42
Já právě používám ADVC-50 a kromě výhody primárního nahrávání do téměř neztrátového a dobře stříhatelného DV, to má především nevýhodu při nestabilitě HW&SW PC a non-user friendly postupu k vytvoření DVD, který je zvela shodný jako u výroby DVD z kamery - na jedné straně obrovské možnosti, na druhé straně piplačka. Jenže do vlastní produkce často potřebujete dávat různé parádičky, kdežto film z TV obvykle chcete ponechat originální. Ledažeby člověk cítil potřebu do klíčových okamžiků filmu třeba střihnout své vlastní video. :-E :-E :-E
Na druhé straně možnosti editoru a menu už mohou být zajímavé u seriálů na pokračování - třeba teď Donutil 3+1 - tam jednotlivé příběhy asi udělám zvlášť z menu.
ViKinG (793)|3.1.2005 15:45
Tomáš X: převodník ADVC-50 je určitě velmi dobré řešení a při kvalitním příjmu se dá dosáhnout zcela jistě koukatelné kvality.
Používám asi nejlepší možnou metodu DVB-S Czechlink (bitrate 7-8.000kbps ČT1, 2, Prima)
Menu dělám pouze u placek, kde je na jedné více dílů či samostatných příběhů (třeba ten 3+1 Donutil). Ale v tom bych žádnou velkou přednost DV záznamu neviděl, to se dá jednoduše udělat při autorizaci DVD-Video.
Je to čistě tvoje věc ale není zbytečné "vyrábět" věci ci jsou běžně na DVD-Video (Návraty do budoucnosti, Kate a Leopold...) ???
Tomáš X. (166)|3.1.2005 16:49
Návraty do budoucnosti jsem nikde v žádné půjčovně v Plzni, což mám jaksi nejblíž, neviděl. Kate a Leopold jsem nakonec sehnal, když mně nahrávání lehlo při resetu PC. Asi kdybych byl z Prahy, tak spoustu věcí nenahrávám z televize, ale tady chodím do 3 videopůjčoven a v jedné je asi 50 DVD, ve druhé 100 a ve třetí, která se pyšní tím, že je největší, asi tak 200. To je míň, než má leckdo z vás doma.
Pears (1027)|17.1.2005 00:36
Tomáš X.: Dnes jsem byl v pujcovne a mel tam asi 15 DVDcek. Ptam se jestli je to vsechno co tady ma? Odpoved znela: "ano, ja to zkousim jestli mi to pujde" Pujcil jsem si pohadku pro syna, ktera vysla na DVD v r. 2002 /takze zadna novinka/ Nicmene si sproste rekl o 50korun[color=red][/color]!!! Rekl jsem mu ze jestli nesnizi cenu tak mu kseft nepujde a znechucene odesel. Vim, ze je to OT, ale musel jsem se podelit...