Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Broadcast safe

SB (260)|30.5.2009 15:46
ahoj,dočetl jsem se,že broadcast safe limit pro composite video je max 120.pro Luma je to 100.Takže když nastavím composite na 120 nebo 110 pro peaks je vše o.k?Jedná se mi o to,že při nižší hodnotě je to už hodně vidět na barvách a není to moc pěkný.... Dík za osvětlení problematiky špiček videosignálu pro vysílání. :)
Pave1 (4279)|31.5.2009 11:48
Já ořezávám jen jasovku (na 16 - 235, nijak se to počítat nemusí), barvy jen zcela vyjímečně, tolik je nikdy nesaturuju (spíš je je-li třeba zkoriguju jemnou desaturací při drobných barevných korekcích, které na závěr střihu v případě nutnosti dělám, ale mé zásahy jsou zcela minimální, pokud jde o nějaké amatérské drobnosti).

Podívej se na vectorscop v sw, pusť si tam test (barevné pruhy EBU 100/75), špičky (*testu) budou dosahovat do vyhrazených polí. Pokud špičky signálu nepřelezou vnější kruh, můžeš to pustit. Zcela vyjímečně je třeba oříznout např. sytou červenou nebo modrou, ta se občas najde (ale to já před výpisem jak říkám zkoriguju malinkou desaturací, takže pak už nepotřebuji chromu ořezávat).

Tolik můj praktický pohled.
SB (260)|31.5.2009 14:35
Ve Vegasu jsou 3 presety na Broadcast safe: Lenient,Conservative a Extremely conservative.Všecky mají Luma min-0,max 100.Chroma max 100.Liší se právě v tom composite: min je vždy -20,ale max je 120,110 a extrémní 100.V premiéře je jen posuvník na composite,který je defaultně na 110 a ve Final cutu jsou presety 4:120,115,110 a 100.Tak mě zajímaly na těch špičkách ty rozdíly,protože na vektorscopu to je všechno uvnitř 100. kruhu vectorscopu,ale když hodím plug-in pro BS,tak se mění hodnoty i uvnitř pro různé barvy ve videu a třeba červenou,která je uvnitř značky pro Red,při testu na pal pruhách,stáhne blíž ke středu,takže ztmavne.´,což dělá i premiera,tak mě zajímaly ty limity.Každopádně díky za poznatky :)
Pave1 (4279)|31.5.2009 21:09
hmm, barvy by neměly tmavnout, zkus jiné nastavení, jestli tam něco není.

Ale jak říkám, pokud to výrazně nebarvíš, tak není třeba chromu ořezávat. Určitě jeď taky "na maximum", v tom limitu (stále je tam jistá tolerance). Co se ti zdá podle vectorscopu problematický, to jemně odsaturuj a chromu jinak plošně neořezávej .-) .
SB (260)|31.5.2009 23:09
ten plug-in ve Vegasu má ještě posuvníky pro každou složku na "smoothness",takže to nefunguje jen jako limiter,ale pokud se to udělá jako "hladkej ořez" ,tak to funguje jako šetrná desaturace na problematicých místech,protože nastavenou špičku pro danej limit stáhne tak,aby dodržel kresbu a ne prostě všechny hodnoty co lezou nad limit srazí na tu poslední nejvyšší.Mě taky šlo hlavně o to,jestli ty různý úrovně v presetech pro composite jsou všechny v pohodě a těch 120 pro ten mírnej ořez je pro broadcast o.k.,resp. jaký jsou přípustný normy pro tyto hodnoty.U Luma a je to jasný:16-235,ale u toho composite je to víc.

p.s. přídávám ukázky z měřáku z renderu do dv po aplikaci filtru
ukazka1.png ukazka2.png
Pave1 (4279)|31.5.2009 23:40
Celkový rozsah je 130 IRE, -20 až 110 IRE. Ale malé překročení např. na DVD ničemu nevadí, ty elektroniky si to ořežou.

(jen pozor, abys neměl na composite náhledu osciloskopu zaplý jen náhled jasovky, ale vše)
SB (260)|31.5.2009 23:43
Na dvd to je ok,to jo.Takže ty ukázky jsou ok?Matou mě ty hodnoty RGB kanálů.Ten náhled z WF je přepnutý do composite módu,může být i jako luma,což je ok.Jako dole na Histogramu
Pave1 (4279)|31.5.2009 23:44
Na tom vpravo nahoře máš těch -20 až 110 (pro chromu). Je to ok. Luma narozdíl od chromy MUSI být 0 - 100 IRE (pozor, spodní hranice je zcela kritická, na horní můžeš být o 3pct přes).
SB (260)|31.5.2009 23:45
Takže presety nad 110 by se pro vysílání radši neměli
použít...
SB (260)|31.5.2009 23:48
Kritická na těch screenech?nebo obecně musí být 0 IRE t.j. 16 pro RGB
Pave1 (4279)|31.5.2009 23:49
na těch screenech to máš vše dohromady, pro posouzení LUMY si zapni filtr - nebo zobrazení čistě luminance = Y waveform (nevím, jak to vegas má). Pak uvidíš těch 0 - 100 .-) .

dobrou .-)
SB (260)|31.5.2009 23:51
To se přepne ve Waveformu na luma,tam je to ok.Dole na histogramu je luma to první,zbytek RGB kanály. dobrou a dík

p.s. tady ta luma---
Luma1.png Luma2.PNG
SB (260)|2.6.2009 10:03
Jo a neví někdo o nějakých přednáškách nebo vzdělávacích kurzech o videu?Internet je fajn,ale nějaká ta přednáška o barevných korekcích a podobných věcech se hodí... :)
SB (260)|2.6.2009 11:42
Ještě bych měl jednu nejasnost... :) na ukázkách tří screenů z Vegasu je obraz v DV před aplikací filteru broadcast colors a pak po aplikaci,ale to pouze ve střižně.Když tento obraz vyrenderuju do DV,tak se sice ořez povede,ale s určitou tolerancí,která přestřeluje hodnoty,filtrem nastavené...Má někdo vysvětlení?Je to způsobeno alghorytmem DV.resp. Diskrétní kosínovou transformací?A je toto v pořádku? Dík..
original dv p?ed aplikací filtru.PNG original dv po aplikaci filtru Broadcast colors p?ed renderingem.PNG original dv po aplikaci filtru Broadcast colors po renderingu do DV.PNG
SB (260)|3.6.2009 18:48
To se tím nikdo nesetkal??
Pave1 (4279)|3.6.2009 21:15
Na tom prvním snímku máš na luminanci (vpravo nahoře) na nule takovou "fajfku" dolu pod nulu.

Na druhých dvou není, takže to je ok. Zbytek je vliv DV kodeku, který používá daný sw.
MIHI (940)|3.6.2009 23:32
[QUOTE=SB;228433]To se tím nikdo nesetkal??[/QUOTE]
Já si myslím že to máš v pořádku, otázkou je proč potřebuješ být tak úzkostlivě v nějaké normě. Pro běžnou domácí produkci to nemá myslím zásadní význam a pokud dodáváš do nějaké TV, informuj se u nich jaké mají požadavky. Některé na to hledí důkladně podle doporučení EBU, některé jsou trošku benevolentnější a jinde na to kašlou úplně. Co se týká drobných přesahů mimo "bezpečnou oblast", tak tuším že i v EBU nebo ITU je ještě poznámka že drobná bodová překročení (nepamatuji si teď kolik, myslím že 1 procento obrazu) je v normě a, že to je "tolerováno" měřícími a zařízeními pro legalizaci barev. A jak píše Pave1 je tu i souvislost s kodekem. Třeba u Avidů (MC, Symphony) je u safe color limiteru k zaškrtnutí i volba označená 4:2:2, která zaručuje že bude procesovaný skutečně každý pixel jednotlivě a nemůžou vzniknout drobné "výstřelky" při podsamplované chromě. Samozřejmě že 4:2:2 zpracování zpomalí výkon a zdá se mi to taky zbytečné. Tak zkus jestli tahle problematika není popsaná u Vegasu.
SB (260)|4.6.2009 09:55
Jde mi o to pochopení toho přestřelu..Vegas nic podrobnějšího v manuálu nemá.Jen,že se má použít plug-in v případě nutnosti ořezu a jak funguje,což nezahrnuje nějaký detailnější zpracování chromy,pouze táhly hladkost ořezu.Když ten ořez provedu a vyrenderuju na Uncompressed videu tak samozřejmě histogram a osciloskop ukazuje totožný obrázek jako v projektu po aplikaci filtru.Takže je to věc DV kodeku.Vegas používá SONY DV,pokud se mu nepovolí v general pref. jiný.To samý se vyskytuje v případě mpeg2.Zajímalo mě jestli je daný přestřel,věc zaokrouhlování hodnot při kompresi ve zpracování 4:2:0.Jinak řečeno-když budu chtít limitovat audio třeba ultramaximizerem a nastavím peak na určitou hodnotu,tak očekávám po renderingu tu samou hodnotu ve špičkách.Samožřejmě že je to trochu jiný případ,protože je zde ona komprese DTC a tak to zřejmě,jak píše Pave1,vzniká.Když pak teda použiju nastavení compositu od -20 do 110,tak to bude kousek mimo a zajímá mě teda smysl toho limitování,když DV,který je stále Broadcast standard takový tolerance ve výpočtech umožňuje.
Pave1 (4279)|4.6.2009 11:44
Přesně jak píše MIHI - chce to trochu méně úzkostlivosti .-) .


Ořez jasovky (0 - 100 IRE) smysl má, taky ho dělám na každém broadcast sestřihu.

Kupodivu to funguje :-) .
MIHI (940)|4.6.2009 16:16
Ty od toho očekávaš moc - vzhledem k tomu že vlastně ani výrobce pořádně nepopíše k čemu to je. Co to je vlastně Broadcast safe? V podstatě nic, prostě nějaký efekt, který automaticky srovná ty úrovně do "rozumné formy". Už samotná podivnost, jak si předtím psal, že to má několik úrovní nastavení naznačuje, že to je jen spíš jakási "přibližná záležitost". Vlastně žádné univerzální nastavení neexistuje. Existuje několik technických norem a doporučení různých broadcast skupin. A každý si pak určí vlastní předpisem, čeho a jak se bude držet. Např. má osobní zkušenost je, že na ČT se koukají spíše na Lumu, na Nově mě instruovali, že si mám hlídat gamut (zkušenosti jiných se můžou samozřejmě lišit). Pokud není u toho Veasu výslovně uvedeno, že ty hodnoty srovná do úrovní podle nějaké konkrétní normy, předpisu, doporučení, můžeš od toho očekávat vlastně cokoli. Jak psal Pave1, základ je to ošetřit při korekcích a tyto pouze pomocné pluginy použít jen jako jištění, kdyby něco někde ulítlo. Abych to shrnul, přestřely by mohly být důsledkem např. systému interního zpracování toho efektu, započítáním tolerance nad limity nebo úplně něčeho jiného. Broadcast safe tedy podle mě nic neznamená, ani nazaručuje a je třeba postupovat podle požadavků konkrétního objednavatele.
SB (260)|4.6.2009 16:55
ok..dík za názory a zkušenosti.Udělal jsem si testík i v Premiéře a výsledek byl podobný.Třeba Final cut má taky presety podle composite úrovně,jak jsem psal výše.Takže taky neoznačuje limit podle nějaké normy.Má i nastavitelné parametry v rámci daných možností.

Popis plug-inu ve Vegasu:

Broadcast Colors


Computer monitors can display sixteen million colors, while televisions display roughly two million colors. This difference means that through editing video on a computer, you can create colors that are out of range for a television display. The visual effects can range from color variations to noticeable ghosting artifacts.

The Broadcast Colors plug-in can be used to adjust luminance and chrominance values for media files, events, or tracks where color may be an issue (especially with titles and still images).


--------------------------------------------------------------------------------

Choose a setting from the Preset drop-down list or edit the controls as desired:

Item
Description

Luma: Min
Enter the minimum luminance value, and drag the Smoothness slider to control how smoothly luminance values are blended.

Set the slider to 0 to clamp to the value in the Min box.

Luma: Max
Enter the maximum luminance value, and drag the Smoothness slider to control how smoothly luminance values are blended.

Set the slider to 0 to clamp to the value in the Max box.

Chroma: Max
Enter the maximum chrominance value, and drag the Smoothness slider to control how smoothly values are blended.

Set the slider to 0 to clamp to the value in the Max box.

Composite: Min
Enter the minimum composite luma/chroma value, and drag the Smoothness slider to control how smoothly the composite values are blended.

Set the slider to 0 to clamp to the value in the Min box.

Composite: Max
Enter the maximum composite luma/chroma value, and drag the Smoothness slider to control how smoothly the composite values are blended.

Set the slider to 0 to clamp to the value in the Min box.

7.5 IRE Setup
Select this check box if you want to set your black to a value of 7.5 as is used in the United States for NTSC video.

Studio RGB (16 to 235)
Select this check box if you want to set your RGB color range from 16 (black) to 235 (white).

The DV format allows color values to exceed broadcast NTSC and PAL color level standards. To ensure that your video levels stay within legal broadcast levels, you can use the Extremely Conservative preset in the Broadcast Colors filter to specific events or to the entire project.

This filter does result in recompression of the video, so expect render times to increase significantly if the filter is applied to the entire project.

With the Sony DV codec and the smooth clamping capability of the Broadcast Colors filter, you will not significantly degrade your picture quality. The only noticeable difference typically occurs in the pure white portions of the video, which will be smoothly clamped to legal broadcast levels.
SB (260)|4.6.2009 16:57
A takhle v Premieře:

Broadcast Colors effect
The Broadcast Colors effect alters pixel color values to keep signal amplitudes within the range allowed for broadcast television.

Use the Key Out Unsafe and Key Out Safe settings for How To Make Color Safe to determine which portions of the image are affected by the Broadcast Colors effect at the current settings.

Broadcast Locale The broadcast standard for your intended output. NTSC (National Television Standards Committee) is the North American standard and is also used in Japan. PAL (Phase Alternating Line) is used in most of Western Europe and South America.

How To Make Color Safe How to reduce signal amplitude:
Reduce Luminance Reduces a pixel’s brightness by moving it toward black. This setting is the default.

Reduce Saturation Moves the pixel’s color toward a gray of similar brightness, making the pixel less colorful. For the same IRE level, reducing saturation alters the image more noticeably than does reducing luminance.


Maximum Signal The maximum amplitude of the signal in IRE units. A pixel with a magnitude above this value is altered. The default is 110. Lower values affect the image more noticeably; higher values are more risky.