Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

FRAPS / avi a jak to zmenšit

Tomek13 (3)|17.3.2009 21:41
Zdravim.... poprvé....
Chvíli sem tu hledal, ale s mejma "znalostma" odpověď nenašel, tak se zeptám tady....

Pomocí FRAPS (jedinej soft, co umim spustit) sem si na disk nahrál 10 minut záznamu ze hry Fallout 3. Z kvality sem byl unešen, říkal sem si, to bude na Youtube nejhezčí video..... jo, ale jen do doby, než sem zjistil, že to AVI neni video, ale mamut ! I po nastavení 25 fps a Half-size to má neuvěřitelných skoro 4 GB ! Při mé rychlosti uploadu bych to k nim nahrával asi 30 hodin a stejně by to nevzali, píšou max 1 GB. Jestli mohu, měl bych 2 otázky:
1) Ač sem čaroval i v Ovl.panelech / Zvuk a zvuková zařízení, tak záznam je němý, z repra jde jen šum. Dá se to nějak nahrát FRAPSem se zvukem ? (fajfku sem u zvuku samo měl). Pokud to nejde, tak to hold oželím.
2) Velikost. Softem VirtualDub mi to nějak nešlo, nevim na co klknout a návod pro "blbý" jako sem já sem nenašel, takže ten dotaz: Nevíte o nějakým jednoduchým softu, který by mě to video AVI zmenšil asi 100 až 1000 : 1 ? Kvalita pude samo doprčic, ale na Youtube to tak chodí. Moje znalosti sou v tomhle oboru prach mizerné, mám laickou představu asi takovou, že do softu natáhnu to video, kliknu na formát, jaký to po kompresi má mít, označím, jak asi veliké má to video být a klik - Komprimuj. Na čarování, schánění jakých si Kodeků a.p. prostě nemám.

Pokud sem se netrefil do správného téma, tak se omlouvám, každý jednou začíná poprvé....
Za schovívavou odpověď dopředu děkuji.
appalacio (201)|17.3.2009 21:54
sorry, ale shovívavá odpověď to nebude... tohle, co chceš, jsou základy.. pokud si dáš práci, tak na netu najdeš dost materiálu, aby jsi pochopil základy, najdeš mnoho programů, které přesně dělají to co potřebuješ.. sorry, ale jsi línej, takže žádná rada...hledej a uč se.. pročti zdejší fóra
Pave1 (4279)|17.3.2009 22:02
já budu shovívavější - ten svůj záznam zkus vložit do sw pro domácí použití (úpravy videa), které mají enkoder - např. Studio12 od pinnacle, Premiere elements od Adobe atd. (dají se sehnat a stojí kolem dvou tisíc, se všemi funkcemi).

Tyto sw podporují jen některá videa, ale všechny běžná ano. Kup si nějakou knihu o zpracování digi videa (základy, o formátech a práci v sw) a nauč se ty minimální základy (pár pojmů, abys věděl, jak nastavit několik parametrů, co jsou to ztrátové a bezeztrátové komprese, atd).

Pokud tvé video nebudou podporovat, zkus ho nabrat (importovat) z té hry přímo s nimi (např. 1hod v DV kompresi má 15GB, záleží jak nastavíš tzv. projekt).

Pro export na net mají pak tyto sw předvolby, kde je vše správně nastaveno (i pro konkrétní známé servery). Video s nimi přepočteš (správné parametry a velikost) a budeš u cíle .-) .
artam (1147)|17.3.2009 23:37
Tomek13:
Pokial myslis tuto svoju vetu vazne: "Na čarování, schánění jakých si Kodeků a.p. prostě nemám." tak to si skoncil este nez si zacal. :)
Kodeky potrebujes, aby si vyrobil komprimovane video, ci sa ti to paci, alebo nie. A ked je VirtualDub pre teba zlozity, tak to mas blbe, pretoze hadam uz jednoduchsi softver ani neexistuje. ;)

Ako povedal Pave1, bez zakladnych vedomosti o videu stratis vela casu, kym sa ti podari dostat pouzitelny vysledok. Musis vediet, co ma byt vysledkom a kazdy kodek podla toho potrebuje nastavit parametre.
Tomek13 (3)|18.3.2009 00:54
[QUOTE=Pave1;219872]já budu shovívavější - ten svůj záznam zkus vložit do sw ...... a budeš u cíle .-) .[/QUOTE]
Pavle, dík za odpověď, doufám, že tady víc takových, jako "appalacio" nemáte, neudělal sem totiž nic jiného, než co radí = do Google sem zadal: "Jak zmenšit AVI" a jedna z prvních adres byla tadyta Vaše.... a tak sem se zeptal.
V hledání sem už pokročil a dá se se říct, že na můj druhý dotaz odpověď znám. Kluk kdesi stáhl zkušební soft: "Aimersoft DVD Studio Pack", je sice engliš, ale s obrázkovým návodem, takže to jde. Ukládá do 54 formátů, určitě si vyberu u WMV sem už z 1 GB na 4,5 MB.
První dotaz zatim vyřešenej nemám - Umí FRAPS zaznamenávat zvuk ? Předpokládám, že ano, když to v něm píšou a tak nevim, kde dělám chybu.
Tvoje odpověď je na můj začátek až moc odborná, možná sem to špatně pochopil, ale Ty se domníváš, že zvuk v tom AVI souboru z FRAPSe je, jen ho neumí spolu s videem reprodukovat můj prohlížeč ? Prohlížeče mám 3 - WM Player 10, ShowTime z Nera a VLC media player 0.8.6.0. , ani u jednoho ten zvuk nejde. Ještě mě napadlo, že nemám Kodek a proto to nejde. Bohužel nikde sem nenašel zaručený návod, které vlastně instalovat, mám z nich husí kůži. Kdysi sem jich postahoval na desítky, všechny instaloval a kdyby nebylo Bodu návratu, musel bych přeinstalovat celý wokna. Domnívám se, že sem ale instaloval: Codecs6030_allin1 a Kodek 0.16CZ.
No, nebudu se dál rozepisovat.... pokud je tenhle topic pod úrovní fóra, stačí jen říct ano, smažu ho, nebo požádám adminy, škoda, že tu nemáte blok pro úplný začátečníky.
Ale i tak dík.
Lark (365)|18.3.2009 09:58
Ten zvuk v tom videu není. Pro záznam zvuku si musíš ve FRAPSu nastavit zdroj audio signálu "Sound Device" a "Sound Imput" viz. obrázek a pak si v mixéru pro audiokartu zapnout a nastavit správný výstup. Ten zvuk je ale nic moc. Zaznamenané video si pak můžeš překonvertovat na libovolný formát třeba ve "WinAVI Video Converter". Nic jednodušího asi neznám.
FRAPS.png
Pave1 (4279)|18.3.2009 12:09
Ono to che opravdu trochu vědět, jaký "typ" videa se hodí prozpracování. To určuje komprese, které to video používá (jsou ztrátové hodně a ztrátové málo - například DV komprese pro SD rozlišení).

Právě ztrátovost té komprese udává, jestli je vhodná pro zpracování nebo ne.

Pokud je video např. v mpeg2, dá se zpracovat bez přepočtů. Ale pokud to je v nějakém formátu neběžném či hodně ztrátovém, je lepší to nejdřív přepočíst (pro úpravy) např. do DV (SD rozlišení) a pak to upravit a teprve nakonec přepočíst do menšího objemu (ztrátovější komprese).

Takže záleží na tom, co s tím chceš dělat, ten tvůj sw neznám tak neporadím. V čem je uložený ten originál, který jsi nabral z té hry?
Ivo Mašek (10205)|18.3.2009 12:13
Tak já pro YouTube grabuji přez FRAPS (verze 2.9.8), kvalita vyleze opravdu vynikající., takže úpravu provádím programem AnyVideoConverter do výsledného DVD Video. Výsledný filmeček je opravdu kvalitní a hlavně je to zkrouhnuté pod 1 giga. To pak odesílám na YouTube, kde to příslušně zmršej.
Výsledek je potom takový:
http://churchill.trainz.cz/Video/video1.html
http://churchill.trainz.cz/Video/video2.html
... pro vysvětlení: jsem tvůrcem map pro hru TrainzRailroadSimulator (AURAN)
Tomek13 (3)|19.3.2009 00:36
Úspěšně dokončeno !
Děkuji všem, co mi poradili, Pavel mě navedl na zmenšení a zvuk do FRAPSe zařídil Lark, je tam i po komprimaci, metodou "pokus - omyl" to do konce věřim dotáhnu sám, na mé straně tedy plná spokojenost. Mrzí mě ale to nedorozumění s "appalacio". Asi jsem použil nevhodnou formulaci, ale nemyslel sem to zle, jestli to jde, tak se na mě nezlob.... vždyť kdo z nás by pro své ratolesti neudělal maximum a tím videem se synátor hold chce pochlubit před tou svojí partou... pařanů, nebo jak si říkají :-)

Pro adminy - marně hledám ikonku, takovou, jako maji třeba na "viry.cz/forum", rád bych poděkoval i SMSkou, ale zatim to tu nevidím.