Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Záznam na paměťové karty a kvalita obrazu

zdenda05 (13)|14.6.2009 09:16
Dobrý den,
pořád někde čtu, že videokamery se záznamem na paměťové karty mají horší kvalitu obrazu, co vy na to? Mně se záznam na paměťové karty líbí nejvíc, ale kvůli té kvalitě váhám. Děkuji za reakce.
Pave1 (4279)|14.6.2009 10:19
Ne, záznam na paměťové karty pro domácí použití kvalitou dostačuje (pro zpracování dat. tok 17-24Mbps, bez zpracování stačí i menší).

Nevýhodný je z hlediska náročnosti zpracování (pro střih potřebuje AVCHD vysoký výkon PC, HDV na pásce menší), i tady záleží ale na tom, kolik úprav kdo v AVCHD dělá, pak je specifický i z hlediska archivace.

Kvalitu ale ovlivňuje nikoliv tento záznam (ten zcela okrajově), ale kvalita kamery "jako takové", tedy optiky a především čipu, případně kvalita automatik expozice, barev, ostření (správné nastavení umožní získat znatelně lepší obraz).

Viz vlákno "HD kamera do 20k" a tamní ukázky (srovnání) HD kamer CX105 a XR500 (liší se především čipem, rozdíl v kvalitě výsledku je značný). Záznam kvalitu už prakticky neovlivní, jen tu snadnost zpracování (pro tento účel "na doma").
zdenda05 (13)|14.6.2009 10:35
Já bych asi ani do vysokého rozlišení nešel, líbí se mi třeba Canon LEGRIA FS200 nebo Sony Handycam DCR-SX30ES - obě pod 10 000 Kč.
Pave1 (4279)|14.6.2009 12:00
[QUOTE=zdenda05;229623]Já bych asi ani do vysokého rozlišení nešel, líbí se mi třeba Canon LEGRIA FS200 nebo Sony Handycam DCR-SX30ES - obě pod 10 000 Kč.[/QUOTE]

No, pokud si odmyslím, že odpovídáš mimo téma vlákna, tak stejně jde o nesprávný pohled .-) .

Jedna věc je, že každý máme nějaký finanční limit, druhá věc je znát, co tento limit obnáší z hlediska technické kvality výsledku. A tady je třeba uvažovat o tom, že nová videokamera v ceně 10k je dnes většinou osazena čipem o velikosti 1/5 palce a jen velmi levným objektivem (optikou). Získáš tak sice úsporu finanční, ale za cenu značného poklesu kvality výsledku (ve srovnání s HDV HV30 či XR500 či HF100, atd.).

Ten pokles je skutečně značný (což neznamená, že neexistují kvalitní SD kamery, s tímhle to až tak přímo nesouvisí .-), stejně jako to neznamená, že nejde koupit kameru použitou, která podá lepší výsledky při malé ceně, s jistým rizikem nákupu z druhé ruky).

Opět tak doporučím ukázky a odkazy z vlákna "o HD kameře do 20k", kde lze na Wolfgang blogu nalézt mnoho ukázek i z těchto levných kamer, a je možné si porovnat, o co přijdu.
Osobně se domnímvám, že ta úspora za to dnes už nestojí, kvalitní kamerka prostě něco stojí, ať už HD nebo SD, to je jedno. Nejlepší poměr cena/výkon mají právě videokamery v rozmezí cca 17 - 24k.