Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pomozte vybrat kameru

Romad (27)|24.6.2009 11:39
Vyuzival by som ju hlavne na rodinne zalezitosti, ....
Nemam ziadne specialne naroky a ani ziadne skusenosti s kamerami a prave o tie mi ide. Kvalita zaznamu, jednoduchost ovladania, moznost spracovania zaznamu na PC, pripadne rychly prevod na DVD, vydrz baterie.
Zda sa mi, ze dost vela ludi diskutuje na temu Cannon, .. no ja som vybral nasledujuce i ked sa nebudem branit vasim typom, skor ich privitam:

Panasonic HDC-SD20EP-K
Sony HDR-CX106ES

z tych lacnejsich potom:

Panasonic SDR-H80EP-K
Sony DCR-SR57E
Canon LEGRIA FS20

Vopred dakujem za rady, .....
MIHI (940)|24.6.2009 16:03
Pozor na AVCHD, já osbně nejsem příznivcem záznamů na karty (páska u mě stále vyhrává), ale určitě se tu najde i spousta nadšenců. Jenom bych tě chtěl varovat, aby sis ověřil, a nejlépe i vyzkoušel střih toho konkrétního AVCHD na svém počítači! Je to častá slabina, kdy si lidé koupí AVCHD kameru a pak zjistí, že jsou nahraní, že jim to počítač moc nebere a z výroby DVD se stává mnohahodinová noční můra.
Antonín (732)|24.6.2009 16:10
Páska nebo flashka nebo HDD nebo cokoliv je celkem šumafuk, pokud jsou to nula jedničky a tedy digitální kamera. Není to ani lepší, ani horší. Maximálně by se mohlo zkoumat trvanlivost, cena za 1GB, snadnost to opatřit v případě potřeby na cestách, poruchovost, velikost, váha, spotřeba z baterie apod. Ale z hlediska primárního - tedy uložení - je to celkem jedno.

Otázka v dnešní době je to DVD...to je trochu minulé století ne?
Proč směřovat na 720x576, když celkem všude okolo už jsou zobrazovače aspoň 1024x768...
Ale to je jen řečnická otázka, je to tvoje volba, co chceš jako výstup.

Ten návazný střih má MIHI svatou pravdu.
Ověřte si to nejdříve.
(Ono to jde z každé kamery, a včetně AVCHD, jenomže co jeden udělá snadno, nemusí u druhého být vůbec průchodné).
MIHI (940)|24.6.2009 16:27
Anotníne, nemyslím to médium ve smyslu jedniček a nul, ani jakou dobu fyzicky vydrží, ale především mi jde o možnost archivace hrubého materiálu.
Antonín (732)|24.6.2009 20:29
To je taky parametr - cena uložení primárních dat. Pohodlí při jejich uložení a ještě další věci jako přístup a evidence - po letech to není jedno, aby člověk něco vůbec našel.
Možností jsou desítky, jak to řešit. Třeba páskové kamery...
Romad (27)|24.6.2009 22:17
"vyzkoušel střih toho konkrétního AVCHD na svém počítači!"
- to moze byt problem, museli by mi kameru pozicat na odskusanie, neviem ci to vobec robia. Je to vec vykonu, alebo kompatibility PC?

Ale k vyberu ste sa nevyjadrili?
MIHI (940)|24.6.2009 22:37
K tomu vyzkoušení. Zkus třeba pohledat na fóru, internetu, u známých atd... Zkus pohledat diskuze, lidé často přikládají ukázky. Třeba tady je něco z canonu https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=20418
Nebo třeba požádej prodavače ať natočíte něco v obchodě.... A zkus si vyrobit plně funkční DVD - ať víš co tě čeká.
K výběru kamery se nevyjádřím protože:
a) se v těchto kamerách nevyznám.
b) si myslím, že z těch dvou co se ti líbí, je to celkem jedno a záleží spíš na tobě, jak ti ta kamera sedne, jestli tě to s ní bude bavit, jestli se ti bude líbit a jestli z ní budeš mít radost. Možná ti to zní divně, ale takový je můj pohled na domácí kamerky:) Pokud nemáš nějaké speciální požadavky, je to myslím u domácího videa jedno.
Lucca (14)|24.6.2009 23:11
@Romad:nevím,zda Ti můj příspěvek pomůže,ale i já jsem žádala tady a jinde odborníky o rady.Byla jsem ve stejné situaci jako Ty,měsíce jsem trávila volné chvíle,pročítala recenze,diskuse,seznamovala jsem se s technickými parametry kamer a nakonec jsme včera v Praze koupili kartovku Canon HF 200 (Chtěla jsem ji vyzkoušet do ruky).Zatím se s ní seznamujeme,byla jsem v obchodě ujištěna,že práce s kamerou by neměl být problém,náš PC by to měl zvládnout,navíc kamera byla v akci,dostali jsme k ní program Pinnacle Studio ver.12 zdarma,takže práce s videem pomocí tohoto prográmku bude ještě lepší,tak uvidíme...tak toto je můj tip pro natáčení rodinného videa ...
Saxel (2279)|25.6.2009 08:03
[QUOTE=Antonín;230823] ...Otázka v dnešní době je to DVD...to je trochu minulé století ne?
Proč směřovat na 720x576, když celkem všude okolo už jsou zobrazovače aspoň 1024x768...
Ale to je jen řečnická otázka...[/QUOTE]
Jako řečnickou otázku to beru. Ale řekni sám, kolik domácností ve tvém okolí má vývojově vyšší přehrávač než na DVD? Jasně, že tady jsme všichni blázni do HD, ale když chci někoho "obšťastnit" mým dílkem, ve většině případů je průchodné jedině DVD.
Antonín (732)|26.6.2009 10:26
Dělám to tak, že výstup je DVD-Video a na něm adresář HD, kde je HD verze filmečku.
Což řeší všechny otázky.

Většina, ne-li všechny domácnosti v mém okolí umí přehrávat movie data počítačem. Tu MediaPC, tu notebook, tu apple, tu dreambox...a když to je někde na trajdech někde na lontu tak se to přehraje tím DVD.
DVD player už není schopen využít velkoplošnou televizi...a je mu amen. Myslím, že jsou slušné playery současnosti v cenách pár tisíc Kč schopny přehrávat HD obsah v mpeg2HD nebo WMV,. nebo divx vysokým rozliením. A že to bude prostě čím dál větší normálka...a že bych nákupy dělal s touto optikou věci.

Ale každého věc, co s z toho přebere.

Koupit si televizi za desítky tisíc, a pak ušetřit pár sto korun na kameře, která je vhodná tak akorát k stršímu CRT...z mého pohledu to není moc rozumné...ale třeba má někdo jiný pohled. Já bych navrhoval dát ten přehravač, co neumí nic jen DVD, tam, kde je ta CRT televize, co k ní kdysi patřil.


2Romad:
Na stránkách výrobce bývá povětšinou k downloadu nějaký ten example, se kterým se střih dá zkusit. Pro někoho totiž může představovat Pinnacle prima soft, jinému se z téhož akorát navalí. Postřihat to jde ovšem vždycky. Nějak postříhat. To je u každého jiný level.
Din0 (176)|2.7.2009 10:59
Resim podobny problem s viberem kamery pro kamarada cca do 10 000 kc na nahrani ditete atd.
Strihat video na PC nebude, max nahraje na VHS kazetu, popr. mu doporucim koupe DVD rekorderu pro porizeni nahravek z kamery. KDyz bude chtit neco sestrihat obrati se na me.
Premyslim o obyc DV kamere miniDV (snadna archivace kazet+cena), a nebo vybrat nejakou HDD ci kartovou ??Cet jsem zde uz taky plno prispevku, ale vybrat neni nic jednoduche.
Diky za vase nazory
Pave1 (4279)|2.7.2009 11:19
[QUOTE=Din0;231566]Resim podobny problem s viberem kamery pro kamarada cca do 10 000 kc na nahrani ditete atd.
Strihat video na PC nebude, max nahraje na VHS kazetu, popr. mu doporucim koupe DVD rekorderu pro porizeni nahravek z kamery. KDyz bude chtit neco sestrihat obrati se na me.
Premyslim o obyc DV kamere miniDV (snadna archivace kazet+cena), a nebo vybrat nejakou HDD ci kartovou ??Cet jsem zde uz taky plno prispevku, ale vybrat neni nic jednoduche.
Diky za vase nazory[/QUOTE]

Tady asi nezbude, než se podřídit cenovému diktátu .-) . Takže prostě vyber tři kamery (sony, canon, "divokou kartu" jinou značku) a zkus vybrat k tomu jedno miniDV (ale ty starší kamery mají problém s 16:9). Klidně kartovku v SD rozlišení, jen je upozorni na okolnosti archivace (tedy vždy to mít na dvou médiích, nejlépe interní disk v PC + ext. disk připojovaný jen občas + nějaká ta DVD).

Trochu si je porovnejte (najděte ukázku na netu, wolfgangs blog apod) a pak jednu kupte .-) .
snehulak2006 (109)|2.7.2009 11:48
Já jsem byl v podobné situaci.Přečetl jsem kdeco a nakonec z toho vyplynulo,že deset tisíc je žalostně málo,nejméně je potřeba dvacet,ale to taky nic moc....Šlo mi o záběry dětí,rodiny.....žádné profi natáčení.Dal jsem inzerát,ale oslnivé nabídky nepřišly(nabídky byly spíše mimo cenovou realitu).Zkusil jsem se rozhlédnout po obchodech po slevách.Jelikož dnes hýbou domácím kamerovým světem paměťové karty,nad jinými záznamovými médii zákazníci ohrnují nos a tomu odpovídají i ceny.Nevěřil jsem svým očím,když jsem NOVÉ,NEPOUŽITÉ DVD kamery se zárukou dva roky a MiniDVD viděl okolo 2-3 tisíc.DVD kamery už nikdo nechce,takže cena jde ještě níž(přestože stály dříve do těch zmíněných 10.000).Přitom se záznam dá snadno uložit do PC,i když je to MPEG-2 tak stříhat v MPEG Video Wizard a snadno vyrobit DVD.Dále není třeba kupovat další a další média na záznam,stačí zálohovat na DVD za pětikorunu(na jedno DVD se vejdou tři 8 cm disky).Umí DVD-RW(VR),takže jednoduše mohu "stříhat" i v kameře.Já jsem koupil SAMSUNG VP-DC 171 za JEDNU tisícovku korun novou s dvouletou zárukou.Při porovnání záznamů z půjčované kamery MiniDV asi za 8 tisíc je kvalita zhruba stejná a nám bohatě dostačující pro záběry dětiček atd...Tohle je jen moje alternativa pro ty,kteří chtějí pořídit pár rodinných natáčení ročně a neinvestovat hodně peněz do zařízení,které stejně za pár let....Napsal jsem to i přesto,že mě asi profi kameramani "sežerou" .Filmování zdar!!!
Din0 (176)|2.7.2009 12:19
[QUOTE=snehulak2006;231571]Já jsem byl v podobné situaci.Přečetl jsem kdeco a nakonec z toho vyplynulo,že deset tisíc je žalostně málo,nejméně je potřeba dvacet,ale to taky nic moc....Šlo mi o záběry dětí,rodiny.....žádné profi natáčení.Dal jsem inzerát,ale oslnivé nabídky nepřišly(nabídky byly spíše mimo cenovou realitu).Zkusil jsem se rozhlédnout po obchodech po slevách.Jelikož dnes hýbou domácím kamerovým světem paměťové karty,nad jinými záznamovými médii zákazníci ohrnují nos a tomu odpovídají i ceny.Nevěřil jsem svým očím,když jsem NOVÉ,NEPOUŽITÉ DVD kamery se zárukou dva roky a MiniDVD viděl okolo 2-3 tisíc.DVD kamery už nikdo nechce,takže cena jde ještě níž(přestože stály dříve do těch zmíněných 10.000).Přitom se záznam dá snadno uložit do PC,i když je to MPEG-2 tak stříhat v MPEG Video Wizard a snadno vyrobit DVD.Dále není třeba kupovat další a další média na záznam,stačí zálohovat na DVD za pětikorunu(na jedno DVD se vejdou tři 8 cm disky).Umí DVD-RW(VR),takže jednoduše mohu "stříhat" i v kameře.Já jsem koupil SAMSUNG VP-DC 171 za JEDNU tisícovku korun novou s dvouletou zárukou.Při porovnání záznamů z půjčované kamery MiniDV asi za 8 tisíc je kvalita zhruba stejná a nám bohatě dostačující pro záběry dětiček atd...Tohle je jen moje alternativa pro ty,kteří chtějí pořídit pár rodinných natáčení ročně a neinvestovat hodně peněz do zařízení,které stejně za pár let....Napsal jsem to i přesto,že mě asi profi kameramani "sežerou" .Filmování zdar!!![/QUOTE]
Ne ze bych nebyl zvedavej kde by se takova kamera dal za 1000 kc koupit :-)


Ma nekdo zkusenosti s
http://www.megapixel.cz/canon-legria-fs20
impaler_bxl (197)|7.7.2009 11:53
snehulak2006: je to zajimava cena, to se nesnazim byt ironicky, ale pozor na tu technologii. Mam urcite zkusenosti s PC a zachranou dat, ale safari z Keni jsem pro sefovou z toho kolecka uz nevydoloval. Tim myslim, ze 1,3 GB jakehosi souboru jsem si co "nejhrubeji" ve smyslu jedniček a nul stahl, ale nic a nic ho nijak nenacetlo. Poslal jsem ji do profi firmy na zachranu dat, nepomohli ani oni, takze to vzdala. Uzavreni session, disku atp. jsem samozrejme taky resil.

Pretrzena paska je urcite taky vopruz, ale ztraty jsou v minutach videa. Zalohovani na DVD jsem opustil, cena za GB je brutalne v nevyhode u solidniho kolecka, co ma vydrzet leta (DVD-RAM), proti HDD, vypalovani trva neskutecne dlouho pri tech objemech dat, a nemysli si, ze DV a tvuj mpeg2/DVD je srovnatelna kvalita...

Tvoje reseni je lepsi nez "nam staci tocit decka na digitalni fotak" (mysli se stary kompakt, ne moderni DSLR s videem v HD), myslim, ze o hodne. Ale podle me neni zase tak svetoborne, zes objevil "skoro totez" za zlomkovou cenu. Pracujes s radove nizsi kvalitou nez je HD za dvacet tisic, pohodli zpracovani nemas vubec lepsi, to si taky spis namlouvas, a vubec nemas vyresenou otazku archivace do budoucna. Bacha na to DVD za petikorunu, oxidaci, pouzivani archivu k pripadnemu prohlizeni v nejakem plejeru (decka ti to poskrabou drive nebo pozdeji). Proste ty prachy zase vydavas za neco, i kdyz uznavam, ze za litr je v tomto pripade pomerne hodne muziky.