Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ztracené soubory

strelec3751 (34)|30.5.2009 11:47
Všechny Vás zdravím,

mám takový problém, nějakým nedopatřením se mi ztratily všechny soubory z jednoho HDD. Pomocí programu GEtDataBAck se mi je jakž takž podařilo obnovit. Bohužel bez původních názvů. Všechny obnovené video soubory mají příponu .avi. Velká část jich bez problémů funguje, myslím, že většinou jsou to soubory ve formátu xvid a divx. Pak je tu ale část souborů, které mají shodnou velikost 1 073 544 696 a nejdou žádným způsobem otevřít. Mohli by to být soubory, které byly původně součástí obrazů DVD disků, tedy vlastně ve formátu mpeg. Nemáte někdo nápad jak zjistit v jakém jsou tyto soubory vlastně formátu a případně jak je zprovoznit?

Děkuji Střelec
StD (8612)|30.5.2009 12:12
No jestli jsou to "rozporcované" ISO (což poznáš podle přípony a shody názvu), tak není nic jednoduššího než je spojit v TotalCommanderu, máš-li i potřebný *.crc soubor s CRC kontrolním součtem. Chceš-li řešit tohle, tak raději rovnou připoj log po obnovení těch souborů, jak se kde co jmenuje.
strelec3751 (34)|30.5.2009 15:05
Díky za odpověd,
asi jsem se špatně vyjádřil. nebyli to původně obrazy disků ve formátu ISO ale vytvořené soubory ve struktuře DVD - tedy obsah složky Video TS. Ale není to bohužel jisté.Zachráněné soubory nemají žádný smysluplný název, jen řadu písmen a čísel. Jak už jsem psal, některé se podaří otevřít(tedy přehrát) a podle obsahu je zpátky pojmenovat a případně nějak zorganizovat. Ale do některých se prostě nedostanu, takže ani nevím v jakém jsou vlastně formátu (všechny bez ohledu na skutečný formát mají příponu .avi, i když ty které jdou přehrát možná jsou opravdu jen ty které byly ve formáti divx nebo xvid) a jak by se případně nechali opravit. Přejmenování na mpeg nepomůže. K přehrání používám KMPlayer, který si poradí s lecčíms.
Nejspíš bych asi potřeboval nějaký program, který by mi v první řadě soubory zanalyzoval a určil jejich vlastnosti, no a potom program, který by je nějak zprovoznil.

Střelec
StD (8612)|30.5.2009 22:20
[QUOTE=strelec3751;227995]...program, který by mi v první řadě soubory zanalyzoval a určil jejich vlastnosti, no a potom program, který by je nějak zprovoznil... [/QUOTE]
Manuálně GSpotem nelze? Zprovoznit potom opět po logickém roztřídění ručně přepsáním přípon na VOB a ty nečitelné ti zůstanou IFO a BUP (vždy identické dvojice)
strelec3751 (34)|4.6.2009 16:50
Tak pokračování:

Soubory jsem zkusil obnovit jiným programem. Trvalo mu to čyři dny, ale nakonec obnovil většinu video souborů (jen pro zajímavost, neobnovil prakticky žádné fotografie, které naopak vcelku úspěšně obnovil předchozí program). Soubory obnovil i s adresářovou strukturou a s názvy, takže už vím o co se v jednotlivých případech jedná. Většina souborů je "funkční", to znamená, že je lze přehrát a dále případně zpracovávat. Problém mám s jedním souborem v "nekomprimovaném" DV formátu. Správně se jmenuje, má správnou příponu .avi a odpovídající velikost cca 31 GB. Ale nejde nijak zprovoznit, ani přehrát ani otevřít v žádném editoru. Jde už o výsledný výstup projektu z Vegasu, takže si podle velikosti dovedete představit, že je v něm schováno dost práce. Program GSpot jej jako načte, ale tvrdí, že se jedná o
"File type:MPEG-2 Transport Stream
Mime Type: video/mp2t",
jinak jsou všechna okénka prázdná. Musím bohužel konstatovat, že program GSpot neumím používat ani trochu, takže pokud by jej bylo možno využít k opravě tohoto souboru, prosím o polopatický výklad.
Závěrem tedy prosím o nějaký nápad jak tento soubor opravit.

Děkuji Střelec
siSINka (122)|4.6.2009 20:55
Je docela možné, že GetDataBack neobnovilo všechno, něco zůstalo poškozené, přestože "navenek" vypadá OK. Záleží, k čemu vlastně na HDD došlo...
mirekv (7169)|4.6.2009 22:10
Na ten projekt z Vegasu chce zkusit různé editory, mám ale obavu, že to je jen prázdný soubor ve schránce 31GB.
strelec3751 (34)|4.6.2009 22:27
První část zmiňovaného projektu, která má velikost asi 21GB je v pořádku.

Disk byl zřejmě zformátován, nevím to přesně, z nějakých mně neznámých důvodů na něm proběhl nějký proces při restartu systemu po nainstalování programu Acronis Selector a pak si na něm ještě "schroupnul" check disk.
StD (8612)|5.6.2009 07:17
[QUOTE=strelec3751;228620]První část zmiňovaného projektu, která má velikost asi 21GB je v pořádku.

Disk byl zřejmě zformátován, nevím to přesně, z nějakých mně neznámých důvodů na něm proběhl nějký proces při restartu systemu po nainstalování programu Acronis Selector a pak si na něm ještě "schroupnul" check disk.[/QUOTE]
No to buď rád, že jsi z toho zachránil vůbec něco. GSpot je jen "identifikátor", ten nic neopravuje. Jinak viz mirekv.
strelec3751 (34)|8.6.2009 16:23
Děkuji za všechny názory,
největší problém se nakonec vyřešil díky mojí nepořádnosti, ten důležitý velký soubor jsem nakonec našel na disku C v defaultním adresáři kam jej původně uložil Vegas a já jsem jej potom překopíroval jinam a zapoměl jej smazat. V případě daného souboru měl pravdu mirekv, obnovený soubor "obsahoval" jen pár stovek nějakých znaků. Ostatně to byl zřejmě případ všech "obnovených" souborů, která nebylo možno použít,a snaha o jejich obnovu byla vlastně důvodem k založení tohoto tématu.

Shrnutí:
Výsledkem záchrany souborů bylo obnovení většiny, možná všech, fotografií, obnovení opět většiny, možná všech, hudebních souborů mp3, obnovení cca 50% textových souborů .doc, a cca 30% video souborů v různých formátech.
Obnovu jsem prováděl dvěma programy, jednak programem "GetDataBack for NTFS", tento program obnovil jakési údaje, zřejmě o souborové struktuře disku, ale to jsem nedokázal nijak využít, a kromě toho řádově stovky souborů, které měly jako názvy nahodilé řetězce písmen a čísel a vcelku správnou příponu podle typu souboru. Co se týče video souborů, většina nalezených byly spustitelná a ty spustitelné byly kompletní. Nebyly ovšem obnoveny všechny video soubory. Obnova souborů tímto programem trvala několik hodin.

Obovu jsem provedl také programem "Recover My Files" Obnova tímto programem trvala asi 50 hodin. Byla smysluplně obnovena adresářová struktura, problém byl v tom, že hodně video souborů, které bylo možno spustit neodpovídalo svému názvu, někdy to byl dokonce kompilát částí několika nesouvisejících souborů. Opravdu použitelných souborů s videem bylo jen málo, ale kupodivu např již uváděný soubor s videem ve formátu DV a o velikosti cca 20GB byl úplně v pořádku. Fotografie a mp3 byly ve správných adresářích a pod správnými názvy. Textové ani jiné soubory nebyly obnoveny.


Střelec
wendy271 (44)|1.6.2011 18:13
Použiju toto vlákno, přestože poslední příspěvek na uvedené téma je dosti staršího data.
Ale problém se ztracenými soubory je věčný a já se svými trampotami jsem důkazem, že je tomu tak.
Z rodinné kamery Sony SR10 s HDD 40GB jsem v dobré víře stáhl do PC "všechny" soubory od března do 27.5.2011, podle datumů je roztřídil do patřičně pojmenovaných adresářů, celý nový "přírůstek" přenesl i na archivní HDD 1,5TB a pak obsah kamerového HDD smazal, protože škola jela na výlet a dcera jako doprovod chtěla mít kameru s plnou záznamovou kapacitou.
Jenže když po mně dcera chtěla urychleně udělat DVD z nějaké školní besídky z počátku května,
žádné videosoubory s tou besídkou jsem ve svém "zdvojeném" archivu nenašel.
Připustil jsem možnost, že jsem některé "datum" opomněl a pustil jsem na disk program Recover My Files. Nechal jsem ho běžet tak dlouho, než vyhledal soubory s datumem z roku 2011, a když začal tabelovat starší datumy, přešel jsem do režimu obnovení souborů. Byla tam skupinka souborů s datumem 12.5.2011, to by mělo odpovídat termínu té besídky. Jenže všechny vyhledané soubory měly příznak "overwrite", čehož jsem se obával, protože na tu vyprázdněnou kameru se nahrávaly klipy z akce "školní výlet" s datumem 31.5.2011, řádově se jednalo o desítky minut.
Přesto jsem do záchranného adresáře získal asi 10 souborů různé velikosti i se správným jménem a extentem *.MTS, jenže jen dva jsou zpětně přehratelné, ostatní produkují jen zvukovou stopu.

Takže když znáte můj problém, navrhněte mi:
- jiný "recovery SW", nějaký přímo pro full HD soubory
- SW na opravu těch souborů, které produkují jen zvuk
- mám zkusit obnovu na fyzické úrovni ? Trvá to ale asi příšerně dlouho a nevím jestli nedostanu jako výsledek čísla sektorů a nikoli jména souborů

Netrpělivě čekám na Vaše reakce.