Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Projektor do obýváku?

husky14 (34)|10.7.2009 08:35
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Projektor do obýváku?

Projektory pro domácí užití zažívají velký rozmach a rovněž cenově začínají být zajímavou alternativou. Uvažovali byste o použití projektoru jako náhrady za televizor? Co by v takovém případě musel přístroj splňovat? Máte už s projektorem zkušenost, doporučili byste ho ostatním? Ať už jsou Vaše záliby jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Ivo Mašek (10205)|10.7.2009 09:18
[QUOTE]
Uvažovali byste o použití projektoru jako náhrady za televizor?
[/QUOTE]
Neuvažoval. Až budu jednou třeba bydlet ve vile, kde samotný obývák bude mít rozlohu normálního bytu 1+3, tak pak by to snad mělo smysl.
Pytkin (7947)|10.7.2009 09:47
Pred dvomi rokmi som si kupil projektor .. velmi prijemna vec .. 3m uhlopriecku len tak telka nema .. ale rozhodne projektor neni nahrada telky .. treba mat urcite aj TV , na sledovanie cez den ..
artam (1147)|10.7.2009 14:10
Ako náhradu za televizor nikdy. Pozerat spravy cez projektor by ma asi nebavilo. :D

Ale na pozeranie filmov jednoznacne - velky obraz cez celu stenu pri pozerani z gauca je jednoducho zazitok, ktory sa nejakym 52" televizorom neda dosiahnut. Okrem toho, ten televizor s velkou uhloprieckou je podstatne drahsi, ako vyhovujuci projektor.

Pochopitelne k tomu patri aj normalne audio ozvucenie s normalnymi reprakmi. Chrchlaky, ktore su v sucasnych televizoroch su skutocne len parodiou na reprodukciu zvuku :)
Antonín (732)|10.7.2009 15:01
Mám praktickou zkušenost s obojím.
Chvilku jsem provozoval projektor, ale má to nevýhody.
Snad jedině z finančních důvodů, protože dobrá velká televize je řádově dražší.
Nevýhody projektoru jsem pozoroval hlavně dvě:
1. přece jenom jas odraženého světla není takový jako svítícího bodu, i při použití speciálního plátna. Bylo nutné zatemnění.
2. mám na projektoru ventilátorek, a to je blbé, protože projektor je hodně blízko místa, kde máte uši, takže je to výrazněji slyšet.
(Já ho měl skoro přesně nad sebou a odtud prostě ten zvuk člověk zaregistruje snadno).
Výhodou projektoru je:
1. úhlopříčka - dá se snadno jít k 200-230 cm pro SD materiály, s HD i k 300 cm, tím je přece jenom "kinovější".
2. cena (ale bacha, lampy stojí dost peněz, cena provozu není nula...i tak je to ale levnější).

Pozn. Určitě musíte mít na zdi speciální plátno. Pokud ho nemáte, nevíte, co projektor dovede. Možná by stálo za to, umístit projektor do vedlejší místnosti za sklo, aby zmizel ten šum.

Nakonec je projektor nahrazen 55" televizí. Je to pohodlnější, universálnější a v podstatě skoro stejné kino, i když občas si vzopmenu, že bych ho mohl vytáhnout, když koukám na filmeček, který se mi líbí.

Problém sledování zpráv na plátně není nic jiného, než to, že v některých scénách je oko mnohem citlivější na detaily - speciálně, když jsou to statické scény, nudné, bez napětí...tak si okoo všímá každé mouchy. Kdežto uprostřed filmečku se přenese i přes divx...je to tak lidské, to nesouvisí s technikou.

P.S. Kdo používá šustítka, co jsou v televizi, tak se zbytečně trápí takovými otázkami. Komu nevadí to, co šustítka dělají, nemá smysl, aby se trápil čímkoliv v AV a utrácel za to peníze.
knirek (1)|11.7.2009 20:47
Pro mně projektor určitě ne. Radši menší obraz, ale kvalitnější. Ale uznávám, že pro někoho to zas až tak důležitý není. Ono v kině, ta kvalita obrazu je taky často tristní a přesto tam lidi choděj...
Pytkin (7947)|11.7.2009 21:03
Jo .. kazdy chce nieco ine .. mne osobne sa velky obraz paci , aj ked samozrejme neni tak dobry ako na malej telke ..
pepe-flash (5)|14.7.2009 16:23
osobne používam pojektor na sledovanie filmov , mám uhlopriečku 200cm :-) a tv na správy.
f78 (0)|21.7.2009 15:43
Take mam zkusenost s pouzivanim projektoru a jsem urcite pro - sledovani filmu je na vetsi uhlopricce "filmovejsi" zazitek. Na sledovani zprav samozrejme staci TV.
Mam zkusenosti jak s DLP tak LCD projektory a dle meho je DLP pro sledovani filmu vyslovene nevhodny - pri perifernim vnimani obrazu a v pripade, ze se ve sledovane scene pohybuje nejaky svetly objekt na tmavsim pozadi (nebo i popojizdejici titulky) je pozorovatelny barevny rozklad obrazu na RGB slozky (barevne kontury), coz pusobi velmi rusive a unavuje to zrak. Takze kdyz uz projektor, tak jedine LCD technologii.

Vyhody projektoru:
- vetsi uhlopricka sledovaneho obrazu
- mobilita
- moznost pripojit k vice zdrojum signalu (PC, videokamera, VCR, DVD prehravac, video, atd.)
- cena (alespon oproti vetsim LCD / LED TV)

nevyhody projektoru:
- hluk vydavany vetrakem - musi uchladit lampu, ktera se znacne zahriva
- provozni naklady:
- omezena zivotnost lamp (~ 2000 - 4000 hodin)
- cena nahradnich lamp (obvykle 4000 - 8000 Kc)
- o neco vyssi spotreba projektoru oproti LCD TV
- je treba jej nekam umistit, aby neprekazel - optimalne ke stropu, ale musim tam mit privedeny kabely pro privedeni signalu, zaroven je vhodne umistit projektor tak, aby nerusil hlukem, ale zaroven fungovalo dalkove ovladani

Budoucnost vidim v projektorech vyuzivajicich jako zdroj svetla LED ...
El Zoido (0)|21.7.2009 22:21
Monitor u počítače - starých dobrých sedmnáct palců LCD; TV - velká, tlustá, těžká a s úhlopříčkou něco kolem metru (ale mám dost mizerný odhad). A nedávno si taťka pořídil projektor a sem tam si něco pustí na staré plátno od promítačky (úhlopříčka kolem dvou metrů). Nevypadá to špatně, ale dokážu koukat i na ten monitor a stačí mi to. Ovšem z gauče se o dost lépe kouká na to plátno (hlavně v případě filmů s titulky).
dj.digiman (0)|13.9.2009 13:12
jo projektor není marná věc ale jak psal f78 LED technologie pamp je paradní věc bez ní se prodraží na provozu ale furt levnější než chodit do velkýho kina a hlavně neni člověk vazanej programem jen tim co má doma :-)