Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canon HF200 - artefakty v obraze

Alvin7 (13)|20.6.2009 11:05
Ahoj,

včera mi dorazila HF200 a po natočení prvních pár záběrů mě dost nemile překvapilo množství kompresních artefaktů v obraze.

Jedno video jsem uploadnul na http://uloz.to/1972963/00004.mts (109MB)
FXP 17Mb/s, 50i, stabilizace zapnuta

Spousty artefaktů jsou vidět hlavně kolem rámečku LCD monitoru a taky u záběru na obrazy na zdi. Prosím ostatní majitele HF200 nebo jiných AVCHD kamer o radu, jestli je to normální a mají taky takový obraz nebo jsem měl smůlu na špatný kus kamery a je to na reklamaci?

Kompozici záběrů neřešte, je mi jasné že je to hrůza a mám se co učit :-)
MIHI (940)|20.6.2009 11:21
Neměl bys nějaký statický obrázek, nebo kratší (menší) ukázku pro nás chudáky, co se připojujeme k netu přes mobil? Dik:)
jarino1978 (8045)|20.6.2009 11:27
čo to chceš reklamovať ? kompresné artefakty sú minimálne, ale sú spôsobené vysokou kompresiou, vyskúšaj natočiť ten istý záber pri 24 Mbit/s ( MXP ) a znova uploadni video, posúdime, uvidíme...
Alvin7 (13)|21.6.2009 13:19
Zatím nereklamuju nic, ale vybral jsem HF200 mimo jiné i proto že jí v několika recenzích chválili, že má menší množství artefaktů v obraze než třeba i takový Panasonic SD200. Zkouknul jsem minimálně 50 videí v HD (jasně je tam další komprese, není to surový zaznám, ale stejně) na Vimeu a Youtube a nikdy jsem tam nepozoroval takové množství artefaktů, pokud vůbec nějaké.

24Mbit/s jsem zkoušel taky a artefakty tam jsou pořád dost.
Uploadnul jsem další dvě videa v MPX, tak na to kdyžtak mrkni.

http://uloz.to/1980489/00006.mts (130MB)
http://uloz.to/1980539/00007.mts (40MB)



Opět nejvíc artefaktů je vidět jenom při pohybu nebo zoomu a hlavně na kontrastních liniích např. černý rám obrazu na světlé zdi. V druhém videu je to zase vidět na přechodu bílé a červené plochy na krabici. Nebo u tebe v playeru to není vidět? Mám KMPlayer a CoreAVC (Deblocking-standard, Deinterlacing-Single Field) ale pochybuju, že by ty artefakty vznikali jinak než kompresí už v kameře.
jarino1978 (8045)|21.6.2009 19:35
to, čo popisuješ je vidno na PC monitore, na 120 cm full hd skle to jednoducho nevidím ani u 17 Mbit/s a samozrejme ani u 24 Mbit/s.
Čo s tým ? na reklamáciu to neni, jednoducho je to normálny jav pri spotrebných kamerách, takisto pri poloprofi. to, čo vidíš na PC monitore je veľmi ťažká scéna pre všetky kamery, čiže jednoliata farebná plocha, naviac klasická stena so štruktúrou ... Všetko ide pre kameru v real time, čiže kamera musí reagovať bleskovo, teda jej kóder...
Sám si musíš vybrať, jednoducho PC monitor a TV je úplne niečo iné. Skús si pozrieť s optimálnej vzdialenosti tieto videá, posúď a uvidíš. Poprípade si skús spraviť testy aj z iných kamier.
Alvin7 (13)|21.6.2009 23:00
Diky za castecne uklidneni, kamera je jinak super, mala a bytelna, obraz ve statickem zaberu super, ale ty atefakty me tam docela stvou, vidim je v pohode, i kdyz stojim tri metry od monitoru :-( Televizi zatim nemam (to bych ty prachy musel tisknout :-)), takze jedina moznost je 20" LCD monitor (1680x1050)

Když tedy říkáš, že je to běžná věc u AVCHD kamer jak to že u jiných záběrů na internetu zdaleka nevidím tolik artefaktů a přitom je sleduju na stejném LCD ze stejné vzdálenosti?

Myslím třeba videa z HF100 v recenzi tady na serveru https://www.tvfreak.cz/recenze-test-kamer-nad-20-000-canon-hf100/2574-4

Nebo perfektni zabery na tehle japonske strance, kterou si zminoval v jinem threadu tady na foru
http://translate.google.com/translate?hl=sk&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fav.watch.impress.co.jp%2Fdocs%2Fseries%2Fzooma%2F20090325_76262.html

Deseti sekundovy zaber, z koruny stromu v protisvetle dolu na hladinu jezirka, zadny zasadni artefakt. To ten clovek nejak vyrenderoval? a da se vubec nejakym post-renderingem odstranit ty kompresni artefakty z obrazu?
jarino1978 (8045)|22.6.2009 06:54
kamera nie je len na statické zábery, čiže ak by kamery podávali dobré výkony len pri statických záberoch, tak by to boli vlastne fotoaparáty. ak chceš vidieť kompresné artefakty, tak ich uvidíš aj pri záberoch z toho JPN webu ( dievčina v zábere, ako vychádza od stromov ), artefakty vidíš na kôre stromov vtedy, keď sa kamera pohýňa. na HDTV nič nevidím. Ten JPN web má aj presne rovnaké zábery Canon HF11, Sony 520 a kompresné artefakty sú podobné, až rovnaké.
Ale dané kompresné artefakty vidím aj pri HDV kamerách ( HC1, HC3, HV30 ).
Kompresné artefakty sa dajú len veľmi ťažko vymazať, naviac, ak sa to bude diať v strižni, bude to neskutočne dlho trvať, lepšie je podľa mňa to nechať na reťazec player-HDTV, tam sa to deje v real time.
Ako som Ti písal, zvolil si si jednu z najťažších záberov, čo sa týka kompresných artefaktov ( stena ), proste jednoliata plocha + štruktúra. Vyskúšaj zábery na oblohu, tam už by si pri 17-24 Mbit/s nemal vidieť ani na PC monitore žiadne kompresné artefakty ( tieto zábery boli dlhodobo veľkou slabinou AVCHD kamier ).
Pave1 (4279)|22.6.2009 13:59
Tak je to tak, jak jsem si myslel (zní jedna okřídlená věta .-) ).

Ty artefakty nejsou kompresní, ale vznikají špatným kodekem v PC.
Nainstaluj tohle ffdshow - http://www.videohelp.com/tools/ffdshow

(případně haali splitter) a zkus to ve wmp11.

I tvé předchozí ukázky hrají čistě a bez artefaktů, je to věc PC (nikoliv kamery).
jarino1978 (8045)|22.6.2009 14:20
díky, poradil si aj mne. hneď sa mi to nezdalo, lebo na TV som nepozoroval žiadne problémy.
a čo hovoríš na samotné ukážky HF200 ?
Pave1 (4279)|22.6.2009 14:26
Jsou moc pěkný, nejvíc jako vždy ruší neklid držení. Používal bych mini opěrku a mělo by to být úplně perfektní. Zajímavá by byla ukázka z velkého lowlight (typicky kostely, velké šero večer s 25W járovkou apod)
Alvin7 (13)|22.6.2009 20:13
[QUOTE=Pave1;230528]Tak je to tak, jak jsem si myslel (zní jedna okřídlená věta .-) ).

Ty artefakty nejsou kompresní, ale vznikají špatným kodekem v PC.
Nainstaluj tohle ffdshow - http://www.videohelp.com/tools/ffdshow

(případně haali splitter) a zkus to ve wmp11.
[/QUOTE]

A vono to funguje! (zní jiná okřídlená věta :-)

S ffdshow (haali už jsem měl v systému i předtím) a v MPC přehrávači ty hnusný artefakty zmizely jak zázrakem, takže díky za radu!

Občas mi teda při přehrávání skočí celý bílý snímek, ale zkusím ještě ten wmp11 i když jsem se wmp vždycky vyhybal jak čert kříži.
Pave1 (4279)|22.6.2009 22:44
Já to mám úplně čistý, tak pokud nepomůže wmp11, tak zkus pročistit systém od bince, to by mělo pomoct k plné spokojenosti, vyzkoušeně .-) .
Alvin7 (13)|23.6.2009 09:51
Myslíš odinstalovat kodeky standardní cestou případně přes CCCP Insurgent? A pak nainstalovat třeba ten CCCP pack a ffdshow+haali, nebo s čím máš nejlepší zkušenost?

A k tomu wmp11 přehrávači, moje poslední zkušenost s wmp (snad verze 9?) byla, že se tam pořádně ani nedali zapnout titulky, zato mi to nutilo věci jako media library a online služby microsoftu... takže jsem na to zanevřel. Nemáš nějakou jinou alternativu přehrávače na doporučení?
Pave1 (4279)|23.6.2009 12:16
Žádný kodecpack jsem nikdy nepotřeboval (kromě přehrávače PowerDVD, QT, wmp, ffdshow a haali splitter a případně XviD koepi), každý program si své kodeky doinstaluje sám.

Takže myslím čistou instalaci systému (nejlépe z ghost zálohy vytvořené po první instalaci), k tomu základní programy. Wokna jsou samozanášecí, takže občasné "ghostnutí" do původního stavu prospěje jejich perfektnímu chodu (zvlášť po instalaci a odinstalaci různých "trialů" a spol).

wmp11 mi v systému nijak nepřekáží (pro přehrávání AVCHD aneb .mts souborů nic jiného nepoužívám).

Takže tohle myslím tím "bincem v systému" :-) .
ai (2993)|23.6.2009 14:53
nastav CoreAVC + Haali Media spliter v MPC (Media Player Classic), jede mi to rychleji nez ffdshow treba

nastaveni skus vygooglovat
myope (7)|24.6.2009 23:35
OT: nevíš náhodou jak se u té HF200 nasazují filtry? Musí se sundat ten prstenec co je na objektivu a pak tam je klasický 37mm závit?

Díky moc!
pusher... (78)|25.6.2009 12:21
myope: nic nesundavas, ale sroubujes primo,.
myope (7)|25.6.2009 14:21
Takže je tam vnitřní závit? Nikdy jsem totiž filtry nepoužíval a dneska si chci tu kamerku objednat a rovnou is HOYA 37mm UV filtrem.
pusher... (78)|25.6.2009 14:53
jasne. pred krytkou objektivu mas normalne vnitrni zavit,tam to nasroubujes.