Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rušení TV signálu po zapojení HDMI kabelu

posti (2)|2.5.2009 19:56
Zdravím! Mohl by mi někdo poradit s tímto problémem? - Mám PC propojené s plazmou pomocí DVI-HDMI kabelu (resp. HDMI-HDMI s redukcí na DVI). Problém je v tom, že mi to ruší příjem digitálního TV signálu (zakousává se, až tuhne úplně). Když kabel vytáhnu z televize, vše je OK. Pomohl by lepší kabel (nebo kabel bez redukce)? Mám teď kabel Technika (z Tesca), asi žádný zázrak, ale úplný šunt to snad taky není, a nechce se mi na blint kupovat kabel za 1500,- Díky za každou radu.
Pytkin (7947)|3.5.2009 02:04
mas UPC kablovku ? iny potencial na zemy ? antenny oddelovac nepomohol ?
Ivo Mašek (10205)|3.5.2009 07:43
Tazatel by měl sdělit, jak dlouhý je ten kabel. Nad 3 až 5 metrů je to u "obyčejných" kabelů pro HDMI dost na figu.
Možná zajímavž odkaz:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=14371
posti (2)|3.5.2009 11:55
Kabel má 1,5m - myslel jsem původně, že příjem ruší samotné PC, protože je blízko televize, ale je to tím kabelem - když ho vytáhnu z TV, je po rušení. Zajímavé je, že rušení nastane, až když naběhne systém. Pokud je PC puštěné, např. s odhlášeným uživatelem nebo je ve sleep modu, tak k rušení nedojde. TV má připojenou asi 2m kabelem do zásuvky společné TV antény, samost. settopbox nemám - plasma je se zabudovaným DVB-T přijímačem.
Ivo Mašek (10205)|3.5.2009 12:23
[QUOTE]
Zajímavé je, že rušení nastane, až když naběhne systém
[/QUOTE]
Tak to je počítačem, z něj se "něco" po kabelu dostane do TV. Chtělo by to vyzkoušet kvalitnější kabel HDMI. Kupovat ho na ostro je sázka do loterie. Zkusit někde od někoho půjčit, abz jsi měl jistotu. (já vím, mě se to povídá o půjčení)
Pytkin (7947)|3.5.2009 12:50
hmm .. tak to je velmi divne .. ked to je az po nabehnuti systemu , tak je to daka sracka v pocitaci .. ale ako to moze rusit sledovanie tv na LCDcku .. to mi nejak nejde do hlavy .. pripada mi to , ze to musi byt aj daka krepost v telke .. sledovanie TV vysielania by namalo ovlivnovat to , ci je na HDMI vstupe daky signal (alebo tam neni) ..
Antonín (732)|3.5.2009 19:25
To nemá zjevně nic společného s kabelem HDMI.
Rady koupit kvalitní kabel jsou nesmysl.
Nekvalitní kabel by se projevil tak, že by to nehrálo přes HDMI, nebo se to rozpadalo, tuhlo apod. Na DVB_T by nemělo vliv, ani kdyby místo HDMI kabelu byly zvonkové dráty.

Může to být ovšem vadný kabel HDMI, byť i o tom pochybuji.
Tohle na 99% vypadá na zemní smyčku, zejména pokud ta anténa je něco jako STA, nebo je zemněná jinde.
Zkusit by se to dalo tak, že:
- se oddělit anténní vstup oddělovačem (jsou to jenom dva kapacitory s napětím 400V a hodnotou třeba 10nF - hodnota je celkem lhostejná - a dá se to za nějaké desetikoruny běžně koupit hotové.)
- připojit PC do elektrické sítě přes oddělovací transformátor.
- zkusit připojit PC a TV do stejné zásuvky.
- pokud něco z toho má otočnou vidlici, tak to zkusit otočit (smyčka se vytváří přes ochranný odpor spínaného zdroje jenom na jednu "stranu").
Jenom první dva body to odstraní za každých okolností (teda pokud je to zemní smyčka).

Samozřejmě pokus jiným kabelem HDMI nejlépe někde půjčeným je možný.

Druhá varianta je, že rušení je vf.
(V PC je zem hodně zarušená).
Pak by se asi šířilo zemí a dalo by se to vyzkoušet tak, že propojíš jenom země obou přístrojů (jenže nejdřív je třeba vyloučit tu zemní smyčku).
flekl (14)|3.5.2009 20:57
Tak já mám něco podobného.
Mám přes obrazovku šikmé proužky při propojení kabelem YPbPr, a je to zřejmě v TV, protože mě to dělá jak při propojení satelitu, tak při propojení DVD rekordéru. Nebo by to mohlo být kabelem, ale to asi nebude.
TV mám LCD SHARP42X20E. Na jiných vstupech to nedělá, jenom to YPbPr.
Antonín (732)|3.5.2009 22:35
[QUOTE=flekl;225457]Tak jám něco podobného.
Mám přes obrazovku šikmé proužky při propojení kabelem YPbPr, a je to zřejmě v TV, protože mě to dělá jak při propojení satelitu, tak při propojení DVD rekordéru. Nebo by to mohlo být kabelem, ale to asi nebude.
TV mám LCD SHARP42X20E. Na jiných vstupech to nedělá, jenom to YPbPr.[/QUOTE]

To není nic podobného.
jestli to dělá z více zdrojů stejně, tak je asi vadná televize nebo kabel není dobrý. Pozor to je analogový kabel a jestli je to nějaká šmejdovina, tak to může být třeba přeslech nebo nějaký jiný důvod.
šikmé proužky si moc nedovedu představit, nebo si dovedu představit desítky možností.

Zkus ještě jiný kabel, nebo případně v obchodě, kde jsi to koupil, jiný kus téže TV. Pokud by to bylo TV, tak je tak na reklamaci.
MirdaM (9)|21.9.2010 19:33
[quote=Antonín;225446]To nemá zjevně nic společného s kabelem HDMI.
Rady koupit kvalitní kabel jsou nesmysl.
Nekvalitní kabel by se projevil tak, že by to nehrálo přes HDMI, nebo se to rozpadalo, tuhlo apod. Na DVB_T by nemělo vliv, ani kdyby místo HDMI kabelu byly zvonkové dráty.

Může to být ovšem vadný kabel HDMI, byť i o tom pochybuji.
Tohle na 99% vypadá na zemní smyčku, zejména pokud ta anténa je něco jako STA, nebo je zemněná jinde.
Zkusit by se to dalo tak, že:
- se oddělit anténní vstup oddělovačem (jsou to jenom dva kapacitory s napětím 400V a hodnotou třeba 10nF - hodnota je celkem lhostejná - a dá se to za nějaké desetikoruny běžně koupit hotové.)
- připojit PC do elektrické sítě přes oddělovací transformátor.
- zkusit připojit PC a TV do stejné zásuvky.
- pokud něco z toho má otočnou vidlici, tak to zkusit otočit (smyčka se vytváří přes ochranný odpor spínaného zdroje jenom na jednu "stranu").

Jenom první dva body to odstraní za každých okolností (teda pokud je to zemní smyčka).

Samozřejmě pokus jiným kabelem HDMI nejlépe někde půjčeným je možný.

Druhá varianta je, že rušení je vf.
(V PC je zem hodně zarušená).
Pak by se asi šířilo zemí a dalo by se to vyzkoušet tak, že propojíš jenom země obou přístrojů (jenže nejdřív je třeba vyloučit tu zemní smyčku).[/quote]

Mám podobný problém: Panasonic DVD rekordér EX83 připojený přes HDMI kabel 1,5 m EMOS Profi-link s LCD LED TV Samsung 6620. Vlastní anténa připojená do DVD a z DVD jde RF signál koaxem (dodaným k předchzímu VHS Panasonic) do RF vstupu na TV.

Je-li DVD v pohotovostním stavu (zobrazeny hodiny) přes RF slabě zrní kanál 51 ČT2, zbytek na kanálech 22 ČT1, 41 Nova a 58 Prima je OK. Po zapnutí DVD a jeho náběhu zrní silně všechny analogové kanály mimo ČT1 na 22 kanálu, který je v pořádku. Digitální multiplex 1 na 33 kanálu to neovlivňuje a je OK. Bohužel jsou zmiňované analogové kanály nepoužitelné nejenom na TV přímo přes RF, ale i na DVD, kde jsou nahrávány se stejnou kvalitou jako jsou zobrazeny na TV přes RF i HDMI z DVD - silně zrní.

Po vypojení HDMI kabelu jsou přes RF všechny analogové kanály až na náznak zrnění na ČT2 OK a jsou v této kvalitě nahrávány na DVD. Otočení vidliček napájení nepomohlo a obě zařízení jsou v jedné zasuvce.

Poraďte prosím, ve značkovém servisu Panasonic, Samsung, ... nevěděli, kde začít, neboť se s něčím takovým údajně ještě nesetkali. Multiplex 2 (Nova, Prima, ...) na kanále 49 má být až v 11/2011 :-(

PS: přešel jsem ze zoufalství na audio/video (3 CINCH konektory, redukce ze SCARTu) místo HDMI, zapnutý DVD rekordér ruší jen kanál 51 ČT2, ostatní analogové jsou bez rušení, v pohotovostním režimu DVD ruší ČT2 podstatně méně - rušení je stejné jako u původní analogové CRT TV Sony přes audio/video připojení.
1hroch (865)|22.9.2010 06:38
S nejvetsi pravdepodobnosti ruseni od spinaneho zdroje v DVD - nemas moznost vyzkouset jiny kus stejne znacky a typu?
MirdaM (9)|22.9.2010 21:03
[quote=1hroch;297756]S nejvetsi pravdepodobnosti ruseni od spinaneho zdroje v DVD - nemas moznost vyzkouset jiny kus stejne znacky a typu?[/quote]

Bohužel nemám.

Dnes jsem byl opět ve značkovém servisu Panasonic i Samsung. Technik si myslí, že je to rušení od RF modulátoru (vypnout, pokud nejde vypnout, pak přeladit na nejvyšší kanál). Jsem přesvědčen, že DVD rekordér Panasonic EX 83 RF modulátor pro přenos video/audio z rekordéru před RF již nemá a není tedy ani možné přes RF video/audio z rekordéru na TV přenášet natož tak jej vypnout či přeladit na jiný kanál.

Spustil jsem přehrávání záznamu z disku a projel jsem všechny C a S kanály - mimo analogové TV nic, takže žádný RF modulátor.
MirdaM (9)|25.9.2010 22:54
[quote=posti;225370]Zdravím! Mohl by mi někdo poradit s tímto problémem? - Mám PC propojené s plazmou pomocí DVI-HDMI kabelu (resp. HDMI-HDMI s redukcí na DVI). Problém je v tom, že mi to ruší příjem digitálního TV signálu (zakousává se, až tuhne úplně). Když kabel vytáhnu z televize, vše je OK. Pomohl by lepší kabel (nebo kabel bez redukce)? Mám teď kabel Technika (z Tesca), asi žádný zázrak, ale úplný šunt to snad taky není, a nechce se mi na blint kupovat kabel za 1500,- Díky za každou radu.[/quote]

Podaříl se Ti problém vyřešit? Syn má stejný problém - notebook HP Pavilion DV6 3040ec s Windows 7 Home edition a monitor HP 2275. HDMI kabel 1,5m a DVI - HDMI redukce. Po připojení monitoru přes HDMI začne na notebooku kostkovat nebo úplně se kousat příjem digitalní TV.
MirdaM (9)|28.9.2010 21:52
[quote=MirdaM;298168]Podaříl se Ti problém vyřešit? Syn má stejný problém - notebook HP Pavilion DV6 3040ec s Windows 7 Home edition a monitor HP 2275. HDMI kabel 1,5m a DVI - HDMI redukce. Po připojení monitoru přes HDMI začne na notebooku kostkovat nebo úplně se kousat příjem digitalní TV.[/quote]

Synovi se podařilo vyřešit kostkování až zamrzání digitální TV po zapojení HDMI kabelu mezi notebook a monitor použitím aktivní parabolické antény (ze supermarketu za cca 250 Kč) místo malé pasivní antény dodávané k notebooku.

Tak nevím, jestli větší intenzitou signálu z antény přebil rušení nebo snad vyžaduje TV tuner při zapojení HDMI (vyšší rozlišení) vyšší intenzitu TV signálu na RF vstupu?
MirdaM (9)|3.10.2010 10:59
[quote=MirdaM;297876]Bohužel nemám.

Dnes jsem byl opět ve značkovém servisu Panasonic i Samsung. Technik si myslí, že je to rušení od RF modulátoru (vypnout, pokud nejde vypnout, pak přeladit na nejvyšší kanál). Jsem přesvědčen, že DVD rekordér Panasonic EX 83 RF modulátor pro přenos video/audio z rekordéru před RF již nemá a není tedy ani možné přes RF video/audio z rekordéru na TV přenášet natož tak jej vypnout či přeladit na jiný kanál.

Spustil jsem přehrávání záznamu z disku a projel jsem všechny C a S kanály - mimo analogové TV nic, takže žádný RF modulátor.[/quote]

Vyzkoušel jsem galvanický oddělovač na vedení RF mezi DVD rekordérem a TV - žádné zlepšení, takže zemní smyčkou to není. Ještě vyzkouším aktivní antétu a přebít rušení jak se to povedlo synovi na notebooku. Ještě jedno upřesnění, po "zapnutí" DVD z pohotovostního stavu při náběhu DVD zmiňované analogové programy na zlomek sekundy zazrní, ale trvale začnou zrnit až od okamžiku zabrazení hlášky HDMI na DVD.

Stále více nabývám pocit s přihlédnutím na analogický problém u NB při použití HDMI propojeni na monitor nebo TV a s náběhu rušení spojeným s náběhem DVD, že rušení generují obvody spojené s přenosem dat přes HDMI, které jsou bez HDMI kabelu neaktivní. Nevěřím, že by 3 různé HDMI kabely DVD-TV, syn NB-monitor a kolega na fóru NB-TV byly stejně vadné po stránce vyzařování rušení do RF obvodů.
MirdaM (9)|6.10.2010 20:44
[quote=MirdaM;299277]Vyzkoušel jsem galvanický oddělovač na vedení RF mezi DVD rekordérem a TV - žádné zlepšení, takže zemní smyčkou to není. Ještě vyzkouším aktivní antétu a přebít rušení jak se to povedlo synovi na notebooku. Ještě jedno upřesnění, po "zapnutí" DVD z pohotovostního stavu při náběhu DVD zmiňované analogové programy na zlomek sekundy zazrní, ale trvale začnou zrnit až od okamžiku zabrazení hlášky HDMI na DVD.

Stále více nabývám pocit s přihlédnutím na analogický problém u NB při použití HDMI propojeni na monitor nebo TV a s náběhu rušení spojeným s náběhem DVD, že rušení generují obvody spojené s přenosem dat přes HDMI, které jsou bez HDMI kabelu neaktivní. Nevěřím, že by 3 různé HDMI kabely DVD-TV, syn NB-monitor a kolega na fóru NB-TV byly stejně vadné po stránce vyzařování rušení do RF obvodů.[/quote]

Aktivní anténa sice potlačila rušení od HDMI kabelu na analogových programech, ale zcela neodstranila i na plné zesílení (bydlím cca 3 km vzdušnou čarou od 100 kW vysílače). Signál z pasivní antény jsme měřil a intenzita signálu je na pasivní anténu velmi dobrá (měřící přístroj Fluke pro UTP a koax 75 ohm). Asi přejdu na SCARTy a oželím HDMI do zahájení vysílání Multiplexu 2.
gs023 (30)|8.10.2010 08:19
Ahoj. Prosim o pomoc pripadne radu uz sem z toho jelen.

Mam obdobny problem jako puvodni dotaz zde. Pouzivam dig antenu Evolve Shark (strecha). V prizemi mam v jednom pokoji TV LCD Samsung a za zdi PC - dokud nepropojim PC s TV pres HDMI vse je vporadku. Dokonce je to dobre do te doby, dokud proste nenakonfiguruju,aby signal z PC sel na vystup HDMI z graficke karty.
Stejne jako v puvodnim dotazu - vse se deje az po nabehnuti systemu. Zde v jiznich cechach chytam Klet a Javorici - po pripojeni mi zustane funkni jen CT1 apod. Nova, Barandov, prima - bud zadny signal ani z jednoho vysilace nebo je to prakticky nekoukatelne.

TV i PC ma 3 kolik na pripojeni do zasuvky 230V. Repro mam pripojene jak do PC tak do TV- Genius 5+1.

1. Zkusil jsem zapojit do stejnych zasuvek - nezabralo
2. do jinych zasuvek - nezabralo
3. koupil jsem galvanicky oddelovac (strcil jsem ho do TV a do nej klasickej koax) http://www.djoro.cz/store/goodsdetail.asp?lngDepartmentID=0&strGoodsID=S218 - nic
4. jedine co me zbyva je neustale vytahovat a zandavat HDMI do TV a konfigurovat na PC:(

Nemate nekdo jeste nejaky tip, jak to odstranit? HDMI kabel ma zlacene konektory na konci 1,8m dlouhy (zadnej extra drahej nebyl), PC ma zdroj Fortron, rozvody v RD jsou nove a to jak anteni tak silove, zasuvky PC maji sve vedeni a svuj jistic.
Do PC jde LANkou net.

Dekuji vsem!

EDIT: jeste jsem nekde vycetl, ze by mohlo zabrat laborovani v Biosu Spread Spectrum, ale bohuzel tuto volbu tam nemam:(
MirdaM (9)|9.10.2010 08:26
[quote=gs023;300398]
Stejne jako v puvodnim dotazu - vse se deje az po nabehnuti systemu. Zde v jiznich cechach chytam Klet a Javorici - po pripojeni mi zustane funkni jen CT1 apod. Nova, Barandov, prima - bud zadny signal ani z jednoho vysilace nebo je to prakticky nekoukatelne.

:([/quote]

Všechny programy chytáš digitálně, nebo některé analogově?
MirdaM (9)|9.10.2010 08:53
[quote=MirdaM;300596]Všechny programy chytáš digitálně, nebo některé analogově?[/quote]
Dotazoval jsem se u Panasonicu i Samsungu, jestli použití HDMI propojení a následné rušení příjmu TV i rušení nahrávání TV na DVD rekordéru není všeobecný žertík HDMI propojení. Obě firmy samozřejmě tvrdí, že nikoliv, což se dalo očekávat.

Když porovnám problém rušení příjmu TV od HDMI u několika notebooků různých výrobců a DVD rekorderu, jediné co mě napadá jak jsem již psal, je HDMI přenosová cesta, která je stejná u noteboků i DVD rekordéru. Všechny ostatní obvody předpokládám budou minimálně el. zapojením odlišné. Kabel HDMI bych také vyřadil, neboť v popisovaných 4 případech máme HDMI kabel tuším od jiného výrobce (s uživatelem "posti" jsem komunikoval mailem).
gs023 (30)|11.10.2010 11:12
[quote=MirdaM;300596]Všechny programy chytáš digitálně, nebo některé analogově?[/quote]

Vsechny programy jedu digitalne, ale muzu zkusit neco analogove naladit.
Na ochranu to nevidim - myslim tim pri propojeni HDMI, precijen jak pisu CT1, CT2 apod. mi jede normalne i po pripojeni HDMI - coz vpodstate znamena, ze Multiplex 1 je ok, ostatni to rusi:(
mirekv (7169)|11.10.2010 15:33
Tohle jsem už slyšel z více stran, podle mě je to rušení z datového toku HDMI do tuneru v TV. Chtělo by to zkusit externí settobox, co to udělá.
MirdaM (9)|11.10.2010 20:25
[quote=gs023;300902]Vsechny programy jedu digitalne, ale muzu zkusit neco analogove naladit.
Na ochranu to nevidim - myslim tim pri propojeni HDMI, precijen jak pisu CT1, CT2 apod. mi jede normalne i po pripojeni HDMI - coz vpodstate znamena, ze Multiplex 1 je ok, ostatni to rusi:([/quote]

Prosím Tě, zkus naladit analogové programy a dej vědět jak to vypada s rušením. Uveď prosím i čísla kanálů na analogu i digitálu. Mě HDMI neruší analogovou CT1 na 22 kanále a Multiplex 1 na 33 kanále (Multiplex 2 zatím nemáme). Ostatní 3 analogové programy na vyšších kanálech (41, 51 a 58 kanál) jsou rušeny, viz můj příspěvek na 1. straně tohoto vlákna. Dík.
gs023 (30)|4.12.2010 12:00
Cao.

Tak se me to asi podarilo odstranit. Mel jsem z TV zasuvky do TV pouzit klasicky kabel origo dodavany napr. k videu (samec, samice).
Zkusil jsem jeste pokus, kdysi me kamos daval kabel, ktery ma u svych koncu takovy "oval" - na kazde strane - znaci se to emi suppressor.

Vymenil jsem tento kabel za origo, kabel jako takovy je znacen RG6-U, ktery pouzivam po baraku i pro rozvody a svete div se najednou HDMI nerusi TV a muzu to konecne mit zapojene:-))) Nevim jakou fci ma ten emi suppressor, ale pokud pomohl ten nema to chybu.

Jinak dokud jsem ho tam nedal externi box s HDD, kery pripojuji k PC mi rusil take TV signal po zapnuti. TV mam hned za zdi kde je PC. Cili nejen HDMI mi rusilo signal.

Zkuste, kabel se dle meho da normalne koupit, dlouhe ho mam asi metr (od zasuvky k TV) a nepocitam, ze bude nejak drahej:-) Hodne zdaru a kdyztak pisnete zda jste meli kliku jako ja.

EDIT:
Jeste doplnim. Diky uzivately "MirdaM" jsem jeste dozjistil, ze ten emi suppressor je vpodstate feritovy filtr. Kdyz to strcite do google, pak obrazky jasne napovi jak to vypada. Ja mam jen obyc bily koax kabel, znaceny jak jsem psal RG6-U (obyc konektory samec, samice), delku odhaduji 1-1,5m. Koupit se to da bezne. Jinak zajimave je, ze se da koupit s tema feritovyma filtrama i HDMI kabel, tak to trebas nekdo muzete taky vyzkouset nebo je to dalsi moznost kdyby nekomu nejelo to co pomohlo me.

2 MirdaM: bohuzel chtel jsem testnout ten Analog, ale nedarilo se mi vubec ho naladit.
jis (1301)|4.12.2010 22:55
Mám také zkušenost s rušením z HDMI propojení: Mám netbook Asus N10J, který má VGA i HDMI výstup. Mám k němu připojený AVerTV Volar Black HD TV USB tuner. Když jsem poprvé připojil monitor Dell UltraSharp 2209WA přes HDMI-DVI kabel, který jsem si po čase dokoupil, byla anténka USB tuneru zarušena k nepoužitelnosti. Při propojení přes VGA USB tuner funguje perfektně i s dodanou maličkou pasivní anténkou. Jedna možnost byla použít pořádnou anténu za oknem, která by rušením z HDMI propojení nebyla ovlivněna a druhá, které jsem nakonec zvolil, zůstat u VGA propojení. Viz můj příspěvek pod tímto článkem: http://notebookblog.cz/technika/postrehy/nejlepsi-vga-vystupy-maji-notebooky-fujitsu-siemens/.
jis (1301)|20.9.2012 17:50
Další zkušenost s rušením DVB-T tuneru z HDMI propojení:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33057-Muze-monitor-displayport-rusit-prijem-DVB-T