Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Videosvětlo z LED diody

Ulja (28)|18.6.2009 20:48
Chtěl bych se podělit o informace s předěláním světla z halogenových žárovek na LED světlo.
Hledal jsem na diskusích, mimo jiné i na http://www.hv20.com, vhodné světlo na kameru, které nebude mít velký odběr a bude dobře svítit. Vcelku jsem se nic důležitého nedozvěděl, jen že barvu světla doladím barevnou folií a další informace, ale nic konkrétního.

Na aukci jsem narazil na vhodné videosvětlo, říkal jsem si, že ho koupím a budu normálně používat. Mělo osazeno 10W a 20W halogenku. Testoval jsem to světlo a nebyl jsem spokojený, protože světlo bylo až přílož úzké a od středu bylo silné a postupně ke kraji obrazu se intenzita snižovala. Bez difuzního skla to bylo jak ze staré obyčejné svítilny. Na webu http://www.gme.cz jsem si vybral vhodnou výkonovou LED diodu. Z hodnot mě zajímaly 3 věci. Úhel svitu, intenzita svitu(lm) a teplotu světla. Ta co jsem vybral má úhel 120°, intenzitu v průměru 200 lm a teplotu od 3200 - 3600 K.
Koupil jsem 2 tyto LED diody, bezúdržbový olověný akumulátor 12V 1,5Ah a vhodné odpory. Na starý procesorový chladič z PC jsem jednu ledku neinstaloval a testoval. Hlavně kvůli zahřívání. Hřeje to do chladiče celkem dost, ale ve směru světla se nehřeje.

Pak jsem koupil chladič který se vejde do koupeného videosvětla a všechno důležité nainstaloval.

Nyní mám hotovo, světlo svítí hodně do stran, to vyřeším klapkami nebo to nebudu řešit, to se ještě uvidí, ale hlavně svítí tak, že nepoznám že si přisvicuji. Světlo je rovnoměrné přes celý obraz, jedinou vyjímkou jsou blízké předměty, tam poznám díky funci zebra kde je světlo intenzivnější.

Odkazy:
http://www.hebeiltd.com.cn/?p=led.power -výrobce LED
http://www.hebeiltd.com.cn/led.datasheet/S12N3W3C.pdf -datasheet

Na obrázcích je první pokus se svícením, obrázky z aukra a ebay a detaily použité LED diody
pokus.JPG aukro.jpg ebay.JPG foto1.jpg LED.jpg LED1.jpg LED2.JPG tech.jpg
Ulja (28)|18.6.2009 21:26
Ještě doplňuji fotky s porovnáním světla CANON VL-7 a mého upraveného LED světla.
Světla byla na stole a svítilo do stropu (cca 2m) a do papíru (cca 60cm).
Foceno kamerou CANON HV30, režim vyvážení bílé - žárovka.
Fotil jsem to ze zafixovanou expozicí a také na automatiku. Snad to z názvu soubotu půjde poznat co je co.
Ještě jsem udělal fotku se svícením lampou GLOBAL z nabídky IKEA.
halogen 6W papír FIX.JPG halogen 6W strop AUTO.JPG halogen 6W strop FIX.JPG LED papír FIX.JPG LED strop FIX.JPG IKEA.JPG
Saxel (2279)|19.6.2009 08:15
Je to pěkné. V nabídce GME jsem ale tebou uváděnou LED neviděl, našel jsem jen typ 3VAC9CW6 s barevnou teplotou 5000-8000K, což by mohlo být do modra. Zajímalo by mě, jaké je podání barevného spektra, když vyvážíš bílou na ten papír.
Když napájíš dvě 4-voltové LED ze zdroje 12V, to přitom 1/3 energie spálíš v předřazeném odporu? Nebyly by v tom případě lepší 3 LED?
Jarda.Bar (1238)|19.6.2009 13:56
To vypadá moc dobře ...
artam (1147)|19.6.2009 14:58
Hmm. Preslo mi rukami dost vselijakych typov bielych LED, ale na filmarcinu by som sa to bal pouzit.
Nejde ani tak o teplotu svetla, ale problem je so spojitostou spektra, ktore je nevyrovnane a zvykne mat viacero vyraznych vrcholov, co biele svetlo normalne nema. To sa potom neda vyvazit nijakym nastavenim kamery a podla mna to vzdy na nejakej farbe bude skreslene. :(
Schvalne, skuste niekto cez skleneny hranol rozlozit svetlo z LED a porovnat to s halogenkou (pripadne cez nejaky spektroskop, spektrometer apod.). Nepozerajte na absolutnu teplotu svetla, ale na pomerne zastupenie spektralnych zloziek. Budete sa velmi divit.
Ulja (28)|19.6.2009 21:33
SAXEL: Co se týká napájení, tak optimální je 9,2V ale rozmezí je 9-10V, takže to není příliš daleko od 12V. Ledky jsou ve světle 2 a jsou na sobě nezávislé, takže může svítit ledka A, ledka B nebo obě. GME ji už v nabídce nemá, asi to byl nějaký úlet, měli jen 2 v eshopu a barva mi vyhovuje. Vyvážím na bílou, ale nevím co máš na mysli s tím barevným spektrem. Vlastně nevím, kde bych vzal kalibrované barevné vzorky pro porovnání spektra.

ARTAM: hranol bych chtěl zkusit, ale nevím kde jej sehnat a zda mi to něco dá. Budu raději experimentovat a zvyknout si na to abych věděl co mohu od světla očekávat. Hlavní priorita byla vysoká svítivost a nízká spotřeba. 30W v halogenu je maximální doba svícení v minutách nebo na zádech autobaterii.
Viděl jsem v nabídce nejedno profi světlo s LEDkama. Vím, že barevné spektrum u žárovky je plynulé, kdežto u LED diody je jakoby usekané.
Lepší je svítit nějak něž nijak navíc si myslím, že výsledné video více zmrží špatný reflektor halogenu, kdy je světlo nerovnoměrné než barevné spektrum.


Na hv20.com jsem narazil na jeden příspěvěk, kde jsem viděl krásnou hlášku, která se stala také mým heslem. NO LIGHT, NO VIDEO.
Kdybych nechtěl aby světlo nějak vypadalo, tak by stačila ledka, chladič a držák na kameru, difuzní sklo se také hodí, ale není nutné, rozdíl je minimální.
Mé náklady jsou něco málo přes 1000 Kč, ale 500 mě stál jen ten obal na světlo.