Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

"Nahodne" vypinani PC

macan.sy (2)|8.7.2009 09:05
Dobry den,

po dlouhe dobe jsem se dostal do uzkych s PC. Mam problem, se kterym si nevim rady a doufam ze zdejsi komunita odborniku mi dokaze poradit. :-)

Problem: Pri zapnuti pocitace se mi pocitac v prubehu behu (od zapnuti, pri nabihani, v behu) nahodne sam vypne. Nejdriv jsem myslel ze se neco prehriva ale po monitorovani teplot doshauje procesor teplot do 50°C a grafika 40°C. Nejdrive se vypnuti projevovalo jakmile jsem pustil nejakou hru ale pote uz i kdyz jsem byl v biosu. Vsechny vetraky se toci a maji dostatecne otacky. Zdroj mam 500W.

Konfigurace: AtiX1900XT chlazena passivem artic accelero + velky 12cm aktiv , 4GB Kingstone, CoreDuo 2 6600, ASUS P5N - E SLI, 2xsata + 2xIDE disky

V pripade dotazu jeste upresnim diky za pomoc

Upresneni:

Zdroj: Xilence 500W
Doom (2331)|8.7.2009 09:37
zdroj konkrétně jakej? není 500W jako 500W
StD (8612)|8.7.2009 09:47
Dyk píše: Xilence. Jinak osobně bych doporučil obrátit se s tímto dotazem raději sem:
https://www.svethardware.cz/forum/forumdisplay.php/125-problemy-s-pc-hwsw-a-reseni

nebo sem:
https://www.svethardware.cz/forum/forumdisplay.php/90-poradna

/// doom - když von to macan editnul až po mém dotazu :-D
mocnak (64)|8.7.2009 11:26
Já bych nejdřív otestoval paměti nejlepe "DOSovým" MEMTESTem jestli nějaká nemá problémek, píšeš, že se ti vypíná, nebo to končí modrou obrazovkou ? Každopádně tak i tak to pak samo sebou může být zdroj. Není nic jednoduššího, než si někde od známého půjčit na chvilku jiný zdroj a ozkoušet to, pokud to bude padat dál, tak pak vylučovací metoda...pokud i paměti nevykážou v MEMTESTu vadu, tak zkusit jít komponentu po komponentě...grafiky, disky, no a pak deska...vím, že to je časově náročný postup, ale jednorázové spolehlivé řešení neexistuje.....jo a pak mě napadlo ještě něco...spyware/adware...některý tyhle mrchy dokážou když se v PC "přemnožej" spolehlivě vypnout PC....takže zkusit i sken SPYBOTEM...
visaton (42)|8.7.2009 14:01
[QUOTE=macan.sy;232253]Dobry den,

po dlouhe dobe jsem se dostal do uzkych s PC. Mam problem, se kterym si nevim rady a doufam ze zdejsi komunita odborniku mi dokaze poradit. :-)

Problem: Pri zapnuti pocitace se mi pocitac v prubehu behu (od zapnuti, pri nabihani, v behu) nahodne sam vypne. Nejdriv jsem myslel ze se neco prehriva ale po monitorovani teplot doshauje procesor teplot do 50°C a grafika 40°C. Nejdrive se vypnuti projevovalo jakmile jsem pustil nejakou hru ale pote uz i kdyz jsem byl v biosu. Vsechny vetraky se toci a maji dostatecne otacky. Zdroj mam 500W.

Konfigurace: AtiX1900XT chlazena passivem artic accelero + velky 12cm aktiv , 4GB Kingstone, CoreDuo 2 6600, ASUS P5N - E SLI, 2xsata + 2xIDE disky

V pripade dotazu jeste upresnim diky za pomoc

Upresneni:

Zdroj: Xilence 500W[/QUOTE]

Skus hocijaky aj 350 W novy!!! zdroj. Ak Ti to pojde v poho vymen ho. Uz sa mi za moju mnohorocnu prax velakrat stalo, ze aj kvalitny fortron zlyhaval. Staci niekedy iba jedna vadna suciastka. Ak mas niekooho kto Ti ho vie pozicat, urcite by som vyskusal najskor zdroj. Ak to nepomoze tak nechaj len systemovy disk a ostatne odpoj a tak skus.
macan.sy (2)|8.7.2009 14:12
Takze dneska vecer zkusim novy 400w zdroj a pak napisu jak sem dopadl diky vsem za pomoc.
Antonín (732)|8.7.2009 14:26
Zkus jiný zdroj...to je první věc.
Druhá ovšem je, že to bude nejspíše vada MB.
Jak je to stará deska?
To že se závada zhoršuje svědčí o možné vadě kapacitorů, prostě na desce už vyschnuly, zmenšily kapacitu, a tím nějaký náhodný puls shodí procesor do nesmylné smyčky...
Jestli má ta deska tak dva roky, tak to je možné, zejména pokud komp byl dost v teple...někde v hůře větrané pozici.
To se prakticky nedá opravit jinak, než výměnou desky...
Nejlépe a nejednoduše závadu najdeš, když budeš vyměňovat věci kus za kus...
Zdroj, paměti, desku...
Ivo Mašek (10205)|8.7.2009 14:30
[QUOTE]
Jestli má ta deska tak dva roky, tak to je možné,
[/QUOTE]
Pokud to není vyloženě šmejd, tak by šlo pouze o velkou nešťastnou náhodu. Mám ve svém "skladu" desky starší 5 let, a po výměně baterie v pohodě.
Ostatní už bylo napsáno předřečníky.
Antonín (732)|8.7.2009 14:37
[QUOTE=Ivo Mašek;232302]Pokud to není vyloženě šmejd, tak by šlo pouze o velkou nešťastnou náhodu. Mám ve svém "skladu" desky starší 5 let, a po výměně baterie v pohodě.
Ostatní už bylo napsáno předřečníky.[/QUOTE]

Zrovna od ASUSu jsem takovou řadu desek s vadnými kapacitory viděl...a chovalo se to docela stejně.
Dokonce jsme ty kondenzáotry (asi 20 ks) pro ujištění se o tom problému na jedné desce vyměnili - a světe div se - ta funguje dodnes. Ale pracnost je poměrně velká, to se skoro nevyplatí opravovat.
To že fungují některé desky pět let nemá vliv na fakt, že musí nutně fungovat všechny. Jsou desky, které fungují i s velice vyschlými kapacitory, ono to dost závisí i na mechanickém provedení plošného spoje a spoustě dalších věcí.
Steelista (92)|8.7.2009 20:22
[QUOTE=macan.sy;232253]Pri zapnuti pocitace se mi pocitac v prubehu behu (od zapnuti, pri nabihani, v behu) nahodne sam vypne.[/QUOTE]
Nedávno jsem řešil podobný problém. Na vině bylo vadné tlačítko na přední straně skříně, které občas zlomyslně sepnulo, a restartovalo tak PC ;-))
ai (2993)|8.7.2009 21:04
ja neco podobneho, restartovalo si to kdy chtelo , otevrel jsem PC, zatlacil vsecky dratky, kable, proste nekde byl vadny kontakt