Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prosím o Vaše skúsenosti prakt. i teoretické

qwero (27)|29.6.2009 10:43
Aj keď Romand si tu pred pár dňami pýtal o radu pri výbere kamery, zaujímali by ma Vaše odporúčania z trochu inej kategorie, prípadne argumentované Vašimi praktickými resp. aj len teoretickými znalosťami pre kameru triedy cca 25 - 35 000 Kč.
Nahrávky chcem nielen rodinné, ale aj športové (kite), čiže moje predpokladané priority:
- kvalitný objektív (to má snáď už každá kamera? alebo ???) s min. 10-12x zoom
- optický stabilizátor (ale ozaj kvalitný! Skutočne je optický stále o tak veľa lepší než elektronický?)
- možnosť zretelných spomaľovačiek
- softwarová pomoc pri protisvetle (s kamerou točím "akciu", dostanem sa do iného svetla nad vodou a výsledok - černota) a udržania ostrosti pohybujúceho sa objektu
- kvalita pri slabých svetelných podmienkách
- asi full HD (mám veľký LCD TV)
- jednoduchosť a rýchlosť obsluhy (milión blbostí v menu, ktoré človek nikdy nevyužije, lebo sa k ním nedokáže preklikať, ak ich už potrebuje)
- uživateľský schopná možnosť robiť prípadne aj fotografie (znova, aby sa človek nemusel "preklikávať")
- prijateľná veľkosť (žiadná kamera na plece, skôr do dlane)

Neviem sa orientovať, či 3x senzor s 1/4 palcovou veľkosťou mi prinesie tak zvýšenú kvalitu, že to bude aj viditelné, tiež načo sa pri výbere kamery ešte zamerať, lebo ptákovinky ako GPS ma asi neoslovujú.

Vopred ďakujem za Vašu ochotu sa podeliť s názormi a mne poradiť.
MIHI (940)|29.6.2009 12:16
Chceš názory, tu máš jeden.
- kvalitný objektív (to má snáď už každá kamera? alebo ???) s min. 10-12x zoom
no v této kategorii bych o kvalitním objektivu moc nemluvil, spíš jsou tak na stejné úrovni
- optický stabilizátor (ale ozaj kvalitný! Skutočne je optický stále o tak veľa lepší než elektronický?)
myslím, že je to jedno
- možnosť zretelných spomaľovačiek
většinou ty kamery co mají rychlosběrné snímání produkují pěknej humus na úrovni VGA, točil bych normálně v plné kvalitě a zpomaloval v postrodukci
- softwarová pomoc pri protisvetle (s kamerou točím "akciu", dostanem sa do iného svetla nad vodou a výsledok - černota) a udržania ostrosti pohybujúceho sa objektu
backlight má většina kamer (teda myslím), v takové situaci bych se ale na to vykašlal a točil na manuál!
- asi full HD (mám veľký LCD TV)
full HD nebo HDV... ..myslím si že je to jedno.. HDV mi přijde pořád víc user friendly než AVCHD

A výsledek? Myslím, že z toho jako vždy nejlíp dopadají kamery HV30 (Canon) a HC9 (SONY).
BEPE (539)|29.6.2009 13:41
Souhlasím s MIHI
qwero (27)|30.6.2009 07:55
Díky za komentár i za odporúčanie.
Ako v mojích zmienených očakávaniach by ste mi odporučili Sony XR520 resp. Pannasonic HS200?
Prečo u Vás víťazia miniDV (veľa jemnej mechaniky s potencionálnymi ťažkosťami a citlivosťou zaobchádzania)?
Pave1 (4279)|30.6.2009 08:47
Kup si nějakou Sonku - ty mají dobré automatiky a méně šumí v lowlight.

Na druhou stranu, pro natáčení sportu (s větším pohybem) je důležité mít možnost nastavit čas závěrky manuálně (1/125), a manuální ovládání mívá použitelnější Canon .-) .

Tak se mrkni po nějaké sony, která ti dovolí nastavit čas závěrky :-) (prioritou nebo manuálně).
BEPE (539)|30.6.2009 10:17
Prozatím preferuji HDV na miniDV z důvodu bezproblémové archivace jak základního materiálu, tak master kopie, menší náročnost na výkon PC pro střih a výborná kvalita v poměru cena výkon + vybavenost kamery ve své kategorii (HV30,40; HC9 - ja točím na HC1). Samozřejmě přes potenciální možné problémy vyplývající z tohoto typu video technologie. Je mi ale jasné, že budoucnost je v nemechanických datových nosičích, či-li nějakých typech "karet". Mě se v současnosti docela zamlouvá podle parametrů Panasonic HDC-TM300, ale neměl jsem možnost se ještě seznámit nikde se skutečnými možnostmi a výkonem této kamery.
Pytkin (7947)|30.6.2009 10:37
zaujimave je , ze este nikto nespravil kameru , co toci HDV ale tocila by na flash kartu .. do avi , alebo mov .. nestihaju karty 25mbps ?
MIHI (940)|30.6.2009 11:29
Ale tak do HDV, případně DV vlastně točí XDCAMY, ale to je v tomto případě cenově mimo. Je ale fakt, že kdyby spotřebky místo AVCHD točily do těchto formátů, možná bych se na kartové kamery nedíval tak zle. Ale prostě pásky u mě vedou díky bezproblémové archivaci a lepším možnostem zpracování. A co třeba někde delší čas v terénu (třeba na dovolené). Pásky koupíte v podstatě i na benzince, zatímco karty musíte průběžně stahovat na pevný disk, takže to znamená tahat s sebou počítač s diskem a po nocích stahovat. Točím často s XDCAM EX a právě to neustálé pomalé překopírovávání mě maximálně s... štve!
Pytkin (7947)|30.6.2009 11:35
MIHI : no karty su stale este drahe , to je fakt .. 16G SD karta (~miniDV kazeta) stoji dajme tomu 800-1000 korun .. ale pride doba ked budu stat 100fku :) potom uz argument kopirovania odpadne .. budu sa dat rovnako karty odkladat ako kazety ..

mne skorej ale slo o to , ze by ostaly vsetky vyhody HDV (sice aj nevyhody) , a zaroven by odpadla mechanika a zrychlilo by sa natahovanie do pocitaca .. je to ale asi hlupost .. na karty proste je AVCHD a fajka zhasla ..
Pave1 (4279)|30.6.2009 11:45
Pytkin - ... na karty "u spotřebek" je AVCHD.

to ano :-) .

Ale jak se kapacita karet zvedá, klidně by nějaký výrobce mohl zkusit model s "HDV" (m2t) na kartě. Jen kdyby chtěli (a kde mohly být poloprofi kamery za 100k, kdyby HD udělali na 8mm pásku místo miniDV, v pohodě by vzaly 50Mbps, takže třeba barvy v záznamu 422 .-) )
MIHI (940)|30.6.2009 11:51
[QUOTE=qwero;231352]Díky za komentár i za odporúčanie.
Ako v mojích zmienených očakávaniach by ste mi odporučili Sony XR520 resp. Pannasonic HS200?
Prečo u Vás víťazia miniDV (veľa jemnej mechaniky s potencionálnymi ťažkosťami a citlivosťou zaobchádzania)?[/QUOTE]

Ona ta mechanika zas není tak citlivá, aby to nevydrželo běžné zacházení, ani kartovou kameru bych moc neházel na zem:)

Ještě jako vždy, ti doporučím, aby sis vyzkoušel, jak se ti záznam z té kamery bude stříhat na počítači.
Jarda.Bar (1238)|30.6.2009 12:53
miniDV mechanika vydrží dost ... i v takových podmínkách funguje a po 4 letech je kamera stále Ok ....
DSC_1550.jpg
Antonín (732)|30.6.2009 13:36
Kameru poradit nedovedu, protože si myslím, že je to otázka velice individuální, a závisejí závažně na zadání.
Dvě poznámky:
1. Mnoho let točím na kamery s flashkou a před tím micropáskou, kde se nahrávaly datové soubory, archivuji to na HDD a nevidím v tom jediný závažný problém. Axago rámek SATAII stojí 400 Kč...
Je to asi i mnohem praktičtější, než archiv na jakékoliv pásce. Lépe se v tom vyhledává, lépe se to eviduje...
Je možné, že je to o nějakou korunu na GB dražší, nevím, neřeším.

2. Určitě by měla být HD a určitě by měla být neprokládaná, takže minimálně 1280x720@50p, pokud přijde do současného prostředí. jestli jsou v jejím okolí CRT, tak to jistě neplatí. SD nahrávky jsou v moderním světě už jenom minulost.
Jarda.Bar (1238)|30.6.2009 14:53
Jinak k tvým požadavkům ... asi bude nejlepší nějaká Sony HDR-SR12E .... či https://www.tvfreak.cz/recenze-samsung-hmx-h106-ssd-v-akci/3001 ... ale ty CMOS čipy, to je problém, v téhle cenové relaci jsou snad všude :(.