Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canon hv 30

peter.urblik (355)|10.4.2009 22:32
ahojte všetci.... práve som sa stal čerstvým majiteľom tejto kamery.. na tomto fore som toho o nej už dosť prečítal ale ešte som sa tu nestretol s ničím čo by popisovalo to na čo sa chcem opýtať.... moja otázka smeruje na mod cinema.. nehovorim teraz o snímaní 25p ale len o režime cinema.... mne sa zdá byť úúúúúúúúúúúúplne ale úúúúúúúúúplne na chlp rovnaký ako klasický mod... je to vôbec možné?? viem že väčšina videí ktoré letia na vimeo a youtube prešli softom kde bola upravená ich farebnosť filter a podobné veci.. ale čakal som proste od toho čosi viac... myslel som že takto natočený záber bude o trochu ako to povedať proste filmovejší... tie farby mi pripadajú rovnako pestré ako pri klasickom mode... je v niečom chyba myslím vo mne?? proste všade to vyzerá byť také šedastejšie alebo namodralejšie ale u mna úplne zhodné s tým klasickým modom.... je na to nejaký grif ako dosiahnúť ten kinový vzhľad aj bez softu???? ak mi niekto viete poradiť budem rád.. moc krát dík..
Pave1 (4279)|11.4.2009 02:21
Všechno jde, když se chce .-) (chtělo by se říct, byť taková nastavení jako například XH-A1 kamera HV30 neposkytuje).

Abys dosáhl "maximum možného" (pro HV30), chce to pár věcí zvládnout:

1. Perfektně se s kamerou sžít (tedy naučit se poznat správné zaclonění na displeji kamery, používat doplňky při velkém množství světla, jako je šedý filtr, apod).

2. Používat manuální expozici a záběry spíš podexponovávat, než je přeexponovat.

3. Pro lepší výsledek se bez jasových a barevných korekcí natočených záběrů ale neobejdeš, to časem poznáš. Stačí běžný třícestý barevný korektor (jako je v běžných sw typu premiere nebo vegas), používat křivky pro úpravy jasů, nakonec jsou tu takové fajnovosti jako malý soft černé, úpravy saturace a výraznější stylizace (například pomocí pluginu pro filmový vzhled, Magic Bulet myslím se jeden oblíbený jmenuje).

Ale základem je opravdu záběry správně nasnímat a kameře pomoct v extrémních světelných situacích (ND filtrem, půleným gradientním filtrem typu Cokin apod).

Nakonec ještě malá douška, známá věc je, že nejlepší film look vznikne používáním stativu a taky paradoxně kvalitním zvukem .-) , takže stativ (nebo ramenní opěrka) a externí mic to opět šoupnou celé o dost výš ;) .

Tolik pár jednoduchých rad do začátku.
peter.urblik (355)|11.4.2009 15:33
moc krát dík.....ten filter si chcem kúpiť.. no teraz kedže som študent musím čakať na dalšiu brigádu bo kúpa kamery zo mna vysala všetko čo som mal hahahahaha.... mám sony vegas 8 a včera v noci som si pozeral nejaké tie veci ako úprava farby a pod.. dá sa to pekne urobiť bol som z toho nadšený.. ale musím vela skúšať pretože nato nemám žiadny návod a nemá mi kto poradiť takže som na to sám.. učím sa preto spôsobom chýb a omylov prípadne niekedy aj príjemných prekvapení....... o tom plugine magic bulet som počul a dokonca aj videl je to veľmi pekné.. skvele sa s tým dá pracovať.. ale z toho ako som pochopil to asi na vegas nepasuje... potrebujem adobe premier alebo after effects... ak nie budem rád každej rade... tak ešte raz dík za radu....s tou manuálnou expozíciou som to skúšal a jasne uprednostnujem radšej podexponovanie ... s tou clonovu sa skutočne musím vžiť.. taktiež si musím dávať pozor na rýchlosť uzávierky... som rád že hv 30 umožnuje takéto nastavenia ,
peter.urblik (355)|11.4.2009 15:36
takže sa s týme dá pekne hrať... proste musím len skúšať a skúšať... neviete mi poradiť.. kde by som našiel nejaké dobre návody o tejto teme.. spôsoby spracovania.. nakrúcania a pod..??? tu som našiel návod na prácu vo vegas 5 .. ale chcel by som čosi viac.. viac rád nejaké triky tipy a pod...
Pave1 (4279)|11.4.2009 20:38
MB spolupracuje jistě i s Vegasem, trochu pohledej.

Jinak základní je dobře to natočit, na to ostatní je vždy dost času. Pozor jen na použití cinema režimu na kameře, nepatrně to maže detaily (takřka neznatelně, ale přeci). Takže si vyzkoušej pár záběrů, za slunka i bez něj, v režimu i bez něj, přečti si něco o expozici, zkoušej různě exponovat stejný záběr, pak to zkontroluj na TV. Pokud kamera umí zebru, nauč se jí používat, abys neměl důležité části záběru přeexponované.

To vše pomůže.

Při korekcích záběr nejdřív uprav jasově (prokreslení černé, úroveň bílé a středy - pomocí křivky). Pak teprve koriguj záběr barevně.

Chce to zkoušet, nic nejde hned, nespěchej. Je vhodné přečíst si něco, nějakou knížku o kamerách, natáčení a tak. Kompozice obrazu je stejná jako u fotografie, takže tam je literatury dostatek. Hodně zdaru .-) .
peter.urblik (355)|11.4.2009 21:04
OK dík... :-)

kamoš fotí a má plno kníh takže požiačiam nejaké od neho
RaDim_ (128)|12.4.2009 12:43
Já osobně s HV30 točím tak, že ji nastavím na TV 50. Míň jak 50 je už trhaný obraz a víc myslím na filmovém vzhledu nepřidá. Pro konkrétní scénu nechám clonu, ať se nastaví sama (jinak to nejde), pak ji zablokuju a popř. poupravím nastavení expozice. Mínus toho je, že v hodně osvětlených místech (venku) je to dost zacloněno - kvůli dlouhému času - a tak se dost ztrácí malá hloubka ostrosti i u detailů. Na hodně silném slunku bude třeba ten čas asi trochu zkrátit nebo přidat filtr.
peter.urblik (355)|12.4.2009 14:09
jasne rozumiem.. no už som sa po tých filtroch kukal.. no je ich dosť len aký si vybrať... neviem jeden mi radil aby som kúpil medzi krúžok z 43 na 52 a potom dokupoval filtre 52 mm no ale neviem má to nejaký význam??? napr ked tam potom nahodím raynox širokouhlý bude sa dať ten filter použiť?
ai (2993)|12.4.2009 20:19
ND filtr je nutny, jinak jsou casy venku specialne na slunku nebo na snehu vzdy vic jak 1/100 (klidne i 1/200) a jak rikas f-stop je vzdy kolem F8 , kdyz zablokujes cas treba na 1/60 (1/50 ) cas,
vsimni si jak budes ubirat expozici na slunku pri nastavenem casu (treba 1/60) jak se ti nejprve ani clona nebude menit (bude kolem F5-6) tam u HV30 se nastavuje ten vnitrni lamelovy ND filter, a az po chvili to zacne uzavirat clonu, chce to tedy pomoct tim ND filtrem venku, skoro vetsinou se hodi. Cas a clonu zjistis polostiskem photo buttonu (nutna zasunuta nejak levna miniSD karta)

S tou sirokouhlou predsazkou nevim taky jsem uvazoval o tim Raynox s tou 43 na 52 mm redukci (HV30 je cerna, ten Raynox taky), ale jeste jsem se k tomu nedostal, tusim problemy s tim ND filtrem, mozna si ta predsazka veme jeden f-stop uz tak, nevim , taky s tou kamerou netocim sam, takze zatim bez predsazky,

jinak mikrofon je asi taky nutny nejaky pri snaze zachytit solidni zvuk, i za vetru budes mit zvuk jako pri vichrici, vypinej automat za vetru nastav tam nejakou mensi hodnotu
peter.urblik (355)|12.4.2009 20:53
OK s tým vetrom to vyskúšam ... myslel som že ten automat by to mohol zvládnúť hehe ale asi nie.. takže ked kúpim toto

http://www.hama-shop.sk/detail/redukcny-kruzok-m43-0-m52-0-1/ a potom toto

http://www.megafoto.sk/products/-fomei-digital-filter-kit

bude to stačiť pre začiatok??????? ja neviem nevyznám sa viem že sú tie filtre nejak lacné no ale pre začiatok to bude fajn či nie?
ai (2993)|12.4.2009 22:11
Ja mam taky obycejny tiffen 0.6 to je asi to same jako ten ND4 filtr , melo by to snizit 2x f-stop,

jestli je lepsi 43mm filter ,redukce na 52mm a predsazka nebo redukce na 52 mm, filter 52mm a predsazka nevim,

ten raynox bude hazet prasatka, vetsinou je treba i krytka na nej zepredu, rozmerove sedi krytka z kamery Canon XH A1
peter.urblik (355)|12.4.2009 22:36
no jasne bez krytky to určite nepôjde...asi si ich objednám alebo ešte chvílu počkám možno čosi nájdem... ale no neviem proste potreboval by som nejakú literatúru alebo niečo o filtroch ... a pod bo som z toho jelen...
Pave1 (4279)|13.4.2009 09:08
[QUOTE=peter.urblik;222959]no jasne bez krytky to určite nepôjde...asi si ich objednám alebo ešte chvílu počkám možno čosi nájdem... ale no neviem proste potreboval by som nejakú literatúru alebo niečo o filtroch ... a pod bo som z toho jelen...[/QUOTE]

UV filtr a ND filtr koupíš levně (UV je dobré mít nasazené pořád, jako ochranu, při běžném čištení a drobných možných "ťuknutích", ND nasazuješ za silného slunka, v létě, u moře nebo třeba na horách), u cirkulačního polarizačního filtru je ale někdy lepší si připlatit (a taky ho nemusíš mít hned). Takže bych je koupil spíš samostatně než v sadě.
peter.urblik (355)|13.4.2009 14:25
[QUOTE=Pave1;223008]UV filtr a ND filtr koupíš levně (UV je dobré mít nasazené pořád, jako ochranu, při běžném čištení a drobných možných "ťuknutích", ND nasazuješ za silného slunka, v létě, u moře nebo třeba na horách), u cirkulačního polarizačního filtru je ale někdy lepší si připlatit (a taky ho nemusíš mít hned). Takže bych je koupil spíš samostatně než v sadě.[/QUOTE]

Nerozumiem.. pri akých čisteniach mám mať ten filter nasadený? hehe som z toho jelen :-D ... no dnes som bol von.. a je dosť ostre slnko a myslím že to ND-ečko by som určite potreboval aj dnes ... no len teraz otázka aký kúpiť... aký rozmer.. či to redukovať tým krúžkom alebo kúpiť rovno 43 mm....a potom aká značka ... nepotrebujem nič svetové stačí mi priemer proste čosi na začiatok.. nech tomu obrazu trochu pomôžem...
peter.urblik (355)|13.4.2009 15:15
teraz ma inak napadlo... čo hovoríte na tie cokin filtre s tým špeciálnym drčiakom... na foťák je to super... počul som ... je to dobré aj na kameru??? mne sa to dosť páči že si ho môžeš pekne nastaviť... a ešte k tým šedým filtrom čo tak ten gradual???? páči sa mi ked je spodok normálny a vrch tmavší... niečo ako toto...

http://prolaika.inshop.sk/inshop/filtre/cokin-a-filtre/cokin-a120-gradual-grey-g1.html

môžem namiesto celo šedého používať aj tento??? majú set filtrov takýchto prechodových cez ND 4 až po neviem... kúpil by som tie... alebo je lepší ten celošedý nei tento prechodný?? ako píšem páči sa mi ten prechod to ma dosť bere hehe.. tiež ten tabakový je super...
Pave1 (4279)|13.4.2009 17:57
[QUOTE=peter.urblik;223038]Nerozumiem.. pri akých čisteniach mám mať ten filter nasadený? hehe som z toho jelen :-D ... no dnes som bol von.. a je dosť ostre slnko a myslím že to ND-ečko by som určite potreboval aj dnes ... no len teraz otázka aký kúpiť... aký rozmer.. či to redukovať tým krúžkom alebo kúpiť rovno 43 mm....a potom aká značka ... nepotrebujem nič svetové stačí mi priemer proste čosi na začiatok.. nech tomu obrazu trochu pomôžem...[/QUOTE]

Neustálým čištěním čočky optiky od prachu (foukátko vždy nepomůže, takže mikrovlná utěrka pomáhá) časem můžeš poškodit optiku. Vyplatí se tak mít trvale našroubovaný ochranný filtr, třeba UV.

Rozměr je na tobě, stačí filtr o průměru závitu tvé kamery.

Cokin gradientní filtr je možné používat, základní ND filtr tím ale nenahradíš, cokiny se déle nasazují.
peter.urblik (355)|13.4.2009 18:30
jasne už tomu rozumiem moc krát dík za rady...
RiMr (105)|14.4.2009 14:54
Ahoj ahoj,
nechci zakládat nové vlákno, když se to týká stejné kamery...
Teď jsem s tchánem o víkendu něco točili a...
HV30 je všude vyzdvihována jako FULL HD kamera (1920x1080) a ne "jen" 1440x1080.
Ale ať nabírám do počítače jak nabírám, nabrané video má rozlišení stále právě těch 1440x1080... Kde prosím vás dělám chybu?
Děkuji za případnou radu!
peter.urblik (355)|14.4.2009 15:08
toto som tu už niekde čítal... no ja ju mám len týžden a zatial len točím... ešte som sa nenaučil robiť s vegasom a môj comp aj tak stojí za trt takže to na nom spracovať nemôžem ale budem to robiť u kamoša... no takže toto som tu čítal že prečo je to tých 1440x1080 a výsledok si už ale nepamatám.. bolo to o niekolko tém v zadu.. tak ak chceš skús to pohladať..
peter.urblik (355)|14.4.2009 15:14
Našiel som za teba ... nech sa páči.. kukni..

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=15353
RiMr (105)|14.4.2009 16:01
Moc ti děkuju, su slepý jak patróna... :-)
peter.urblik (355)|14.4.2009 18:06
:-D nemáš zač...:-)
peter.urblik (355)|14.4.2009 18:57
Mám ďalšiu otázočku... aký statív si mám vyriešiť?? viem že žiadny lacný lebo ked na to nahádžem všetko čo chcem tak to bude stáť za .... takže aký statív pre túto kameru??? kukol som na tejto stránke..

http://www.bhphotovideo.com/c/shop/5167/Tripods_Support_Video_Tripod_Specials.html

mám niekoho kto by mi to odtial doniesol... bo u nás sú podla mna moc drahé takže by mi to prišlo vhod...

Ak by sa vám chcelo mrknite na ne a poradte aký by bol fajn... ale čosi nie moc drahé čosi v prepočte ešte na staré SK tak do 5 000 ... dík
dalizije (641)|14.4.2009 19:04
Řek bych že nějakej Velbon za 2000 až 3000 kč bude stačit ...
peter.urblik (355)|14.4.2009 19:20
alebo tu ich je o čosi viac... niektoré sú podla mna riadne pecky a za dobre prachy....

http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=pagination&A=nextPage&Q=&catId=3949&compareCatId=3949&shs=&ci=3949&ac=&atl=&mnp=0.0&mxp=0.0&cmpsrch=&cltp=&clsgr=&bl=&sb=bs%2Cupper(ds)&sq=asc&sortDrop=Brand%3A+A+to+Z&fi=all&pn=1&image.x=5&image.y=7

Velbon.. jasne tie som kukal vyzerali fajn ale nebude to málo?? chcel by som si zohnať ten 35mm adapter... a tei velbony boli len tak do 3,5 kg čo som videl.. tu sú do 7 a stoja skoro rovnako...
Shaggy.tt (60)|14.4.2009 22:40
Dělal jsem pár testů při zhoršených světelných podmínkách...a jak už bylo zmíňovano nahoře manualní nastavení clony a expozice má nejlepší výsledky.Ale jedno mě vadí...best kvalita ve tmě je na úkor svtěla takže radši trochu podexponovat:-(Cine mod hmmm je tam trochu šumu...
Chyták s mobilem nebo s malým nasvicením čočky...muže být vysledek nastavení obrazu a videa jinej hodně zaleží na jasu a množství světla....
Shaggy.tt (60)|14.4.2009 22:42
Dělal jsem pár testů při zhoršených světelných podmínkách...a jak už bylo zmíňovano nahoře manualní nastavení clony a expozice má nejlepší výsledky.Ale jedno mě vadí...best kvalita ve tmě je na úkor svtěla takže radši trochu podexponovat:-(Cine mod hmmm je tam trochu šumu...
Chyták s mobilem nebo s malým nasvicením čočky...muže být vysledek nastavení obrazu a videa jinej hodně zaleží na jasu a množství světla nasvícení kamery....
Shaggy.tt (60)|14.4.2009 22:45
Chci se ještě zeptat...jestli namáte nebo není nějakej softík, pri kterém poznám při přetáhnutí nebo přehrátí videa poznám jaké bylo celkové manualní nastavení v kameře...jak to byvá aj při fotkách z foťáku.díky
Akim (128)|14.4.2009 23:24
[QUOTE=Shaggy.tt;223284]Chci se ještě zeptat...jestli namáte nebo není nějakej softík, pri kterém poznám při přetáhnutí nebo přehrátí videa poznám jaké bylo celkové manualní nastavení v kameře...jak to byvá aj při fotkách z foťáku.díky[/QUOTE]

Existuje. Hledej HDScn2EDL.
peter.urblik (355)|14.4.2009 23:34
či to vlastne nebolo mne hahahaha som si to pomýlil hahahahahahahah :-D
Saxel (2279)|15.4.2009 11:25
[QUOTE=peter.urblik;222799]... moja otázka smeruje na mod cinema.. nehovorim teraz o snímaní 25p ale len o režime cinema.... mne sa zdá byť úúúúúúúúúúúúplne ale úúúúúúúúúplne na chlp rovnaký ako klasický mod... je to vôbec možné??...[/QUOTE]
Mód Cinema není stejný. Kromě mírného posunu barev snižuje ostrost obrazu (lehce ho rozmázne). Myslím, že pro běžné točení je lepší se tomuto módu vyhnout a potřebný look nastavit ve střižně nebo v postprodukčním softu.

[QUOTE=peter.urblik;222922]... jeden mi radil aby som kúpil medzi krúžok z 43 na 52 a potom dokupoval filtre 52 mm no ale neviem má to nejaký význam??? napr ked tam potom nahodím raynox širokouhlý bude sa dať ten filter použiť?[/QUOTE]
Důvodem pro filtry s jiným závitem než M43 může být kompatibilita filtrů s dalšími přístroji. Pokud nehodláš používat filtry i jinde, můžeš klidně koupit M43. Pokud budeš kupovat širokou HD předsádku Raynox, potom je lepší vzít tu se závitem 52, protože líp "kreslí" detaily než ta 43 (tuto informaci mám přímo z webu výrobce). Jak už tady někdo zmínil, k předsádce je vhodné pořídit sluneční clonu, protože jinak se prasátek nezbavíš. Problematická je pak kombinace polarizačního filtru a předsádky s clonou, ale to už se dostávám někam jinam... Sluneční clona je vhodná i při použití samotných filtrů.
Ještě k těm gradientním filtrům. Je to už dost speciální záležitost, která si najde uplatnění spíš u profíků na speciální záběry. Běžný nadšenec si vystačí s gradientním filtrem v editačním softu. ...Jen můj názor...
peter.urblik (355)|15.4.2009 23:18
moc krát dík.. no dnes som som bol na vychádzke v Budapešti... a zbehol som do jedného elektro bo kamoš mi vravel že je tam všecko lacnejšie.. takže som bol kuknúť tie filtre.. vybral som si set troch filtrov HOYA ked som sa pýtal na antireflexnú úpravu vraveli že všecko OK bo na krabici nebolo o tom vôbec nič uvedené.. chcel som vedieť.. pýtal som sa ich či sú viacrstvové alebo nie .. .Vraj ano tak pri cene 719 sk čo sa mi zdalo moc málo ale s ružovými okuliarmi ktoré som mal vtedy nasadené a s radosťou v srdci že budem mať hned tri filtre som ich kúpil... no doma mi to však nedalo behal som po nete a či som ich nenašiel a čo... nie sú viacrvstvové.. do ... :-D ale čo som mohol čakať za tú cenu že?? hahahaha najivný hlupák... no čo už učíme sa na vlastných chybách.. bral som to ako výnimočnú akciu alebo čosi takého.... no tu sú...

http://www.bhphotovideo.com/c/product/408014-REG/Hoya_GIK58GB_58mm_Introductory_Filter_Kit.html#specifications

ale sú 52 mm nie 58 ako na obrázku :-)
Myslel som si že Hoya robí len tie lepšie a ako vidím tak robí aj tie úplne základné ktoré som nechcel... neviete mi čosi o nich povedať sú moc zlé alebo to pre začiatok stačí??? Budem rád ak mi k nim čosi napíšete.. možno sa potom ukľudním a odpustím mojim susedom že ma takto prekabátili :-D
peter.urblik (355)|15.4.2009 23:21
a ešte aj mi ich rozbalil.. bola k tomu kapsička na štyri filtre plus brožúrka ktorá hovorila len o filtroch viacvrstvových a profesionálnych tak som to bral tak že ked je k tomu priložená takáto príručka že to asi bude čosi o nich.. a preto som si myslel že sú v akcii.. no čo už ... popálil som sa a na budúce si dám väčší pozor... tak ozaj ak niekto o nich čosi vie.. poteším sa každej rade..
Pave1 (4279)|16.4.2009 09:10
[QUOTE=Saxel;223338]Ještě k těm gradientním filtrům. Je to už dost speciální záležitost, která si najde uplatnění spíš u profíků na speciální záběry. Běžný nadšenec si vystačí s gradientním filtrem v editačním softu. ...Jen můj názor...[/QUOTE]


Musím k tomuhle názoru dodat, že pro krajinkáře je gradientní filtr naprosto nenahraditelný :-) . Jeho schopnost vyrovnávat scény s velkým rozsahem jasů (typicky spodní tmavá část a nad ním jasná obloha) je naprosto nenahraditelná záležitost, kterou v žádném případě nemůže nahradit žádná postprodukční úprava (kde nic není, tam se kresba nevrátí .-) ).

Ale je to věc lidí, kteří snímají tyto "klíčové přírodní" záběry, především velké celky. Loni jsem byl v Krkonoších a snímal jsem bez něj a mnoho záběrů dostalo znatelně na frak, takže příště už opět s gradientním šedým :-) .
peter.urblik (355)|16.4.2009 12:37
ja som s nimi teda skúsenosť ešte nemal ale to čo som videl bolo super.. krásny obraz.. radosť sa dívať..
peter.urblik (355)|17.4.2009 01:02
a čo hovoríte na tie čo som kúpil??? sú moc nanič alebo sa to dá ..???
peter.urblik (355)|20.4.2009 16:31
chalani a čo je pravdy na tom že sa pri filtroch má použiť aj slnečná clona??? je to vážne tak??
peter.urblik (355)|26.4.2009 21:23
Môžete mi poradiť?? na tú HV 30 si chcem kúpiť ND.. zajtra mám ísť do obchodu lenže neviem či ND2 alebo ND4... viete mi poradiť??? ja sa neviem rozhodnúť.. bolo by to na západ a východ slnka čosi podobné alebo na celkovú ochranu čipu pred slnkom.. bo ako som si čítal návod mám strach hahahaha.. nechcem sa púštať do žaidnych záberov zapadajúceho slnka bez toho filtra.... takže neviem čo by mi bolo lepšie.. myslím že 8 je moc a 2 málo... celkovo sa mi páči ako film s tým ND filtrom vyzerá takže asi by som ho mal nasadený často. :-)) takže ktorí bude lepší? 2 alebo 4?? Chcem to zobrať aj na dovolenku v lete takže tam asi bude slnko ostrejšie... no proste neviem ... budem vdačný za každú radu..
Pave1 (4279)|26.4.2009 21:25
Vezmi ND4, dvojka je obecně málo (ND filtr užiješ na světlo plného slunka - samozřejmě nemíříš kamerou přímo do něj .-) - spíš než na jeho západ).
peter.urblik (355)|26.4.2009 21:31
ako?? jasne mieriť priamo nebudem proste bude niekde v rožku... chcem to aj cez den bo točím najmä prírodu a ked som von na obed je svetlo až príliš silné.. všetko je preexponované.. takže sa mi zíde čosi čo mi to trochu ztmaví.. no a čo teda na západ slnka ked nie toto?? som v tom nový tak sorry za blbé otázky :-)
Pave1 (4279)|26.4.2009 21:43
Vše už bylo mnohokrát řečeno, prohledej diskuze.
peter.urblik (355)|26.4.2009 21:45
no raz som to už čítal ale zabudol som... myslím že asi gradientný filter čo?... no opýtam sa zajtra v obchode.. dík
Akim (128)|26.4.2009 21:47
Peter. Mám k HV30 ND4. A musím říct, že uvažuji o koupi ještě jednoho nebo ND8. Když natáčím v letním slunku, navíc třeba někde u vody, myslím že by to sneslo právě i více. Vzhledem k tomu, že většinou točím v režimu priority závěrky a snažím se držet na 1/50, kamera musí často zaclonit co to dá. Takže dvojku bych nebral vůbec.
peter.urblik (355)|26.4.2009 21:51
díky moc... som rozhodnutý pre tú ND4.. ešte raz dík :-)
peter.urblik (355)|27.4.2009 19:02
tak kúpil som tento ...

http://www.fotovideoshop.sk/shop/action/productdetail/oc/2636.xhtml

všetkým za rady veľmi pekne ďakujem...
Pave1 (4279)|28.4.2009 20:24
Tak ho dobře vyzkoušej, v klidu předem, ať víš, kdy ho použít (prakticky vždy vlétě, když naplno pálí slunko, u moře i na horách). Vždy zkus tu samou scénu s ním i bez něj a doma porovnej.

A pokud budeš časem mít nějaké obrázky s ND4 (nebo dotazy), tak sem třeba dej nějaké ukázky, ať víme jak se ti dařilo ;) .
peter.urblik (355)|28.4.2009 21:48
no dnes som s ním robil prvé zábery v Bratislave... bolo mi poradené aby som s ním skombinoval UV filter... tak som to vyskúšal.. ale robiť ten istý snímok dva krát ma bohužial nenapdalo.. teraz nebudem vedieť ako to s ním je.... no vyskúšam to ešte tento týžden.. to video z BA chcem zostrihať do nejakého krátek klipu na jednu pesničku.. no ešte neviem akú hehe...neviem sa totiž rozhodnúť.. nie celkom mi vyšlo to čo som chcel natočiť.. takže mi to trochu viac skazilo moje plány takže to čo som mal vyšpekulované tak z časti padlo.. no ked to dokončím tak dám vedieť :-) dík za rady...
ferrda (162)|12.5.2009 19:58
Peter, ako si spokojný s tou ND4. Tiež som si ho dnes objednal. Dúfam, že sa osvedčí. Mám bez neho dosť prepálené zábery na slnku, tak snáď toto pomôže. ferrda
peter.urblik (355)|13.5.2009 11:20
jasne, je to super.... oveľa lepšie ako bez nej... neľutujem..
okboss (2)|8.6.2009 19:33
Mám jistý problém s hv30. Měl jsem možnost vyzkoušet tři kusy tohoto typu a u všech se mi stala nemilá věc. Obraz se občas zasekne. Stalo se vám něco podobného? Jde o záznam v HDV. Natočený obraz se proste na sekundu zasekne a pokračuje dál. Není to problém kusu a nevím jestli je to problém kazety, protože jsem si koupil profi kazetky panasonic. Prosím o radu. Předem děkuji.