Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Fotoaparát ve videokameře?

husky14 (34)|15.5.2009 08:57
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Fotoaparát ve videokameře?

Funkce fotoaparátu je dnes naprosto běžnou součástí výbavy videokamer. Líbí se vám možnost pořízení snímku třeba i během natáčení? Využíváte této schopnosti, je podle vás užitečná? Může se videokamera kvalitou pořízených snímků vyrovnat digitálnímu fotoaparátu? Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Pitomec (10211)|15.5.2009 10:29
Kamera je na pořizování audiovizuálních záznamů, fotoaparát pak na pořizování statických snímků a nemá smysl míchat tyto dvě věci dohromady, pokud to člověk myslí alespoň trochu vážně (v opačném případě mu pak na všechno stačí mobil, který má do plusu ještě to, že z něho lze volat a posílat SMS/MMS).
Neregistrovaný (0)|15.5.2009 12:59
Na mé současné kameře je foťák o ničem, takže ho nepoužívám. Ale chystám se koupit novou a tam už bude foťák kvalitativně mnohem lepší a docela se na to těším. Nezřídka se mi stává, že chodím se zapnutou kamerou i foťákem jak Japonec, cinká mi to o sebe a střídám to. Když nic jiného, tak budu mít v rukách a na krku jen jedno zařízení.
Neregistrovaný (0)|15.5.2009 15:27
Pokud se nebavíme o profesionálním užití, tak drtivá většina populace může vystačit jen s jedním přístrojem. Téměř všechny současné digitální kamery trochu fotí a téměř všechny digitální fotoaparáty trochu natáčejí video. To, že tomu tak je, není technologický problém, ale marketingový. Zákazníkovi je tak možno prodat přístroje dva, místo jednoho. Rozlišení na kameru a fotoaparát je historický pozůstatek z dob klasického filmu.
Ivo Mašek (10205)|15.5.2009 20:34
Nejsem příznivcem "všechno v jednom". Na filmy je kamera, na fotky foťák, na telefonování telefon, ......
StD (8612)|15.5.2009 20:39
[QUOTE=Ivo Mašek;226605]Nejsem příznivcem "všechno v jednom". Na filmy je kamera, na fotky foťák, na telefonování telefon, ......[/QUOTE]

Njn, ale když jedeš v autě a nějaký sv*ňák ti udělá podraz, tak je telefon první po ruce, jak si přes sklo z volantu vyfotit jeho číslo, než zmizí v dáli... Onehdá to byl jeden blb v kabině náklaďáku s ústeckou značkou, který mě v pruhu se zakázem jizdy NV tlačil do svodidel v 80 km/h v obci. Pochoutka, ale snímky se hodily.
Antonín (732)|18.5.2009 11:20
Ty dvě věci - kamera a fotoaparát - mají hodně společného, jakmile došlo na odstratnění mechanických částí spojených s filmem a digitalovalo se, je to prakticky stejné zařízení, které se liší jenom softwarem. Otázka tak vlastně nemá žádný smysl. Každý digitální fotoaparát je kombinovaný s kamerou, a každá kamera s fotoaparátem.

V detailech pak záleží na definici cílů.
Nemá jistě smysl vláčet kameru a k ní kompaktní fotoaparát.
Takovou kvalitu je možné od kamery očekávat také.
Což furt je hodně daleko od kvality toho, co tvoří jakýkoliv mobilní telefon.

Pro mne stačí 8MPx fotky, které pořídím kapesní kamerou. Jistě to není stejná kvalita, jako z EOS. Ale pro moje účely to stačí a udělám z toho i docela hezký poster A2, když se trochu snažím a vyberu si dobře osvětlení a téma v daném místě.

Otázka totiž stojí takto: stačí mi to? A je celkem jedno jestli se ptám na Canon EOS, nebo na kompaktní Olympus, nebo na fotoaparát v kameře.
Mohla by dávat smysl ještě otázka: jaké minimální parametry musí mít fotoaparát pro amatérské domácí použití?
Vycházím-li z toho, že většinou budou výstupem fotky velikosti pohlednice, nebo TV obrazovka s rozlišením 1920x1080, nebo maximálně občas nějaká zdařilá A4, tak si myslím že stačí 5-6Mpx a objektiv se zaostřováním se světelností lepší než F2.8-4.9.
To je podstata věci - tohle definovat.
A pak už se stačí zeptat, které zařízení to umí.