Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak naformátovat DVD+RW - Nejdou ve stolním DVD

Serifus (47)|9.7.2009 23:59
Zdravím! Mám doma stolní DVD přehrávač s HDD od Panasonicu typ DMR-EX87. Koupil jsem DVD+RW od Verbatimu. Pokud jsou nové a dám je do stolního přehrávače, normálně je to najde bez problémů. Problém nastane až když dám DVD+RW do počítače. Pokud na DVD+RW něco v počítači vypálím a poté je chci použít zase k nahrání dat ze stolního DVD přehrávače, tak postupuji následovně: Zkusil jsem v NERO 7 Premium vymazat přepisovatelný disk rychle i fyzicky. Pokaždé je výsledek stejný: DVD přehrávač napíše: Vložte platný disk do mechaniky. A dál se se mnou nebaví. Jinými slovy jej nepřečte... Zkusil jsem dokonce i nahrát něco v Booktypu DVD-ROM na zmíněné DVD+RW s tím, že zkusím, jestli to disk alespoň tentokrát najde. Výsledek je ovšem stejný. Jakmile jakkoliv zapisuji na DVD+RW v počítačové mechanice (LG GSA-4176B DL13 - nejnovější FW), tak disk stolní DVD přehrávač DVD+RW prostě nenajde.

Jde nějakým způsobem DVD+RW "zformátovat" na úplně prapůvodní formát shodný s povýrobním? Poraďte, prosím.
StD (8612)|10.7.2009 07:30
[QUOTE=Serifus;232474]Zdravím! Mám doma stolní DVD přehrávač s HDD od Panasonicu typ DMR-EX87. Koupil jsem DVD+RW od Verbatimu. Pokud jsou nové a dám je do stolního přehrávače, normálně je to najde bez problémů. Problém nastane až když dám DVD+RW do počítače. Pokud na DVD+RW něco v počítači vypálím a poté je chci použít zase k nahrání dat ze stolního DVD přehrávače, tak postupuji následovně: Zkusil jsem v NERO 7 Premium vymazat přepisovatelný disk rychle i fyzicky. Pokaždé je výsledek stejný: DVD přehrávač napíše: Vložte platný disk do mechaniky. A dál se se mnou nebaví. Jinými slovy jej nepřečte... Zkusil jsem dokonce i nahrát něco v Booktypu DVD-ROM na zmíněné DVD+RW s tím, že zkusím, jestli to disk alespoň tentokrát najde. Výsledek je ovšem stejný. Jakmile jakkoliv zapisuji na DVD+RW v počítačové mechanice (LG GSA-4176B DL13 - nejnovější FW), tak disk stolní DVD přehrávač DVD+RW prostě nenajde.

Jde nějakým způsobem DVD+RW "zformátovat" na úplně prapůvodní formát shodný s povýrobním? Poraďte, prosím.[/QUOTE]

Zkusil bych to +RW fysicky vymazat DVDDecrypterem/ImgBurnem. Ta LGmechanika není na to taky zrovna "to pravé ořechové". Jestli mě paměť něklame (jsem líný to znovu hledat, je to i tady někde ve foru...) tak pro PC formátuje UDF 1.5, rekorder ti to formátuje na UDF 2.0
StD (8612)|10.7.2009 09:42
BTW: Ten tvůj stroj jsem tady
http://www.videohelp.com/dvdrecorders?DVDname=Panasonic&Submit=Search&hdsize=Any&dvdportable=&dvdchanger=&dvdtv=&orderby=Name&hits=50&Search=Search

kupodivu nenašel, ale zajímavé je, že model "85" pluska neumí...
Serifus (47)|10.7.2009 11:13
Omlouvám se, já blb přehodil čísla. Je to 4167B
StD (8612)|10.7.2009 11:17
[QUOTE=Serifus;232510]Omlouvám se, já blb přehodil čísla. Je to 4167B[/QUOTE]

...to máš jedno, já ti rozuměl, že jde o 4167 (to byl poslední model téhle řady a kvalitou na předchozí 4163 zdaleka neměl - řekl bych, že je dosti "ošizený"... sám jsem se ho rychle zbavil vnoučatům).
Po něm přišla řada Hxxx
Už jsi vyřešil to UDF?
Serifus (47)|10.7.2009 11:27
Nevim, jak na to... Stáhl jsem oba programy a teď to mažu agresivně v Decrypteru...
StD (8612)|10.7.2009 11:41
Až to dokončíš, tak po vypnutí Decr. stačí vysunout a zasunout +RW disk do mechaniky a mělo by hned začít řvát InCD od Nera, že je v mechanice Blank disk a jestli ho chceš naformátovat...

Případně metoda 2, pokud chceš udělat +RW přehratelný v rekordéru, tak v Neru při zakládání kompilace udělat toto (viz obr.)
Nero_DVD_ROM_UDF_ISO_format.jpg
Serifus (47)|10.7.2009 11:46
Díky. Hned to zkusim!
Serifus (47)|10.7.2009 11:52
Sakra... UDF tam nemám. Jen DVD-ROM ISO. Mě jebne...
StD (8612)|10.7.2009 11:53
...předpokladem je, mít InCD nainstalený+spuštěný (=dole v liště ikonka). Já ho třeba tady na té pracovní mašině nemám a když si chci naformátovat +RW nebo -RAM, tak si musím spustit driver Panasonic - chová se to podobně...
Serifus (47)|10.7.2009 11:53
Už jsem to našel.
Serifus (47)|10.7.2009 12:02
Tak to neklaplo... Vypálil jsem na disk něco ve formátu UDF 2 a přehrávač to stejně nenašel. Abych to upřesnil... potřebuju ze stolního přehrávače dostat film a tohle je jediný DVDm co doma mám. Dá se to jen vymazat tím UDF 2??

Už fakt nevim. Celou noc jsem z toho nespal...
Serifus (47)|10.7.2009 12:14
Jo.. a INCD mi nejde nainstalovat, protože mi to tvrdí, že to NERO 7 je novější, než ten INCD a že ho mám nejprve odinstalovat, či co...
StD (8612)|10.7.2009 12:16
No než se tím takto trápit... (to tvý DVD+RW už může mít díky té "sqělé" LGpalírně nevratně zmasakrovaný LeadIn sektor...) to bych se raději hned sebral a šel koupit DVD-RAM (originál Panasonic nebo Verbatim).

http://www.softcom.cz/produkt/dvd-ram-panasonic-lm-ae120le-dvd-ram-2-3x-47gb/?flist=1
http://www.softcom.cz/produkt/dvd-ram-verbatim-47gb3x-slim-case-bez-cartridge/?flist=1
http://www.softcom.cz/produkt/dvd-ram-verbatim-47gb5x-jewel-case-bez-cartridge/?flist=1

Edit: InCD musíš mít ze stejné sady jako Nero.
Serifus (47)|10.7.2009 12:45
Tak jsem tam nainstaloval INCD. Ta mrcha se automaticky neinstaluje. Disk jsem naformátoval na UDF 2 a výsledek je stejný. Vložte platný disk... Nemůže to mít jiný UDF??
StD (8612)|10.7.2009 13:35
To momentálně netuším, tady teď InCD nemam, ani +RW. Až přijdu domů, tak nějaké staré vytáhnu a zkusim ho naformátovat, abych si to trochu osvěžil.

Fakt je, že v manuálu tvého stroje je uvedeno toto:

Recording system
DVD-RAM : DVD Video Recording format
DVD-R : DVD-Video format§1
DVD-R DL (Dual Layer) : DVD-Video format§1
DVD-RW : DVD-Video format§1
+R
+R DL (Double Layer)
+RW

Recordable discs
DVD-RAM:2X SPEED (Ver. 2.0), 2-3X SPEED (Ver. 2.1), 2-5X SPEED (Ver. 2.2)
DVD-R: 1X SPEED (Ver. 2.0), 1-4X SPEED (Ver. 2.0), 1-8X SPEED (Ver. 2.0), 1-16X SPEED (Ver. 2.1)
DVD-R DL: 2-4X SPEED (Ver. 3.0), 2-8X SPEED (Ver. 3.0)
DVD-RW:1X SPEED (Ver. 1.1), 1-2X SPEED (Ver. 1.1), 2-4X SPEED (Ver. 1.2), 2-6X SPEED (Ver. 1.2)
DVD+R: 2.4X SPEED (Ver. 1.0), 2.4-4X SPEED (Ver. 1.1), 2.4-8X SPEED (Ver. 1.2), 2.4-16X SPEED (Ver. 1.3)
DVD+R DL: 2.4X SPEED (Ver. 1.0), 2.4-8X SPEED (Ver. 1.1)
DVD+RW:2.4X SPEED (Ver. 1.1), 2.4-4X SPEED (Ver. 1.2)
Serifus (47)|10.7.2009 16:43
Je to na švestku. Nejde to. Nejradši bych to nakopl...
StD (8612)|10.7.2009 20:26
Ale jde... :) Teď jsem to dozkoušel. Jeden Infodisc A0 (Emgeton DVD+RW 2,4x-4x) jsem přitom zlikvidoval...

A) Likvidační postup=
1) Udělat Format v ImgBurnu (Full) - je hotov za 1,5 minuty s chybou a přemázne to tabulku TOC
2) InCD 4 - medium ještě načte, ale už neudělá žádný formát = medium je "neviditelné" (nečitelné, zničené)

B) Správný postup= (pro DVD-Recorder)
1) Výmaz a Format (Quick) jsem udělal na mašině, která je Nero-Free v GEARpro Mastering SW
2) Přenesení do mašiny s InCD - nabídlo to Format - provedl jsem Full (s volbou na rozšířené možnosti UDF 2.0 - nabídne to všechny dostupné verse pro dané medium).
3) Teď by mělo být medium viditelné pro rekorder (nemohu ověřit, nemám rekorder), PC to medium logicky nevidí. Uvidělo by ho teprve v okamžiku, kdyby byl nahraný obsah zfinalizovaný z rekorderu jako DVD-Video (booktype DVD-ROM).

C) Správný postup= (pro PC)
1) dtto jako ad B) bod 1
2) dtto jako ad B) bod 2, pouze se nastaví UDF 1.5
3) Po opakovaném vysunutí a zasunutí už je medium normálně viditelné jako zformátovaný disk a lze na něj libovolně psát jako na HDD/FDD.

Tak to bylo hodinu a půl trápení. :BB:
StD (8612)|10.7.2009 20:28
Jo a pro úplnost - výmazy jsem pro co největší věrnost simulace dělal na LG H20L a formátování na LG GSA-4163B
Serifus (47)|10.7.2009 23:21
Teeeeeeeeeda. Smekám. ALe jsem úplně tupej. Nějak jsem to nepochopil... Takže DVD, který bylo použitý na compu dám do PC a co dál? Stáhnu GEARpro Mastering SW a v tom udělám Quick formát. Pak Full v INCD a tam dám UDF 2.0. A mělo by to jít, jo? Zkusil jsem v INCD samotným formáty všech dostupných UDF a nešlo to. Snad ten GEARpro Mastering SW pomůže... Pochopil jsem to správně?
StD (8612)|11.7.2009 07:37
Pochopils to správně, akurát to má (pro tebe) pár háčků. To GEARpro stojí docela dost $$ a jen tak ho neseženeš, tudíž budeš muset na mazání použít něco jiného, co nepřemázne LeadIn stopu včetně TOC. Tzn. např. něco co umí pracovat s VR-disky, jako kdysi dávali k vypalovačkám free PowerProducer od Cyberlinku apod. Ideální by bylo, kdyby to dokázal vymazat sám ten rekorder a InCD to načetlo jako "prázdný disk". Je to docela kovbojka - já bych se s tím nemazal, šáhl bych do šuplíku pro DVD-RAM. :BB:
Serifus (47)|12.7.2009 03:06
To je teda vopich. Ten program už mám doma. Sice není nejnovější verze, ale taky to půjde. Zkusim to hned zítra. Díky moc. Snad to půjde... Nejlepší by bylo, aby to skutečně smazal ten přístroj. Bohužel je debilní a disk to nevidí...
StD (8612)|12.7.2009 06:53
[QUOTE=Serifus;232713]To je teda vopich. Ten program už mám doma. Sice není nejnovější verze, ale taky to půjde. Zkusim to hned zítra. Díky moc. Snad to půjde... Nejlepší by bylo, aby to skutečně smazal ten přístroj. Bohužel je debilní a disk to nevidí...[/QUOTE]

Hmm, to je výkon. Tak při instalaci hlavně bacha na to, že v mašině NESNESE vedle sebe Nero (ani jeho zbytky v registru...). Takže víš co tě čeká...?!
Ideální je to mít GPM na druhé mašině.
Serifus (47)|12.7.2009 20:14
Hups... Mě to při instalaci nic nepyskovalo. Normálně jsem nainstaloval verzi 7.3. něco... a zkusil tvůj návod. Dal jsem projistotu nejdřív formát v GMP, pak quick erase, pak jsem otevřel InCD a dal formát na UDF 2.0 a výsledek stejný. Vložte platný disk... No mě jebne. Zkusil jsem to i jen naformátovat v GMP a to taky ten přehrávač nenašel. Už fakt nevim...
StD (8612)|12.7.2009 21:37
No jestli to "neřvalo" tak to může být ten culprit (příčina) - vypalovací Engine systemu - musí najít jen vše v OS pod SPTI (případně SCSI, máš-li SCSI jako já). To Nero má vše v registru přepsané na sebe.
Serifus (47)|12.7.2009 22:41
Z toho plyne, že mám odinstalovat Nero, vymazat z registrů a zkusit znovu tenhle postup? Jsem z toho trošku mimo... :-(
StD (8612)|13.7.2009 07:23
Tak, ale ono je to trochu složitější (to co se děje na pozadí v OS), viz

[Quote]
[COLOR="Green"]Patin-Couffin Access Layer is a required device I/O interface for various applications, such as DVD43.
It is an alternative to Adaptec’s ASPI. The term ASPI is an acronym that stands for: Advanced SCSI Programming Interface. Operating systems and programs use ASPI drivers to communicate with ATAPI and SCSI devices. The files contained in an ASPI layer are also used in systems that don't contain a SCSI adapter, or SCSI devices... for things such as ripping CD audio and burning CDs.

However, many people preffer Patin-Couffin access layer because:
- ASPI is a registered trademark of ADAPTEC, which mean that we must pay to use or include ASPI in our software, and can't guarantee we will have the right to use it indefinitely.
- ASPI is UNRELIABLE, because there is more ASPI distribution than we can count. Some are very serious and stable, other introduces bugs and problems we can't cope with.
- ASPI does not provide a mechanism to obtain exclusive access on a given drive. this is needed to have a reliable read/write operation.
- Patin-Couffin Layer act faster on drive.
- Most ASPI layers are not plug and play, does not support hot plug and doesn't see units on USB, or firewire buses.
- and so on...
[/COLOR]

A taky http://en.wikipedia.org/wiki/Patin-Couffin
Serifus (47)|15.7.2009 00:05
Tak teď už tomu vůbec nerozumim. Mám teda šanci to rozjet?
StD (8612)|15.7.2009 06:48
Ale jo, ovšem to ti takhle na dálku nikdo neřekne - "křišťálovou kouli" aby bylo vidět do tvého OS nikdo nemá - navíc je otázka, jestli je to tvé jediné DVD+RW ještě použitelné - viz můj post #19 bod A.
Kde jsi? Nejsi poblíž? Mohl bych to zkusit přemáznout/naformátovat u sebe.
Serifus (47)|16.7.2009 00:59
No... mám jich víc. Ale všechny jsou na tom stejně. Jinak jsem z Prahy. Což ty taky. Praha 5, lépe řečeno ;-)
StD (8612)|16.7.2009 07:04
Máš SZ.