Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HD kamery, výběr a vlastnosti

makabara (1)|10.3.2009 17:17
Dobrý den, snad mě neukamenujete, v kamerách jsem víceméně laik, spíš hodně fotím. Mám už několik let klasickou digitální kameru Canon s PALovým rozlišením 720x576 chtěla bych povýšit. Pod dojmem poklesu cen HD kamer a toho, že už začínají být režimy HD video i ve fotoaparátech jsem nabyla dojmu, že uzrála doba.
Moje představa je HD video v rozlišení 1920x1080 neprokládané, to už je podle mě dostatečný nárůst v kvalitě, ale jak zjišťuju, tak to až tak běžné není, většinou je v nižší a střední třídě kamer "jen" 720p a to mě přijde oproti 720x576 nevýrazný rozdíl (1080 interlaced taktéž). Další věci - AVCHD je dost kostičkované v detailech, záleží samosebou na datovém toku, ale výhra to moc není. Kazety DV jsou mnohem lepší co se týče kvality (komprese) i praktičnosti použití (např. dobře hodnocený Canon HV30), ale tam je hodně malý výběr (pár modelů napříč značkami) a konkrétně třeba HV30 nemá ani mikrofonní vstup a LANC, navíc není podpora 1080 neprokládaně a snad ani HDV formát ji nepodporuje (nebo jo?). Mám v tom asi trochu zmatek, ale docela zklamání, třeba takový foťák Canon SX1 má HD video víceméně na té samé úrovni jako sřední třída kamer, samosebou je to foťák a má spoustu omezení, ale v dobrém světle a bez rychlých pohybů z toho lezou výsledky srovnatelné s kamerami třikrát tak drahými.

Zkusí mi v tom udělat někdo jasno? Existuje nějaká kamera do cca 30000-50000 Kč, ze které leze plné HD rozlišení? Nebo je to ještě otázka několika let? Jak moc velký rozdíl je v reálu mezi výstupem z klasické digitální kamery a HD kamery s 720p/1080i? Za co vyměnit stávající kameru? Chci vyšší rozlišení, hlavně s ohledem na budoucí zpracování.

Díky za reakce.
ferrda (162)|10.3.2009 18:08
HV20/30/40 má mikrofonný vstup.
Pave1 (4279)|10.3.2009 20:03
[QUOTE=makabara;218929]Existuje nějaká kamera do cca 30000-50000 Kč, ze které leze plné HD rozlišení? Nebo je to ještě otázka několika let? Jak moc velký rozdíl je v reálu mezi výstupem z klasické digitální kamery a HD kamery s 720p/1080i? Za co vyměnit stávající kameru? Chci vyšší rozlišení, hlavně s ohledem na budoucí zpracování.

Díky za reakce.[/QUOTE]

Jde o klasické nepochopení toho, kde vzniká kvalita u videa. Narozdíl od fotografie nelze u videa posuzovat kvalitu barev, rozlišení detailů apod jen podle parametrů záznamu (rozměr x krát y bodů a datový tok), je nutné pochopit, že zpracování je dvoukvalitativní.

1. kvalitu dává optika, čip a zpracování (všechny i poměrně levné kamery pracují v DSP s 1920x1080, 422 barvami, 8bit škála). Ta naprosto rozhoduje o tom, jak kvalitní kamera bude.

2. Následuje uložení na nějaký standardizovaný formát záznamu (AVCHD nebo HDV např.), kde už je menší rastr (1440x1080/50i) a menší kvalita barev (420).

----

Pokud si vyberete kameru, kde kvalita kamerové části bude dobře vyrovnaná ke kvalitě záznamu, získáte ideální výkon (i vzhledem k ceně např.).

Pokud budete trvat na tom, že mizerná kamerová část má mít dokonalý záznam (1920x1080/50p s tokem např 35Mbps), proděláte boty :-) .

Navíc u videa je technická kvalita jen součástí celkové obsahové kvality (u fotografie je technická kvalita důležitější), tedy toho, jak pěkně je snímek natočený, jak kvalitní je zvuk, jak dobře ustřihán tak, aby ho divák snadno pochopil . Takže je zřejmé, že tu je několik (jasně ohraničených) tříd kvality, kde si lze vybrat.

1. Spotřebitelé - malé AVCHD kamery, třeba s diskem.
2. nároční spotřebitelé - páskové HDV kamery (logicky jich bude míň .-) ), s lepším manuálním ovládáním.
3. "poloprofi" uživatelé (drobní podnikatelé) - tříčipové HDV či kartové kamery (v ceně 80 - 160k nejčastěji).
4. filmoví nízkorozpočtoví tvůrci - techniku si zapůjčují, případně točí na mini35 adaptéry apod.

Je třeba se rozhodnout, jak vážně to s videem myslíte. Pokud se ale rozhodujete podle PR katalogu prodejců, spokojil bych se snějakým modelem za 35k (jedno jakým).
Pave1 (4279)|10.3.2009 20:16
a ještě dodám dvě drobnosti:

- ano, rozdíl mezi 1280x720/50p nebo 1920x1080/50i proti DV 702x576 jasně poznáte (ten menší režim 720/50p je dík neprokládání velmi podobný ve výsledné kvalitě tomu vyššíme režimu, zvlášť ve vertikálním rozlišení).

- základní princip HD obrazu zní, že nebudete mít kvalitnější obraz (řekněme na cm čtvereční) než máte dnes, ale dvakrát větší (při stejné kvalitě ;) ). Tam se mění psychologie vnímání obrazu, detaily fungují jinak a celý zážitek se posunuje jinam (takže v HD jde hlavně o velikost plátna - zobrazovadla).

A nakonec, dobře nasnímaný film (na filmovou surovinu) s perfektní kvalitou DVD (SD rozměr v 16:9) bude na dnešních LCD vypadat často lépe, než běžná TV "HD" produkce. Je to právě o té první kvalitě (a pak o některých okolnostech snímání pomocí elektronických čipů, které mají stále své různé limity, výsledný distribuční TV signál pak po průchodu "vylepšovacími obvody" levnějších LCD TV může vypadat i řádově hůře, byť bude obrysově "přeostřený", než pokud byl originál snímaný na filmovou surovinu).

Ale ano, HD stojí za to, jen prostě většina lidí dnes poslouchá mp3 s sleduje rychle stažitelná flash videa z netu, ale to se snad časem změní, až se zvedne propustnost netu.
Terka (274)|11.3.2009 15:34
720 50i 720x1280 ~0.9Mpix
PAL (720x576) 50i ~0.4Mpix
720 50p 720x1280 ~0.9Mpix*2
tj. 720 50p ma priblizne 4x vic bodu za casovou jednotku, nez PAL (720x576). navic nema neduh zvany prokladani.
podle meho nazoru je rozdil v kvalite videt.
porovnejte si ale vysledna videa (ve formatu ktery budete uchovavat!). vse ostatni je teorie.
Jinak doporucuji pockat az bude kamera s optickym stabilizatorem co umi 720 60p nebo 1080 60p (nebo 50p, to je jedno)
Pave1 (4279)|11.3.2009 17:12
Jak může někdo radit americkou normu 60p namísto naší evropské 50p, to prostě nepochopím. Rozdíl v kvalitě je prakticky nulový, rozdíl v možnostech použití záběrů je obrovský (v kombinaci s jinými nahrávkami).

Proto všichni solidní výrobci vyrábějí (i v HD) kamery s evropskými snímkovými rychlostmi (25/50 fps), aby to šlo kombinovat. Každý si myslí, že to nikdy do ničeho střihat nebude, ale děti rostou a kamery se střídají a pak chce někdo vyrobit po letech sestřih a má (opravdu zbytečný a nijak snadno řešitelný) problém. Dobře převést to nejde, vždy tam je degradace. Tak proč si komplikovat život?

Rozdíl mezi 50p a 60p není jinak žádný, nic tím nikdo nezíská ;) .