Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Chybí mi koaxiální audio výstup na DVD

lugerman (2)|12.7.2009 02:20
Zdravím uživatele fóra.
Kupuji novou TV a k tomu i DVD recorder. Starý DVD přehrávač už má celkem odslouženo a videorekordér půjde taky nejspíš do šrotu. Nová TV bude s největší pravděpodobností Panasonic TX-P37X10Y nebo TX-P42X10Y. Pozorovací vzdálenost je 2,5 - 2,8 metrů, proto uvažuji i o 37.
DVD jsem si vybral Panasonic DMR-EX768EPK a tady se vyskytl problém. Podle všech údajů, které jsem se dočetl mají DVD Panasonic digitální audio výstup pouze optický. Jenže receiver který používám má digitální audio vstup pro DVD pouze koaxiální. Nejspíše to tedy budu muset vyřešit nákupem jiného DVD. V merku mám zatím Sony RDR-HXD790. Co vy, problému znalejší na to. Snese se TV a DVD, budou si rozumět a nenastane někde nějaký problém.
Díky za informace.
Pytkin (7947)|12.7.2009 23:24
este mozes pouzit prevodnik OPTIKA<->COAX

http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,1063
lugerman (2)|17.7.2009 13:22
Díky za tip, o tomhle jsem neměl tušení. Ale asi stejně skončím u Sony, převodník by byl jen další spotřebič, který navíc zvyšuje cenu za DVD. Každopádně jsem ale o něco chytřejší.:-)
axicom (626)|17.7.2009 16:20
Koukam ze vsechny rekordery maji optiku, ale muzes k tomu koupit jakykoliv prehravac.
artam (1147)|17.7.2009 17:24
Pripadne si prevodnik opttika -> koax mozes aj zbastlit, je to naozaj primitivne zapojenie a funguje na prvy pokus.

Bude potrebny jeden Optical TOSLINK receiver s TTL vystupom (napr. Toshiba TORX173), pripadne jeden svab s 6x invertormi (74HCT04), ktory bude pracovat ako vykonovy budic + zopar smeti okolo.

zapojenie:
opticky vstup = TOSLINK receiver -> jeden invertor z 74HCT04 -> paralelne spojenych zvysnych 5 invertorov (vstupy a vystupy) -> konenzator 150nF -> rezistor 330 az 390 Ohm -> S/PDIF vystup (RCA, cize Cinch) -> rezistor 100 Ohm na zem.
Rezistory na vystupe su tiez ako delicka napatia z TTL vystupu, aby rozkmit napatia na vystupe bol cca 1V.

Pokial je koax kabel kratky (3 - 5 m), tak je mozne ten 74HCT04 vynechat a kondenzator pripojit priamo na TTL vystup TOSLINK receivera (vystup by mal utiahnut cca 20mA).

Napajanie 5V, ale funguje uz od 4,5V (3x tuzkova alkalicka baterka). Baterky vydrzia znacne dlho, odber to ma v podstate len pocas aktivity, priemerne do 30 mA.

A je to! Jednoduche a nenarocne. ;)