Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak stáhnout 8 mm film

BOBA (590)|24.12.2004 21:28
Nevím, jestli jsem se strefil do tématu, ale když jsou ty vánoce, tak jsem si vzpomněl na otce jak kdysi točil na 8mm film. Tak mě napadlo, jak by se toto dalo dostat v amatérských podmínkách na dvd.Určitě by to mělo jít z promítačky (ale jak?), nebo to zkusit naskenovat po jednotlivých políčkách?
Díky za rady a zkušenosti. :-)
Jano (592)|25.12.2004 02:09
No skenovanie by bolo lepšie ale máš skener na filmy a osmičkový?
No Neviem..
stayman (12393)|25.12.2004 09:47
Z premietacky a tocit dig.kamerou to platno, alebo pouzit nadstavec/hranol :-D
StD (8612)|25.12.2004 10:08
...já ten nástavec sice vlastním a mohu zapůjčit, ale je to děsná práce. Já bych to raději svěřil profesionálním odborníkům za úplatu...
BOBA (590)|25.12.2004 10:34
[quote=StayMan by €RikŁ€]Z premietacky a tocit dig.kamerou to platno, alebo pouzit nadstavec/hranol :-D[/quote]


Tomu nerozumím.Mohl bys mi to prosím tě upřesnit?

Nešlo by dát promítačku a kameru naproti sobě a tak to snímat přes nějaký tubus?
StD (8612)|25.12.2004 10:38
To není tubus, ale předsádka před objektiv, přes kterou při zadním matném prosvětlení (nejlépe slunečním světlem pro Kodak materiál, nebo s žárovkou kalibrované tepelné hodnoty světla) proháníš snímaný film. Ale jak říkám, svěř to raději odborníkům.
BOBA (590)|25.12.2004 10:48
Díky. :-)
imported_jozo (82)|29.12.2004 21:07
Chcel by som poznat definiciu toho profesionala na prevod 8mm na DVD. Myslim ze u profesionala, co to aj robi na profeionalnom zariadeni by sme ani jeden co sme tu nedokazali zaplatit napr. 2 hod 8mm materialu. /zatial nepoznam toho, kto by investoval do takehoto zariadenia 300litrov na S8 a 300litrov na N8 a to minimalne./Tzv . profesionalov je v oboch republikach ako maku. Niekto sa vyhlasuje za profika co ma Meolux a este nebodaj jedno drapakovy, nejaku dig. kameru a hranol od Hama cca. za 4tis. pripadne matnicu a pri diskusii nevie ani ako odstranit blikanie. Takze pozor na "profikov". a hlavne ich ceny. Vsetci co to robia su teda ameteri, s lepsim pripadne horsim vysledkom.
distortion (76)|2.1.2005 18:24
to nasnimani pres digitalku sem zkousel, ale toho blikani se nemuzu taky zbavit, 8mm ma myslim 14 nebo 16 fps, nemam ale kameru kde se da rucne nastavit zaverka:( kdyby nekdo vedel jak na to tad budu vdecnej...
imported_jozo (82)|3.1.2005 14:27
Normal 8 mal 16obr/s Super 8 18obr/s, to bol standart , ale boli kamery u ktorych bolo mozne nastavit rychlost od 12 do 56 obr/s, blikanie obrazu najjednoduhsie odstarnis vo virtual dube pomocou filtra antiflicker na dva prechody. Najprv to cele prehras s filtrom a potom nastavis vo filtri frekvenciu z 18 na 25 a percenta nastavenia /laicky povedane/, filter sa vola Deflick prepare2.0. Inak zaujimava metoda je pomocou skenovacieho softu "8mm2avi", za pouzitia 35mm skenera na diaky. Na jeden prechod sa zoskenuje cca20 policok S8. Je propagovana ako najkvalitnejsia amaterska metoda, ale aj najdlhsia. Skutocne skusal som jeden prechod a ten obraz je ozaj dobry. Traba mat len ryclhly skener na diaky. autor uvadza na pracu na jeden maly kotucik asi 3,5 min skenovanie na 1,5 hod. K uvedenej metode nie je potrebna ani premietacka ani kamera. Osobne by som uvital diskusiu na tuto temu a nie odpoved, dajte si to urobit odbornikom. Koliba nema skener ani na 35 mm filmy, vid to mnozstvo DVD povodnej slovenskej tvorby
imported_jozo (82)|3.1.2005 16:13
Aby bolo jasne , pouzit sa da obycajny skener s dia nastavcom, resp s moznostou skenovania 35 mm filmu. Viac informacii "http://8mm2avi.netfirms.com/
BOBA (590)|3.1.2005 17:31
jozo díky, vyzkouším. :-)
StD (8612)|3.1.2005 18:16
Jozo, já sice mám ty skenery pro snímání průsvitek (včetně matric pro filmy různých šířek) hned dva (Umaxy PowerLook a Astra), ale dělat bych to právě pro ten nevděčný čas opravdu nechtěl... Servus!
imported_jozo (82)|14.1.2005 13:50
Urcita je to strasna robota, ale mozno to za tu kvalitu stoji, hlavne ked je to ulozene v bmp, obraz po obraze, a to sa da idelne spracovavat dalej, urcite tato metoda ma buducnost aj v amaterskych podmienkach nakolko Canoscan 3200x6400Dpi sa da kupit uz za 5000skk aj s Dph. Prezrite si web najdete vela nadsencov co uz robia pripravky aj na automatický posuv filmu. A myslim, ked sa urobi medicina pre program za 19 dolacov,
tak na tom nieco bude????
arkij (540)|14.1.2005 20:32
Před rokem jsem to dělal a dá se to i v amatérských podmínkách

1) Promítačka musí mít regulovatelné otáčky a nastavíš promítání na bílou matnou čtvrtku na zdi (já jsem použil fotopapír A3 od Epsonu, co mám do tiskárny)
2) Kameru na stativu tak, aby byly osy co nejrovnoběžnější a záběr se shodoval s promítaným obrazem
3) vypnout stabilizátor, zaostřit ručně, clonu také ručně, bílou vyvážit při promítání zaváděcího svitku (nažloutlý)
4) nastavit otáčky promítačky tak, aby obrázek na kameře co nejméně kmital (sladit závěrky tak, aby kamera nesnímala černou mezi filmovými políčky)
5) Udělat si vzorek a případně vše ještě zkorigovat

Pak už jenom přehazovat filmy a nahrávat (podotýkám, že potmě), další zpracování stejné jako u formátu DV, ve střihovém SW, necháš-li na pozadí jemně vrnět nasnímaný zvuk promítačky a v závěru Ti film "shoří" (efekt z UMS), je dojem dokonalý.

Mírně lze i nasnímané záběry vylepšit (filtry, gama apod.), ale jen opatrně.

Myslím, že na archiv pár domácích amatérských filmů to stačí, chce to ale shrnout najednou, aby se člověk nemusel piplat s nastavení znovu. Dokonce docela dobře vypadal i barevný ORWO.
marseli (8)|9.11.2007 11:21
Chtel bych to zkusit s tim scanerem, doporuci mi nekdo nejakou znacku a model ktery nebude mit problem s 8mm filmem ? Cena do cca 5tis. dekuji
zelenáč (1)|31.12.2007 01:03
Já to dělal před Vánocema. Ani jsem se neobtěžoval nastavovat ostření a clonu na manuál... Co je myslim důležitý, nepromítat obraz na plátno se skleněnými perličkami, ale na dokonale matnou bílou desku. Taky jsem vypozoroval, že ideální stav byl, když promítačka i kamera byla asi 1,5m od "plátna" a rozměr obrázku nějakejch 50x30 cm. Je to samozřejmě všechno dané ohniskovejma vzdálenostma objektivů, výkonem lampy projektoru atd., takže čistě informativní údaj.
Jak už bylo dříve řečeno, je nutné mít projektor s plynulou regulací snímkové rychlosti a zkusit sladit frekvenci tak, aby obraz kmital co nejméně. Ideální stav asi nenastane nikdy, protože jednak staré kamery, třeba Admiry na péro, nenatáčely podle "vytahanosti" péra přesně stejnou rychlostí a ani projektory neměly žádné stabilizátory frekvence, takže se snímková rychlost vždycky rozjede. Navíc měly kamery většinou plynulou regulaci snímkové frekvence od 10 až do 64 obr./s. U 8mm filmů se používala 16 až 18 obr./s. Mně to lehké blikání osobně nijak nevadilo, protože stahovaný film dostane "archaický" nádech. Jde o to, aby se frekvence nerozjížděly příliš. Horší problém byl při capturingu, resp. se vzorkovací frekvencí převodníku. Platí, že čím vyšší kmitočet vzorkování, tím lépe. Například AP vyrobila dost tlusté řádkování, což bylo nepoužitelné. Nejlepší výsledek dodal Avid Liquid 7.2. Ještě k rychlosti závěrky kamery. Spotřebky asi nepůjdou nastavit níž, než na 25 obr./s a je nutno udělat nějaký kompromis, nebo prohnat film vyšší rychlostí projektorem a pak ho v editoru zase zpomalit. Stažený záznam jsem neopravoval žádným "cinema" filtrem, protože mi to stačilo a výsledek byl docela dobrý. Jen si to chce holt trošku pohrát. Osobně bych to nezadával žádné firmě, protože za ty ceny co chtějí se to rozhodně nevyplatí...
Takže přeju trpělivost, výsledek se dostaví !
tjanuska (19)|6.2.2008 11:18
Poradí někdo, jak takový starý film nejlépe očistit. Prach, prsty ...
bugr (295)|20.3.2008 10:37
na foru grafika byla ohledně starých filmů velká diskuze
http://forum.grafika.cz/list.php?98