Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Capture z kamery - dolni pruh

Ferda (9)|19.3.2004 10:49
Ahojte. Pri capture z kamery je tam samozrejme ten dolni pruh (proc tam je vim). Jak se s nim vyporadate vy? Nechavate ho tam nebo ho pak odstranujete? Jak? Oriznout to nechci, anzto z toho chci delat DVD, takze by mi chybeli radky... Zacernit? Nebo jinak?
Da se zachytavat primo bez toho pruhu dole? Napr ATI MMC ma volbu crop video - takze ten pruh zmizi (ale ted si uvedomuji, ze jsem nezkusil zachytavat s touhle volbou a tudiz nevim, jestli to zmizi i pri capture). Ale MMC mi dovoli jen 704*576 a ja chci 720*576 (zachytavam do DV), takze je nepouzitelny. A co jiny soft?
Spousta otazek, doufam, ze bude spousta odpovedi :-)
mirekv (7169)|19.3.2004 11:07
Záleží na tom, v čem budeš ty DVD pouštět, jesli ve stolním přehrávači, tak tě ten dolní pruh nemusí zajímat (bude schovaný stejně tak, jak když propojíš kameru přímo s TV), jinak můžeš např. ve VDubu ten pruh oříznout a doplnit čenou barvou, případně resize na 576. Jo a jesli 720, nebo 704 - je to jedno, oba rozměry jsou standard DVD.
Ferda (9)|19.3.2004 12:19
No resize by to asi zhorsil, ne? Kvuli asi 8 radkum to nema cenu... A jak jsem rikal, zachytavam do DV kodeku, takze mi tech 704 radku vadi - teda spis tomu kodeku. Jedine prejit na mjpeg...
Kdyz nastavim kvalitu mjpeg tak, aby komprese obrazu byla stejna jako u DV (asi 5.8), je to srovnatelne? Nebo je nektery lepsi?...
mirekv (7169)|19.3.2004 13:46
MMC používám, ale zachytávám do MPEG-2 a nabízí mi 720x576 a nevím, proč do jiných formátů jen 704x576. Při použití PIC MJPGE a q=19, nebo lépe 20 by mohla být kvalita srovnatelná s DV, jsou tu jiné nástrahy jako např. rozjetý zvuk vůči obrazu. Někde jsi psal, že bys mohl použít na převod DV kameru, to bych viděl jako nejlepší řešení, ale nemám DV kameru a tímpádem ani zkušenosti.
PIPO_tvf (22)|19.3.2004 14:18
Záleží na tom čím to ďalej spracovávaš. Avisynth napríklad má na to niečo takéto:

Letterbox(clip, int top, int bottom, [int left], [int right], int "color")

to znamená, že prepíše zadefinované okraje zadefinovanou šírkou prekrytia v zadefinovanej farbe (default čiernou).

Pre Teba by to mohlo vyzerať asi takto:
Letterbox(0,8,0,0)

:-)-
kasuha (26)|23.3.2004 13:17
Ještě můžu nabídnout některý filtr na odstraňování loga - třeba DeLogo. Ty spodní řádky prohlásíš za neprůhledný logo a on tam místo toho udělá rozplizlou extrapolaci toho co je nad nimi. Nebude to extra hezké, ale nebude to tahat za oči a bude se to dobře pakovat, líp než když tam dáš ostrý přechod.
Já osobně ale raději ty řádky uřezávám a obraz potom resiznu. To je ale tím, že to dávám do AVI a při tom to obvykle stejně zmenšuju.
PIPO_tvf (22)|23.3.2004 18:38
To Kasuha: to s tebou teda nesúhlasím. Čierna súvislá farba sa určite encoderu spracováva ľahšie ako niečo neurčité machuľovité.
mirekv (7169)|23.3.2004 19:28
kosuha: Delogo na větší ploše dokáže pořádně zpomalit proces!
mirekv (7169)|23.3.2004 19:30
sorry, kasuha
kasuha (26)|23.3.2004 20:48
PIPO: souvislá černá barva se určitě kóduje líp, ale ten ostrý přechod mezi obrazem a tou černou souvislou plochou ti tak hrábne do bitrate, že je lepší tam mít ten rozmazanec.

Mirekv: DeLogo není filtr určený pro real-time práci. A při off-line práci se holt člověk musí rozhodnout jestli to chce mít rychle nebo kvalitně, pokud nejde obojí.

Konec konců, Ferda chtěl vědět jak by na to kdo šel, tak mu říkám svůj názor - nikoho nenutím aby to dělal stejně jako já B-)
Atkins (447)|24.3.2004 13:22
existují 3 možnosti:
1. oříznout a přepočítat - dle méhou soudu nevhodné, pro ztrátu kvality
2. oříznout a nepřepočítávat - totéž, možnost jistých nekompatibilit
3. oříznout a nahradit pruhem do původního rozlišení - nejvhodnější varianta.

Výše zmíněný enkodér zvládá všechny tři možnosti. :-)
PIPO_tvf (22)|24.3.2004 13:23
kasuha: rozhranie áno, ale ostatná súvisla čierna plocha takmer žiaden
Ferda (9)|25.3.2004 00:01
Diky za informace. Plan byl takovy, ze ten pruh zacernim, at zustane pocet radku (pujde to na DVD) - na TV to stejne nebude videt a na monitoru to bude vypadat jako okraj obrazovky :-) No a po tehle diskusi to vypada, ze to tak i udelam :-)-
Terka (274)|28.4.2004 09:36
ahoj, proč se tam ten pruh delá?
včera jsem zkoušela nahravat z VHS přes kameru a myslím, že mi to u různých kazet dělá jinde. Pod proužkem mám několik řádek které jsou OK.