Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

zlepšení zvuku

Terka (274)|13.4.2004 10:21
ahoj, znáte někdo nějaký postup, jak se dá zlepšit srozumitelnosti mluveného slova u natočených záběrů?
BorekS (35)|13.4.2004 15:27
no,
pokud jde o stolni prehravce, nektere se ohaneji funkci typu dialog enhancer :-)

pokud jde o softwarove upravy na pc, urcite neco taky je. jeste z dob tvorby divx z dvd byl nejakej korektor zvuku treba ve flaskmpegu...

to se ale bude muset ozvat nekdo, kdo to zkousel.
Hawkey_tvf (434)|14.4.2004 10:26
skus trochu konkretnejsie, mas problem so zrozumitelnostou hovorenej reci natocenej kamerou, alebo vo videu ineho povodu?
skus definovat co rusi tu zrozumitelnost (motor kamery, narazy vetra, ...)
vo vseobecnosti sa daju zistit dominantne frekvencie napr. toho motora kamery a ekvalizerom stiahnut - a dolezita oblast v reci zas tiez ekvalizerom zosilnit
ak mas na pozadi konstantny sum, da sa tiez odfiltrovat (Noise Reduction), podobne ako vselijaky praskot, lupance (Declicker), clipped peaks (ked zaznam prekroci maximalnu/minimalnu moznu uroven - Cliped Peaks Restoration)
uvedene nazvy filtrov su napr. zo SoundForge od Sonic Foundry, dnes vlastne uz od Sony
Terka (274)|14.4.2004 12:51
řeč je potichu, vzadu je šum, těžko říct jaký. motorek ne vítr občas.
Hawkey_tvf (434)|14.4.2004 13:05
No tak potom skus odstranit ten sum a ked bude prec tak to cele zosilnit (Normalize alebo Amplify) a vytiahnut frekvencie kde je takpovediac vela reci malo sumu.
S tym vetrom je to zlozite, najlepsie mu je predist (chlpaty futral na mikrofone a mikrofon najlepsie externy), ja by som tam asi vlozil obalku hlasitosti a tam kde zafuka stiahol hlasitost. Pokial ma na to niekto jakztakz fungujuci recept rad sa necham poucit.
artam (1147)|15.4.2004 20:08
Hm, kedysi som skúšal vydolovať reč z jedného videa s celkom slušným výsledkom:
1. - orezať frekvenčné pásmo tak, aby zostala len reč - ponechať cca od 300 - 500 Hz do 3 - 3,5 kHz a zbytok preč (v podstate nastaviť pásmový filter pre telefónne hovory :-E ).
2. - patrične zosilniť
3. - pripočítať naspäť k pôvodnému zvuku, samozrejme vo fáze
4. - po úmornej práci B-) :BB:
5. - do budúcnosti zásadne nepoužívať zabudovaný mikrofón v kamere ale pripojiť kvalitný externý a kúpiť spomínaný chlpatý futrál na mikrofón (viď Hawkey). :-D
Terka (274)|31.5.2004 10:11
Jaký mikrofon by jste mi doporucili?
Hawkey_tvf (434)|31.5.2004 11:16
Terka Hamu, ale nejaku vyssiu, samozrejme stereo.
Pozeral som teraz
http://www.hama.de/hama/shop.jsp?sid=579DEF408BB5BD9A024DA59A34653A23

ale nejako mi tam chybaju take osvedcneme modely, ze stereo, zoom, windschutz ako chlpy z yetiho... no... ten RMZ-10 alebo 14 by som asi vybral
oni mali nejaky taky model ze outdoor reportaz, na nom bol fakt windschutz s chlpami ako na mojom zadku :-E viditelne "upgradli" sortiment (alebo zle hladam)
ViKinG (793)|31.5.2004 12:44
Terka: já si dovolím OT. Máš 1,5 měsíce mezi původní a upřesňující otázkou... :OO Tos byla na Tahiti??? Pokud ano tak to závidim. :-)
Terka (274)|4.4.2005 14:55
a nekdy i odpovedi :BB:
doufam ze to nikomu nevadi