Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

BETA přepsaná na DVD

A310 (28)|3.7.2009 17:54
Ahoj,
prosím o radu zkušené Batmany :)

Obdržel jsem nějaký filmový trailer na DVDéčku. Je to přepis z původní Bety, na které trailer byl. Problém je stávající zvuková stopa na DVD - v levém kanálu jede jen hudba a ruchy, a v pravém kanále také hudba (ke všemu nějak fázově posunutá či co), originál anglické mluvené slovo a dialogy z filmu.

Je možné, že na té Betě to bylo třeba všechno separované a někdo to při přepisu takhle divně smíchal? Umí Beta více audio kanálů?

Tuší někdo, proč by to někdo takhle divně míchal na DVD separovaně (L-R)? Má to nějaký význam? Většina TV je dnes stereo, tak mně přijde divný, proč vekeré slovo hraje jen z pravého reproduktoru...


Je tu někdo (z Prahy), kdo má přistup k Betě a mohl by případně pomoci tu původní Betu zanalyzovat a lépe vypreparovat ? (i třeba za nějakou symbolickou úplatu :) )
Díky.
MIHI (940)|3.7.2009 21:16
To je normální, když jsem dostával trailery, tak byly většinou ve 4 stopách.
a byly buď:
1-mix L
2-mix P
3-mezmix L
4-mezmix P

nebo
1- mix originál
2- pouze hudba
3- pouze ruchy
4- pouze voiceover

nebo
1- mix L
2- mix P
3 - mezmix
4 - voiceover

nebo úplně jinak, ale v zásadě podobně podobně.
Každopádně to na té betě bude napsané.

Takže to chce stáhnout na DVD 2x, abys měl všechny 4.
Pytkin (7947)|3.7.2009 22:04
digibeta (Digital Betacam) ma standardne 4 stopy .. analogova beta (Betacam SP) ma standardne 2 alebo 4 stopy .. na niektore 2oj stope SPcky sa dali dalsie dve stopy dorobit ..
A310 (28)|3.7.2009 23:21
Pak to tedy vypadá, že z tý Bety někdo použil např. 1. (mix L) a 3. (mezimix P) stopu, což je trochu paskvil. :(

Díky za odpovědi.
StD (8612)|3.7.2009 23:24
[QUOTE=A310;231708]Pak to tedy vypadá, že z tý Bety někdo použil např. 1. (mix L) a 3. (mezimix P) stopu, což je trochu paskvil. :(

Díky za odpovědi.[/QUOTE]

...ovšem to nevylučuje, že to tam není obojí a nelze to po demuxu přemixovat uspokojivě. :) Podívej se dovnitř a teprve pak přijímej soudy...
Pytkin (7947)|3.7.2009 23:26
a310 : mohol to niekto zle prepisat na betu .. moznosti je milion .. zasadne je pozriet sa na papierik vlozeny v obale , kde je napisane , co na tej kazete je .. tam uvidis kolko stop a akych je tam nahratych ..
A310 (28)|4.7.2009 12:18
jj, to je mi jasné. Nespekuloval bych, kdybych měl tu Betu u sebe a mohl si to přečíst :)

V týdnu to zjistím, což ale stejně nevyřeší můj problém, že to nebudu mít jak z tý Bety pak dostat :(
Pytkin (7947)|4.7.2009 15:51
A310 : ja by som ti to kludne prepisal .. ale som v Bratislave , co mas asi trosku od ruky :) .. neostava len cakat , ci sa snad niekto nenajde z tvojho okolia ..
StD (8612)|4.7.2009 15:58
"Airbuse" A310: docela by jsi své věci napomohl tím, že uvedeš ve svém profilu svou lokalitu (někteří udávají i zeměpisnou ve stupních a minutách...). Já jsem v hlavním městě Kocourkova a ty? Zní to žertovně ale myšleno je to vážně.
A310 (28)|6.7.2009 13:13
StD: Nějak nerozumím. Pro účely nějaké té rady snad lokace tazatele s přesností na metry důležitá není. A pro případ pomoci s přepisem Bety předpokládám, že si každý nejprve přečte úvodní příspěvek vlákna. :) Zase tak velká ta Praha není - např. zmíněný Airbus ji přeletí do 5ti minut :D
StD (8612)|6.7.2009 14:07
[QUOTE=A310;231915]StD: Nějak nerozumím. Pro účely nějaké té rady snad lokace tazatele s přesností na metry důležitá není. A pro případ pomoci s přepisem Bety předpokládám, že si každý nejprve přečte úvodní příspěvek vlákna. :) Zase tak velká ta Praha není - např. zmíněný Airbus ji přeletí do 5ti minut :D[/QUOTE]

No právě, takže už jsi mohl být 5 minut u mne a mohli jsme se na to podívat, co v tom vlastně doopravdy je a neni... Ale jelikož je svátek a dnes makají jen Ukrajici (u mne teď nějací na střeše a na fasádě) tak to nechme na zítřek.
A310 (28)|6.7.2009 15:08
Bezva, díky moc.
Já tu Betu ale musím nejprve sehnat (zítra) nebo alespoň zjistit popis těch audio stop, ať tě neobtěžuju zbytečně.
MIHI (940)|6.7.2009 15:15
To už si kluci nějak vyřešíte, předáte si přesné GPS lokace a bude klid:)
Ale spíš bych se pozastavili, do jaké míry je korektní přepisovat Betu na DVD, to pak dostávat do střižny. Samozřejmě nevím jaké máš požadavky na výstupní kvalitu, ale to už bych to radši přepsal na DV než DVD.
StD (8612)|6.7.2009 15:24
[QUOTE=MIHI;231935]To už si kluci nějak vyřešíte, předáte si přesné GPS lokace a bude klid:)
Ale spíš bych se pozastavili, do jaké míry je korektní přepisovat Betu na DVD, to pak dostávat do střižny. Samozřejmě nevím jaké máš požadavky na výstupní kvalitu, ale to už bych to radši přepsal na DV než DVD.[/QUOTE]
No o tom výsledku bych případně informoval i já, v případě nezájmu tazatele, nicméně vzhledem k tomu, že trh je přímo zaplaven DVD (za 49) právě z děsivých Bet porůznu znárodněných, že, tak v zájmu čistoty našeho zraku budu rád, když na to ty i OSA spravedlivě za naše peníze dohlédnete. Ale stejně si myslím, že jsme/jste v tomto případě vedle a jde opravdu jen a jen o rodinné materiály. Více snad nemá cenu komentovat. (DOT)
MIHI (940)|6.7.2009 15:32
StD: :) No podle toho že se jedná o trailer, tak užití pro domácí účely moc nepředpokládám. Děkuji za ujištění spravedlivého dohledu:)
StD (8612)|6.7.2009 15:38
[QUOTE=MIHI;231939]StD: :) No podle toho že se jedná o trailer, tak užití pro domácí účely moc nepředpokládám. Děkuji za ujištění spravedlivého dohledu:)[/QUOTE]

[OT] Neboj, tamtamy fungují furt. Mnohdy aniž by si to člověk přál... [/OT]
A310 (28)|7.7.2009 11:09
[QUOTE=MIHI;231935]Ale spíš bych se pozastavili, do jaké míry je korektní přepisovat Betu na DVD, to pak dostávat do střižny. Samozřejmě nevím jaké máš požadavky na výstupní kvalitu, ale to už bych to radši přepsal na DV než DVD.[/QUOTE]

MIHI: Když už jsi naťukl tohle téma... K čemu je vlastně v dnešní době Beta, když všechny TV stanice vysílaj v kompresi mpeg? Co vím, tak televize platí za přenos signálu právě dle množství přenesených dat, takže je přímo jejich zájmem, aby byl obraz "co nejekonomičtější".

Pak moc podobná "pozastavení" nechápu, proč někdo v televizi lpí na betě a není ochoten přijmout ani třeba DV formát. Asi se tím separují neprofíci a podivné zdroje bez záruky kvality. Ale taky se tím uměle vyhání cena TV produktů, když jen blbej přepis stojí nehorázný prachy. A stejně je to mnohdy na tý Betě nahraný právě z podivnejch matlanic a nikdo to stejnak nepozná nebo neřeší.
Tak nějak jsem věřil v to, že s příchodem digitalizace budou časem všechna studia ty Bety házet do šrotu a díky dnešním megapřipojením se budou krátký věci do televizí posílat online, už v předepsaný kompresi - tak jako se běžně do rádií všechno posílá v mp3.
MIHI (940)|7.7.2009 13:37
[QUOTE=A310;232080]MIHI: Když už jsi naťukl tohle téma... K čemu je vlastně v dnešní době Beta, když všechny TV stanice vysílaj v kompresi mpeg? Co vím, tak televize platí za přenos signálu právě dle množství přenesených dat, takže je přímo jejich zájmem, aby byl obraz "co nejekonomičtější".

Pak moc podobná "pozastavení" nechápu, proč někdo v televizi lpí na betě a není ochoten přijmout ani třeba DV formát. Asi se tím separují neprofíci a podivné zdroje bez záruky kvality. Ale taky se tím uměle vyhání cena TV produktů, když jen blbej přepis stojí nehorázný prachy. A stejně je to mnohdy na tý Betě nahraný právě z podivnejch matlanic a nikdo to stejnak nepozná nebo neřeší.
Tak nějak jsem věřil v to, že s příchodem digitalizace budou časem všechna studia ty Bety házet do šrotu a díky dnešním megapřipojením se budou krátký věci do televizí posílat online, už v předepsaný kompresi - tak jako se běžně do rádií všechno posílá v mp3.[/QUOTE]

Promiň, ale ta tvá představa mi přijde trochu najivní. Ani se mi moc nechce rozepisovat o tom, jak je důležité mít co nejkvalitněji pořízený primární záznam. Motáš několik nesouvisejících věcí dohromady. Samozřejmě že dnes se do TV dají dodávat příspěvky i po síti, netřeba na to nutně kazety. DV materiál (primární) také není problém a je bězně akceptovaný. Samozřejmě pokud máš odevzdat čistopis, je DV nesmysl, protože by byl problém to odbavit.
Jiná věc je, že potřeba během se snažit celé výroby udržet technickou kvalitu co nejvýše - a to právě i z důvodu té závěrečné "distribuční komprese". Argument, proč by to nemohlo být DVD, když to jde nakonec do mpeg2 je nesmysl, protože samozřejmě rekomprese je sviňa...
Nehledě na další aspekty jako je např. absence timecodu apod...
A310 (28)|7.7.2009 17:35
Díky, to zní rozumně.
Pokud si televize svou úroveň udrží, bude to asi jen dobře. Já vycházel ze zkušenosti s rádii, kdy po nástupu mp3 šly všechny DATky a MiniDisky do šrotu.
Pytkin (7947)|7.7.2009 21:34
hlavne betacam kupis dnes za 50.000 .. takze kto ho potrebuje , neni problem si ho kupit ..
MIHI (940)|7.7.2009 21:57
Pytkin: no digibetu nevim, nevim, player možná....
Pytkin (7947)|7.7.2009 23:33
MIHI : a hovoril som ja o digibete ? :)
MIHI (940)|7.7.2009 23:34
no vlastně ne:)
A310 (28)|7.7.2009 23:57
Takže hodím sem resumé mého původního problému, neb je už asi vyřešen.

Na tom DVD přepisu z Bety byl skutečně špatně udělanej zvuk - konkrétně se jednalo o stereo z L-fullmix a P-halfmix.

Také se potvrdilo, že na té betě jsou 4 audio stopy (tzn. mix a mezimix, jak správně odhadl MIHI.

Takže díky moc za rady i nabídku pomoci. Vše mám již u sebe, přímo z té orig. Bety.

čau.
Pytkin (7947)|7.7.2009 23:58
konec doby , vsechno dobre ! :)