Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

O VHS je stále velký zájem

Krtek (1279)|29.12.2004 00:13
V období od ledna do září se v ČR a SR prodalo 1 260 000 DVD a 1 040 000 VHS. V roce 2002 se prodalo 871 000 VHS což je v porovnání s letošním rokem nárust. DVD se loni prodalo cca o 1000 ks méně než letos.
Takže VHS hned tak neupadne v zapomění.
Dnes jsem se sháněl po DVD filmu 6 dní, sedm nocí. Zaujala mě cena. DVD stálo 399 kč a VHS 389 kč. Rozdíl je tam pouze 10 Kč. No tohle teda No coment.. :-E
mirekv (7169)|29.12.2004 00:24
Krtek: a co je na tom divného? Náklady na placku jsou podstatně menší, než na kazetu, takže DVD by mělo být levnější, než VHS, ale není. Pokud rozdíly v cenách DVD a VHS (nepochopitelné) budou takové, tak tento stav potrvá. :-(
Krtek (1279)|29.12.2004 00:39
[quote=mirekv]Krtek: a co je na tom divného? Náklady na placku jsou podstatně menší, než na kazetu, takže DVD by mělo být levnější, než VHS, ale není. Pokud rozdíly v cenách DVD a VHS (nepochopitelné) budou takové, tak tento stav potrvá. :-([/quote]

Jak se to vezme. 90 ti minutová duplikační VHS stojí 17 kč bez DPH při odběru nad 100 ks. Takový distributor odebírá tisíce, takže i tak jsou náklady na VHS velmi nízké.
Jde spíš o to, aby zákazník zaplatil téměř stejnou částku za film, přičenž se sám rozhodne, zda chce VHS či DVD. Vyjímkouje Bonton, který DVD nevyrábí, ale dováží. Proto tak vysoké ceny oproti VHS.
stayman (12393)|29.12.2004 11:55
Ale Krtku uvedom si, ze VHS musis NAHRAT, takze musis mat vybavenie VHS duplikacnych pristrojov, ktore idu na odpis, alebo sa casto musia servisovat a pokial viem, tak VHS sa neda zapisat inak ako v RT, tam by bola strata kvality a este aj zavisi od tych pristrojov... DVD sa vyraba strojovo, vytvori sa matica a podla nej sa vylisuju DVDcka vsetky v rovnakej kvalite (ta je rovnaka uz len preto, ze je to digital), kde su ovela nizsie naklady aj ked by stalo medium viac ako VHS kazeta.
Pitomec (10211)|29.12.2004 12:08
VHS se na duplikačních linkách tuším zapisuje rychleji, než v RT. Jinak náklady na lisování DVD taky nejsou zrovna zanedbatelné - samotná linka něco spolkne a matrice má taky omezenou životnost. Ale levnější než VHS to asi bude.
Krtek (1279)|30.12.2004 00:23
[quote=StayMan by €RikŁ€]Ale Krtku uvedom si, ze VHS musis NAHRAT, takze musis mat vybavenie VHS duplikacnych pristrojov, ktore idu na odpis, alebo sa casto musia servisovat a pokial viem, tak VHS sa neda zapisat inak ako v RT, tam by bola strata kvality a este aj zavisi od tych pristrojov... DVD sa vyraba strojovo, vytvori sa matica a podla nej sa vylisuju DVDcka vsetky v rovnakej kvalite (ta je rovnaka uz len preto, ze je to digital), kde su ovela nizsie naklady aj ked by stalo medium viac ako VHS kazeta.[/quote]

Já se přece nehádám, co je levnější. Jen píšu o tom, že VHS na odpis zatím rozhodně není a lidi kazety kupují a ještě asi dost dlouhou dobu kupovat budou.
stayman (12393)|30.12.2004 00:25
Mozno tak u Vas, kedze DVD si vypalis za 14sk (kazetu za 14sk ani nekupis :-)- )
Pitomec (10211)|30.12.2004 00:32
Taky na to DVD dostaneš tak 120 minut, zatímco VHS kazeta (za přijatelný peníz) je na dvojnásobek :-)
Krtek (1279)|30.12.2004 00:33
[quote=StayMan by €RikŁ€]Mozno tak u Vas, kedze DVD si vypalis za 14sk (kazetu za 14sk ani nekupis :-)- )[/quote]
Proboha, já se bavím o originálních kazetách a DVD. Jinak VHS má u lidí zatím velkou výhodu v tom, že se na ně dá nahrávat z TV a pod. Asi namítneš, že existují DV recordéry, ale ty jsou zatím drahý, a taky nevím jak bych vysvětloval svým rodičům jak nahrát Rodinná pouta ne DV recorder. VHS tu bude ještě pěkných pár let.
stayman (12393)|30.12.2004 00:35
No nepoznam nikoho kto si kupuje/robi zalohy VHS, to sa na mna nehnevajte a na to 14sk medium DVD das ovela viac, ci ty si si nezalohoval Troju, Pan Prstenov atd???? :-D
Pitomec (10211)|30.12.2004 00:43
Jo - na DVD rekordéru tam můžu nahrát až 8 hodin. Ovšem na VHS v EP s páskou E-300 je to 15 hodin :-)
Hawkey_tvf (434)|30.12.2004 00:43
Fakt je ze aj kvalita zaznamu tych DVD rekorderov je nic moc... a kopa filmov je dlhsia ako 2 h... zostavam pri S-VHS.
Krtek (1279)|30.12.2004 00:47
[quote=StayMan by €RikŁ€]No nepoznam nikoho kto si kupuje/robi zalohy VHS, to sa na mna nehnevajte a na to 14sk medium DVD das ovela viac, ci ty si si nezalohoval Troju, Pan Prstenov atd???? :-D[/quote]

Ale každej nemá DVD. Mimochodem, já nahrávám ročně kolem 1000 kazet. A když točím svatbu a udělám jim zdarma i DVD, tak mě ještě nadají, že jim na PC nejde pustit. Po pětiminutovém tel. rozhovoru s nima zjistím, že na PC vůbec nemají DVD mechaniku, ale strkají to do obyčejné CD-ROMky. Takže hodně lidí pořád nevědí, co to vlastně je DVD. Dnes mi dokonce volal zákazník, který chtěl přepsat 16mm filmy na DVD. Pořád mi vysvětloval, že nechce žádnej DivX a Empeg 2 je prý to stejný, akorát se tomu jinak říká. Tady vidíš s čím se skoro denně potkávám a jaký jsou někteří lidi mantáci.
stayman (12393)|30.12.2004 00:48
15hodinovy film som este nevidel, alebo sa nebavime o filmoch ??? :-? :-E
Krtek (1279)|30.12.2004 00:49
[quote=StayMan by €RikŁ€]15hodinovy film som este nevidel, alebo sa nebavime o filmoch ??? :-? :-E[/quote] :-?
stayman (12393)|30.12.2004 00:52
Nic si z toho nerob krtku a kupuj/zalohuj si filmy na VHS :-E
Pitomec (10211)|30.12.2004 00:53
[quote=StayMan by €RikŁ€]15hodinovy film som este nevidel, alebo sa nebavime o filmoch ??? :-? :-E[/quote]
A co seriály? Taková Casandra by ti zbaštila zásobu DVD na 5 let dopředu... :-E
Krtek (1279)|30.12.2004 00:57
[quote=StayMan by €RikŁ€]Nic si z toho nerob krtku a kupuj/zalohuj si filmy na VHS :-E[/quote]
VHS kazety už mám jen 3. Jsou to dokumenty a jak bude troška času, tak je převedu na DVD.
stayman (12393)|30.12.2004 00:58
Na to si pouzijem BluRay, EDVD, HD-DVD co s VHS by si zaplnil mozno celu bytovku :-E
Pitomec (10211)|30.12.2004 01:03
Tak zrovna Blue-Ray si už můžeš v pohodě užívat přes 3 roky (což je doba, kdy se všude začalo básnit o mohutném nástupu), ne...? :-E :-E :-E
Krtek (1279)|30.12.2004 01:03
[quote=StayMan by €RikŁ€]Na to si pouzijem BluRay, EDVD, HD-DVD co s VHS by si zaplnil mozno celu bytovku :-E[/quote]
Mám velkej a prostornej rodiinej dům. Vlezlo by se sem hodně kazet :-E
stayman (12393)|30.12.2004 01:48
Chalani, ale naozaj si kupujete filmy na VHS??? :-E :-E :-E
ai (2993)|30.12.2004 02:52
Krtek - :-),jo,jo, s predani DVD se musi stale provest povinna prednaska, jak je to s tim DVD-R oproti koupenym, kvalite, prehratelnosti, kompatibilite (v mem pripade take NTSC oproti PAL), zivotnosti ....jak to druhemu vysvetlit, tak nejak prijatelne, ze to je vlastne takovy vydrb :-)
Hawkey_tvf (434)|30.12.2004 02:54
To teda nie, ale na nahravanie z TV je to jednoznacne najlepsie riesenie (s tym, ze S- pridam pred to VHS) a aj najblbuvzdornejsie. Od DVD rekorderov odhovaram vsetkych naokolo, ked som s tym mal tu cest, tak som hodil taku sablu, no, skoro ako ked sa pokusas DV zakodovat do interlaced DivX (bez ohladu na bitrate vysledok je vzdy kockovany shit, pre tych, co neskusali).
Pitomec: s DVD napodobne, nie? Kolko je to cenovo dostupne beznemu nasincovi, 3 roky? Mam kamosa pravnika ktory o tom ako si zadovazi mnohostatisicove domace kino snival este na fakulte, 10 rokov dozadu... cize delta t 7 rokov. Toto bude silne podobne.
jakub89 (58)|31.12.2004 15:15
Z amaterského hladiska vidím všetko takto

DVD + kvalita obrazu
- kapacita

VHS, S-VHS + kvalita obrazu ( s porovnaním s DVD menšia, ale predsa)
+ kapacita
- dlhé pretáčanie vpred a dozadu ( a to ani nehovorím o sitácií ked si chcem pozrieť niečo uprostred ,v poradí 2.nahratého filmu na kazete)

Sú aj ďalšie + a - ale kvalita obrazu a kapacita zdroja je všetky jednou velkou otázoku... :-)
ODSakEda (2278)|31.12.2004 15:53
Dle mě nejpodstatnější klady/nedostatky DVD vs VHS:

+++ DVD-R: snadná kopie (do 10 min) a ideální!!! (i editace) pro distribuci i vlastního videa známým a pod. (mazanice z AVI v Xvid dělají jen neznalí, co to neuměj nastavit nebo pracují s rozlišením menším než 720x576, cemuž se ani S-VHS nemůže vyrovnat!)
A co se poptávky na DVD-R mediu zákazníky týče-byli zatím vždy nadšeni že je to, ooo!, na DVD! a upustili od původního požadavku na VHS a ti co neměli, si ihnet dokoupili alespon DVD-ROM mechaniku či za blbých 2000 stolní player, přesto, že již jeden NE-DivXovej měly a pro uplný socky stejně video nedělám!)
++Nelineární záznam, prohlížení i editace!!!!!


--- VHS: zdlouhavá kopie (v amatérských podmínkách jedině tak z VHS na VHS... a 1x...) a vždy velmi ztrátová!!! (editace skoro nemožná (tak leda nůžkami či více recordéry a zase ztrátově a to i při převodu na DV na HDD a opětovném převodu na analog zpět na VHS...)
-----lineární záznam, prohlížení a tím pádem skoro nemožnost editace v domácích podmínkách...
stayman (12393)|31.12.2004 17:12
ODSakEda to popisal uplne presne (az na to rozlisenie u VHS, ale kedze je Silvester, da sa to prepacit) :-)
Hawkey_tvf (434)|31.12.2004 19:54
[quote]720x576, cemuž se ani S-VHS nemůže vyrovnat![/quote]

uz som ti kdesi inde povedal, ze si nemas mylit rozlisenie digitalu (v pixloch) a rozlisovaciu schopnost (digitalu aj analogu) v ciarach na mm

[quote]a pro uplný socky stejně video nedělám![/quote]

to si zakaznikov pred obsluzenim stihas kadrovat? tak to si sikovny a hlavne dobre vyvinuty k***t :-E tvoj zakaznik ma byt predsa tvoj pan! ci nie? :-E
Pitomec (10211)|1.1.2005 17:05
Je to HŇUP - plete si rozlišení digitální s horizontálním, neumí pochopit, že svět není jenom o kopiích originálek (kde je jistě lepší DVD), ale třeba i o nahrávkách z TV vysílání (kde je zase jasně lepší VHS) a na finále se nám tento blb ještě snaží namluvit, že pro socky nedělá (přitom nebýt jeho fotříka, kterej mu financuje komp, tak je v pr**li jak Němci u Kurska...) :-k
ODSakEda (2278)|1.1.2005 18:08
Jen tak pro vyjasněnou:
1.-nesrovnával jsem konkrétní rozlišení, ale tvrdil, že záznam do rozlišení 720x576 např. na PC či DVD recorderu, je lepší než záznam i na S-VHS (natož VHS, což asi někteří nerozlišujete???...) a to bez toho, aniž bych uváděl rozlišení, či spíše rozlišovací schopnost S-VHS (apropo. chápu, že TV vysílání má jen řádky(576i) a paprsek pohybující se po onom řádku pouze mění a to analogově, intenzitu a dá se tedy jen subjektivně porovnávat rozlisovací schopnost digitálu s analogem v horizonztální rovině)-asi neumíte pozorně číst?! A nahrávám z TV hlavně na PC! Eventuelně z dig. kamery po firewire. Nejsem filmovej pirát, co umí jen kopčit hotové filmy!!!...

2.-otce nemám od svých 10 let (ted je mi přes 40 a moji vrstevníci povětšinou rozumí tak akorát pivu nebo vínu, nebo ještě tak politice..., natož PC či dokonce dig. fotografii či videu -což berte klidně jako můj sebeobdiv, ne jako mnozí mladí co navíc od starších, mají tyto možnosti od útlého mládí a už vůbec neva, že jim většinou PC pořídí, jak píšete-fotřík!) a jsem OSVč-tedy osoba samostatně výdělečně činná, co na poštu, na dědině, kde není prdel se sám živit a nenatahovat jen ruce, prachy spíše přináší a připadá mi, že většina co stojí se mnou ve frontě je jen z pošta zase odnáší... Na vše-bydlení, výrobní prostředky a i na to PC a periferie jsem si musel vyděla a nic jsem v životě nedostal zadarmo! Nejsem, jak by jste se mohl i dle mého nicku dovtípit, komunistický synek, co mu otec dohodil mnohdy i bývalý státní podnik, nebo alespon dobrej flek u policie či na úřadě!.........

3.-snažím se i s mladými komunikovat s respektem, jako s rovným, kdy rozhoduje spíše znalost, než věk (nedej bože, když se zde něco optá žena, pubertáci se do ní hnet hnusně a vulgárně pustí, schovaní zbaběle v anonimitě netu...) či postavení a především slušně! že Pitomec?!...
Krtek (1279)|1.1.2005 20:59
[quote=ai]Krtek - :-),jo,jo, s predani DVD se musi stale provest povinna prednaska, jak je to s tim DVD-R oproti koupenym, kvalite, prehratelnosti, kompatibilite (v mem pripade take NTSC oproti PAL), zivotnosti ....jak to druhemu vysvetlit, tak nejak prijatelne, ze to je vlastne takovy vydrb :-)[/quote]

Vysvětlím jim to úplně jednoduše. Mám docela přehled o nabízeném sortimentu přehrávačů, takže se zeptám, jaký že to přehrávač vlastně mají, a zda už mají i nějaká vypálená DVD. Pokud přehrávač ještě nemají a moc tomu nerozumí, doporučím jim aby si to DVD ode mě vzali sebou do obchodu a tam zkusili zda jde bez problému přehrát než si ten či onen přehrávač koupí. NTSC jsem zatím řešit nemusel a rozdíly vypálených DVD oproti koupeným originálům nikoho nezajímají. Hlavně že jim to bez problémů pojede.
Co se týče životnosti médií, tak dělám na DVD-R už asi 4 roky. Jelikož výrobce udává životnost několik desítek let (všichni stejně víme, že je to asi blbost) doporučuji zákazníkům aby si pro klid duše udělali ještě jednu záložní kopii, neboť není v mých silách vše archivovat. Archivuji pouze omezenou dobu. Tím se zároveň zříkám odpovědnosti pokud by médium začlo třeba za 3 roky zlobit.
Ke každému DVD ode mě dostane zákazník letáček, kde je napsáno jak pečovat o disk a je tam zmínka o tom jak s diskem zacházet, protože někteří lidi s tím zachází opravdu jako prasata.
Krtek (1279)|1.1.2005 21:11
ODSakEda:
Nesmíš brát Pitomce vážně. On to myslí dobře, jen má občas trošku drsnější způsoby vyjadřování. Na druhou stranu chápu, že se bráníš.
Jinak nemá význam srovnávat rozlyšení VHS (pokud vůbec nějaký je) a DVD. Každej ví, že se tu srovnává prakticky nesrovnatelné a taky o tom není tahle diskuze. B-)
Tuhle diskuzi jsem založil proto, že i když tu všichni žijí v DV (někteří i v HDV-žejo Staymane :-E ) VHS je pořád v kurzu ať se nám to líbí, či nikoliv. Každý formát má svoje výhody i nevýhody \/ :BB:
BOBA (590)|1.1.2005 22:51
Mám rád humor, a to kolikrát i hodně drsný, ale myslím si, že do diskusí, by se skutečně neměli zatahovat rodiče, děti a manželky. Tchýně si o to říkají samy. :-)
Hawkey_tvf (434)|2.1.2005 07:28
Krtek: ono to porovnatelne JE, ale je to dost narocne porovnanie, to je teda fakt.

BTW: Svokra, pivo, udene najlepsie su studene.