Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jednoduchý střih mpeg2 - oříznutí konce a začátku

Danny005 (13)|2.1.2005 21:30
Omlouvám se za banální dotaz, ale s videem začínám a i když jsem tu hledal nějakou již publikovanou radu, tak jsem nenarazil na nic vhodného.

TV karta mi ukládá do souboru mpeg2 a já bych potřebovat oříznout začátek a konec v nějakém jednoduchém nástroji, nejlépe freewarovém. Načíst, označit posuvníkem oblast pro vystřihnutí a během chvilky mít hotovo (bez přepočítávání atd.), podobně jako funguje třeba Wave studio od zvukovek CreativeLabs. Existuje takový nástroj? Moc díky za radu.
MOJE (537)|2.1.2005 21:37
ja som to robil v MPG2CUT, TMPGEnc B-)
Danny005 (13)|2.1.2005 21:52
Koukal jsem po jiných diskuzích a TMPGEnc by to umět měl (jednoduše přepočítávání?), ale není free. O MPG2CUT jsem objevil jen krátké info a jde snad o VOB editor, víc jsem zatím nezjistil. Každopádně dík za info.
MOJE (537)|2.1.2005 22:23
strihá to aj MPG2, ale neupravuje "hlavičku" (tak sa to volá myslím) - ďalšie spracovanie (strih, apájanie ) môže byť problémové, ale na vytvorenie DVD by to malo ísť OK B-)
Danny005 (13)|2.1.2005 23:14
Tak jsem teď zkoušel ten TMPEGEnc. A slouží jen ke konverzi a enkódování, není tam žádné okno s celým videem a střihací lišty... Krucipísek to neexistuje žádný jednoduchý sw pro ožezávání a stříhání? Přece si kvůli tomu nepořídím Premieru...
A ještě tu čtu o možných problémech s hlavičkou a čitelností v jiných sw... Super.
ODSakEda (2278)|2.1.2005 23:50
A proto existuje AVI a free kodeky!
Které umí dle mě nejlépe v kombinaci s VD (VirtualDub) ustřihnou, vystřihnout, oříznout pořad např. nahraný z TV a ve zlomku sekund, maximálně minut uložit přímou a tedy ideální kopii i několikahodinových(!) pořadů, bez dalšího zdlouhavého přepočtu a tím pádem i dalšího znehodnocování tímto přepočtem, renderingen-komprimací jako u mpeg-ů...
Podmínkou jemnosti střihu je ale nastavení klíčových snímků (I-frame)ne na oněch přednastavených na každý 300., ale alespon 25. snímků-tedy každou sekundu při snímkování 25/s!

AVI nahradí mpeg-y jen když nenastavíte přednastavené směšné datové toky (alespon 2400 kbps!) anebo rozlišení horší jak 720x576!

Nahrávám přímo do XviD a pak již netrávím čas zdlouhavým přepočtem po vyříznutí a oříznutí nahrávky! Ale to nezkoušejte, neumíli vaše TV karta deinterlaci (prokládání dělá AVI a její komprimaci problémy a jsou nutné skoro dvojnásobné dat. toky, aby se to celé nerozsyalo na kostičky!) a to v reálném čase a také nemáteli alespon P4 2,4GHz procesor!
Danny005 (13)|3.1.2005 00:08
Teď tomu moc nerozumím, ale zřejmě píšete o jiném způsobu záznamu z TV karty než jaký používám. Mám kartu WinFast 2000 XP eXpert a jsem s ní a dodaným programem spokojený.
Teď tu ale řeším to, jak u cca 10 souborů udělat jednoduchý ořez. Přece to nebudu převádět do AVI a pak zas nějak komprimovat...
Chci to potom nějak jednoduše převést na DVD (bez menu a čehokoliv jiného), což bude asi další velký problém, když je problém už tenhle jednoduchý střih...

Skoro to vypadá jako že chci něco ujetého a nestandartního a všichni okolo střihají video, přidávaj grafiku, titulky a zvukové stopy, dělají menu a jazykové mutace... Vždyť tohle musí dělat 90% lidí, ne? Oříznu začátek a konec, převedu do VOBů a vypálím na DVD, pár minut a deset kliknutí myší... Přeci nebudu u každého souboru ručně řešit nějaké prokládání a kodeky a rekompresi. Vyzkouším a vychytám si nějaké nastavení a hodnoty a pak všechny soubory, které jsou pořízeny stejnou kartou a do stejného formátu udělám přes tuhle "šablonu", ne?
ODSakEda (2278)|3.1.2005 01:21
Ano, myslím záznam přímo do AVI v kodeku např. XviD (MPEG-4).
A bez dalších nějakých rekompresí (prokládání umí odstranit již TV karta :-)) a pod.:-) A šup s tím na DVD-R jen jako soubory a kašlat na přepočet do vobů pod...

A vy zase myslíte tím DVD nejspíše DVD-video kompatibilný ne?
Neb DVD je jen název placky-media! Jak říkám- kašlat na přepočet do vobů pod... Nemáte nic lepšího na práci?!


Mám také Experta :-)
(konečně karta co umí odstranit prokládání již při koukání ale i záznamu a nemusím koukat na vroubkovaný video a pod.! A také screenshoty jsou skoro jak foto i když jen jak z prvních digitálů)
pavelpt (2713)|3.1.2005 01:38
Danny005

Vždy je nejlépe reagovat na první radu, bývá stručná, protože je bezprostřední, další to potom rozmatlávají a nakonec se diskuze dostane bůhvíkam.

Chceš oříznout u MEPG2 začátek a konec, jde to v MPG2Cut bez rekomprimace a v TMPG ses velmi blbě díval, když tvrdíš, že to nejde.
(Tools-Cut-Add-Edit.....)
pasi (15)|3.1.2005 10:53
Presne tak, v TMPGEnc je v liste File utilitka MPEG Tools a pod ni cut/merge. Funguje to spolehlive.
ViKinG (793)|3.1.2005 10:58
Womble MPEG2 Video Wizard
Danny005 (13)|3.1.2005 12:05
Tak jsem to v TMPEGEncu našel, díky. :-) Je to tedy děsně schovaný a "user friendly", ale účel to plní. Ale je tam omezení na mpeg2 na 30 dní, což je škoda. Mezitím jsem zkusil Ulead VideoStudio 7se, co je u TV karty a tam to taky docela jde. Je tam nějaký možný problém s kompatibilitou, hlavičkou a tak? Má někdo zkušenost?
Je nějaký jednoduchý prográmek na tvorbu DVD struktury? Hodit do něj tenhle ořízlý mpeg2 a on by vše sám udělal?
Danny005 (13)|3.1.2005 12:10
A ještě malý problém. VideoStudio 7se umožňuje i spojení dvou souborů mpeg2 do jednoho, ale když se to ukládá, tak se to sekne - a to přesně v místě, kde by měl navazovat druhý soubor. Samozřejmě jsou oba ve stejném formátu...
Garfield (4)|3.1.2005 14:46
ViKinG (793)|3.1.2005 15:54
ODSak Eda: TV vysílání je určeno primárně na TV a nikoliv na monitor PC, kde si musíš "nějak" pomoci. Tebou opěvované "deinterlaced" je krok ke snížení kvality, ať ho provedeš jakkoliv. Jediná správná cesta je nechat i záznam interlaced a pracovat s ním i v rámci převodu na DVD-Video.
mirekv (7169)|3.1.2005 16:00
Danny005: to je takový problém to omezení?