Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nákup v zahraničí

westikkrystof (32)|8.7.2009 14:11
Ahoj lidi.
Chtěl bych se vás zeptat, kdo máte zkušenost s nákupem kamery v zahraničí. Zajímá mě, jak to probíhá, co k tomu musím mít. Asi nějaký účet s možností platit do zahraničí. Uvažuji o koupi kamery přes internet v Anglii. Jaké úskalí je s tím spojeno, kromě jiné šňůry do elektriky? Taky bych rád věděl co se v Anglii používá za normu, jestli PAL nebo NTSC. Slyšel jsem, že třeba u canonu to jde nastavit obojí, ale já uvažuji o Panasonic hdc-sd200 a tam teda nevím.
Antonín (732)|8.7.2009 14:28
Problémy jsou především právní.
Prakticky přijdeš o jakoukoliv vynutitelnou záruku.
V Anglii používají PAL.
Myslím, že z každého českého účtu můžeš provést platbu do zahraničí, ale bacha, poplatek za platbu do Anglie (není tam euro), může být docela významný, třeba i 1000 Kč...tak se nejdříve opdívej na poplatky u své banky.
impaler_bxl (197)|8.7.2009 16:00
Dodal bych, že z dotazu čiší opravdu silná neobeznámenost s nakupováním na internetu, v zahraničí, kreditní kartou (jinak je to v UK na rozdíl od CZ sotva běžné) atp.

Dal bych si pozor, resp. požádal o pomoc někoho zběhlejšího z okolí, kdo za tebe vybere prodejce, protože se vyzná nebo se bude umět zorientovat v jeho věrohodnosti, případně uhradí ze své karty a přijme od tebe odpovídající sumu.

Platba z kreditky je drahá na poplatcích, ale aspoň je do jisté míry pojištěná. Pokud pošleš peníze z korunového účtu za dosud neznámých podmínek na účet v UK prodejci, kterého sis vybral třeba jen podle ceny, případně k tomu ještě neumíš moc anglicky, může to být velice nepříjemný a drahý špás bez kamery.

Přepínání NTSC a PAL myslím vůbec není běžná věc, pokud vůbec něco takového existuje. Mimochodem. O tom, jestli NTSC v CZ vadí, nebo ne, je tu toho dost napsáno.

Záleží na ceně kamery. Nevím, proč je to zajímavé koupit v UK, to je to opravdu levnější? Mají tam dvouletou záruku? (nemám teď možnost sám zjišťovat) Je reálná šance ji uplatnit? (viz Antonín) Možná to přijme zastoupení výrobce v CZ, ale to je třeba předem ověřit. I tak to bude obnášet zasílání kdovíkam, pokud nebydlíš v dosahu takového servisu, který může být jen jeden v zemi.
Ceny jsou zajímavější v USA, pokud ti nevadí NTSC a jeho odvozeniny v případě HD kamer, v případě zasílání by mělo být jisté osvobození od cla a DPH do ceny 150 eur včetně poštovného (dovoz do EU). Tu a tam někdo hlásí, že měl štěstí i s dražší zásilkou, ale na to není spoleh. Se clem a DPH se cena rázem začíná podobat evropské.

Neberte mě za slovo, pokud jsem to splet, ale ten strop se relativně nedávno měnil z cca 22 eur na oněch 150, jestli se nemýlím.
westikkrystof (32)|8.7.2009 17:16
Díky za reakce, opravdu jsem ještě přes net v zahraničí nic nekupoval. Jak píšete, zas tak růžově to nevypadá, jak někteří i na tomto foru píší. Zajímal jsem se o to hlavně z důvodu rozdílu ceny. U kamery co se mi líbí panasonic hdc-sd200 je to rozdíl obrovský. U nás cca 21 000Kč v Anglii cca 16 000Kč.
Ještě by mě zajímalo, jak jsou na tom zahraniční obchody fungující i u nás? např. pixmania.cz, nakupovat v těchto je bez problémů?
impaler_bxl (197)|9.7.2009 10:24
Ta pixmania se mi už taky mihla hlavou, jestli o ní neuvažuješ. Pár zkušeností osobních:

1. Liší se ceny podle národní mutace webu a nemá cenu se snažit nakoupit na anglické pixmanii a nechat zaslat do CZ. Mají to myslím vychytané, důvody rozdílných cen jsou jistě tržní.

2. Bydlím v Belgii, Pixmania je francouzská firma se sídlem a skladem v Paříži, takže mám relativně snadnou a levnou dopravu (líbí se mi systém Kiala, který funguje i v Belgii - zaslání na blízký bod typu benzinka, knihkupectví apod. - má otevřeno do večera a člověk nemusí stepovat doma, až přijde pošťák). Domluvím se bez problému francouzsky, kdyby cokoli. Umím si dohledat často nedostatečné technické specifikace o výrobcích, vím, že nemusím číst marketingové kecy, vím, že nemám podlehnout tlaku na nákup dalšího zboží a vím, že musím před finalizací platby odškrtnout nabídku na pojištění nákupu proti problémům, v jehož výhodnost naprosto nevěřím a raději věřím zákonům o vztahu obchodníka a spotřebitele.

3. Ty zákony o zárukách platí francouzské, protože obchodník je francouzská firma. Podle zkušeností lidí na fórech (nemám vlastní zkušenost) je záruka roční mínus doba používání, takto to snad platí ve Francii. V tom je také kouzlo nízkých cen, že. Čeští obchodníci musejí být dražší kvůli zákonné dvouleté záruce, která vzdor lidovým představám není zakotvena v předpisech EU pro všechny členské státy.

Suma sumárum, kupuju na Pixmanii věci do sta eur, teď výjimečně jsem nakoupil za víc, ale víc různých kousků, prostě drahou věc bych tam nekoupil. Nesmím spěchat na doručení, protože 3-4 dny přes Kialu znamená ze zkušenosti vždy týden. Nikdy jsem s Pixmanií nezažil žádný problém, zboží bylo vždy v pořádku. Koupil jsem tam za poslední cca tři roky obyč. mikrověž Panasonic, nějaké externí harddisky LaCie, interní harddisky Hitachi, světlo ke kameře, základní desku, procesor a paměť, DVD přehrávač, paměťové karty a tak podobně. Pro kameru bych tam nejspíš nešel, leda by byla opravdu výhodná cena, jaké se jiní neblíží (třeba belgičtí prodejci, ke kterým mám blíž a možnost jít osobně, což u Pixmanie patrně v podstatě nemáš ani ve Francii), měl bych zjištěnou obecnou spolehlivost konkrétního výrobku a spoléhal na to, že zaslání prodejci v případě reklamace není tak drahé vzhledem k hmotnosti. I tak bych velmi váhal, resp. jsem se tomu vyhnul.
impaler_bxl (197)|9.7.2009 10:30
Dále, zjisti si poštovné a balné v daném případě obrovského rozdílu 5000 Kč, který uvádíš. Mám zkušenost, že zaslat cokoli z UK do Belgie je výrazně dražší než dejme tomu z Německa, byť to často je v podstatě o dost dál. Co stojí z DE třeba deset patnáct eur, pošlou zpoza kanálu klidně za pětadvacet liber. Navíc kamera je choulostivá věc, budou ji chtít dobře pojistit na přepravu, může to ten rozdíl dosti relativizovat.
westikkrystof (32)|10.7.2009 09:02
No tak vzhledem ke komentáři a pár ohlasům na netu co jsem si našel o pixmanii, tak ta asi také odpadá.
Antonín (732)|10.7.2009 10:09
Pixmania funguje podle francouzských zákonů poměrně slušně.
Což znamená, že:
a. má automatickou záruku jeden rok, pokud není řečeno jinak
b. má reklamační lhůtu 60 dnů.

Pokud vím, tak tyto podmínky bezvadně plní.

To, nač jsem tě upozorňoval, je spíše jiná věc: co uděláš, když je plnit nebude? NIC.


P.S. Ale totéž nic uděláš i s českým internetovým shopem, který zmizí v nicotě bez majetku...nio možná můžeš něco aspoň zkusit.
festr (163)|12.7.2009 21:11
Nevite nekdo, jak by to bylo se zarukou kamery Sony, kdybych ji koupil na pixmania.cz? Sony ma celoevropskou zaruku, ale ne u vseho (http://www.sony.cz/article/id/1084364775894).
Antonín (732)|13.7.2009 08:17
Především vím, že nic nevynutíš.
Co dostaneš, to dostaneš.
Kromě prskání do telefonu a do mailu nemůžeš nic udělat.
SONY určitě není tvým právním partnerem.
Takže je to prostě jenom takový formální slib, pokud budou chtít, tak ho splní, pokud nebudou chtít, tak ho nesplní. Může se ti to líbit, nebo nemusí, ale nenaděláš naprosto nic.

Pokud se týká otázky, jestli je celoevropská záruka, pak byses měl nejspíše otázat v SONY, a koneckonců se můžeš i doptat, jestilu to bude platit, když to koupíš v pixmanii. Taky se nejspíše dotaz musí týkat zcela přesného typu kamery.
Když to mailem potrvdí, pak bys dokonce možná jednou tu záruku mohl i vynutit, kdybys chtěl a potřeboval.