Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dekódování Dolby Surround real-time

Kovis (6)|28.12.2004 02:08
Zdravím, existuje nějaký způsob, jak dekódovat Dolby Surround v reálném čase - v podstatě takový softwarový AV receiver?

Představa: přivedu stereo signál se surroundem na line-in, PC signál navzorkuje, provede dekódování a přehraje jednotlivé kanály na 5.1 zvukovce.
stayman (12393)|28.12.2004 15:09
Tak tomu vobec nerozumiem, to jako ti vadi ms opozdenie u playera ci co? :-?
Kovis (6)|28.12.2004 16:16
Nene, myslel jsem to tak, že mám k dispozici externí analogový stereo signál se surroundem (prostě přivedený odněkud, např. z videa) a PC s 5.1 zvukovkou. Nemám k dispozici žádný další specializovaný HW. Rád bych to prohnal přes PC a měl na výstupu dekódovaný surround přehrávaný na zvukovém vybavení PC - to vše real-time, resp. s minimálním zpožděním oproti zdroji.

Zajímalo mě, zda jde něco takového realizovat, nemám vůbec tušení, jestli se to dá s běžným PC vybavením provést. Případně jaký software tohle zvládne.

P.S. Jak jsem se dozvěděl z jiných přispěvků, lze dekódovat jednotlivé kanály do několika WAVů, ale to je offline processing - ne "real-time", co jsem měl v původním příspěvku na mysli.
kirk (476)|30.12.2004 17:42
Kovis: Jediné co tak získáš budou 2 wavy, které ti budou na nic!
Kovis (6)|30.12.2004 18:36
Pokud správně chápu princip Dolby Surround/Pro Logic/Pro Logic II, jedná se o způsob, jak zakódovat více kanálů do stereofonního signálu. To vše na analogové úrovni (narozdíl například od Dolby Digital).

Napadlo mě, že když mám k dispozici např. zvuk z TV z pořadu v Dolby Surround, že by to šlo zdigitalizovat do PC, dostanu k dispozici 2 WAVy - po jednom pro levý a pro pravý kanál. Tyto WAVy obsahují surroundovou informaci. Následně z těchto 2 WAVů provést dekódování (přesně jak to dělají dekodéry v receiverech v domácích kinech apod.) a výsledné vyseparované kanály pak mohu přehrávat na 5.1 zvukovce.

Potřeboval bych to ovšem bez těch meziWAVů, aniž by se cokoliv někde ukládalo, prostě datový tok získaný digitalizací analogového line-in vstupu by se prohnal nějakým softwarovým dekodérem Dolby Pro Logic a okamžitě přehrával přes zvukovku.

Prostě něco takového jako zde: http://www.ict.com.tw/DSP/trimedia/3.htm.

----------------------------------------------------

Pokud si ten stereo signál pustím do receiveru, který má dekodér Dolby ProLogic, tak mi to přece taky na domácí aparatuře hraje ve více kanálech.. A já bych chtěl totéž s použitím PC. Nebo mi unikla nějaká důležitá informace?
kirk (476)|31.12.2004 01:08
Kovis: Hele, kravina, prostě to zakóduj jako Dolby Digital 2.0 nebo Dolby Digital 2.0 Surround, a bude-li mít dekodér ze softwarového DVD přehrávače v sobě zabudovaný dekodér Dolby ProLogic 2, tak ti to bez problému přehraje obdobně jako dotyčnej dekodér v AV-receiveru. Pokud budeš poutze přehrávač se zastaralým dekodérem Dolby Pro Logic, tak ti to přehraje jako čtyřkanálový zvuk pouze v případě, že to zakóduješ jako Dolby Digital 2.0 Surround. Jestliže to zakóduješ jako Dolby Digital 2.0, tak ti to bude přehrávat jako obyčejuné stereo.
Kovis (6)|2.1.2005 20:27
Kirk: Dík moc za rady, které použiju, pokud budu chtít pořad s tímto zvukem zaznamenat.

Jak už jsem ale psal, nechci nic kódovat. Sice už začínám mít pocit, že řešení pro mě neexistuje, ale popíšu situaci konkrétně. Mám stereo TV, v TV beží pořady v DS/DPL. Dále mám PC s 5.1 zvukovkou a 5.1 reprobednami. Chci pořady SLEDOVAT (ne nahrávat!) v DS/DPL. Propojím výstup z TV s line-in zvukovky a hraje mi to stereo. Současně sleduji obraz na TV. Jelikož je ale zvuk v DS/DPL, teoreticky mohu - s příslušným dekodérem - poslouchat vícekanálový zvuk. Bohužel moje zvukovka nedisponuje dekodérem Dolby Prologic. Pokud bych měl třeba Audigy, nemám co řešit.

Snad je to teď jasnější. Asi budu muset obměnit zvukový hardware.
pavelpt (2713)|3.1.2005 01:56
to Kovis

softwarový dekoder, AC3Filtr 1.01a, jestli se ti ho podaří dostat do grafu s tou aplikací, kterou zvuk chytáš, je vyhráno.Když tak to zmasti v GrafEditu s nějakým vstupním filtrem.
V AC3Filtru si nastav výstup DolbyPrologicSurround, umí i Prologic II.

Myslím, že by to šlo ošvindlovat i na mixeru, chce si to s tím pohrát.
lacc (45)|12.3.2005 11:06
kirk - presne toto s kódovaním do ac3 dolby detected som nedávno riešil, ale nedoriešil. Vďaka za príspevok, už verím, že to funguje. Riešil som to v audio transkoderi Scenaristu, kde je voľba v rozšírených možnostiach kódovania "Dolby surround detected". Tak už verím, že to pôjde v Prologic systémoch.
vlada (3470)|12.3.2005 16:29
Při přehrávání videa z počítače to umí FFDShow. Ale jak to udělat v realtime, to nevim. Myslim si, že to asi nepude, ale nevim...