Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

upper/lower ve Vegasu

SB (260)|8.6.2009 16:59
Ahoj,mám dotaz jak kdo řešíte přehoz půlsnímků ve vegasu,když je zdroj upper a potřebujete lower(DV).Nemyslím ale deinterleacing videa do progressivu a pak vyrobení nových půlsnímků..
ai (2993)|8.6.2009 19:38
co ma Vegas v media properties u klipu (pravy klik na klip) ?
SB (260)|8.6.2009 19:56
Pokud myslíš záložku "field order" na klipu a tam přehození půlsnímků klipu z upper field na lower field a následný rendering tohoto klipu do lower field ,tak se potřebná změna nekoná....klip má obráceně čtení půlsnímků zařízením(t.j. informaci od kterého půlsnímku má číst),ale v klipu nejsou otočené...zůstalo to stejné..takže upper..to bylo první co jsem testoval.
SB (260)|8.6.2009 20:01
Jinak-postup:
Vytvořím projekt DV PAL/none deinterleaced/-vložím upper field klip-přehodím na klipu na bottom field-renderuju bottom field-výsledek na tv přehozené půlsnímky a trhaný obraz.Render byl mpeg2 na dvd-takže to není nastavením půlsnímků na kartě,či cokoliv jiného.
ai (2993)|9.6.2009 02:17
to nevim jestli je dobry napad menit ten upper na lower v properties, ja jsem myslel jak to Vegas detekuje,
za sebe co muzu, s kolegou jsem jen jednou udelal toto, prevod PAL DVD (nactene VOBy do Vegasu) do NTSC DV a to tak:

projekt Vegas DV NTSC, klip (VOBy)zadna zmena fieldu/debug frame server/Virtual Dub (pridane filtry)/Virtual Dub frame server/Avisynth/tvuj preferovany enkoder , ktery vezme Avisynth file
(muze to byt bez toho Avisynthu, kdyz to primo rendrujes ve Virtual Dubu)

zadne prehozeni pulsnimku se nekonalo, proste z VOBu (upper) vysel NTSC DV (lower)

on si stezuje, ze mu to snimky nekdy prehodi, dela to normalne jinak, ten Pal VOB primo strci do Procoderu a nekdy to vyjde spatne
ai (2993)|9.6.2009 02:28
proc mas projekt nastaveny na progressive, DV je lower field first
SB (260)|9.6.2009 08:08
[QUOTE=ai;229059]proc mas projekt nastaveny na progressive, DV je lower field first[/QUOTE]

Nepsal jsem,že mám projekt nastavený jako progressive,ale DV PAL bez zvolení deinterleaced metody.(blend fields,nebo interpolate fields)To znamená,že to přes progressive právě nechci dělat.

Dále převod PALu na NTSC je něco jiného.Přepočítáváš počet řádků.Vegasu je uplně jedno co mu v projektu nastavíš(ve smyslu zmíněných deinterleaced alghorytmů),na tenhle převod má alghorytmus,který nijak neovlivníš custom nastavením,maximálně nastavením některých parametrů na klipu(pokud se budu bavit o renderingu pouze ve Vegasu).
SB (260)|9.6.2009 08:10
Jo a detekuje to upper,což je správně.GSpot taky.
Jarda.Bar (1238)|9.6.2009 10:00
Je to dávno, co sem to řešil ... ale koukal sem do jednoho z projektů a zdá se, že sem se toho trhání zbavil pomocí:

Reduce interlace flicker
(video only)
This switch can be useful in cases where the source material didn't originate as video and contains extremely high spatial or temporal frequencies.

When you watch the rendered (interlaced) output on video of this sort of media, you may see flickering or crawling edges if this switch is not applied

Enable this switch when using imported images that were not created using a video camera (such as photographs) or when using generated media or text.
SB (260)|9.6.2009 10:13
interlace flicker rozmaže půlsnímky mezi sebou,ale nepřehodí...to jsou všechno věci spojené z odstraněním prokládání klipu
SB (260)|9.6.2009 11:46
Klidne poskytnete zkusenosti i z jinych programu...
Saxel (2279)|9.6.2009 13:22
Možná tě špatně chápu, máš video UFF a chceš z něj LFF? Když založíš ve Vegasu nový projekt s astavením pořadí LFF, do timeline pak vložíš tvé video UFF a následně rendruješ do LFF, dostaneš přeci video s pořadím snímků LFF, které se také správně zobrazuje.
Nebo v čem je ten problém, který jsem nepochopil?
SB (260)|9.6.2009 13:32
No to právě nedostaneš...vypadne z toho sice LFF,ale půlsnímky zůstanou stejně jako u zdroje-upper/t.j. pohyby budou trhané,protože čte LFF,ale fáze pohybu jsou od TFF/.Pouze pokud vyberu nějakou metodu deinterlecingu,pak je to o.k.,ale to je to,jak to nechci.Vegas z toho udělá progressive a pak vypočítá nové půlsnímky.Pokud máš jiný výsledek,tak asi píšem každý o jiném software...
ai (2993)|9.6.2009 14:48
[QUOTE=SB;229067]převod PALu na NTSC je něco jiného.Přepočítáváš počet řádků.Vegasu je uplně jedno co mu v projektu nastavíš(ve smyslu zmíněných deinterleaced alghorytmů),na tenhle převod má alghorytmus,který nijak neovlivníš custom nastavením.[/QUOTE]
jj, ale kdyby se ty snimky neresily korektne, tak by se na to nedalo divat i po konverzi do NTSC, slo by to poznat i v tom NTSC DV,
v tom mem pripade Vegas nic neprevadi, predava framy do Virtual Dubu,

o vikendu bych moh takhle jednoduse zkusit nejaky PAL VOB prevest na PAL DV, nebo to zkus sam, Vegas-frame server-Virtual Dub-Avisynth-enkoder (nebo vynechat jednou Virtual Dub, kdyz neni treba VD filtr nebo to zkusit enkodovat i v nem.)
SB (260)|9.6.2009 15:01
To jo..převádí to Virtual dub,vegas mu posílá projekt jako uncompressed avi.Ale to je něco uplně jinýho.Při převodu PAL na NTSC se převádí nejen 576 na 480 řádků,ale framerate z 25 na 29,97 nebo 23,976 IVTC ,takže se to musí řešit úplně jinak..O to mě nejde,v tom problém není.Jde pouze o prohození půlsnímků-stejná snímková frekvence a stejný počet řádků.A VOB bych do vegasu nedával.Demux na mpeg2 program stream by byl vhodnější.
Zajímá mě jestli to zvládá Vegas a jak se to v něm řeší...
Jarda.Bar (1238)|9.6.2009 16:17
[QUOTE=SB;229078]interlace flicker rozmaže půlsnímky mezi sebou,ale nepřehodí...to jsou všechno věci spojené z odstraněním prokládání klipu[/QUOTE]

Aha ... tak to degraduje obraz ... pak už nevím. Chápu co potřebuješ, ale nevím jak to ve Vegasu udělat.
jaromir9909 (269)|9.6.2009 16:20
[QUOTE=SB;229103]No to právě nedostaneš...vypadne z toho sice LFF,ale půlsnímky zůstanou stejně jako u zdroje-upper/t.j. pohyby budou trhané,protože čte LFF,ale fáze pohybu jsou od TFF/.Pouze pokud vyberu nějakou metodu deinterlecingu,pak je to o.k.,ale to je to,jak to nechci.Vegas z toho udělá progressive a pak vypočítá nové půlsnímky.Pokud máš jiný výsledek,tak asi píšem každý o jiném software...[/QUOTE]

Nejsem si jist, zda to Vegas dělá opravdu takhle, ale výsledek se mi taky nelíbí. Celé to nastavení je trochu zajímavé, protože i nastavení na blend neudělá nic, pokud vstupní video má stejné parametry jako projekt. Pak je na výstupu stále prokládané video.

Pro změnu řazení polí se mi osvědčil reverse field dominance filtr pro Virtualdub nebo AviSynth.
Pytkin (7947)|9.6.2009 16:27
neni vo vegase plugin na to ? shift fields .. alebo nieco podobne ..
SB (260)|9.6.2009 16:44
[QUOTE=Pytkin;229122]neni vo vegase plugin na to ? shift fields .. alebo nieco podobne ..[/QUOTE]

Shift fields je třeba ve Final cutu (+1/-1).Ve vegasu Plugin na tohle není.Tam je pouze deinterleaced method-blend nebo interpolate fields.Taky již zmíněný interleace flicker,kterej řádky rozpatlá mezi sebou.
SB (260)|9.6.2009 16:47
[QUOTE=jaromir9909;229121]Nejsem si jist, zda to Vegas dělá opravdu takhle, ale výsledek se mi taky nelíbí. Celé to nastavení je trochu zajímavé, protože i nastavení na blend neudělá nic, pokud vstupní video má stejné parametry jako projekt. Pak je na výstupu stále prokládané video.

Pro změnu řazení polí se mi osvědčil reverse field dominance filtr pro Virtualdub nebo AviSynth.[/QUOTE]

To nastavení na blend funguje,jen v případě obrácených půlsnímků ve vztahu zdroj-projekt.Takže to nedělá nic,pokud takový klip nedetekuje na časové ose.pokud ano,provede "blend fields" a vyrobí nové půlsnímky.
p.s.Což neplatí v případě přepočtu pal/ntsc
jaromir9909 (269)|9.6.2009 16:48
A přes PluginPac by ten reverse field dominancefiltr pro Virtualdub nešel?
SB (260)|9.6.2009 16:49
[QUOTE=jaromir9909;229126]A přes PluginPac by ten reverse field dominancefiltr pro Virtualdub nešel?[/QUOTE]

Nerozumim přesně...
jaromir9909 (269)|9.6.2009 17:00
PluginPac má frameserver a pak ještě filtry, kde je možnost importu filtrů pro VD do Vegasu. Tu druhou možnost jsem nezkoušel.
http://www.debugmode.com/pluginpac/

Edit: Filtr pro VD:
http://neuron2.net/reverse/reverse.html
SB (260)|9.6.2009 17:03
Ok..dík..mrknu.Vypadá to,že to asi jinak,než pluginem nepude.. :/
ai (2993)|9.6.2009 20:32
Takze v celem retezci Vegas/Virtual Dub/Avisynth / enkoder treba
, bez patricneho filtru , to resi az vysledny enkoder kdy si to prehodi, jestlize jde o mpg s upper na DV lower ?

Vegas pri renderingu mpg s upper to neumi na Pal DV korektne obecne ?
jaromir9909 (269)|10.6.2009 09:03
[QUOTE=ai;229147]Takze v celem retezci Vegas/Virtual Dub/Avisynth / enkoder treba
, bez patricneho filtru , to resi az vysledny enkoder kdy si to prehodi, jestlize jde o mpg s upper na DV lower ?

Vegas pri renderingu mpg s upper to neumi na Pal DV korektne obecne ?[/QUOTE]

Nevím, jaký enkoder, ale třeba u HC jen nastavíš flag. Buď dobře nebo špatně. Zde se předpokládá, že všechny úpravy včetně kódování barev jsou udělány v AviSynthu. Samotný enkoder nic nezmění. U jiných, jako např. Procoder, si to prohodí.

Vegas to obecně korektně umí, ale výsledek se mi nelíbí. Patrné je to zvlášť u ostrých linií. Ale pořadí polí změní a video necuká.

V řetězci:
1. Vegas/VirtualDub/encoder můžeš použít filtr ve VirtualDubu;
2. Vegas/AviSynth/encoder-bez možnosti změny změna v pomocí AViSynth scriptu
- script:
DoubleWeave().SelectOdd()
- nebo:
SeparateFields().Trim(1,0).Weave()
- či použít filtr ReverseFieldDominance.
3. Veags/AviSynth/encoder s možnoctí změny pořadí polí.

Tyto postupy by byly vhodné pro převedení celého videa a pro použití externího encoderu.

Pro jednotlivé klipy a kombinaci upper/lower by bylo vhodnější, mít filtr ve Vegasu. Mohl by to řešít ten PluginPac, ale nemám vyzkoušeno.
Druhá možnost, která mě napadla, ale nezkoušel jsem, je ustřihnout jedno pole ve Vegasu. Myslím, že se někde řešilo obrácený postup, kdy se někomu takto začlo cukat video.
SB (260)|10.6.2009 14:52
A Jinde se to řeší jak?Myslím v jiných programech...co to znamená prohodí půlsnímky-vezme z framu 1 sudý, z framu 2 lichý a vyrobí novej frame....
Saxel (2279)|11.6.2009 08:57
SB:
Nedalo mi to a zkusil jsem ještě ve Vegasu Smart Deinterlacing od Mikeho.
Do projektu PAL Widescreen, LFF, "Deinterlace method" = "None" jsem vložil video UFF a aplikoval na něj filtr Smart Deinterlace s vypnutým Motion Processingem a s prohozem půlsnímků. Nejlepších výsledků jsem dosahoval s nastavením pluginu dle příloženého screenshotu. Ve výsledku je patrné velmi lehké máznutí, které je zřejmě způsobeno fázovým posunem, ale jinak je to v pořádku. Můžeš zkusit zalaborovat.
SmDei.gif
SB (260)|11.6.2009 09:15
A jak to třeba řeší v TV,když dostanou od někoho DV a vyrábějí betu v palu,která je upper?
jaromir9909 (269)|11.6.2009 09:26
Saxel :BB:
Na tu možnost použití Smart Deinterlacing filtru jsem zapomněl.
Primárně je určen na progresivní materiál. Reší to položka Phase Shift. Není dobré používat Field Swap.

SB
Jsou tři možnosti, z toho dvě použitelné.
1. Znovu poskládat jednotlivé pole do snímků po zahození prvního pole. Jeli ve snímku první dolní, zahodí se a první snímek se složí z druhého horního pole a dolního pole z druhého snímku. Pokud je ve videu použit i progresivní materiál, není nejvhodnější. Pro DV Pal je asi nejlepší možnost.

2. Zahození jednoho řádku, tím se druhý stává prvním, a duplikování posledního řádku. Je vhodný pro video se smíšeným obsahem, ale dojde k mírnému posunu o jeden řádek.

3. Field Swap pouze prohodí pole. V důsledku je sice změněno řazení polí, ale dolní půlsnímek se na výsledném zobrazovacím zařízení vykreslí jako horní. Dojde k rozřádkování na hranách. Je určen spíše pro opravu takto špatně poskládaných polí.

Jak to řeší v TV nevím. Ale často to tam mají blbě.
SB (260)|11.6.2009 11:20
Pokud se použije zahození prvního pole,pak je tento materiál nevhodný ke střihu,protože snímek obsahující střih,bude obsahovat půlsnímky ze dvou různých záběrů.Zahození řádku provádí třeba Final cut pluginem shift fields a to pro upper zdroj a lower výstup ubere jeden zespoda,t.j. nahoře přidá černej.
jaromir9909 (269)|11.6.2009 12:34
[QUOTE=SB;229316]Pokud se použije zahození prvního pole,pak je tento materiál nevhodný ke střihu,protože snímek obsahující střih,bude obsahovat půlsnímky ze dvou různých záběrů.Zahození řádku provádí třeba Final cut pluginem shift fields a to pro upper zdroj a lower výstup ubere jeden zespoda,t.j. nahoře přidá černej.[/QUOTE]

Pokud se bavíme o prokládaném videu, pak jeden snímek obsahuje dva záběry. Jedno pole , jeden záběr.
Pouze pro progresivní snímání je jeden snímek-jeden záběr, ale zde je jedno jak se video označí, zda lower či upper.
Proto je pro prokládaný záznam z kamery vhodný. Nezdá se mi, že by někdo natáčel s přesností na jedno pole.

Pro smíšený obsah je vhodnější ten druhý postup.
SB (260)|11.6.2009 12:44
Tak jsem to nemyslel...Když jde jeden půsnímek pryč,tak se ty další posunou,takže pokud je to třeba už sestříhaný materiál,tak na těch střihách bude ve střižně vidět dva půlsnímky z různých dvou záběrů v sobě a pokud by někdo takto upravený materiál používal ještě pro nějaký sestřih-zkracoval,nebo přehazoval scény apod.,tak tyhle snímky musí obejít.Pak je vhodnější ten druhý způsob.Hlavně by měl být naprosto bez problémový a rychlý.
SB (260)|11.6.2009 12:50
p.s. Jinak se vším naprosto souhlasim... :))))
LOPOLO_2 (488)|11.6.2009 18:24
[QUOTE=Saxel;229292]SB:
Nedalo mi to a zkusil jsem ještě ve Vegasu Smart Deinterlacing od Mikeho.
Do projektu PAL Widescreen, LFF, "Deinterlace method" = "None" jsem vložil video UFF a aplikoval na něj filtr Smart Deinterlace s vypnutým Motion Processingem a s prohozem půlsnímků. Nejlepších výsledků jsem dosahoval s nastavením pluginu dle příloženého screenshotu. Ve výsledku je patrné velmi lehké máznutí, které je zřejmě způsobeno fázovým posunem, ale jinak je to v pořádku. Můžeš zkusit zalaborovat.[/QUOTE]

Funguje v devitce? Zatim ho teda nepotrebuju pac ve finale radeji delam progresivni obraz treba na DVD ale jestli ma smysl se tim zabejvat. Diky
Saxel (2279)|11.6.2009 20:15
Zatím jsem neměl důvod přecházet na devítku, takže nevím...
Akim (128)|11.6.2009 20:46
[QUOTE=LOPOLO_2;229363]Funguje v devitce? Zatim ho teda nepotrebuju pac ve finale radeji delam progresivni obraz treba na DVD ale jestli ma smysl se tim zabejvat. Diky[/QUOTE]

Jak tomu mám jako laik LOPOLO rozumět? Děláš z prokládaného záznamu 1080i záměrně vždy progresiv i v případě, že je výsledek určený pro DVD? Možná hloupá otázka začátečníka. Prostě sbírám informace. Např. momentálně chtějí po mě natočit akci, kterou předtím točil někdo jiný. A jejich zadání (krom jiného) zní: prostě aby to nevypadalo tak jako to video předtím - takový to divný jako telenovela. Je tohle ta cesta správným směrem?
SB (260)|11.6.2009 20:58
Jestli chceš,aby to vypadalo víc filmově,tak určitě vyrob progressive DVD.Když budeš dělat z HDV SD,tak to stejně musíš přepočítat,takže je jedno jak se rozhodneš,ale filmově to bude vypadat v progressivu.Pokud se nebavíme o Blu-ray ...
Akim (128)|11.6.2009 21:09
[QUOTE=SB;229390]Jestli chceš,aby to vypadalo víc filmově,tak určitě vyrob progressive DVD.Když budeš dělat z HDV SD,tak to stejně musíš přepočítat,takže je jedno jak se rozhodneš,ale filmově to bude vypadat v progressivu.Pokud se nebavíme o Blu-ray ...[/QUOTE]

Ok. Vím, že trochu odbíhám od tématu vlákna přesto.... Jak tedy nejlépe postupovat. Natáhnu do PC v HDV 1080i. Mám pracovat v projektu (Vegas) HDV 1080i nebo rovnou v progresiv přesto, že pracuju s prokládaným materiálem. (kvůli generované grafice apod.)
SB (260)|11.6.2009 21:18
Nastav si projekt podle toho,co chceš jako výstup-právě i kvůli grafice.
SB (260)|11.6.2009 21:24
p.s.v preview best nastavení uvidíš,jak bude vypadat výsledek.
Akim (128)|11.6.2009 22:02
Díky. Ale jak správně tedy projekt nastavit. Vybrat šablonu HDV 1080-50i a zde zvolit field order: none - progresiv, nebo rovnou pracovat v přednastaveném template např. HDV 720-25p?
Saxel (2279)|11.6.2009 22:26
[QUOTE=SB;229390]Jestli chceš,aby to vypadalo víc filmově,tak určitě vyrob progressive DVD...[/QUOTE]
Já bych byl s tím progressivním DVD trochu opatrný. Musí se tomu podřídit i samotné natáčení. Rozhodně je zcestná myšlenka, že budu točit na automat, ve střižně zruším proklad a mám filmový vzhled. Nechci to rozebírat, tohle téma jsme tu už několikrát měli. Jen si myslím, že není dobré všeobecně doporučovat odstranění prokladu jako cestu k filmovějšímu vzhledu. Daleko působivější je zmenšení hloubky ostrosti, ale toho už se dosahuje obtížněji a navíc už jsem úplně mimo téma threadu.
Saxel (2279)|11.6.2009 22:31
[QUOTE=Akim;229401]Ale jak správně tedy projekt nastavit... [/QUOTE]
Projekt nastav podle zpracovávaného materiálu, tedy nejspíš HDV 1080-50i. Formát a parametry výstupu volíš až při rendrování.
Akim (128)|11.6.2009 22:43
[QUOTE=Saxel;229405]Já bych byl s tím progressivním DVD trochu opatrný. Musí se tomu podřídit i samotné natáčení. Rozhodně je zcestná myšlenka, že budu točit na automat, ve střižně zruším proklad a mám filmový vzhled. Nechci to rozebírat, tohle téma jsme tu už několikrát měli. Jen si myslím, že není dobré všeobecně doporučovat odstranění prokladu jako cestu k filmovějšímu vzhledu. Daleko působivější je zmenšení hloubky ostrosti, ale toho už se dosahuje obtížněji a navíc už jsem úplně mimo téma threadu.[/QUOTE]

jj. To je mi jasný a ani se nechci pokoušet o zázraky. Jde mi o to, že ty lidi kolikrát neví, co že jim na tom videu připadá divný. Nechci se vůbec pouštět do polemik ohledně filmového vzhledu. Vím, že řečeno bylo mnoho. Jen mě zaujal LOPOLO s tím svým příspěvkem výše (mimochodem jeho videa se Z1 jsou úchvatný) . Nakonec budu pravděpodobně objednané video dělat normálně jako vždy.
A s tou tvou radou ohledně nastavení projektu. Znamená to tedy, že se mi grafika (titulky, barevné podklady...) budou do projektu HDV 1080i automaticky vkládat jako progresivní? Dle mého ano, pokud se mrknu na properties např. toho titulku, je vždy progresiv, tedy i v prokládaném projektu. Jelikož točím stejně jako ty s HVéčkem, jseš mi přímo povolaný poradit :-). A ještě jednou oběma díky za odpovědi.
LOPOLO_2 (488)|12.6.2009 01:10
[QUOTE=Akim;229384]Jak tomu mám jako laik LOPOLO rozumět? Děláš z prokládaného záznamu 1080i záměrně vždy progresiv i v případě, že je výsledek určený pro DVD? [/QUOTE]

Ano .. i z SD.
LOPOLO_2 (488)|12.6.2009 01:14
[QUOTE=Saxel;229379]Zatím jsem neměl důvod přecházet na devítku, takže nevím...[/QUOTE]
diky .. jak bude cas mrknu na to
SB (260)|12.6.2009 01:30
[QUOTE=Saxel;229407]Projekt nastav podle zpracovávaného materiálu, tedy nejspíš HDV 1080-50i. Formát a parametry výstupu volíš až při rendrování.[/QUOTE]

Pokud to uděláš takhle,tak uvidíš výsledek v preview pouze HDV.Pokud chce Akim vyrobit SD DVD a bude do něj vkládat grafiku,titulky a třeba fotky v HDV,tak nebude možné eliminovat určité artefakty správně.Například titulky vložené jako 1080i,se v SD budou chovat trochu jinak.Je potřeba uvažovat ve výstupním rozlišení-máš třeba jinej PAR a pro HDV si můžeš taky dovolit tenčí horizontální linie.To se týká i zmíněného progressivu.
ai (2993)|12.6.2009 04:29
HV30 ,30p, Vegas v projektu nastaveno none-progressive, a kazdy klip zvlast nastavit jeste na progressive (detekovano jako upper field, asi logicky predpoklada Vegas u HDV),
grafika je pak generovana jako progressive ale musi byt vystup progresivni (v enkoderu), a pak zase nejaka bota, rendering trva dele a nevypisuje moc "no recompression required" , i kdyz vlastne nic neprevadi, jako u 60i

pak u SD DVD je treba davat bacha na enkodery, jestlize se vybere sablona pro DVD nastavuje automaticky na vystupu upper, je treba vybrat rendering mpg a manualne nastavit na DVD hodnoty i s progressive
Akim (128)|12.6.2009 07:55
[QUOTE=ai;229426]HV30 ,30p, Vegas v projektu nastaveno none-progressive, a kazdy klip zvlast nastavit jeste na progressive (detekovano jako upper field, asi logicky predpoklada Vegas u HDV),
grafika je pak generovana jako progressive ale musi byt vystup progresivni (v enkoderu), a pak zase nejaka bota, rendering trva dele a nevypisuje moc "no recompression required" , i kdyz vlastne nic neprevadi, jako u 60i

pak u SD DVD je treba davat bacha na enkodery, jestlize se vybere sablona pro DVD nastavuje automaticky na vystupu upper, je treba vybrat rendering mpg a manualne nastavit na DVD hodnoty i s progressive[/QUOTE]

Já bych prosil jako pro blbýho. Takže vyberu šablonu HDV 720-25p (točím 50i)? A nastavit tedy ještě properties každého klipu na progresiv.
A teď jen úvaha. Nebylo by tedy snažší celé střihnout v projektu 1080i, pak renderovat finální soubor 1080i a teprve potom odstranit proklad? Je mi jasný, že se ve změněných částech bude provádět dvakrát přepočet, ale přeci.
A bylo by možné, aby poodhalil LOPOLO jak (v jakém nastavení projektu) pracuje při zpracování původního 1080i, případně i finální encoding pro DVD?