Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Chyba staženého záznamu....vada kamery?

Ivarek (6)|22.6.2009 23:23
Dobrý den.
Obracím se na Vás ohledně rady s videokamerou.Prohledal jsem zdejší forum ale nenalezl jsem podobný problém.A taky už nejsem nejmladší tudíž prosím o trpělivost.
Mám videokameru SONY DCR-HC51E a následující problém.Když přehrávám záznam přímo na televizi přes S-video tak je obraz perfektní...to samé i přímo na LCD kamery. Problém nastává při přenosu do pc pomocí firewire.Obraz se natáhne,jde přehrát ale v levé části monitoru je zhruba 4 mm zezhora dolů obraz zažloutlý. Zkoušel jsem několik programů (dělá to i při zobrazení náhledu obsahu kamery v "Tento počítač"),různé kabely,různé firewire karty...
Dle technika ze servisu je problém v tom že pc zobrazuje "surový" záznam včetně tzv neaktivní části obrazu ve které mám právě zmíněný zažloutlý pruh,kdežto TV tuto část nezobrazuje.
Čemuž bych rozuměl ale pokaždé když budu chtít záznam přehrát v jakémkoliv pc,bude tam ten žlutý pruh vidět.Pokud teda záznam při editaci "neoříznu".
Je to vada kamery anebo prostě vlastnost?Nějak se mi to technikovo vysvětlení nezdá.
Děkuji za každou reakci nebo radu.
Pěkný večer všem.
MIHI (940)|22.6.2009 23:57
A nešla by nějaká ukázka? Třeba jen statický obrázek.
Ivarek (6)|23.6.2009 07:44
No tak jsem zkusil udělat foto,ale je to na něm špatně vidět.Nejzřetelnější je to v levém horním rohu.

http://utfjfwgf.4331538.ukazto.com
Ivarek (6)|23.6.2009 23:31
Tak dneska jsem ještě vyzkoušel videokazetu jiného výrobce a pořád to samé.
No budu se s tím muset asi holt smířit jelikož servis SONY to nepovažuje za závadu a zřejmě mi to do záruční opravy nepřijme.
Můžete mi prosím poradit nějaký jednoduchý sw pro začátečníka se kterým bych ten záznam mohl oříznout aby v pc nebyl vidět ten proužek v levém okraji?
Používám Pinnacle 12 ale žádnou volbu na oříznutí jsem tam nenašel.
Děkuji.
Pave1 (4279)|24.6.2009 01:11
Tohle bude opravdu vlastnost DV kamery (vzniká to během zpracování, je to souhra "jedno" čipu a zpracování obrazu), odtranit to nepůjde.

Pokud ti to vadí, tak to zamaskuj (bez změny velikost = scale100pct) pomocí crop, nebo zamaskuj pomocí mask(totéž v bledě modrém záleží na efektech programu). Pokud ti program nenabízí černou škálovatelnou masku, zkus použít třeba Picture in picture (aneb PIP), opět scale 100pct, cropni okraj (začerní se).

Prohledej efekty, jistě tam něco na zamaskování najdeš, pokud ne, tak v titulkovači vyrob černý obdélník potřebných rozměrů a dej to do stopy nad celé video (osobně bych to tam ale nechal a nijak to nemaskoval).
Ivarek (6)|25.6.2009 09:39
Díky za radu,vyzkouším to.
No jinak mě ten proužek celkem mrzí.Prohledával jsem internet a nikde jsem nenašel podobný problém že by se někomu stal.Takže si myslím že to bude vada zrovna mého kusu.
Ještě jsem se dočetl že by to mohlo být automatikou vyvážení bílé,zkusím jí krapet změnit.
No pokud všehno selže asi jí budu reklamovat,je teprve 3 neděle stará.

Děkuji a přeji hezký den.
Pave1 (4279)|25.6.2009 11:29
Vyvážením bílé to opravdu není, už jsem takové proužky občas viděl.

Okraj obrazu je skutečně u SD kamer "pracovní zóna", norma 720x576 je multiformátová (i pro NTSC) a v PALu se okraj obrazu nevyužívá. 702 bodů se roztahuje na 768x576 (4:3 square pix) a u širokoúhlého formátu se 702 roztahuje na 1024x576 (16:9), viz příloha.

Tak to klidně začerni, na správně nastavené (geometrie obrazu) TV to bude mimo obraz (na PC to jde do kraje, přehrávače to stranově mírně zmačkávájí a správné AR - poměr stran - zanedbávají, roztahují celých 720 namísto správných 702).

Ale reklamaci zkusit můžeš, mohou (ale nemusí) tam být rozdíly u jednotlivých kusů.
EBU_rok2008_nove doporuceni_rozmeru obrazu a safe zones 702b.jpg
Pitomec (10211)|25.6.2009 16:04
Video z kamery taky není určené k zobrazení na PC monitoru, takže se nelze ničemu divit. A když se z toho udělá třeba DVD-Video a pustí na TV, tak to taky vidět nebude, čili bych to vůbec neřešil.
Ivarek (6)|25.6.2009 22:58
No tak o tom tak přemejšlím.čtu vaše reakce a asi to nechám opravdu plavat.Jen to prostě člověka štve.Je to jako když si koupíte nový monitor a zjistíte že má vadný pixely který jsou v toleranci pro reklamaci...

To Pavel...díky za ten obrázek,už v tom mám krapet jasněji.Akorát nerozumím jak píšeš..."okraj obrazu je skutečně u SD kamer "pracovní zóna".....myslíš tím kamery na paměťový karty?A platí to i pro MiniDV?
Pave1 (4279)|26.6.2009 14:50
[QUOTE=Ivarek;230967]Akorát nerozumím jak píšeš..."okraj obrazu je skutečně u SD kamer "pracovní zóna".....myslíš tím kamery na paměťový karty?A platí to i pro MiniDV?[/QUOTE]

Ne, myslím SD rozlišení, aneb standard definition (tedy záznam 720x576, kde se 702 pro prohlížení "roztahuje" na 1024 nebo 768 horizontálně). Proti tomu u HD rozlišení (HDTV) nejsou okraje v záznamu žádné (1280x720 je square pix, 1920x1080 je také square pix, obojí 16:9). AKorát se u některých formátů používá zmáčknutý záznam 1440x1080 (roztahuje se na 1920x1080 square pixel), ale tam také nejsou žádné "okraje", jako u 720 v SD.
Ivarek (6)|29.6.2009 20:59
Tak super...díky moc za vysvětlení a rady.Rozhodl jsem se tudíž že to nebudu řešit a nechám to tak.
Ještě jednou děkuji a přeji hezké léto.