Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VHS není mrtvé téma

Libunda (38)|10.3.2009 19:25
Hojte All, budu za Lamu, ale mám dotazy, které se tu již dříve řešili. Bohužel jsem zjistil, že odpověď na otázky vetšinou vyprchá a zustane dohadování odborníků o tom, kdo má pravdu, z čehož je laik jako já zmatený a to tak že dost. :-( Prosím tedy o rady k mému konkrétnímu trblu.

Nahrál jsem si asi 10 VHS kazet na HDD. Použil jsem Videorecorder Panasonic F55 a přez vstup CVBS poslal signál do HW Pinnacle DV/AV Capture (MovieBoard-500-PCI)
V Avid Liquid 7 jsem nastavil formát DVD Compatible Mpeg2, 720x576, 25 snímků a dat. tok 6 000 kBit/s
Ulozili se mi soubory, typu KLCP.WMP.mpg (.mpg). ( už ted nevím co s tím)

Dále mám k dispozici Pinnacle Studio 12, PowerDVD 9 a po přečtení hromady místních příspěvků také
Canopus ProCoder 3.

Cvičně jsem zkusil v Pinnacle smáznout zrnění na začátku a konci záznamu a uložit zpět na HDD. Nevěděl jsem v čem, tak jsem zkusil Avi. Změna velikosti byla u jednoho ze souborů Mpeg 286MB proti Avi 1,36 GB.

Tak to je popsaná moje dosavadní práce. Určitě bude hromada věcí špatně, ale doufám, že né vše. A co teď?? Chtěl bych vše dostat na DVD v co nejlepší kvalitě bo už teď to stojí za prd. Poradí mi prosím někdo postup s použitím stávajícího SW i HW vybavení??

Jsem absolutní analfabet v oboru úpravy videa, berte to prosím v potaz a nenechte se unést SW výbavou, bo s tou nemám nic spolecného.
MIHI (940)|10.3.2009 20:17
Liquid moc neznám, ale mám pocit že můžeš udělat DVD authoring (včetně menu) přímo v něm (když už tam ten materiál máš). Zkus se podívat do nápovědy.
Pave1 (4279)|12.3.2009 16:51
Zachytil jsi to do mpeg2 (ztrátová distribuční komprese).

To je ideální už s tím nic nedělat, jen to demuxnout a např. v DVD LABPro z toho udělat (bez přepočtu) DVD.

Druhá možnost (když je toho víc) je půjčit si kombo (VHS a DVD rec), kde je i dešumátor. Nastavíš ho na nejmenší možné odšumnění a jen kopíruješ (rovnou na DVD). Nevýhodou je, že nemáš vlastní menu, výhodou je, že to je hned hotový.

Poslední možnost (pokud jde o nějaké cennosti a nění toho moc) je nabrat to do zpracovávtelské komprese, která udrží kvalitu (v avi jako DV nebo Canopus lossles např., cokoliv kvalitnějšího s dat. tokem alespoň 25Mbps). Pak do toho můžeš v nějakém sw střihat, případně udělat nové sestřihy, sumarizace, cokoliv. Exportuješ to znovu do mpeg2 pro DVD.

Demus přes střihový sw mi přijde jako hloupost (pokud nebude pracovat naitivně v mpeg2, přepočte ti to, což není dobré). Lepší je pro demux a tvorbu DVD použít něco jako TMPEG DVD nebo DVD LAB Pro apod.
artam (1147)|12.3.2009 18:22
V pripade, ze tych 10 VHS kazet ma este k dispozici, tak skutocne najlepsia bude ta posledna moznost, co popisal Pave1, novy capture do DV (alebo nejaky bezstratovy HuffYUV, MJPEG... je ich viac), potom strihat, odsumovat a az uplne. ale uplne nakoniec export do MPEG2 a authoring DVD.
Pave1 (4279)|12.3.2009 19:58
Já preferuju "dvojku" .-) , v jeho případě bych zvolil jedničku.

Všelijaké složité nabírání a dešumování stejně není nijak výrazně poznat, nejlepší je VHS s TBC korektorem (odstraní vlnění svislých linií, tedy časovou nestabilitu "tv řádek" u VHS) a pak DVD rekordér s malým odšuměním v RealTime.

Časově skvělé a kvalitativně zcela uspokojující :-) .
Libunda (38)|13.3.2009 09:26
Já to tušil, že dělám něco blbě......... člověk dělá před prarodičema machra, jak nic není problém a pak je za blba :-) Me osobne se líbí nejvíc moznost znova to ulozit v jiném formátu, bo si s tím budu chtít asi i pohrád, kdyz jsem nasel tohle forum a vidím, co je vsechno mozný. Vseobecne lidi nadávají na pinnacla, takze to zkusím zase zachytit Avidem, ale do jiného formátu s datovým tokem tech 25 000. To je pro me tak na mesíc práce .-D Pak to sestrihnu, udelám Menu a prímo to vypálím na DVD, nebo je jeste nejaký mezistupen?? Dalsí AVIčko s uloženými finálnámi změnami a pak teprve DVD ??
Libunda (38)|6.5.2009 13:40
Tááákže je to tady znova. Samý problém.
- pinnacle 12 mi nabízí zachycení pouze s dost nízkým datovým tokem kolem 4000 kBit/s
- mám radsi propojit VCR s kartou přez cinch, nebo S-VHS??

Kdyz uz to budu delat, tak at porádne.

Mám preinstalované PC, tak jsem ho nechtel hned sasvinit, ale asi opet nainstaluju Avid a vcera jsem stáhnul Virtualdub.
Uvidíme, s kterým to pujde nejlépe.
Stejne si ale myslím, ze tak nízká hodnota datového toku je nejaká divná. Nemuze to být treba kodekama??
Zatim mám v pc naistalovaný pouze K-lite Mega codec pack full. nic jiného.
StD (8612)|6.5.2009 14:03
[QUOTE=Libunda;225726]...K-lite Mega codec pack full. nic jiného.[/QUOTE]

A to ti "poradil" který Jeliman? Fuj!

Nabírej to přes S-Video, jestli to budeš pouštět z regulerního S-VHS (Super VHS) stroje, které má S-Video výstup a TBC (Time Base Correct).

Grabovat nejlépe do Huffyuv nebo do MJPEGu na co nejvyšší Q.

BTW: Tyhle stroječky taky obvykle mají jemnou kalibraci (polohy pásky) pro co nejlepší reprodukci, tak si to pořádně vyzkoušej a nastav předem.
Libunda (38)|6.5.2009 18:29
Jasne, chápu ze na tuhle práci nejsou vhodný, ale do ted jsem je vyuzíval pouze na sledování videí a poslech hudby. O nejakým grabování jsem jeste nemel ani páru... :-)

Ale ted mám k dispozici toto:
Je neco z toho pouzitelny, nebo mám nekde shánet ten kodek: Huffyuv ??



EDIT: tak jsem necekal na odpoved a prece jen stáhnul ten Huffyuv codec. Pro zmenu zase nevim, co s nim. neni to klasicky instalcni soubor, tak jsem nahrana lama... .-(
EDIT II: uz jsem to tu nasel.....
StD (8612)|7.5.2009 07:18
Ten MJPEG - tedy jestli je full, ale koukám, že ho máš jen pro VfW, tudíž ho asi uplatníš jen ve VirtualDub.

Huffyuv si zaregistruj přes GSpot (režim Advanced Users)
Pitomec (10211)|9.5.2009 13:12
Pokud nemá nějaký kvalitní A/D převodník, tak do DV nebo MPEG to nemá smysl vůbec řešit a nejsnažším způsobem je použití DVD rekordéru.
StD (8612)|9.5.2009 16:47
No jo no, zase ta "otázka priorit" - BTW, všiml jsi si Pitomec, že jsem v zásadě dal tutéž radu jakou jsi mi dával před lety ty? ;)
Pitomec (10211)|9.5.2009 18:13
No já už nějak zapomínám, co jsem psal kdysi, ale těší mě, že si to pamatuješ :-)
Libunda (38)|11.6.2009 17:45
Mnooooo, tak ta registrace Huffyuv pres Gspot.. vubec nevím o cem je rec.
Dalsí vec.............Huffyuv se mi ukazuje v nabídce pouze Virtualdubu. U Pinacla, ani u Avidu ne.......... cím to je??
Zkousel jsem totiz záznam Virtualdubem s Huffyuv, ale výsledek byl hnus!!! Trhaný video, spatný zvuk a vůbec celek spatný, tak jsem chtel zkusit alternativy, ale tam zase nemám v nabídce ten kodek .-(
Welshcorgi (141)|11.6.2009 18:08
Ať se na mě nikdo nezlobí, ale pokud není na těch kazetách skutečný poklad, tak bych se vyflákl na všechny lossless kodeky (MJPEG, Huffyuv) a nařezal to rovnou do Mpeg2 bitrate okolo 6mbit. Jediný zaznamenatelný rozdíl, pokud není člověk úchyl na minidetaily, je v použití CVBS kontra S-Video. Takže S-videem do mpeg2 720x576 interlaced 6000Kbps VARIABLE BITRATE. Pak už jen střih a DVD authoring.
Libunda (38)|11.6.2009 20:51
No ale to jsem uz mel a pánové ríkali, ze je to spatne. Je to v prvnim prispevku. Takze jsem to vsechno smáznul z HDD a chtel jsem to udelat podle odborníků trosku kvalitneji.
Welshcorgi (141)|11.6.2009 23:44
[QUOTE=Libunda;229387]No ale to jsem uz mel a pánové ríkali, ze je to spatne. Je to v prvnim prispevku. Takze jsem to vsechno smáznul z HDD a chtel jsem to udelat podle odborníků trosku kvalitneji.[/QUOTE]

Takže se s tím budeš trápit a výsledek podle mě stěží zaznamenáš. A pokud ano, tak ten čas za to podle mého nestojí.
StD (8612)|12.6.2009 07:30
[QUOTE=Libunda;229360]Mnooooo, tak ta registrace Huffyuv pres Gspot.. vubec nevím o cem je rec...[/QUOTE]

GSpot -> System -> Codecs -> vybrat žádaný kodek myší v tabulce -> pravý klik na něj myší -> v roletce vybrat buďto Re-register Codec nebo Set Codec merit...
Voilá!
Libunda (38)|18.6.2009 21:53
Dik za radu, ale v tom Gspotu mi nejde tenhle kodek ani regitrovat, ani unregistrovat.... vetsina ostatnich ano. :-( A co odpoved na ty dalsi otazky?? V cem by mohl bytr trabl, ze mi virtualdub nahrava tak blbe a v ostatnich striznach neni v nabidce tenhle kodek??
Welshcorgi (141)|19.6.2009 16:16
To je fakt matýrium pro výsledek, který skoro nelze okem rozeznat...
StD (8612)|19.6.2009 21:36
[QUOTE=Welshcorgi;230206]To je fakt matýrium pro výsledek, který skoro nelze okem rozeznat...[/QUOTE]

[OT]Vůbec, ale vůbec ti nepřipadá tvá poznámka OT??? Chtěl bych znát tvé dioptrie a zobrazovadlo+zdroje co používáš...[/OT] Co takhle Libundovi na dálku poradit, jak korektně u něho na stroji nainstalovat Huffyuv. Ach Bože, to jsou dneska lidi... :-(((
Welshcorgi (141)|20.6.2009 20:11
[QUOTE=StD;230243][OT]Vůbec, ale vůbec ti nepřipadá tvá poznámka OT??? Chtěl bych znát tvé dioptrie a zobrazovadlo+zdroje co používáš...[/OT] Co takhle Libundovi na dálku poradit, jak korektně u něho na stroji nainstalovat Huffyuv. Ach Bože, to jsou dneska lidi... :-((([/QUOTE]

Říkám jen svůj názor ne? Nikoho v jeho snaze nepodrývám, dioptrie nemám a čučím na 32" CRT Panasonic. Chápu, že to sem částečně nepatří, protože nehledáme alibi, ale řešení. Ale že se s kazetama nemá cenu piplat pokud na nich není poklad na to trvám.

Jinak do Huffyufu jsem toho natahal hromady, ale už je to dávno. Říkal jsi Libundo, že záznam byl hnusný a trhaný? Co si vzpomínám Huffyuv dával mému P4 poměrně zabrat a občas jsem ztrácel dost snímků. Slabší poč musí být proto optimálně natuněný. Pro záznam použij Virtual VCR. Spolehlivé...
StD (8612)|21.6.2009 08:05
[QUOTE=Welshcorgi;230336]Říkám jen svůj názor ne? Nikoho v jeho snaze nepodrývám, dioptrie nemám a čučím na 32" CRT Panasonic. Chápu, že to sem částečně nepatří, protože nehledáme alibi, ale řešení. Ale že se s kazetama nemá cenu piplat pokud na nich není poklad na to trvám.

Jinak do Huffyufu jsem toho natahal hromady, ale už je to dávno. Říkal jsi Libundo, že záznam byl hnusný a trhaný? Co si vzpomínám Huffyuv dával mému P4 poměrně zabrat a občas jsem ztrácel dost snímků. Slabší poč musí být proto optimálně natuněný. Pro záznam použij Virtual VCR. Spolehlivé...[/QUOTE]

Ad 1. odstavec: To je přesně ONO! Poslední takovou mou "zakázkou" byly dokumentární záběry z průběhu přestavby/rekonstrukce jednoho objektu, které mají posloužit jako předmět doličný v jistém soudním sporu - PROTO je třeba to "umět", bez ohledu na qualitu výsledku.

Ad 2. odstavec: Jestli tobě to dělalo problemy na P4, tak to se musíš ještě hodně učit o HW/SW vyladění - já totéž začínal dělat na Athlonu 900 MHz s 512 megama DDR a šlo to bez jediného dropu (VCR byl/je studiový SVHS Grundig, kdysi stál tolik co auto...), byť to místy "drhlo" (=trvalo dlouho). A VirtualVCR se všichni vyhýbejte obloukem - to je přesně TO proslulé "kurvítko", mám osobně ověřeno - po 1 dnu zkoušení/nastavování šlo rychle ven s kompletním Format C:...
Alf (888)|21.6.2009 13:30
Bez ohledu na to, co napsali kolegové přede mnou (každý z nich má svou pravdu), já doporučuju tohle:

1. Pokud nemíníš video nijak dál upravovat (myšleno filtry, nikoliv pouze střih)
Nagrabuj ho do PC v MPEG-2 s datovým tokem minimálně 8 Mbps CBR. Ta karta, kterou máš není sice žádný zázrak, ale s použitímm jiného softu než je Pinnacle (já jsem měl slušné výsledky s UleadVideoStudio) by to mohlo být slušné. Přes S-video je to podstatně lepší než přes kompozit. Podmínkou ale je, aby to video umělo S-VHS. V softu, který neprovádí rekompresi (např. MPEG Video Wizard) vystříhej nechtěné záběry, ulož to a vytvoř v authoringovém softu DVD

2. Pokud potřebuješ video upravit
Nagrabuj do PC ve formátu, se kterým si rozumí většina editačních softů - DV. K tomuto účelu můžeš použít i tu svoji střihovou kartu a příslušný soft (třeba už zmíněný UVS), ale vhodnější by bylo použít nějaký HW převodník. Dá se použít i digitální kamera s videovstupem, ale těch moc není a jsou mezi spotřebkami ve vyšší cenové relaci. Použití VHS s TBC není bezpodmínečně nutné, ale určitě je vhodnější, obzvlášť, pokud jsou pásky značně opotřebené nebo poškozené. Nedoporučuju při grabování používání jakýchkoliv filtrů - na to je editační soft. V něm proveď potřebné úpravy, ulož do MPEG-2 a vytvoř DVD.

Jo, a nepočítej s tím, že 1 VHS = 1 DVD.
StD (8612)|21.6.2009 16:44
@ALF: Zapomněl jsi tam napsat HOWGH! a LOCK pro moda, v tomto ohledu už není co řešit... :-)
Pytkin (7947)|21.6.2009 22:01
uplne ste ma dostali .. vzdy som mal zato ze virtual vcr je super softik .. a kukam na web a tam daka sragora .. normalne 10 minut hladam na googli , ze ci mi nesibe .. a nakoniec som na to prisiel .. len jedno pismenko staci vymenit a sme v uplne inom svete ! :)

http://www.virtualvtr.com/
Libunda (38)|22.6.2009 21:07
OK, zkusim jeste ten UVS. Nicméne, stejne je mi divný.. mám 3 sw na zachytávání a editaci a jedinej kloudnej bude ten ctvrtej?? !! A pomuzete mi jeste rozchodit te kodek?? kujuuuu
Welshcorgi (141)|23.6.2009 11:39
[QUOTE=StD;230373]Ad 1. odstavec: To je přesně ONO! Poslední takovou mou "zakázkou" byly dokumentární záběry z průběhu přestavby/rekonstrukce jednoho objektu, které mají posloužit jako předmět doličný v jistém soudním sporu - PROTO je třeba to "umět", bez ohledu na qualitu výsledku.[/QUOTE]

To rozhodně. Máš snad na těch kazetách zaznamenanou něčí vraždu Libundo?

[QUOTE=StD;230373]Ad 2. odstavec: Jestli tobě to dělalo problemy na P4, tak to se musíš ještě hodně učit o HW/SW vyladění - já totéž začínal dělat na Athlonu 900 MHz s 512 megama DDR a šlo to bez jediného dropu (VCR byl/je studiový SVHS Grundig, kdysi stál tolik co auto...), byť to místy "drhlo" (=trvalo dlouho).[/QUOTE]

Proto ta moje věta o tunění, kterou jsi možná přehlédl. To jsme zase u těch dioptrií! :D

[QUOTE=StD;230373]A VirtualVCR se všichni vyhýbejte obloukem - to je přesně TO proslulé "kurvítko", mám osobně ověřeno - po 1 dnu zkoušení/nastavování šlo rychle ven s kompletním Format C:...[/QUOTE]

Mě se tedy tohle "kurvítko" podařilo vyladit dokonale a fungovalo pak naprosto spolehlivě. A odstaranit šlo taky potom celkem lehce a bez formátu. Ale chtělo tomu věnovat víc než den to přiznávám.
StD (8612)|23.6.2009 12:46
[QUOTE=Libunda;230563]...A pomuzete mi jeste rozchodit te kodek?? kujuuuu[/QUOTE]

To si řekni Welshcorgimu, aby tu neOtečkoval zbytečně...
Welshcorgi (141)|23.6.2009 13:42
[QUOTE=Libunda;230563]OK, zkusim jeste ten UVS. Nicméne, stejne je mi divný.. mám 3 sw na zachytávání a editaci a jedinej kloudnej bude ten ctvrtej?? !! A pomuzete mi jeste rozchodit te kodek?? kujuuuu[/QUOTE]

To si nemyslím. Použitelné budou všechny programy jen ti nemusí úplně sedět a nebo je třeba je dobře nakonfigurovat. Co jsem pochopil z komentářů výše už jsi do Huffyuf nahrával ne?

[QUOTE=StD;230648]To si řekni Welshcorgimu, aby tu neOtečkoval zbytečně...[/QUOTE]

Trošku jízlivá a taky zbytečná poznámka, ale pokud jsi jí považoval za důležitou... budiž.
StD (8612)|23.6.2009 14:01
[QUOTE=Welshcorgi;230206]To je fakt matýrium pro výsledek, který skoro nelze okem rozeznat...[/QUOTE]
Ve vztahu k tématu threadu považuji za OT především toto. Ale pokračuj, já už jsem své napsal. Zvláště jsem zvědav na ten postup instalace Huffyuv.
Welshcorgi (141)|23.6.2009 22:55
[QUOTE=StD;230660]Ve vztahu k tématu threadu považuji za OT především toto. Ale pokračuj, já už jsem své napsal.[/QUOTE]

Libunda to asi nepobral, když se zasekl.

[QUOTE=StD;230660]Zvláště jsem zvědav na ten postup instalace Huffyuv.[/QUOTE]

http://neuron2.net/www.math.berkeley.edu/benrg/huffyuv.html#Installation

Kde je problém?

Mimochodem Libundo mohl by ses do té diskuze také zapojit. Ať ti tu nevyprávím jen já a encyklopedie. Jinak vřele doporučuju pročtení tohoto:

http://www.doom9.org/index.html?/capture/start.html

Je toho docela hodně, ale je tam všechno podstatné.

[QUOTE=Alf;230401]
1. Pokud nemíníš video nijak dál upravovat (myšleno filtry, nikoliv pouze střih)
Nagrabuj ho do PC v MPEG-2 s datovým tokem minimálně 8 Mbps CBR. Ta karta, kterou máš není sice žádný zázrak, ale s použitím jiného softu než je Pinnacle (já jsem měl slušné výsledky s UleadVideoStudio) by to mohlo být slušné. Přes S-video je to podstatně lepší než přes kompozit. Podmínkou ale je, aby to video umělo S-VHS. V softu, který neprovádí rekompresi (např. MPEG Video Wizard) vystříhej nechtěné záběry, ulož to a vytvoř v authoringovém softu DVD.[/QUOTE]

Nejlepší varianta, pokud nechceš investovat moc času.

[QUOTE=Alf;230401]
2. Pokud potřebuješ video upravit
Nagrabuj do PC ve formátu, se kterým si rozumí většina editačních softů - DV. K tomuto účelu můžeš použít i tu svoji střihovou kartu a příslušný soft (třeba už zmíněný UVS), ale vhodnější by bylo použít nějaký HW převodník. Dá se použít i digitální kamera s videovstupem, ale těch moc není a jsou mezi spotřebkami ve vyšší cenové relaci. Použití VHS s TBC není bezpodmínečně nutné, ale určitě je vhodnější, obzvlášť, pokud jsou pásky značně opotřebené nebo poškozené. Nedoporučuju při grabování používání jakýchkoliv filtrů - na to je editační soft. V něm proveď potřebné úpravy, ulož do MPEG-2 a vytvoř DVD.[/QUOTE]

Alternativa namísto Huffuyfu. Určitě stojí za vyzkoušení.
Libunda (38)|27.6.2009 19:01
Takže pánové, proc neodpovídám: Cekám, az se dohádáte, bo to dospelo do stadia honění vlastního ega. Nic ve zlém.
Já jen potrebuju trosku pomoct, nic víc.
Vyzkousím odkazy z toho posledního príspevku a snad mi to pomuze. JInak muj problem a psal jsem to je v tom, ze se mi Huffuyf ukazuje pouze v jednom sw ze 5, coz je podle me v neporádku,(chápu to tak ze by se mi tenhle kodek mel nabízet ve vsech nainstalených striznách) ale treba ne. a v Gspotu mi to nenachá ani uninstal, ani reinstal....... ano uz jsem do nej nahrával v virtualdubu a výsledek byl otresný, proto jsem chtel vedet proc.a?? Nevím nic. Jdu studovat odkazy.

Zkusil bych do stáhnout do MPEG2, cou uz jsem jednou mel, ale s nejakým nízkým datovým tokem. Jenze........ chtel bych pouzit nejaký filtr na redukci sumu, bo ta kvalita je otresná. No a v tom prípade bych teda musel pouzit variantu 2. Jenze v tom prípade bych rád do toho nejkvalitnejsího kodeku tj. Huffyuv, ale ten mi jde pouze ve virtuladubu a s tim nejsem spojojeny ja.
A jsem zase u toho..... potreboval bych Huffyuv rozchodit i pro ostatni strizny. Ted momentalne mam nainstalovane: Corel VideoStudio 12, Avid Liquid 7, Pinnacle Studio 12, virtualdub.
Do toho DV podle varianty 2 to zkousim ted, ale nabizi me to divny datovy toky
Pinnacle mi nabizi DV s datovym tokem 3600 :-(, nebo MJPEG ve 100% kvalite, tam zase neni bitrate
Avid mi nabízí DV 720 x 576, 28000 kBit/s ......to mi prijde nejak moc
Corel nabizi DVD file 720 x 576, VBR 9000Kbps ............
Alf (888)|28.6.2009 09:37
On tady někdo tvrdil, že Huffyuv je nejlepší? No, já v Huffyuv nedělám, ale dá se do něj grabovat s 576 řádky? Pokud ne, vidím následnou tvorbu DVD jako problém (pokud tedy nemají být v NTSC). Mimo to, pokud je mi známo, jeho další vývoj byl ukončen před několika lety a nahrazuje jej (snad) Lagarith.
Pokud jde o datové toky, bezestrátové kodeky je budou mít velmi vysoké. Pokud vím Huffyuv má kompresní poměr 1:3, takže jeho datový tok bude někde nad 40 Mbps -> 1 hod. videa > 18 GB.
DV má standard 25 Mbps (+ audio), takže pokud Pinnacle nabízí pro DV 3 Mbps, není to DV. Správný údaj uvádí Avid, takže pokud chceš ukládat do DV, je v Tvém případě jediný použitelný.
Corel nabízí ukládání do MPEG-2 s VBR. To pro grabování z VHS taky není moc vhodné. Lepší je 8 Mbps s CBR.
Pokud s videem začínáš, doporučuju přečíst si tento článek, i když už je trošku staršího data.

A ještě něco. Nemysli si, že nějakými odšumovacími a podobnými filtry to video nějak rapidně vylepšíš. Podle mých zkušeností výsledek zdaleka neodpovídá vynaložené námaze. Význam má snad pouze barvová korekce, jas a kontrast.

A ještě k Pinnacle. Před několika lety byla na nějakém fóru otázka: "Který střihový soft je lepší než Pinnacle?"
Odpověď byla:"Každý..."
Welshcorgi (141)|28.6.2009 10:30
[QUOTE=Libunda;231085]Takže pánové, proc neodpovídám: Cekám, az se dohádáte, bo to dospelo do stadia honění vlastního ega. Nic ve zlém. [/QUOTE]

To jsem bohužel nechtěl aby to takhle vypadalo/dopadlo.

[QUOTE=Libunda;231085]Já jen potrebuju trosku pomoct, nic víc.
Vyzkousím odkazy z toho posledního príspevku a snad mi to pomuze. JInak muj problem a psal jsem to je v tom, ze se mi Huffuyf ukazuje pouze v jednom sw ze 5, coz je podle me v neporádku,(chápu to tak ze by se mi tenhle kodek mel nabízet ve vsech nainstalených striznách) ale treba ne.[/QUOTE]

Citace z linku nahoře: "Some capturing programs (including ATI's Multimedia Center) do not support external compressors and hence can't be used with Huffyuv. If you're using one of these, I recommend switching to Avery Lee's free, GPL'd VirtualDub. (Even if you're not using one of these you should probably switch anyway, since VirtualDub is a lot better than any bundled capture utility.)"

[QUOTE=Alf;231135]A ještě něco. Nemysli si, že nějakými odšumovacími a podobnými filtry to video nějak rapidně vylepšíš. Podle mých zkušeností výsledek zdaleka neodpovídá vynaložené námaze.[/QUOTE]

S tím nemůžu než souhlasit. Tedy neviděl jsem zatím práci skutečného profíka...
Alf (888)|28.6.2009 11:35
[QUOTE=Welshcorgi;231139]...Tedy neviděl jsem zatím práci skutečného profíka...[/QUOTE]Bavíme se o domácích podmínkách, ne?:-)
Pytkin (7947)|28.6.2009 11:39
robit farebne korekcie z VHS ? to je fakt joke ..
Welshcorgi (141)|28.6.2009 13:00
[QUOTE=Alf;231147]Bavíme se o domácích podmínkách, ne?:-)[/QUOTE]

Samozřejmě. Ale člověk nikdy neví :D

[QUOTE=Pytkin;231148]robit farebne korekcie z VHS ? to je fakt joke ..[/QUOTE]

Zkus nám to přiblížit. Nevím...
StD (8612)|28.6.2009 13:57
[QUOTE=Libunda;231085]...ze se mi Huffuyf ukazuje pouze v jednom sw ze 5, coz je podle me v neporádku,(chápu to tak ze by se mi tenhle kodek mel nabízet ve vsech nainstalených striznách)...[/QUOTE]

V tom zdroji od Alfa přijdeš na to PROČ - je to VfW kodek a nikoli DirectShow, se kterými pracují ty ostatní střižny. Proto ho "vidí" jen VD.
Ale já pro tebe vidím jen 2 varianty (už zde jinými uvedené, sám bych to nedělal jinak):

A) nabrat rovnou do Mpeg2 8000 CBR, sestřihat ve Womblu MVW a pryč s tím na DVD.
B) nabrat do Mjpegu na nejvyšší kvalitu a prohnat to enkoderem (typ úmyslně neuvádím, aby zase nebyl Flame) zase do Mpeg2 a je vymalováno.

Z VHS opravdu nelze čekat zázraky, nadělá se s filtry více škod než užitku, v závěru budeš rád, že to hraje aspoň tak jako ta původní VHSka. A ostatní nechme bez komentáře...
Libunda (38)|2.7.2009 12:18
OK, zatim děkuju moc za rady. zkusím to dle posledních příspěvků, které už konečně chápu :-)
Antonín (732)|2.7.2009 15:24
[QUOTE=StD;231166]V tom zdroji od Alfa přijdeš na to PROČ - je to VfW kodek a nikoli DirectShow, se kterými pracují ty ostatní střižny. Proto ho "vidí" jen VD.
Ale já pro tebe vidím jen 2 varianty (už zde jinými uvedené, sám bych to nedělal jinak):

A) nabrat rovnou do Mpeg2 8000 CBR, sestřihat ve Womblu MVW a pryč s tím na DVD.
B) nabrat do Mjpegu na nejvyšší kvalitu a prohnat to enkoderem (typ úmyslně neuvádím, aby zase nebyl Flame) zase do Mpeg2 a je vymalováno.

Z VHS opravdu nelze čekat zázraky, nadělá se s filtry více škod než užitku, v závěru budeš rád, že to hraje aspoň tak jako ta původní VHSka. A ostatní nechme bez komentáře...[/QUOTE]

Zázraky čekat skutečně nelze.
Ale pokud to dělat, tak výrazně lepší výsledky přinese mírný update toho postupu:
- mjpeg
- odšumět (stačí trochu a mírně)
- komprimovat do mpeg2 s dvouprůchodovým kodekem, VBR, 8000 kb/s. Kodeky nejsou stejné, třeba ten od Uleadu je lepší než ten v Pinnacle, a než ty dva je deset dalších lepších (ale komplikovanějších na ovládání).

Real time kodeky nemohou moc přemýšlet a musí si poradit i se šumem, který prostě v obraze je, aniž by ho oko vidělo. Soft to ovšem nepozná a snaží se komrimovat i šum.
Pitomec (10211)|3.7.2009 12:44
Z VHS přes HW A/D převodník (Canopus ADVC-1394 apod.) do DV formátu, editovat a následně Canopus ProCoderem 3 převést do MPEG-2/DVD-Video.
Pytkin (7947)|3.7.2009 13:06
ruku na srdce .. co myslite ? kolko krat sa k tomu staremu materialu z VHS este clovek vrati ? prepise sa to na DVD , zalozi do policky a nikto si to uz nikdy nepozrie .. takze robit s tym daku editaciu je totalna zbytocnost .. optimalne je nahrat to na dvd recorder .. to zaberie najmenej casu .. a na pocitaci mozu hrat zatial decka hry ..
Antonín (732)|3.7.2009 13:28
s rukou na srdci...
1. když se to nezpracuje, tak na to skutečně asi koukat nejde
2. nemá vůbec smysl se zabývat obsahově tak blbými zaznamy, na které nikdo koukat nebude
3. na dobré filmečky se obecenstvo najde vždycky
4. sestřihem se dá najít zajímavost, jistě není moc zajímavý filmeček Vánoce 1995, ale fimeček, kde budou sestřiženy všechny rodinné vánoce minulého století už zajímavý být může, nebo filmeček s portrétem osoby, třeba vzpomínka na někoho, kdo umřel...
5. právě proto, že si myslím, že pomocí DVD rekordéru vznikne něco technicky v pořádku, co bude ale věcně celkem k ničemu...právě proto si nemyslím, že DVD rekordér je nějaké řešení. Nemluvě o tom, že kupovat to...to už vůbec ne.

P.S. Nechat děti na PC pařit hry je chybné. Bylo by lepší je například naučit stříhat a točit. Koneckonců je to zábavnější a hlavně kreativnější. Hry jsou potvory, dětskou duši mohou zaplavelit jako pýr travník. Herbicidy na zblnutí jsou obtížněji k mání, než na pýr.
Libunda (38)|17.10.2009 11:29
Rozhodl jsem se to opravdu vyresit koupí dvd recorderu, abych mel klid. Krome toho, ze teda vybírám nejaký se slusnými hodnotami DA převodníků, dostal jsem se do stadia, kdy nevím, zda koupit s HDD, nebo bez. Potřebuju k něčemu HDD pokud ten přístroj budu opravdu používat jen na digitalizaci starých nahrávek?? Je rozdíl kvality nahrávky, pokud to ukládá na HDD, nebo rovnou na DVD ?? Nevznika při nahrávání rovnou na disk třeba nějakej problém?? Ztráta kvality, posun zvuku oproti obrazu, zasekávání ap??
Z mého pohledu by bylo lepsí s HDD, ale pravda je, ze koukám po bazarovkách a tak nechci vyhazovat zbytecne bankovky za neco, co nepotrebuju.
Pytkin (7947)|17.10.2009 11:33
HDD ma vyhodu , ze nahras kazetu a mozes z toho povystrihovat zaciatok a koniec , pripadne zo stredu dake hluposti .. a az potom to napalis na DVD .. ja myslim ze HDD zmysel ma .. ak to teda neni velky cenovy rozdiel S/BEZ HDD ..

inak rozdiel kvality nahravky na HDD a priamo DVD neni ziadny samozrejme .. nezavisi to od media , na ktore sa nahrava ..
qquiderr (30)|6.7.2010 08:59
Osobně na nějaký nekomprimovaný kidy kašlu je to naprostá kravina, zkoušel jsem to a málem mi schořelo dvoujádro. Normálně to dělám tak že propojím video z tv kartou zvolím formát DVD tedy mpeg-2 720x576 25fps tv karta mi provede deinterlacing a optimalizaci 16:9 potom až to nahraji do pc otevřu to v programu avidemux kde oříznu černé pruhy (jsou li ve videu), okrajové "kazetové" efekty též oříznu, video zvětším zpět na 720x576 (lanczocs) nebo tak nějak se to menuje, potom upravím barvy (je li to potřeba) na posled tam dám MPLayer HQ denoise pro odstranění šumu z videa (ale nesmí se to přehnat), potom to celé uložím opět jako mpeg 2 (720x576 25fps 16:9 audio AC3 stereo). To co se uloží pak pro jistotu ještě převedu v programu Any DVD converter professional, zvolím profil DVD nastavím si to a překonvertuji (dvouprůchozí kódování). Potom otevřu nero vložím to tam vytvořím si menu. Pokavaď je nero doře nastavenej nebude video konvertovat jen ho zkontroluje. uložím to opět do pc jako soubor obrazu disku (.nrg) ten otevřu v ultraiso v němž smažu složku audio_ts kde stejně nic není a ve vlastnostech to optimalizuju na dvd a zaškrtnu optimalizovat, ještě múžu editovat název disku tam můžu použít i malá písmena diakritiku a mezeru. Pak to uložím (opět ponechám .nrg) vypálním to přes nero na nejnižší možnou rychlost. V dvd přehrávači mi to okamžitě naběhne. Mám to odzkoušený. Tak takhle to funguje mě kvalita je oněco lepší než na VHS. Podobně zpracovávám i video z mobilu.

Jště pošlu 2 screeny jak vypadá ta kazeta 1 je stašně stará ta druhá je novější.
starší kazeta.jpg nov?jší kazeta.jpg
Pytkin (7947)|6.7.2010 10:19
naco je toto dobre ? desna kvalita ..
qquiderr (30)|6.7.2010 10:29
Z vhs nikdy nebude HD kvalta jen lze mírně poupravit. VHS nelze srovnávat z DVD!
Pitomec (10211)|6.7.2010 11:14
To je pravda, na VHS nikdy nebudou kostičky :D