Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Full HD video MP4 - konverze

Pulby (7)|13.7.2009 09:54
Dobrý den,

koupil jsem si kameru samsung hmx-h104, se kterou natočím video ve full hd, to si ulozim do pocitace a kdyz ho prehraju tak se kouse a kostickuje. U kamery je prilozeny jednoduchy program na konverzi a jednoduchy strih videa. Jenže z tohoto programu lze ulozit video pouze v rozliseni 1280x720 a niz. Video takto ulozeno uz funguje bez problemu jenze uz neni full hd.

Byl bych rád kdyby jste mi nejak poradili co stim nebo doporucili nejaky program.

Děkuji
artam (1147)|13.7.2009 10:32
Ked sa full HD (1080) seka a "kostickuje" a 720 nie, tak to ziaden program nespravi, ale je potrebny vykonnejsi pocitac. ;)
Pulby (7)|13.7.2009 10:35
takze kdyz bych mel nejakej skvelej pc tak mi to video co mam z kamery bude behat v pohode ?

Nebo jako ja to video prehraju v pohode v tom jejich porgramu ale to video nemuzu dostat treba do after effects. Ale to zkomprimovany uz jo. Takze bych potreboval program co to prevede do jinyho formatu ale ve stejnym rozliseni
Molex (39)|15.7.2009 08:47
zkus to přehrát třeba ve VLC playeru.... (multimedialni prehravac neco jako Media Player...) mě třeba Terminator 2 ve Full HD v Media Playeru se trhal a v tom VLC jel plynule... a to mam dvoujádro 2 x 2,9GHz
Pulby (7)|15.7.2009 09:06
j dik zkusim prave ja mam dvoujadro 2x 2.6 GHZ tak sem se taky divil kdyz se mi to trhalo
Pulby (7)|15.7.2009 09:10
jeste mam jeden dotaz mimo tema. jsi psal ze mas terminatora 2 ve full hd, ale ten je asi 10 let starej, tak jak to ze je ve full hd ? to uz v ty dobe tocily ve full hd? Ja sem novacek takze se v tomhle moc nevyznam. Dik za odpoved
Pave1 (4279)|15.7.2009 10:46
[QUOTE=Pulby;232992]jeste mam jeden dotaz mimo tema. jsi psal ze mas terminatora 2 ve full hd, ale ten je asi 10 let starej, tak jak to ze je ve full hd ? to uz v ty dobe tocily ve full hd? Ja sem novacek takze se v tomhle moc nevyznam. Dik za odpoved[/QUOTE]


Rozlišení filmu je orientačně asi 6mil bodů, přičemž každé (vyvolané) políčko má "zrnka" mírně jinde, takže 10 políček přehraných po sobě (dík setrvačnosti lidského oka) přinese vnímané rozlišení ještě vyšší.

Tyto filmy se zpracovávají pro TV přepisem na filmovém snímači, následují filmové korekce (barev, jasů atd, pro tv verzi) a úprava dynamiky zvuku pro tv (tv mix). To se běžně děje ve 2k nebo 4k rozlišení (4k = 4096x2160 obrazových bodů, tedy cca 8mil pixelů). Z tohoto masteru tedy není žádný problém vyrobit dnešní HD (720p, 1080p v budoucnu).

----

Je to jeden z důvodů, proč se tyto snímky snímají na filmovou surovinu (pro HD verzi stačí nový přepis z filmu, který většinou provede studio, který snímek natočilo, do TV a BR distribuce pak jdou jejich distribuční TV kopie), skvěle uchovají provedenou investici do filmu i do budoucna (ať už TV přijde s jakoukoliv změnou).

Některé snímky se dnes točí i na videokamery (velmi kvalitní), jde ale buď o nízkorozpočtové věci (pak se laserem přepálí na film, ušetří to náklady na hrubý materiál) nebo o snímky se značným množstvím trikových scén (klasicky Lucas a jeho vesmírné pohádky, tam to usnadní trikování, protože by se stejně musela víc než polovina snímku znovu po provedení triků přepalovat zpět).
Pave1 (4279)|15.7.2009 10:52
Jinak efektivní rozlišení systému 1080/50i a 720/50p je (po distribuci) velmi podobné (naopak 720/50p se lépe komprimuje, takže má své výhody).

Skutečné "full HD" by bylo až rozlišení 1920x1080/50p, ale to je zatím většinou nad možnosti běžné TV produkce (vyžaduje to velké investice do změny vybavení, narozdíl od 1080/50i). Proto se kvalitnější snímky i v TV stále točí na filmovou surovinu .-) .

(mimochodem, Chalupáři na nově jsou nově přepsaní z filmu, koncert Gott 70. byl zase snímaný novým HD přenosovým vozem, tedy novými HD TV kamerami čt .-) )
Pulby (7)|15.7.2009 10:54
díky moc za vysvetleni presne tohle sem chtel vedet ;)
Pulby (7)|15.7.2009 11:18
no a jeste jedna (snad uz posledni) zde http://bagruj.cz/939dp0t2t18t/HDV_0039.MP4.html je video z rovnou z kamery nijak sem ho nezpracovaval. V Media playeru ho prehraju v poradku, ale editacni programy mi tenhle soubor vubec nevezmou, v after effects mi ho sice nacte ale je jenom cernej. Kdyby jste byl nekdo hodnej a zkusil to u sebe byl bych moc rád, Dík.

P.s.: kdyby ste se lekli toho zvuku tak to nedela kamera ale bagry co jezdej po ulici :D
semak (43)|15.7.2009 12:25
V Sony Vegas Pro 9 ide editovať bez problémov.Odskúšané.
Pulby (7)|15.7.2009 17:59
díky vegas jsem nezkousel