Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

hdd problém parity disku+ řadiče

elsusta (5)|11.3.2009 11:12
Mám hdd WD 160 Gb sata rozdělený na C: a D: asi po 1 měsíci se začaal sekat disk při přehrávání videa i při bězné ráci na pc . Při kontrole v prohlízeči událostí se začala vyskakovat chyba 9,11,a 5

- Na \Device\Ide\Ide\Port0 byla zjistěna chyba parity

- Ovladač zjistil chybu řadiče na \device\harddisk0\D
Celej hdd jsem zformátoval ,znovu rozdělil na C a D a cca po 14 dnech od čisté instalace se zase z ničeho nic při přehrávání videa z D: začal film trhat a zasekávat a v prohlízeci událostí zase ta stejná hláška „

\Device\Ide\Ide\Port0 byla zjistěna chyba parity

- Ovladač zjistil chybu řadiče na \device\harddisk0\D
přitom D: není systemovej disk prosím help -jedná se o vadu Hdd nebo základní desky?
StD (8612)|11.3.2009 12:01
Zbootuj z CD (Hiren's Boot CD) a důkladně ten HDD zkontroluj. Pokud bude OK, přeinstalil bych ovladače (čipset, SATA). Je ale taky dost dobře možný, že tam máš nějakého škodivce breberku v MBR (rootkit)... Jinak neuškodí taky pravidelně defragmentovat.
elsusta (5)|13.3.2009 09:24
StD (8612)|13.3.2009 10:06
A co mám vidět - výpis S.M.A.R.T. je OK, ovšem to znamená asi tak tolik, že se plotny točí, hlavy čtou/píšou...

Psal jsem "důkladně zkontrolovat", tzn. když máš WD tak po nastartování PC z Hiren's BootCD si spusť jejich analytický nástroj na úplnou kontrolu povrchu (sektorů) = Data Advisor. Je třeba zkontrolovat zaváděcí sektor (MBR) a oddíly (Partitions). Ke všemu tam máš "potřebné nářadí". To vše v DOSu, mimo Windows.
dolby digital (413)|3.5.2009 12:24
Mám dva pevné disky WD, jeden 250 GB a druhý 640 GB a má obidva rozdelené na dve časti čiže spolu mi ukazuje 4 disky v Total com. a ked presúvam súbory, napr 8 GB mkv z jedného na druhý, je jedno aký ide mi to strašne pomaly asi ako keby som presúval na externý disk. Dá sa s tým niečo nastaviť aby to išlo rýchlejšie? Ked presúvam na tom istom tak to ide ako blesk. Dík za info.
Pytkin (7947)|3.5.2009 12:56
na tom istom disku myslis na tej istej particii ? tam to ide okamzite lebo sa nic nepresuva .. v ramci particii na disku to ide pomalsie ako medzi roznymi diskami .. a nic moc s tym nespravis .. sprav si diskove pole zo 4och diskov .. alebo kup jeten 1TB disk a prestan daka presupavat medzi diskami ..
dolby digital (413)|3.5.2009 14:02
Prešupávať medzi diskami musím, lebo sťahujem, kukám, vymazávam, presúvam, ukladám :-), poriadok musí byť. To že z jedného disku na druhý ide pomalšie chápem ale prečo ked mám jeden disk rozdelený na dve časti tak to ide tak výnimočne pomaly ako keby to išlo cez USB na externý disk = porovnateľná rýchlosť. Nemalo by to ísť cez Sata2 rýchlejšie? Aj ked mám dva pevné disky tak by to cez Sata2 mohlo lepšie šlapať, nie?....mi to napíše pri 7 GB že trvá okolo 6 minút presunutie. Aj keby som si dal ten 1 TB disk a rozdelil ho, tak by mi to išlo tiež takto pomaly.
Saxel (2279)|3.5.2009 15:30
[QUOTE=dolby digital;225407]... Ked presúvam na tom istom tak to ide ako blesk...[/QUOTE]
Když přesouváš soubory v rámci jednoho logického disku, ve skutečnosti se nic nepřesouvá, jen se změní záznam o umístění souboru v Master File Table. Proto je to rychlé.
Pytkin (7947)|3.5.2009 16:29
dolby digital : no ked ides z jednej particie na druhu vramci jedneho disku , tak proste aj citas aj zapisujes na tom istom disku .. hlavicka skace hore/dole jak blazniva .. je logicke ze to musi byt pomale ..

1TB by si nerozdeloval a nemusel by si nic presuvat medzi diskami .. len vramci jedneho disku a to je hned .. bez cakania ..
StD (8612)|3.5.2009 16:40
@Dolby Digital: Sice nevím, co má tvůj problem s pomalým kopírováním mezi 2 disky (ani jsi neuvedl jakého druhu a přes jaké řadiče) společného s tématem "problem parity disku a řadiče", nicméně nebudeme to rozmazávat a podíváme se (rádi), co na to říká tvůj "Device Manager alias Správce zařízení"... Dej sem prosím screenshot kartiček nastavení obou disků (volba "Upřesnit nastavení"). VSADIM BOTKY, že máš u jednoho z těch disků (určitě SATA) nastaveno PIO, což je špatně a kopíruje ti to rychlostí diskety... :D

BTW: Jestli je to to, co si myslím, tak stejný problem (SATA v režimu PIO) jsem řešil a vyřešil zde:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/31472-sata-hdd-v-rezimu-pio
dolby digital (413)|3.5.2009 19:33
No, ja som tu zbadal tému s HDD tak som sa pridal do spolku aby som to tu nezamoroval novými témami :-)
Ten screenshot by som rád sem hodil ale neviem ako na to. Ked si otvorím device manager tak si tam v nom nájdem kolonku: Radiče IDE ATA/ATAPI a v nej mám: 6x IDE channel, 1x Intel (R) ICH9 2port Serial ATA Storage controller2 - 2926 a 1x Intel (R) ICH9 4port Serial ATA Storage controller1 - 2920....v tomto mám asi tie disky zapojené a potom tam ešte mám Standard dual Channel PCI IDE Controller.
Nikde som nenašiel kde by som mohol nastaviť tie disky ani tú volbu nastavenia. Mám vistu aby sa vedelo. Skúšal som updatnúť driver, mám posledný a jedine sa ešte viem dostať pravým klikom do properties......
StD (8612)|4.5.2009 07:05
@DolbyDigital: Pls podívej se laskavě na ten odkaz SHW, co jsem ti dal a v prvním postu si prohlédni údaje, jaké o své mašině musíš uvést, aby ti ostatní mohli pomoci. Screenshot vyrobíš pomocí stlačení kláves Ctrl+Alt+Print Screen...

BTW: Instalovat "poslední" ovladače k desce není v případě problemů s HDD (IDE/SATA) zrovna ten nejlepčí nápad... naopak! 9-) Jestli máš chipset nVidia, tak tam se přestaly podporovat IDE-ovladače u nových ovladačů, konkrétně po v. 6.99, ta byla poslední, jenž je ještě obsahovala.

P.S. Jestli se ti nechce vypisovat ty parametry PC ručně, existují i prográmky jako třeba Everest HE, které ti vyrobí komplet Report o HW-stavu systemu a ten potom přilož sem.
dolby digital (413)|4.5.2009 12:13
[QUOTE=StD;225488]@DolbyDigital: Pls podívej se laskavě na ten odkaz SHW, co jsem ti dal a v prvním postu si prohlédni údaje, jaké o své mašině musíš uvést, aby ti ostatní mohli pomoci. Screenshot vyrobíš pomocí stlačení kláves Ctrl+Alt+Print Screen...

BTW: Instalovat "poslední" ovladače k desce není v případě problemů s HDD (IDE/SATA) zrovna ten nejlepčí nápad... naopak! 9-) Jestli máš chipset nVidia, tak tam se přestaly podporovat IDE-ovladače u nových ovladačů, konkrétně po v. 6.99, ta byla poslední, jenž je ještě obsahovala.

P.S. Jestli se ti nechce vypisovat ty parametry PC ručně, existují i prográmky jako třeba Everest HE, které ti vyrobí komplet Report o HW-stavu systemu a ten potom přilož sem.[/QUOTE]

Mám Intelácku dosku tak asi bude aj chipset Intel? Ani neviem ako by som toto vyzistil. Ja by som aj vypísal všetko ručne len neviem ako objaviť to okienko čo si mi naznačoval kde máš to okienko s tým PIO režimom. Neviem ako by som ho tu našiel.
Mám v tomto veľké nedostatky a mám pocit že momentálne "neviem kde je sever" ale díky aspoň za snahu mi poradiť :-).
StD (8612)|4.5.2009 12:23
Chlape, ty snad vůbec nečteš a jen zbytečně cituješ - udělej si HW-report z programu Everest Home Edition. To za prvé. Za druhé teprve teď z tebe padá, že máš intelácký prkno a dosud jsi nikomu neprozradil, o jakou kombinaci HDD (SATA+PATA nebo SATA+SATA??) se jedná. Už mám sto chutí doporučit ti studium základní literatury pro ženy v domácnosti typu "Začínáme s PC"... Jak chceš, aby ti někdo radil, když mu neumíš popsat situaci?

P.S. Ten obrázek co po tobě chci vidět, je v tom mém odkazu - to už opakuji potřetí.
dolby digital (413)|4.5.2009 16:19
Áno, áno, áno, ale možno by som aj niečo o tom vedel len to neviem pomenovať odborným názvom, keď vleziem do PC bedne tak sa v nej nestratím, mám všetko Sata, WD 250 GB SATA2 WD2500AAKS + WD Caviar Green 640 GB SATA2 WD6400AACS + ten istý WD 640 HD ale ten som si dal do externého rámika lebo ho mám už zaplnený. Kúpil som disky a pichol som kábel do portu na doske 0 a ten druhý do portu1. Ten menší mám ako hlavný C s vistou rozdelený približne na 100GB a druhá polovica zvyšná. Tú 640-tku mám tiež na polovicu rozdelenú. Dôvod prečo rozdelené neviem, len som si tak povedal že ich porozdeľujem. No a ked No a ked si medzi nimi presúvam súbory tak sa mi zdá že je to veľmi pomalé. Rýchlosť mi pripadá ako ked presúvam súbor z pevného disku na ten externý. V total commanderi mi to napíše pri presune rýchlosť asi 20000 - 30000 kb za sekundu. Orientačne asi 1GB za minútu.....ale doučovať by som každopádne potreboval, len keby bolo viac času :-).
artam (1147)|4.5.2009 18:32
20000 - 30000 kB/s pri presuvani medzi dvomi particiami v ramci jedneho disku je celkom normalne pokial je zdrojovy subor fragmentovany (zavisi od miery fragmentacie), alebo sa uklada do fragmentovaneho cieloveho priestoru.
Pokial si este nikdy nedefragmentoval svoje disky a kopirujes, presuvas, vytvaras a mazes subory, tak je to prakticky takmer iste.
dolby digital (413)|4.5.2009 19:08
Defragmentujem pravidelne, používam OaO Defrag 11, C-čko každú chvíľu tú druhú polovičku už nie tak často lebo tú mám vlastne pohotovostnú, ako si povedal, furt je v pohybe, sťahujem a pri rozbalení posielam ďalej a pôvodné vymazávam. Ale bude asi problém v tomto ako vravíš, som myslel že by to mohlo šľapať aj rýchlejšie keď je to interné ale hádam to prežijem :-)....díky za radu
StD (8612)|5.5.2009 07:02
...a toho System Reportu z Everestu se asi nedočkáme... :-(((

V každém případě bych ti doporučoval položit tvůj dotaz raději zde:
https://www.svethardware.cz/forum/forumdisplay.php/125-problemy-s-pc-hw-sw-a-reseni
dolby digital (413)|5.5.2009 09:21
:-) :-) :-)....určite áno, len sa musím v tom všetkom zorientovať, ešte hento-tamto stiahnem a pokúsim sa o to :-), idem mrknúť na tú stránku, díky .......