Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

polarizační filtr

marcellom (103)|30.5.2009 10:18
Používáte někdo na kameře polarizační filtr? kupuji novou kameru, chystám se na "dovču" k moři a do hor a tak zvažuji, zda by se nevyplatil...ale nemám s ním (na kameře) zkušenost...má smysl? A jaký? Koukal jsem na Hoyu, B+W, Kenko....
Saxel (2279)|30.5.2009 10:44
Určitě má smysl si polar. filtr přibalit. To co umí si můžeš předem vyzkoušet ještě před dovolenou. Každopádně, až budeš chtít natočit jiskřičky na hladině moře při západu slunce, tak ho sundej a naopak, když budeš chtít ukázat průzračnost mořské vody a do jaké hloubky je vidět, tak ho nasaď. ;)
A k moři a do hor nezapomeň na ND filtr. \\/
Značku filtrů si vyber sám podle svých finančních možností.
marcellom (103)|30.5.2009 11:23
[QUOTE=Saxel;227948]Určitě má smysl si polar. filtr přibalit. To co umí si můžeš předem vyzkoušet ještě před dovolenou. Každopádně, až budeš chtít natočit jiskřičky na hladině moře při západu slunce, tak ho sundej a naopak, když budeš chtít ukázat průzračnost mořské vody a do jaké hloubky je vidět, tak ho nasaď. ;)
A k moři a do hor nezapomeň na ND filtr. \\/
Značku filtrů si vyber sám podle svých finančních možností.[/QUOTE]

funkci filtru znám z fotáku...jenom nevím, jak je použitelný na kameře (při focení zabíráš jednu scénu, při záběru měníš.. a tak nevím, nakolik se s tím dá efektivně pracovat). Ohledně značky jsem myslel spíše na to, zda je tu významný efekt snižování clonového čísla (u b+W např o 2, u Hamy dokonce o 4) - tedy udávaný koeficient. Tedy zda je opodstatněná v tomto případě investice...A Hoya neudává tento koeficient, ale jen to, že má propustnist 97% (což by asi odpovídalo 1). ceny jsou od 1100 - 1800Kč.
Pave1 (4279)|30.5.2009 12:40
Osobně bych preferoval B+W před Hoya (měl jsem oba).

Použití polarizáku je omezené, ale najde své použití i u videa.
marcellom (103)|30.5.2009 13:35
[QUOTE=Pave1;227968]Osobně bych preferoval B+W před Hoya (měl jsem oba).

-a důvod? Přišlo mi, že Hoya je papírově lepší (beru tu střední řadu tuším DMC, ne DMC Super, ani Dogital Pro 1).
Pave1 (4279)|30.5.2009 18:12
Jak říkám, je to jistý osobní pocit z výsledků jejich používání.

Nijak jsem to objektivně "neproměřoval", takže někdo jiný může mít jiný názor .-) .
pusher... (78)|1.7.2009 15:58
Mel bych dotaz na ND filtr ke kamere canon hf200. Myslite, ze tohle bude ok:
http://www.aaron.cz/produkty/hoya-ndx8-37mm-hmc

Jak bude vypadat obraz, kdyz clovek bude v zaberu zoomovat?

Bude pro zabery, ktere clovek potrebuje poridit na plazi, za vyrazneho slunce, nebo treba na horach, atd. stacit NDx8?, nebo je to zbytecne a stacil by NDx4??
peter.urblik (355)|1.7.2009 16:49
[QUOTE=marcellom;227982][QUOTE=Pave1;227968]Osobně bych preferoval B+W před Hoya (měl jsem oba).

-a důvod? Přišlo mi, že Hoya je papírově lepší (beru tu střední řadu tuším DMC, ne DMC Super, ani Dogital Pro 1).[/QUOTE]

Hoya je jednoznačne lepšia ale rada HD to je to najlepšie čo môžeš za rozumnú cenu zohnať

http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/2669.xhtml

videl som výsledky.. majiteľom bohužiaľ zatiaľ nie som... ale chystám sa ísť do 72 mm CIR-PL HD HOYA ale musím zohnať 105 euro.. :-) držal som v ruke tieto filtre a Hoya má jednoznačne lepšiu priepustnoť.. výhodou je že ho potom môžeš vklude používať aj v interiéry a pod... proste nie je tak tmavý ako ostatné... bol som až prekvapený aký je bledý.. a ako vravím výsledky sú senzačné... kamoš kupoval presne tento polarizák od hoyi a nevie si vynachváliť síce zan vyvalil 150 euro ale je spokojný... Ja mám všetky filtre od hoyi aj ked nie HD ale som s nimi veľmi spokojný a ako vravím ked našporím určite pôjdem do týchto HD-čkových... :-) a ešte neviem čo ideš filmovať ale pri krajinkách (napr.) sa bez polarizáka neobídeš... odfiltruje odrazy z listov, vykresluje oblohu a pod.... ale to myslím vieš..
peter.urblik (355)|1.7.2009 16:54
[QUOTE=pusher...;231510]Mel bych dotaz na ND filtr ke kamere canon hf200. Myslite, ze tohle bude ok:
http://www.aaron.cz/produkty/hoya-ndx8-37mm-hmc

Jak bude vypadat obraz, kdyz clovek bude v zaberu zoomovat?

Bude pro zabery, ktere clovek potrebuje poridit na plazi, za vyrazneho slunce, nebo treba na horach, atd. stacit NDx8?, nebo je to zbytecne a stacil by NDx4??[/QUOTE]

Ja osobne mám tento

http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/2636.xhtml

a som spoko... pri mori som s ním zatiaľ nebol ale v horách hej a stačil mi.. neviem ND4 sa mi zdá byť univerzálnejší.. porozmýšlaj koľko záberou urobíš takých že by si potreboval osmičku.. viem že slnko pri mori a na horách je sviňa :-) ale vážne skús nad tým popremýšlať... uvidíš že štvorka stačí.. a ak nie tak kúp dve (ND4 :-) )a v prípade potreby ich nahod na kameru oba... :-).. no a pri tej 4 vyzerá obraz pri zoomovaní normálne teda aspon mne tak príde.. :-D
pusher... (78)|1.7.2009 17:08
peter:
jasne, ono je hezky vykryt extremy, ale zase nechci ted vyplaznout velkej balik abych tech filtru koupil nekolik. potreboval bych pro zacatek neco k univerzalnejsimu vyuziti. mam dosti problem, ze mam zabery preexponovany, aniz by nutne muselo byt uplne extremne slunecno,. :(
teoreticky by ta ND4 sla pouzit i na vetsinu toceni za slunecneho dne, nejen v extremnich podminkach. co myslis?
peter.urblik (355)|1.7.2009 17:55
no poviem to tak nie som žiadny odborník... ale tá štvorka je ako vravím univerzálnejšia... preberal som to s chalanmi z fora... všetci vraveli že napr. pri mori je 4 málo že by sa hodila 8 alebo dve 4... je to len na tebe... a samozrejme že ND4 sa dá použiť na väčšinu točenia za slnečného dna....dalo by sa povedať že na bežné točenie je priam stvorená... na extrémy je tá ND8
Pave1 (4279)|2.7.2009 09:57
Tak kupovat dva stejné filtry nemá smysl (cena je stejná i když koupís ND4 + ND8, dva filtry mohou při širokém záběru vinětovat - tmavnutí rohů obrazu).

Smyslem je, že udržíš clonu např. pod cca F5, což většině kamer a jejich optice velmi svědčí (obraz není softlý, má ostrou kresbu, je to věc optiky a jejích limitů). Zadruhé můžeš dát delší čas (1/50 namísto 1/250 např) což svědčí plynulosti pohybu (nejen vln na moři). A za třetí ti menší clona umožní (podle situace) i s levnou kamerou pracovat někdy s hloubkou ostrosti, což je pěkné nejen u detailů.

Osobně bych na těchto dvou filtrech nešetřil a koupil oba, šedý není kritický, takže stačí i levnější provedení. Vrátí se ti to významně, v kvalitním obrázku z dovolené u moře i na horách. Polarizák používám velmi ojediněle, nejčastěji pro záběry "do dálky", kdy pročistí "mlžný opar" vzduchu (limituje ho postavení slunce k ose snímání). Častěji využiju gradientní šedý Cokin (s držákem na posunování a otáčení), který významně zlepší kvalitu širokých celků - přírodních scenérií, povýší tyto"klíčové záběry" často "na umění" .-) .
pusher... (78)|2.7.2009 12:01
Pave1: myslis, ze ND filtry Kenko budou ok?
Mysim tyto filtry:
http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p2121804-cz-kenko-filtr-ndx4-37mm
http://www.fotoskoda.cz/eobchod/default.asp?fc=21&ids=265&kos=1&kdehle=0&po=0&cop=2121613&idp=1151

Co jsem videl obraz z nejakejch jejich wide konvertoru, tak mi to prislo docela nic moc..
Pave1 (4279)|2.7.2009 12:55
Polarizák bych od nich nekupoval, ale pro běžné použití stačí i levnější ND filtr (na něm není celkem co zkazit .-) ). Podle mě u levnějších ND filtrů nebude zásadní problém, ale samozřejmě, pokud chceš mít jistotu, jsou tu ověřené značky.

Někdy se vyplatí trochu zariskovat, ale to je prostě vždy jen na tobě :-) .
televizeman (3)|4.11.2010 09:16
[quote=Saxel;227948]Určitě má smysl si polar. filtr přibalit. To co umí si můžeš předem vyzkoušet ještě před dovolenou. Každopádně, až budeš chtít natočit jiskřičky na hladině moře při západu slunce, tak ho sundej a naopak, když budeš chtít ukázat průzračnost mořské vody a do jaké hloubky je vidět, tak ho nasaď. ;)
A k moři a do hor nezapomeň na ND filtr. \\/
Značku filtrů si vyber sám podle svých finančních možností.[/quote]

Jasný, mylsim, že to byla dobrá, hodně dobrá volba. Jak jsio na to přišel, který filtf si vybrat?
Saxel (2279)|4.11.2010 09:54
[quote=televizeman;304990]Jasný, mylsim, že to byla dobrá, hodně dobrá volba. Jak jsio na to přišel, který filtf si vybrat?[/quote]
Té otázce moc nerozumím. Myslíš tím jak se rozhodovat, který filtr kdy a kde použít?
1hroch (865)|4.11.2010 13:52
Vznasel jsem tenhle dotaz na Canon HF-M306-zkusenosti. Zadna reakce. Vsichni tvrdite, ze dojde pri pouziti ND filtru k posunu clony, popr. casu.
Canon HF-M306
Vyzkousel jsem UV filtr, sedy ND4, ND8, polarizacni. S ruznym nastavenim kamery (kamera nevypinana, pouze vymena filtru, na vsem Auto White Balance):
1. Full Auto
2. Auto, Gain 0dB
3. Auto, Gain 12dB
4. Tv 1/50, Gain 0dB
Na nastavenich 1. - 3. kamera ukazovala shodne f=4.0, T=1/100. Na nastaveni 4. f=4.0, T=1/50.
Muze nekdo rozumne vysvetlit?
tommmyt (542)|1.5.2011 09:40
Rád bych se optal na jednu věc, která řekl bych souvisí s polarizačním filtrem ale nejsem si jist. Jak se točí záběr z okna ven a v tom samém zábru švenk do místnosti? Polarizační je na venek na oblohu třeba tak by byl dobrý na ten záběr z okna kde by svítilo slunce (takže k polarizačnímu ještě ND) ale v tom samém záběru bych kameru či foťák otočil do místnosti která je samozřejmě světelně uplně jinde (tmavší) a je tam rozdíl několik (mnoho) clonových čísel..? Použít jen ND by na venkovní část záběru tam by stejně nebyla moc obloha a pak v místnosti by byl jen na škodu
MIHI (940)|1.5.2011 12:20
To se točí tak, že se prostě v místonosti zvedne hladina světla tak, aby ten rozdíl nebyl tak velký - třeba jen tak dvě clonová čísla.
Druhá možnost je při švenku odclonit.
Polarizák s tím nemá prakticky nic společného.
tommmyt (542)|1.5.2011 12:59
Ale 1 ND a 1 polarizák by jsi na objektivu měl v tomto případě stejně mít, ne? Kvuli tomu záběru z okna ven (kamera či foták by stál hned u okna takže záběr ven by byl defakto přes celou šířku záběru). Takže otázka, neuškodil by pak ten polarizák když by pak kamera po švenku snímala místnost??
ai (2993)|1.5.2011 16:10
[quote=1hroch;305042]Vznasel jsem tenhle dotaz na Canon HF-M306-zkusenosti. Zadna reakce. Vsichni tvrdite, ze dojde pri pouziti ND filtru k posunu clony, popr. casu.
Canon HF-M306
Vyzkousel jsem UV filtr, sedy ND4, ND8, polarizacni. S ruznym nastavenim kamery (kamera nevypinana, pouze vymena filtru, na vsem Auto White Balance):
1. Full Auto
2. Auto, Gain 0dB
3. Auto, Gain 12dB
4. Tv 1/50, Gain 0dB
Na nastavenich 1. - 3. kamera ukazovala shodne f=4.0, T=1/100. Na nastaveni 4. f=4.0, T=1/50.
Muze nekdo rozumne vysvetlit?[/quote]
Ty kamery maji vnitrni ND filtry, a snazi se dodrzovat jisty F-stop, ktery je idealni pro tu kameru, takze nekdy muze vypadat vysledek nelogicky. Ten vnitrni ND filtr je kolecko s ruznou densitou, tedy pri urcite zkousce se muzes dostat do extremu, kdy vnitrni filtr je mozna skoro ciste sklo nebo ma maximalni ND.
MIHI (940)|1.5.2011 16:18
[quote=tommmyt;343119]Ale 1 ND a 1 polarizák by jsi na objektivu měl v tomto případě stejně mít, ne? Kvuli tomu záběru z okna ven (kamera či foták by stál hned u okna takže záběr ven by byl defakto přes celou šířku záběru). Takže otázka, neuškodil by pak ten polarizák když by pak kamera po švenku snímala místnost??[/quote]

ND možná jo, záleží na situaci, ale nevím proč ten polarizák. Ale mohl by fungovat místo toho ND, taky bere dost světla. Ale pokud tam není nějaký speciální požadavek proč zrovna polarizák, tak nevím proč ho používat. Uškodit by neměl, leda bys tam měl v záběru něco co se polarizákrem nemá rádo - např. monitor.
tommmyt (542)|1.5.2011 16:58
polarizák kvůli oblakům, aby bylo dobře vidět nebe a nebyl to jen jaden bílej flek. Však kdybych na toto použil jen ND, tak abych tam viděl mraky tak bych to ztmavil všechno-i dole tu přírodu..?
MIHI (940)|1.5.2011 19:33
[quote=tommmyt;343169]polarizák kvůli oblakům, aby bylo dobře vidět nebe a nebyl to jen jaden bílej flek. Však kdybych na toto použil jen ND, tak abych tam viděl mraky tak bych to ztmavil všechno-i dole tu přírodu..?[/quote]

Tak kvůli těm mrakům teda jo:)
píďa_m (716)|1.5.2011 20:17
... no právě proto se tomu prej říkalo "mrakovej" filtr ne ?
Takže na mraky a letadla ano, ve studiu ne.
tommmyt (542)|1.5.2011 21:00
[quote=píďa_m;343203]... no právě proto se tomu prej říkalo "mrakovej" filtr ne ?
Takže na mraky a letadla ano, ve studiu ne.[/quote]

no a když chci jeden záběr kde jsou mraky i studio? -kamera je v místnosti u okna a snímá co je venku za oknem a pak záběr pokračuje švenkem po místnosti ve které ta kamera je..
píďa_m (716)|1.5.2011 21:08
vy máte ve studiu okna??
Tak to je záběr..
tommmyt (542)|1.5.2011 21:23
studio jsem nemyslel vysloveně studio, to bylo myšleno prostě interiér (pokoj). Tam šlo spíš o to, že jedno je exteriér a druhé interiér a tyto dvě budou v jednom záběru. A v exteriéru je kupa světla a mraky (takže ND+polarizační) a záběr by pokračoval do interiéru (takže tam by ND a polarizační bylo na škodu).
MIHI (940)|2.5.2011 00:06
Však na ten jeden záběr to bude v pohodě, stejně budeš muset zvýšit tu hladinu v pokoji.
To je zas o tom, že se na to musíš podívat trochu s odstupem a zjistíš že to třeba nepotřebuješ - napadá mě třeba spojení toho jednoho záběru ze dvou pomocí triku, např. stíračky, nebo jde použít greenscreen. Záleží na tom, jak to má přesně vypadat.
rapman (31)|2.5.2011 22:07
K puvodni otazce - jestli mas filtry k fotaku, tak by stalo za to si koupit jen redukcni krouzek a pouzit stavajici filtr.
Ja si ke sve HF S200 koupil krouzek 58mm na 62 mm a pouzivam polarizak, ktery mam z Tamron objektivu, funguje to ok...