Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kazety mini Dv

dalizije (641)|14.4.2009 18:28
Jaké používáte kazety mini DV na natáčení ve vysokém rozlišení ? A proč ?
peter.urblik (355)|14.4.2009 18:37
no tak toto by aj mna zaujímalo :-D.. som v tom nový.. no a tiež by som sa chcel na toto pýtať... ešte že si založil toto téma... hehe.. dobre padlo...:-D
Pave1 (4279)|14.4.2009 21:24
Tak pořád dokola :D ...

1. Běžný kvalitní pásky za 60k, FUJI, Panasonic (prodávají dvě kvality), Sony Premium atd.
Platí spíš to nemíchat (nebo nemíchat Sonky s ostatníma). Záleží na konkrétní kameře a mechanice, buď nedropuje vůbec, nebo jí chutná jen některá značka - pokud ji nechutná, tak na to rychle přijdeš .-) . / 98pct používám pro HDV Sony Premium, občas dropne, ale zřídka /

2. Kvalitnější Sony HDV pás, stojí 300Kč cca. Rozdíl není velký, ale s kvalitní mechanikou bych ho používal na archivaci zvlášť cenných sestřihů.

3. Nejkvalitnější profi pás (40min DVCAM/ HDV MASTER 60min) stojí 700Kč a je to hodně poznat. JE mnohem odolnější než předchozí dva druhy, nedropuje, je vždy kompatibilní v různých mechanikách (dík vyšší pevnosti či tuhosti či jak to nazvat), používám ho opakovaně na natáčení důležitých záznamů či do extrémních podmínek (jeskyně, prašné prostředí atd).

Všechny tři druhy mám a používám, prostřední už nejméně (archivy si zkontroluju na dropy, po vypsání sestřihu).
Shaggy.tt (60)|14.4.2009 22:24
Zdravím...
No k moji k HV 20 jsem používal Sonky HDV, ale měl jsem tam mrtvolky taky jen zřídka nazelenalé...teďkom jsem tam dal žvejkat Panasonic a něco se taky vyskytlo uplně něco jiného prozměnu v bílem...Jako dá se to odstranit, ale sere mě to!Nevím čím...nebo spíše jakou značku medii no...
peter.urblik (355)|14.4.2009 23:18
uff...tak teraz akú si vybrať... no ja som kúpil tú sony premium.. ale chcem si kúpiť tú sony za tých 300... lenže ako čítam píšete že tam nie je veľký rozdiel.. tak prečo potom taký obrovský skok z 60 na 300?? sú teda dobré alebo radšej kupovať tie najdrahšie?? kde by som ich zohnal?? mám hv 30 tak čosi pre nu :-D
Shaggy.tt (60)|15.4.2009 15:41
Zdra slovenský priaťol...no divej já jsem si myslel, že když HDV tak nejlepší HDV pasky od sony, ale neni pravda!!!Měl jsem teďkom něco jiného a abraz se mě zdá stejnej!!!!Takže si myslím, že nějaký rozdíl tam není..jen asi v materialu a technologii pásky.Ale spíše duležité je dávat tam takové pásky, která ti nebude dělat chyby asi...Říkám vyměnil jsem už druhou značku a furt cosik tam je co mě nasere!Právě se chci zeptat majitelu Canon HV20 jaké pásky do toho používáte, které pásky to ta kamera nejlepé snáší bez nějakých dropoutu
Dik
Akim (128)|15.4.2009 16:26
Celou dobu nepoužívám nic jiného než obyčejné Panasonic 60. A to jak do dřívější Panasonic kamery tak do současné HV30. Zatím jsem nezpozoroval snad žádný dropout. Několikrát jsem se ptal na různých místech a vždy mi bylo řečeno, že na běžné točení je naprosto jedno, jestli budu používat DV nebo HDV. Rozdíl nepoznám a zbytečně utrácet několikanásobně víc.
peter.urblik (355)|15.4.2009 23:10
hmm fajná rada.. dík za ušetrené prachy.. bo ja by som určite šiel do tých sony za 300 :-D
impaler_bxl (197)|16.4.2009 08:59
Potvrzuju Panasonic 60 za 60 :) (přibližně), v pohodě. Používal jsem na SD kameře kazety Sony 60, takové ty oranžové obyč, celkem v pohodě. HV20 mám z druhé ruky a původní majitel používal právě Panasonic, tak jsem přešel na ty. Není problém. Spíš doporučím, vzhledem k ceně, natočit originál, sejmout do PC a pak kazetu odložit jako archiv, aspoň mně by ani rodinné video (můj hlavní záměr) nestálo za poškození kvůli ušetřeným pár kačkám ve srovnání s útratou za kameru, příslušenství a PC. Takže archivuju původní kazetu a až se k tomu dostanu, tak na další kazety nasypu vyrenderované klipy jako master archiv. Jak radí Pave1.
Shaggy.tt (60)|16.4.2009 18:54
Je tady ještě někdo kdo má dobré zkušenosti kromě sony a panasonic?Protože jak na sony tak na panasonic se mě vyskytly nějaké chyby...sere mě to
Pave1 (4279)|16.4.2009 19:02
[QUOTE=Shaggy.tt;223646]Je tady ještě někdo kdo má dobré zkušenosti kromě sony a panasonic?Protože jak na sony tak na panasonic se mě vyskytly nějaké chyby...sere mě to[/QUOTE]

Pokud je kamera zcela nová, vyplatí se zakoupit Sony čistící kazetu (to je suché čištění .-) ), a kameru při problémech jednou (maximálně dvakrát!) projet přesně podle návodu (vložíš, 10sec play - ne víc!!, vyndáš bez přetáčení ven).
Pokud se tím u nové kamery situace nevyřeší, nech kameru zkontrolovat v servisu (nejlíp i s kazetami, s ukázkami výpadků - přilož popis).

Pokud ale narazíš na kus "s problematickou mechanikou", pro naprosto spolehlivé nahrávání pomůže asi jen používat ty profi DVCAM/HDV master pásy, jsou drahé ale skutečně spolehlivé. Pokud budeš mít výpadky i na nich, je problém v mechanice kamery, ne v kazetách.
Shaggy.tt (60)|16.4.2009 19:10
Říkám...po třetím nahrávání u sony hdv mě to dělalo zelené zrno..vyměnil jsem pásku za značku panasonic..a ty zrna jsou jinačí zase uplně...zrovna jsem přetahl koncert dvou hodinovej a všiml jsem si toho asi na 4 místech...jj zkusím tu čistící kazetu...na slovenském foru jsem četl, že mužu aj mechanice v kameře ublížit...co je na tom pravdy?
Pave1 (4279)|16.4.2009 19:47
Digitální kazety neovlivňují kvalitu signálu jako analogové, ovlivňují pouze kvalitu jedniček a nul - jakékoliv výpadky se tak projeví jako nějaký "digi šmrnc" (kostičky), případně celé proužky kostiček (zanešená jedna hlava) nebo blu screen - výpadek signálu komplet.

"Zelené zrno" tak bude jiný druh problému, zkus poslat ukázku .-) .
Shaggy.tt (60)|16.4.2009 21:01
K sakru nemůžu to teďkom najít...prostě v sekundě proběhnout zalené kostičky...Na tu sonku HDV jsem ni před tím nenahrával a ta kazetka byla druhá v kameře a na 8O min jsem si všiml asi tak na šest chyp..a další...nevím proč ale při přepočtu mě to taky rozdělí show na clipy!když je to nahrané v kuse a při dalším přepočtu stejné kazety to třebas udělá na jiné minutě a to samé je aj tak s dropouty...Každopadně tolik chyb na jednom záznamu aj po tom co jsem změnil značku kazety a dělá to to samé akorát chyby vypadaj trochu jinak zase(rozmazaně) utíkám s tím zítra do kramu ať se staraj....buď to bude chtít vyčistit nebo nedej bože...v záruce to mám!Tolik peněz....
Posílám jeden ukázkovej povedenej screen"aspoň něco pozitivního!
No name.jpg
Pave1 (4279)|16.4.2009 21:13
zelené kostičky - tak to jo, to by mohl být digi šmrnc.

Ale nepoužívej 80min kazety, obsahují mnohem tenčí (pro mechaniky nespolehlivější) pásek, takže chyby na konci - nic divného.

Používej standardní délku 60min, ty mechaniky pracují na samé hranici fyzických možností, takže není vhodné takhle riskovat. Ale nebude od věci nechat kameru zkontrolovat, být tebou nejprv ale zkusím jednou přečistit a natočit tak 5ks kazet standardní délky.

Držím palec .-) .
Shaggy.tt (60)|16.4.2009 21:23
Ok zkusím prvni to pročistit...no ono je to, že spíše používám ty 80 poněvadž show jsou dlouhé a chci to mít v kuse než někde uprostřed měnit pásek....Chci se zeptat, když dám LP 120min proč se mě odečítají při nahrávání záznasmu minuty jako při SP modu takže nahraji jenom minuty při Sp?Jakým kazetám dáváš přednost a používáš?
Dík
Shaggy.tt (60)|16.4.2009 21:27
Prosimtě ještě jedno...co to je za tu čistící kazetu kterou mám přimo koupitať to neposeru nějakým aušusem z teskáče.dík
Pave1 (4279)|16.4.2009 21:43
značka Sony, název čistící kazeta miniDV, prodává se delší a kratší (počet možných čištění). Něco to stojí (kolem 300 - 600kč), ale hodí se to na dovolené, velmi, je to jediná pomoc v terénu.

Neboj, najdeš ji (občas ji prodávali v packu s dvěma miniDV Sony Premium v ElviiPro v akci), mrkni na net.
http://www.google.com/search?q=sony%20%C4%8Dist%C3%ADc%C3%AD%20kazeta
peter.urblik (355)|17.4.2009 00:55
kde sú tam tie zelené kocky?? uff ja som z toho jelen... neviem čo mám hladať :-D ak môžte upozornite ma na to.. tiež som teraz kúpil Canon HV 30 tak nech viem čo si mám všímať.. ešte som síce nenatočil ani 5 min haha bo sedím doma za PC a píšem diplomovku do školy :-(
peter.urblik (355)|17.4.2009 00:58
a ozaj ako často sa to má čistiť??? či ked pozorujem nejaké hlúposti na filme?? alebo aspon raz za mesiac?? ja som počul že tými páskami sa derú hlavy je to pravda??? vravel mi to jeden chlapík čo točí už 25 rokov.... čo je zhruba toľko čo ja žijem hahaha... toto je to suché čistenie že??
Shaggy.tt (60)|18.4.2009 16:42
No jak zpozoruješ něco špatného v obraze...neboj to velmi dobře poznáš..Je to sice jenom desetina sekundy..jako ve vegase neni problem to spravit.Jinač žadné čištění bych nedělal..Posílám pár screenu s chybama.Záznam byl pořízen na Sony HDV na ty drahší...zajímavé je že všechny chyby jsou jenom spíše nahoře v té horní části obrazu.
Jinač pásku čistící sony jsem pořídil za 400Kč dneska to prubnu a večeru pujdu na další music clubovou akcičku, tak zitra už budu vědět více na čem jsem.....
Obrázky si nechte zvětšit
04.jpg CHYBA5.jpg
Shaggy.tt (60)|18.4.2009 16:44
Abych nezapoměl, bylo to nahráno v tom slavném cine modu..o ničem oprati manualnímu nastavení!
Shaggy.tt (60)|18.4.2009 18:00
Jinač tady je ten zajimavej nazelenalej sráč.....
ggg.jpg
Shaggy.tt (60)|18.4.2009 20:15
Ještě by mě zajímala jedna věc, proč nebo z jakeho důvodu při přepočtu mě třebas sony vegas někdy rozdělí jeden v kuse záznam třebas na tva tři clipy, když je to natočené v kuse!!!
Hardwerem to nemůže být, mám dost uspokojivej a když to ještě nechávám přepočitávát na externi disk!
Kazeta?
Kamera?
Akim (128)|18.4.2009 23:18
[QUOTE=Shaggy.tt;224024]Ještě by mě zajímala jedna věc, proč nebo z jakeho důvodu při přepočtu mě třebas sony vegas někdy rozdělí jeden v kuse záznam třebas na tva tři clipy, když je to natočené v kuse!!!
Hardwerem to nemůže být, mám dost uspokojivej a když to ještě nechávám přepočitávát na externi disk!
Kazeta?
Kamera?[/QUOTE]

Tak to jsem už taky řešil. Jde prý o porušený timecode nebo něco takovýho. Prohlížíš si zpětně záběry? Pokud ano, tak z 90% je to právě kvůli tomu. Je údajně potřeba v případě, že hledám konec posledního záznamu nechat trochu rezervu.
Shaggy.tt (60)|19.4.2009 10:29
Jo no prohlížel na tel...když jsem neměl ještě možnost spracovat na čem materiál....
Pave1 (4279)|19.4.2009 10:34
VYnucené rozdělení klipu (u capture, ne u importů z kartových kamer .-) ) může mít víc příčin - poškozený frame (informace o obrazu), výpadek TC (třeba způsobený nečistotami v kameře, kdy při záznamu na pásek je malý výpadek - to stačí; nebo třeba při problémech s mechanikou, kdy pás nesedí dobře v dráze apod a dochází tak k výpadkům),

..příčin může být víc (jednorázových nebo trvalejších - pak pomůže servis).
peter.urblik (355)|19.4.2009 10:54
[QUOTE=Shaggy.tt;223987]No jak zpozoruješ něco špatného v obraze...neboj to velmi dobře poznáš..Je to sice jenom desetina sekundy..jako ve vegase neni problem to spravit.Jinač žadné čištění bych nedělal..Posílám pár screenu s chybama.Záznam byl pořízen na Sony HDV na ty drahší...zajímavé je že všechny chyby jsou jenom spíše nahoře v té horní části obrazu.
Jinač pásku čistící sony jsem pořídil za 400Kč dneska to prubnu a večeru pujdu na další music clubovou akcičku, tak zitra už budu vědět více na čem jsem.....
Obrázky si nechte zvětšit[/QUOTE]


jasne takže bez chýb netreba robiť žiadne čistenie... OK ... dík za radu.. a ozaj čo čistenie v servise?? chalan mi vravel že to dáva 2 krát do roka prečistiť... ale on má Canon XL 2.... vraj len tak preventívne... je to treba??
Pave1 (4279)|19.4.2009 11:32
[QUOTE=peter.urblik;224078]jasne takže bez chýb netreba robiť žiadne čistenie... OK ... dík za radu.. a ozaj čo čistenie v servise?? chalan mi vravel že to dáva 2 krát do roka prečistiť... ale on má Canon XL 2.... vraj len tak preventívne... je to treba??[/QUOTE]

Jen u profíků, u amatérských kamer bych preventivní údržbu dělal jen po opravdu extrémní zátěži (delší dovolená v prašném prostředí apod).
peter.urblik (355)|19.4.2009 18:25
jasne... to mi zatiaľ nehrozí.. budem len tu na SR takže čistiť budem len kazetou... moc krát dík za radu. :-)
Shaggy.tt (60)|19.4.2009 19:33
No nic, tak jsem zbytečně koupil čistící pásku, která stejnak nepomohla.Po vyčištěni a včerejsím natočení nového materiálu na pásku Panasonic 60 jsem zase našel chybu v horní polovině(rozmázlej pruh)...Nic proti obrazu..jsem velmi spokojený s touto kamerou, ale co se týče miniDV a s problemy okolo, tak zavrhuji...Bylo by super vrácení peněz a hnedka bych neváhal na SD karty!
CLIP 07  18-45.jpg
Pave1 (4279)|19.4.2009 20:02
No, tohle může klidně způsobovat procesor kamery, ne páska (rozhodně to není běžný jev u páskových kamer .-) ).

narazil jsi prostě na vadný kus, tak šup s ním do servisu (namísto zobecňování "chybných závěrů" :-)) ).

Držím palec, čistící kazeta se ti ještě bude hodit, rozhodně ji nepovažuj za vyhozený peníz (pokud tedy páskovou kameru neprodáš .-) ).
Shaggy.tt (60)|19.4.2009 20:26
Takže o jaké chyby vlastně se jedná, aby měli jasno!?Když to nejsou dropouty...Prostě proletí vždy rozmazanej pruh jenom v horní části obrazu!NN je to pěkně ještě v záruce, takže doufám, že to nebude opravitelné a buď mě vráti prachy nebo novej kus!!!
Prosimtě, myslíš že bych jim měl předložit aj mini dvd nebo poslat screeny s chybami?
Dík...
Pave1 (4279)|19.4.2009 20:30
Určitě přilož, tohle ale může být elektronického původu. A po opravě bych si ji být tebou nechal .-) .
Shaggy.tt (60)|19.4.2009 20:41
Já vím, má super obraz!!Pokud člověk ví jak toho docílit!Tak mě připadáš, jak by jsi věděl co bude následovat!Nejseš náhodou z toho servisu:-)))Snad to nebude opravitelne a bude rovńou z toho novej kousek:-)
Pave1 (4279)|19.4.2009 20:45
Ze servisu nejsem .-) , ale už jsem pár různých vad i digi záznamů viděl. Někdy je skutečně obtížné hned určit příčinu problému, ale dropy mívají jinou strukturu (ale opravit to většinou jde .-) ).
Shaggy.tt (60)|20.4.2009 17:58
Kolegáčku ještě jednu otázečku bych měl na Tebe.Nevím zda-li funguje aj LP nahrávací mod nebo je v tom nějakej fígl!
Při přehrávání na LP se mě vždy nahraje záznam s počtem minut jako SP?
Jak je to možné??
Slyšel jsem něco o formátovaní aj miniDV, co je na tom pravdy?
Dík
mirekv (7169)|20.4.2009 19:08
MiniDV je magnetická páska, takže je ji možno vymazat, formátování je něco jiného, nelze.
dalizije (641)|20.4.2009 19:29
[QUOTE=Shaggy.tt;224212]Kolegáčku ještě jednu otázečku bych měl na Tebe.Nevím zda-li funguje aj LP nahrávací mod nebo je v tom nějakej fígl!
Při přehrávání na LP se mě vždy nahraje záznam s počtem minut jako SP?
Jak je to možné??
Slyšel jsem něco o formátovaní aj miniDV, co je na tom pravdy?
Dík[/QUOTE]
HH, Formátuje se třeba pevnej disk ale ne kazeta. Někde jsem četl radu stočit kazetu se zavřenou čočkou aby jsi neměl hluchý místa, ale to mě přijde jako kravina ...
Shaggy.tt (60)|20.4.2009 19:37
Právě, já jsem to slyšel tak že přehrát normalně pásku se zavřeným objektivem!!
Shaggy.tt (60)|20.4.2009 19:41
Fajn tak je to jasné neumí to přehrát an LP
Shaggy.tt (60)|20.4.2009 19:52
Tady přikládám ještě jeden povedenej screen:-(
CHYB2.jpg
dalizije (641)|20.4.2009 20:19
Pěknej pruh :-))
Shaggy.tt (60)|20.4.2009 23:26
Tak teďkom jsem z toho...Pri přehraní v Kmplayer se mě ukáže rozmazanej vadnej pruh a při přehraní v Powerdvd nebo v media player misto chybě v obraze se na tom samém místě obraz sekne...??????????????????
Pave1 (4279)|21.4.2009 22:21
No, kazety se dají mazat v magnetické peci (jinak se nijak nečerní, pokud nejde o střih insertem na starém typu páskové střižny; u počítačových NLE střižen nebo pro kamery se pásky ale nijak nečerní - pouze mažou v té pecičce .-) ).

Doplněno - magnetická pec vlastně "učeše" magnetické částičky na pásce "do původní struktury" - vlastně je to jistý druh zformátování :-) (fyzikálního, nikoliv informačního).
Shaggy.tt (60)|22.4.2009 18:01
Nazdar kolegáčku...
Včera jsem testoval moji bejvalku u jednoho profíka...Shodli jsme se asi přibližně na tom co jsi řekl a dneska už letěla do krámu zpět.Kdyby tak vrátili prašule, nebo by mě mohli vyměnit čip rovnou jako má CanonHV40
A jestli jsi ze servisu(pořád mě to nedá spát)moc bych byl vděčnej za prašulky:-)))
Stano_tvf (504)|2.5.2009 20:41
Zdravím, mám Canon HV20, dotaz ohľadom pások. Keď som ju minulý rok kupoval, niekde som čítal, že je vhodné používať 1 typ pásky. Vtedy mi doporučili Panasonic AY-DVM60YE. Je to tak, hľadať aj ďalej tento typ?
Pave1 (4279)|3.5.2009 20:08
[QUOTE=Stano_tvf;225372]Zdravím, mám Canon HV20, dotaz ohľadom pások. Keď som ju minulý rok kupoval, niekde som čítal, že je vhodné používať 1 typ pásky. Vtedy mi doporučili Panasonic AY-DVM60YE. Je to tak, hľadať aj ďalej tento typ?[/QUOTE]


Vyzkoušej si pásky, jaké si vybereš (FUJI, Panasonik levnější nebo dražší, Sony dtto, atd), třeba pět kusů (stejné značky).

Pokud nebudeš mít problém, pokračuj a snaž se to spíš nestřídat (používá se standardní délka 60min, u delší stopáže je tenčí pásek a mohou být někdy problémy).
Shaggy.tt (60)|22.6.2009 14:35
Takže kamerku už mám zpět doma z reklamačky...a abych byl přesnější popisu práce:
Vyčištění páskové dráhy a hlav-nález v obvodu videohlavy-špatný přenos signálu mezi páskem a hlavami-nastavení páskové dráhy a kontrola tahu pásky.

Tak si můžu oddychnout...poté jsem natočil asi 6hodin záznamu a obraz byl bez problémů..přikládám screeny s nastavením...

První záznam byl točen na režim cine mod s manualní nastavení expozice..kdy pri nasvícení objektivu mobilem jsem dostal hodnotu 2.3 a šel jsem na hodnotu +6
Výsled..zajimavej...ale nebylo to ono obraz je lehce bez detailu a s trochu šumu, tak přiště EEE

A druhej..clona na 50, nasvětlení objektivu...expozice +5 obraz je daleko lepší ohodně ostřejší!
hhghg.jpg rgrgr.jpg
martin_54 (331)|29.6.2009 11:24
Ahojte, mám tu jeden poznatek k původní otázce.
Nedávno jsem mluvil s člověkem, který má firmu na pronájem kam. techniky (hlavně digibety, ale i HDV) a důzazně mě varoval před používáním miniDV kazet SONY (krom těch drahých pro HDV). Jeho doporučení bylo na FUJI a Panasonic.

Já osobně používám Panasonic profesional 60´pro 3CCD a mám s nimi dobrou zkušenost.